S. F KOLESNIKOV

ako ti treba ozbiljniji komentar o njegovim slikama ne od nadobudnih i "sveznajucih" istoricara vec od ozbiljnog realiste, mogao bih da pomognem...imao sam retku priliku da vidim njegove radove u depou Narodnog muzeja.
 
moler:
ako ti treba ozbiljniji komentar o njegovim slikama ne od nadobudnih i "sveznajucih" istoricara vec od ozbiljnog realiste, mogao bih da pomognem...imao sam retku priliku da vidim njegove radove u depou Narodnog muzeja.

Hvala prijatelju!
Naravno d ame intresuje. Hteo bih da saznam sve o njemu posto trazeci tamo-vamo saznao sam po nesto ali to je nista, video sam samo jednu njegovu sliku.
Jedna se nalazi u zvezdarskoj bolnici koju je on poklonio njima za zivota neke ima vlasnik "ambijente", galerije Nikola Spasic itd sve u svemu mnogo malo znam a zelim d asaznam sve .
Objasnicu ti i zasto ukoliko budemo kontaktirali nadalje.
Hvala!
 
prilazem ti jos detalja o kolesnikovu; na izlozbi je bio izlozen portret njegove supruge radjen temperom. poznat je i po minijaturnim akvarelima, davno je u konaku bio izlozen jedan sa grupom ljudi ispred crkve. u narodnom je jedan dzinovski pejzaz sa krsevitim planinskim predelom i izrazito ultramarin planinama u pozadini, kao i grupa trgovaca iz karavana koja se odmara u senci breze; zanimljivo je da je ona radjena izuzetno hitro, lazurno sa sirokom cetkom: to daje jak utisak svezine i neposrednosti...sa daljine deluje minuciozno, a izbliza je cista apstrakcija...fenomen da je slika mutnija sto si joj blizi! ima i jedan njegov rad nazvan "dvoboj", sa dva ratnika na konjima. mislim da je slika koja predstavlja lozu karadjordjevica jako osrednja u tehnickom smislu, cak iako porudzbina nije nudila mnogo slobode; forma nije na nivou velikog umetnika. fora je da su ljudi tada pali na tu sirinu, taj gest i egzoticnost ruskog emigranta koji je radio motive zivopisnih, dalekih karavana. to je u neku ruku bila stvar mode imati njegov zanr ili portret. on je dakle bio slikar mikroorijentalizma koji je eto zadesio srbiju izmedju dva rata. mislim da sam prvi koji je konstatovao da je, neobicnim spletom okolnosti orijentalizam dotakao srbiju zahvaljujuci njemu(to je pravac u 19. veku gde su umetnici pohrlili u severnu afriku sa izgradnjom sueckog kanala, i te su egzoticne slike predela koji bude mastu krasile domove bogatih evropljana;mala odstupanja su paja, koji se ubrzo okrenuo balkanu, i kolesnikov koji je slikao postojbinu-rusiju).njegov crtez nije besprekoran (detalji saka i lica), boje su ponekad preslabe ili prejake(ljubicasta u nocnim zimskim pejzazima); pastuozno modelovanje daje iskrenje svetlosti zbog reljefnosti, pa to izgleda kao izdetaljisanost, a zapravo je slikano vrlo hitro, sveze, i to je ono glavno sto se dopalo publici. slika "fisherman" iz jedne americke galerije(koju mogu da ti ustupim) bi bila pravo malo otkrice. branko vujovic je u pregovorima za tu knjigu-kaze da zna da je jedini koji poznaje kolesnikova pa zato drzi cenu; jedna ruskinja je skupljala podatke o njemu i izdala nesto o njemu nazad u rusiji.....prilazem ti i ono sto sam pisao kao -gost-kolesnikov je ruski emigrant koji je ovde postigao ogroman uspeh.bio je izuzetno trazen kao portretista i majstor zanra;radio je teme ruskih karavana i slicno,bio kopiran jos za zivota.radio je tavanicu narodnog pozorista,ali to je unisteno bombardovanjem u drugom svetskom ratu.ucitelj rjepin(cuveni ruski slikar)mu je pismom iz izgnanstva izuzetno pohvalio te radove,kao i paja jovanovic u jednoj kritici. radio je minijature,velike formate i manje-vise sve slikarske tehnike.profesor branko vujovic je otvorio izlozbu u zgradi politike,i izgleda da ce on uraditi prvu monografiju o ovom umetniku.cak se neke svetske galerije hvale da imaju njega na trzistu.ipak,mora se reci da nije ni prineti velikom paji jovanovicu!
 
