Instaliranje HDD-a?
Prikazujem rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Instaliranje HDD-a?

Primećen član
    Učlanjen
    15.02.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano Instaliranje HDD-a?

i odma pitanje u vezi hdd
    posto mi je ovo prvi disk koji sam ja instalirao a ne u servis imam par problema.
    u fdisk mi prijavljuje da je disk cca 10GB iako u bios pokazuje 80. kako to da sredim. ne moze da se tek ovako formatira jer ne postoji c:
    hvala unapred

Obećava
    Učlanjen
    12.05.2004.
    Reputaciona moć
    50

Podrazumevano

pogledaj da li si dobro podesio dzamper na hdd i da li su kablovi ok

Obećava
    Učlanjen
    30.05.2004.
    Reputaciona moć
    50

Podrazumevano

Ako ti je disk pravilno prikljucen i jamper odgovarajuce namesten,sta moras prvo da uradis ako je disk nov i nije dosad koriscen da uzmes programcic koji ce da ti rasiri disk na pravu velicinu stim da nemozes da imas vise od 40GB po particiji,tako da disk od 80GB moras da podelis na dve ili vise.

Poznat Incognito (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

fdisk radi po starom rezimu, i nece prepoznati hard veci od 40GB... Stavise, FAT32 particija ne moze biti veca od toga...

Resenje: Vise particija ili NTFS (ne preporucujem)...

Ili jos najbolje, ufs2/ext2/ext3 particija i live happily ever after

Primećen član
    Učlanjen
    15.02.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

pa i planiram da podelim 15+15+15+30GB u Fat32
    kako mislis da uradim to?

Obećava
    Učlanjen
    30.05.2004.
    Reputaciona moć
    50

Podrazumevano

Pa skini sa interneta program za tvoj HDD i idi prema uputima

Primećen član
    Učlanjen
    15.02.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

kakav diplomatski odgovor
    skinuo sam i nece da butuje (buta) sa diskete, bem li ga sta je. svejedno, resio sam u XP-ovom system manager-u, isto ko u fdisk, samo sto je lakse i sto stvarno radi
    pozdravi

Primećen član drago41 (avatar)
    Učlanjen
    31.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

Podrazumevano instaliranje HDD-a?

Citat Original postavio stormbringer
    kakav diplomatski odgovor
    skinuo sam i nece da butuje (buta) sa diskete, bem li ga sta je. svejedno, resio sam u XP-ovom system manager-u, isto ko u fdisk, samo sto je lakse i sto stvarno radi
    pozdravi
    Daj malo objasni kako si to izveo sa XP-om!

Primećen član
    Učlanjen
    17.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    59

Podrazumevano

Hej pa zbog cega toliko komplikujete jednostavno pokrenes instalaciju operativnog sistema i kada dodjes de dela kada te pita na koju particiju zelis da instaliras sistem napravis koliko hoces i kakve hoces particije. Pravi ih brisi formatiraj sta ti god volja.

Primećen član
    Učlanjen
    15.02.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

ovako je lakse ispalo, veruj mi.
    pogledaj Computer Management\Storage\Disk Management i videces da je mnogo bolje i brze od fdisk i slicna dos sranja

Neproveren član
    Učlanjen
    26.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio Incognito
    fdisk radi po starom rezimu, i nece prepoznati hard veci od 40GB... Stavise, FAT32 particija ne moze biti veca od toga...

Resenje: Vise particija ili NTFS (ne preporucujem)...

Ili jos najbolje, ufs2/ext2/ext3 particija i live happily ever after
    A ko te je to slagao da FAT32 ne može biti veći od 40GB? Hoćeš da ti dam na test MOJ disk WD Caviar 160GB koji je na FAT32, formatiran iz čistog DOS-a? Mrzim particije, tako da je tih 160GB "u komadu".

