Zoran Živkovic - najpotcenjeniji pisac u Srbiji?

Truman

Elita
Poruka
22.709
Citao sam par njegovih dela i poprilicno se odusevio njegovom kreativnoscu. Strana kritika ga obozava ( jedan ga je poredio sa Borhesom, drugi ga nazvao jednim od najboljih pisaca "nove evrope" ...), dobitnik je medjunarodnih nagrada a ovde u Srbiji je vrlo malo eksponiran.

Sta mislite o njemu? Smatrate li ga za ozbiljnog pisca? Slazete li se sa stavom iz naslova teme?

Ako je neko procitao sva njegova dela ili ih zna moze ovde da napravi spisak da nam bude lakse kad ih budemo trazili...
 
Ovo su njegove knjige:

Četvrti krug
Vremenski darovi
Pisac
Knjiga
Nemogući susreti
Sedam dodira muzike
Biblioteka
Koraci kroz maglu
Skrivena kamera
Vagon
Četiri priče do kraja
Dvanaest zbirki i čajdžinica
Most
Čitateljka
Amarkord
Poslednja knjiga
Pisac u najam

Ja sam, za sada, pročitala samo Poslednju knjigu, i jako mi se dopala.
 
Stvarno jeste potcenjen u ovoj sredini. Kad čovek pročita pohvale na koricama njegovih knjiga, deluje neverovanto da nije više eksponiran u našoj javnosti. O npr.Paviću svi bruje na sva zvona. Mislim da je počeo da objavljuje za Geopoetiku, mada nisam sigurna, znam da ga je do sada objavljivala Laguna, a pre toga Stubovi kulture. A čitala sam Četvrti krug, Biblioteku, Nemoguće susrete, Skrivenu kameru, Čitateljku, Amarkord, Poslednju knjigu. I sve su odlične.
 
On je vešt u plasiranju knjiga, ne baš i u pisanju.
Romani su mu kratki, ogoljenog jezika, i zato laki i jeftini za prevodjenje, a žanr je roba koja se traži, u kojoj je više bofla nego značajnih dometa.
Daleko je sve to od, recimo, "Besnila" Borislava Pekića, a Pekić se, pišući "Besnilo" igrao sa "konjukturom", kao što je Miloš Crnjanski napisao roman "Lola Montez", petorazrednu prozu.
 
On je vešt u plasiranju knjiga, ne baš i u pisanju.
Romani su mu kratki, ogoljenog jezika, i zato laki i jeftini za prevodjenje, a žanr je roba koja se traži, u kojoj je više bofla nego značajnih dometa.
Daleko je sve to od, recimo, "Besnila" Borislava Pekića, a Pekić se, pišući "Besnilo" igrao sa "konjukturom", kao što je Miloš Crnjanski napisao roman "Lola Montez", petorazrednu prozu.

Potpuno se slažem, a neverovatno je što on sebe smatra za velikog pisca, u intervjuima je vrlo arogantan i
umišljen.
Inače taj roman Crnjanskog se zove Kap španske krvi.
 
Citao sam par njegovih dela i poprilicno se odusevio njegovom kreativnoscu. Strana kritika ga obozava ( jedan ga je poredio sa Borhesom, drugi ga nazvao jednim od najboljih pisaca "nove evrope" ...), dobitnik je medjunarodnih nagrada a ovde u Srbiji je vrlo malo eksponiran.

Sta mislite o njemu? Smatrate li ga za ozbiljnog pisca? Slazete li se sa stavom iz naslova teme?

Ako je neko procitao sva njegova dela ili ih zna moze ovde da napravi spisak da nam bude lakse kad ih budemo trazili...

nisam znao da postoji tema :ok:, svidja mi se taj nadrealisticki stil pisanja, procitao sam Most i Esherove petlje
 
On je vešt u plasiranju knjiga, ne baš i u pisanju.

Tačno. Prije nego što je odlučio da postane pisac, Živković je dugo godina bio prevodilac, izdavač, urednik i, generalno, promoter naučne fantastike u Jugoslaviji. Vjerovatno bolje nego iko zna kako funkcioniše izdavaštvo na Zapadu, koliko je važan dobar prevod, kojim kanalima treba da se ide itd.

Ja sam pročitao par njegovih knjiga (Biblioteka, Pisac, Četvrti krug nisam dočitao), ali stvarno mi nisu bile zanimljive. Fino što je on ostvario svoj san i postao pisac, ali ja sam ga više cijenio dok je uređivao SF priču u Politikinom zabavniku i vodio Zvezdani ekran u školskom programu.

[video=dailymotion;x459nkd]https://www.dailymotion.com/video/x459nkd[/video]
 

Back
Top