NARAVNO, ALI NIJE JEDINI KOJI JE POZNAVAO ZAISTA KOLESNIKOVA.
POSTOJI JOS JEDNA OSOBA KOJA JE ZIVELA SA NJIM U PERIODU OD 1941 - 1945 GODINE.
TU OSOBU JE KOLESNIKOV HTEO DA USVOJI KAO SVOJE DETE JER JE NJEN OTAC BIO U ZAROBLJENISTVU U DAHAU!

NADAM SE DA CE MO NASTAVITI KOMUNIKACIJU I KAO I TO DA CE MO POMOCI PROFESORU DA IZDA MONOGRAFIJU O OVOM SLIKARU !

POZDRAV !
 
moler:
nema na cemu! bas i ne zivim za to da profesor izda knjigu i stekne svetsku slavu....
A ja sam mislio da je profesor tvoj prijatelj.
Onda hajde da steknes sv.slavu ti.
A ja cu da se pozabavim filmom...
Ja samo planiram da preko svog filma u jednom delu obuhvatim Kolesnikova jer se radi o jednoj istinitoj zivotnoj prichi, kroz koju prolazi ovaj umetnik.
Za sad sam jos u fazi sakupljanja odredjenih cinjenica, koje su potrebne za planirani film.
Ti si mi pomogao dosta u vezi Kolesnikova.
 
branko vujovic mi je, odusevljen mojim seminarom o siskinu, obecao jednu knjigu kao znak postovanja pa je zaboravio da mi je da (nije poenta u knjizi); predavanje cini pet posto njegovog casa. kako god, u pitanju je izuzetna licnost i priznati strucnjak...smesne su mi one istoricarke iv muzeja grada, radno vreme im je otprilike koliko je potrebno za dve kafe, najprostije projekte rade po pet godina!!!!!! nego, mogu ti dati predloge o raznim biografijama slikara....na primer vlaho bukovac je imao fantasticno(!!!!)zanimljiv zivot; samo trazi, volim da zamaram o slikarstvu!
 
Ja nista ne znam te mi zato nije tesko da se zamaram koliko god je moguce a narocito kad je slikarstvo u pitanju.
Prijatelju, puno ti hvala!!!

Ne znam sta da ti kazem (narocito vezano za onaj lov i ribolov) Ali evo tu sam pre svega i samo zbog Kolesnikova!
Za sada, tj. dok ne saznam koliko mi je sudjeno !!!
 
:shock: evo samo par stvari o bukovcu: pravo prezime mu je bilo faggioni, sto na italijanskom znaci bukva; kao mali je otisao u argentinu; na brodu je pao sa velike visine i jako dugo se oporavljao; u decijem domu je imao bolan cir koji nije smeo nikome da pokaze, i jednom ga je neki decak udario i slucajno mu resio problem!...imao je "strasnu" ideju da uradi portret predsednika i pokloni mu ga, a da ga ovaj zapravo otkupi; na sastanku je ovaj uzeo sliku i srdacno se zahvalio! umeo je da dozivi fantasticnu slavu kao student i provodi vreme kao gost britanskih milijardera, i da na ulici pojede repu koja je ispala iz kamiona. kod kraljice natalije se cudio srpskom obicaju da se uzme samo jedna kasika slatkog. radio je pomocu fotke i projektora; najgora stvar koja mu se desila je boravak u crnoj gori gde je dosao na poziv kralja nikole-kralj ga je prvo nekoliko meseci vozao, pa su kasnije na slikama preko noci nastajale crne tacke(!!!), nije bio isplacivan. dugo posle toga je, u vozu, dobio ponudu da poseti crnu goru i on je rekao-ni za zivu glavu....kralj nikola je inace paji jovanovicu nakon zavrsetka posla rekao da nema para ali da mu moze pokloniti kucu u skadru; jednom se paja zadesio tamo, kad iz kuce izlazi krsni crnogorac sa jataganima i kaze "bjezi jado dok te sad nisam posjekao"! dobio je na poklon neciju kucu!!!!kakav je kralj nikola bio mecena!!! bukovac je zavrsio kao profesor akademije u pragu; u citaonici narodnog ima izvrsna njihova knjiga o njemu...
 

Back
Top