I još najmanje 3 druga diska - 2 Maxtora 80, jedan 60GB. Samo diskovi koji su mi u RAID-u stoje na NTFS-u, ali iz totalno drugih razloga.

Učlanjen
    17.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

Citat Original postavio StORM48
    A ko te je to slagao da FAT32 ne može biti veći od 40GB? Hoćeš da ti dam na test MOJ disk WD Caviar 160GB koji je na FAT32, formatiran iz čistog DOS-a? Mrzim particije, tako da je tih 160GB "u komadu".

I još najmanje 3 druga diska - 2 Maxtora 80, jedan 60GB. Samo diskovi koji su mi u RAID-u stoje na NTFS-u, ali iz totalno drugih razloga.
    2K/XP koliko me secanje sluzi ne podrzavaju pravljenje vecih FAT32 particija od 32GB (problem sa klasterima... i ako FAT32 podrzava vise od 65,535 klastera, opet i tu ima ogranicenja, pa bi recimo nekih 200GB (odokativna procena) FAT32 imalo neki nebulozni 32k klaster, sto je jako neisplativo)... Ustvari, ne koliko me secanje sluzi nego 100%... fdisk u 2K/XP nema teorije da napravi vecu od 32GB FAT32 particiju (mozda je to ogranicenje stavljeno da bi se forsirao zatvoreni NTFS, ko zna...)... Sad ako fdisk iz DOS-a 7.1 pravi i FAT32X particije, onda je moguce imati ogromne particije sa klasterom manjim od 16k, no, opet...

Cinjenica je da je ogranicenje FAT32X 2*10^9 bajta (1.81 TB) (gde bi cluster bio 32k), no nije problem u standardu, problem je u realizaciji programa koji imaju svoja ogranicenja...

Iz DOS-a (7.1) mozes da napravis koliku hoces FAT32 particiju (s' tim sto ce se opet javiti problem s' klasterima), ali meni fdisk milion puta nije hteo da prepozna vece diskove od 40 GB (evo, cak i pre par dana testirano... nece da prepozna Maxtora od 80GB - prikaze da ima 2116 MB prostora)...

Dakle, ne znam koju verziju fdisk-a koristis, ali evo ova iz standardne 98-ice ne prepoznaje diskove vece od 40GB (tj. prepoznaje ih ali sa netacnim podatkom o prostoru), dok takodje ne podrzava FAT32X, pa je pravljenje particije od preko 20GB vise smesno nego korisno...

Primećen član
    Učlanjen
    15.02.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

sredio sam, ko sta rekoh 15+15+15+32. ne znam koliki su klasteri, al radi ok

Iskusan Кулиража (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano

HM, dok sam imao muka kad mi je stradao procesor (ili neki njegov deo) i kad sam bio primoran da drzim 98SE par dana drzao sam u FAT32 jednu particiju od 80GB bez ikakvih problema

Neproveren član
    Učlanjen
    26.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

U Win2k/xp formatiranje u bilo šta osim NTFS-a nije dozvoljeno iz čisto "Microsoftovskih" razloga. Oni su procenili da je vreme da svi polako pređu na NTFS, "jer je to budućnost". To je MS-ovo zvanično saopštenje. Naravno, Partition Magic i slični alati, bez problema formatiraju disk na FAT32 i on radi.

Posle svega pomenutog, meni nije jasno čemu toliko ubeđivanje za korišćenje NTFS-a, a sada razvijaju neki (po stoti put) "revolucionarni" WinFS. Kreteni, drukčije ne mogu da ih nazovem.

