Stari Rim

IndianaBones

Aktivan član
Poruka
1.031
Jako sam zainteresovan za Stari Rim. Voleo bih da privucem dosta drugih fanova na ovu temu. Evo nekoliko stvari koje sam ja procitao:

Pet razloga rimskog napretka:

1.Efikasna, disciplinovana, profesionalna vojska
2.Sjajne komunikacije
3.Dobra uprava
4.Mir i stabilnost
5.Ekonomski napredak.

:rtfm:

Pet razloga pada Rima:

1.Prenapregnuti sistem odbrane
2.Represivna vlada
3.Unutrasnja podela
4.Poreski sistem
5.Varvarizacija vojske

:think:

Naravno par primera za pad Rima su bili napravljeni za dobro; naprimer,

Sistem odbrane? To su vladari smatrali velikim napretkom i osecali su se da je njihovo kraljevstvo sigurno.
Poreski sistem? Placanjem poreza su civili doprineli obuci vojske i osvajanje novih teritorija.
Naravno, ljudi su smatrali da previse placaju, a da taj novac nista ne doprinosi razvoju.
Tada su civili poceli da sumnjaju da ih senat i vladar koriste da bi mogli da finansiraju sve svoje akcije i postupke u kraljevstvu.

O vladarima nije potrebno mnogo objasnjavanja, to je nesto osnovno.:super:
Naravno, treba ih pomenuti.

Zakoni:

U Rimskom carstvu je senat donosio odluke o zakonima, a ne vladar.
Vladar bi jedino morao da odobri postupke iz zakonika, da senat ne bi
postao vodeci "vladar".

U vreme cara Dusana u Carevini Srbiji, je postojao i stroziji zakonik.
Dok su bogatasi bili postedjeni velikih kazni, seljaci su bili skoro nista u drustvu.

Stvarno se nadam da cete vi komentarisati ovu temu, i da cete ostaviti svoje znanje u ovoj temi.:pop::pop2::pop3::orkestar:
 
Ja mislim da je osnova antičkog sveta a kasnije i u svim ostalim društvenim uređenjima sadržana u dva suprotstavljena tabora - Atini i Sparti.
Sa jedne strane je demokratska Atina koja više ceni vladavinu skupštine,ekonomski razvoj,pomorsku trgovinu,otvorenost ka svetu i spremnost na nova otkrića...
Sa druge strane imamo monarhističku Spartu strogo hijerarhijski organizovanu sa izuzetno sposobnom vojskom i zdravim društvom koje je spremno na velike žrtve...
To su bila dva nepomirljiva sveta i uzori antičkog uređenja društva.
Rim uspešno spaja dva takva suprotstavljena društva i postaje vodeća sila i gospodar sveta.
Na jednoj strani senat sa društvenom upravom,zakoni,dobro organizovana privreda a na drugoj odlična organizacija vojske,ratnički duh i surovost celokupnog društva podsećaju na Atinu i Spartu spojene u jedno.
 
rim je bio carstvo koje je uzivalo da vidi krv , da vidi kako lav izjeda coveka , kako se ljudi ubijaju do smrti .
moral 0 .
dosta me podseca na jednu danasnju drzavu. tj ta drzava razne narode oznacava kao teroriste a sama ta drzava je najveci ter.
isto tako je rim oznacavao razne narode kao varvare a upravo je rim najveci varvarin .

ranije sam sam bio zainteresovan ali kad sam shvatio kakvi su bili kao drustvo ... ucene , intrige , ubistva ...
 
Pitanje:U vezi starog Rima i robovlasnickog drustva,dali je feudalizam kao novo drustveno uredjenje posle propasti starog Rima bilo bolje drustveno uredjenje ili gore?
I dali je Srednji Vek posle Antickog doba bio napredak za covecanstvo ili propast za covecanstvo?

Jako je diskutabilno,u neku ruku da ali u neku i ne.
Ako bih morao da nekako nazovem ta društvena uređenja onda bih jedno nazvao racionalnim a drugo duhovnim.
Rimsko društvo jeste bilo i perverzno i pragmatično nekada do krajnosti brutalno i bezosećajno.Sa druge strane su stajali varvari koji su rimskom propagandom opisivani kao divlji i krvoločni.Možda su na prvi pogled tako i izgledali za nekoga ko ih posmatra sa distance,ne treba ih idealizovati ali su neka varvarska društva kelti npr.(neka keltska plemena) živeli u harmoniji i miru dok ih nisu satrle cezarove dobro uvežbane kohorte.
Srednji vek je ogrezao u mrak i sujeverje mešali su se varvarski paganski obredi sa prvobitnim hrišćanstvom ali se brinulo i o razvoju duše i nekim moralnim vrednostima.
Posle srednjeg veka rađa se humanizam i renesansa koja je probudila nešto od antičkog istraživačkog i racionalnog duha a sačuvala nešto korisno i od srednjeg veka.
Tako da ko god bi zastupao stav da je antika bolja od srednjeg veka ili obrnuto samo bi pokretao raspravu zbog rasprave a u suštini niko ne bi mogao da nam tačno kaže šta je od toga bolje jer sve ima svojih prednosti i mana.
 
rim je bio carstvo koje je uzivalo da vidi krv , da vidi kako lav izjeda coveka , kako se ljudi ubijaju do smrti .
moral 0 .
dosta me podseca na jednu danasnju drzavu. tj ta drzava razne narode oznacava kao teroriste a sama ta drzava je najveci ter.
isto tako je rim oznacavao razne narode kao varvare a upravo je rim najveci varvarin .

ranije sam sam bio zainteresovan ali kad sam shvatio kakvi su bili kao drustvo ... ucene , intrige , ubistva ...

Da, dobro poređenje sa USA.
Voleo sam da čitam o rimljanima ali sam uz njih otkrio varvare kojima sam se oduševio pa su mi se oni više svideli.
Ja sam prvo idealizovao srednji vek kao doba viteštva pa onda antiku kao doba mudrosti pa onda humanizam zbog svog procvata...
Valjda je poenta da u svemu istražuješ i otkrivaš zainteresuješ se pa tako više i naučiš.
Zbog tih intriga ucena i ubistava Rim mi je još zanimljiviji, jednostavno saznaš koje je sve taktike čovek razrađivao da bi sačuvao položaj ili glavu na ramenima a i danas je slično i biće uvek...
 
ranije sam sam bio zainteresovan ali kad sam shvatio kakvi su bili kao drustvo ... ucene , intrige , ubistva ...

Takodje. Mislim, ucene, intrige, ubistva...bilo je toga svuda.

Ali, da neko uziva u programu ciji je sadrzaj prosipanje iznutrica, lomljenje lobanja, bacanje golorukog ljudskog bica lavovima koji nisu jeli nedelju dana ...
Ili simulacija borbe na moru gde jedan brod kompletno izgori sa sve ljudima u njemu, miris zapaljenog i ugljenisanog mesa ispunjava arenu a Rimljani u extazi ....
Simulacija Jupiterovog rodjenja, gde vezu zenu, namazanu znojem krave (kada joj je vreme za parenje) i puste bika . . .ostatak mozete...u stvari bolje da ne zamisljate.
Jednom recju, bolest.

Secam se zapisa nekih rimskih hronicara koji su komentarisali zgrazavanje i povracanje pojedinih stranih diplomata (varvara) na jednu od ovakvih scena...Rimljani su ih castili uvredama, gadjali ih predmetima i naravno drzali za njih da su slabi.

Bolest

Vredni pomena su samo Oktavian i Hadrian , uz Sulu koji je ipak svoje metode bazirao na surovosti.
 
Poslednja izmena:

Back
Top