Caričin grad (Justiniana prima)
Prikazujem rezultate 1 do 2 od 2

Tema: Caričin grad (Justiniana prima)

Buduća legenda
    Učlanjen
    31.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Caričin grad (Justiniana prima)

Caričin grad (Justiniana prima)

Ostaci jednog od najvećih i najznačajnijih vizantijskih gradova u unutrašnjosti Balkanskog poluostrva nalaze se 28 km od Leskovca, a 8 km severozapadno od Lebana, u podnožju planine Radan. Caričin grad je podignut u vizantijskoj provinciji Ilirik, u kojoj je rođen car Justinijan, kao njegova zadužbina Iustiniana Prima.

Gradski bedemi prate konfiguraciju terena i zatvaraju uže gradsko područje koje se prostire 500 m pravcem sever-jug i 200 m pravcem istok-zapad. Unutrašnji bedemi sa kulama dele grad na tri celine: Gornji, Srednji i Donji grad. U središtu grada nalazio se centralni kružni trg, sa carskom statuom od bronze, koji je sa glavnim ulicama delio Gornji grad na četiri veće zone. U njemu se nalazila episkopska crkva sa krstionicom, koja se ubraja među najmonumentalnije spomenike vizantijske arhitekture na Balkanu, episkopska palata i bazilika sa kriptom. Do sada je otkriveno devet bazilika, od kojih treba izdvojiti onu sa transeptom zbog jedinstvenih podnih mozaika čiji raspored i simbolika doprinose boljem razumevanju liturgijskih obreda koji su u njoj vršeni. U njoj je pronađen monogram ktitora Justinijana. Izvan gradskih zidina otkriveni su ostaci termi, vodovoda i manje crkvene građevine.

Život u Caričinom gradu trajao je tokom 6. i početkom 7. veka, kada je prekinut slovensko-avarskim razaranjima.

video klip o Caričinom gradu https://www.youtube.com/watch?v=Xz6K40CvrSw&feature=channel_page
    Poslednji put ažurirao/la gost 129086 : 27.04.2009. u 23:00

Poznat G.H.O.S.T. (avatar)
    Učlanjen
    26.09.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    109

Podrazumevano Re: Caričin grad (Justiniana prima)

Jos mi da znamo to da cenimo i iskoristimo...A ne da uraste u grmlje i da se ne sme ici na izlete tamo zbog zmija...Meni da neko da upravu i sredstva za restauraciju i rekalmu Caricinog Grada ja bi od njega napravio turisticku atrakciju poznatu sirom sveta.Pa tu se rodio jedan od najvecih vladara Rimskog carstva.
    Holiness is in right action, and courage on behalf of those who cannot defend themselves.

Slične teme

1. jel me prima nekoooooooooo.........
    Autor VragoIasta Amfibija u forumu Srbija
    Odgovora: 79
    Poslednja poruka: 08.03.2015., 14:52
  2. Grad Nis-tvoj grad (forum)
    Autor zelkom u forumu Zanimljivi sajtovi
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 28.05.2006., 02:49
  3. Ko najveći mito prima
    Autor mr njau u forumu Politika
    Odgovora: 17