Što se tiče korišćenog FDISKa, radi se o standardnoj verziji iz Win98, prve "inkarnacije". Kod mene ona dosad ni jednom nije odbila da korektno prijavi i particioniše disk, mada sam čuo da su se neki ljudi žalili. Postoji i novija verzija, koju imam, i koja 100% rešava problem. Pa, ako nekom treba - neka ciči! :wink:

Domaćin
    Učlanjen
    02.09.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

U Win2k/xp formatiranje u bilo šta osim NTFS-a nije dozvoljeno iz čisto "Microsoftovskih" razloga.
    ... lapsus ili

Učlanjen
    17.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

Citat Original postavio d1
    U Win2k/xp formatiranje u bilo šta osim NTFS-a nije dozvoljeno iz čisto "Microsoftovskih" razloga.
    ... lapsus ili
    Verovatno je mislio na formatiranje novih particija... Ako recimo napravis novu particiju DiskPart-om, a zatim hoces iz Explorera da je formatiras u FAT32 (a pritom je ista particija VECA od 32GB), neces dobiti tu opciju...

Inace, resenje pravljenja velikih FAT32(X) particija gde DOS 7.1+ fdisk pravi probleme oko ucitavanja pune velicine diska, ili ne dozvoljava da napravis veliku particiju (recimo neke verzije fdiska nece da idu preko 40GB pa da ih ubijes):

DiskPart u 2k/XP-u, i tu napravis koliku hoces particiju... Onda bootovanje sa DOS 7.1 boot diskete (win 98, 98SE), ili CD-a, USB pen-a itd., i zatim standardni format te novonastale particije...

Tako se zaobidju fdisk-ove svinjarije (verovatno ima popravljenih verzija, ali evo ja pricam o onoj koju trenutno imam), i 2k/XP-ova ogranicenja...

Naravno, u zavisnosti od velicine particije klasteri ce biti veci (mislim da ce se to setovati na 16k po default-u, sto ne znaci da se za manje particije ne moze promeniti u cak 4k po klasteru), tako da bez obzira sto se ogranicenja mogu zaobici, ne preporucujem vece FAT32 particije od 20GB (gde sa 4k klasterom dobijete maltene isto prostora (ovo zavisi koliko cete fajlova imati, ali recimo da je to boot particija sa milion sicusnih sistemskih fajlova) nego sa recimo 40GB i 16k klasterom (ne treba biti rocket scientist pa izracunati koliko ce 10000 praznih fajlova zauzeti na jednoj i na drugoj... na prvoj, to ce biti ~40MB, na drugoj vise od 160MB... i to se naravno nastavlja matematickom progresijom, pa sami sracunajte koliko bi recimo 100000 praznih fajlova zauzelo na prvoj a koliko na drugoj (a toliko ja odprilike imam na windows sistemskoj particiji)...

Sto se forsiranja NTFS-a tice, prosta stvar, FAT32 je otvoren (stavise, OpenSource community je napisala FAT32X standard koji danas o Microsoft koristi) i kao takav svuda je dostupan... Microsoft zeli da spreci da se njihovim particijama olako pristupa iz drugih OS-ova iz par razloga:

Sigurnost - posto ni NTFS ni WinFS nemaju interne kripting mehanizme bazirane na dozvolama korisnika (imaju standardnu enkripciju koja dolazi od samog operativnog sistema), relativno je lako izvuci podatke sa njih... Zatvorenom arhitekturom se dolazi malo teze do toga...
    Dostupnost - Recimo, WINE moze iz Linuxa koristiti programe koji su vec instalirani u Windows-u, pa samim tim 'zloupotrebljava' Windows u korist konkurencije.
    Marketing - Kad neko pokusa da se igra sa NTFS-om iz *nix-a, pa nesto zezne na pomenutoj particiji, izadju i kazu kako se na primeru vidi koliko je *nix poguban, stetan i nesiguran za podatke...

itd.

Microsoft je bre to... Tesko je shvatiti njihovu filosofiju...

Slične teme

1. instaliranje stampaca
    Autor nonsalant u forumu Hardver
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 02.01.2009., 17:24
  2. Instaliranje XP i Ubuntua
    Autor Guterill u forumu Unix / Linux Operativni sistemi
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 18.03.2008., 20:04
  3. Instaliranje Viste
    Autor Avadon u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 5