Istina

bozica

Početnik
Poruka
36
Da li je istina licno iskustvo? Ne mislim na opstepriznate istine vec na licni dozivljaj nekog iskustva. Svako od nas ima svoju verziju nekog dogadaja i kao sto smo genetski jedinstveni, tako je i nas dozivljaj jedinstven. Postoji li ipak jedna istina ili vise njih?
 
Margott:
'de si krvolok kucjo stara..


Sta to moje, tuzne oci vide !!! Osobu, koja je, i na samog Boga, licno, nasrtala neljudskom lakocom, sada moram da lektorisem : pishi kao shto govorish, dakle : KUTJO stara, a ne KUCJO !!! A danas, nema poshtovanja !!! :lol:
 
Dobro, mozda nisam bila najjasnija(pitanje je jesam li i samoj sebi :oops:)da ublicim pitanje.Ti si dozivjela pitanje na svoj nacin, ja na svoj. Istina je da su oba nacina dijametralno suprotna. Ti imas svoju istinu, ja svoju. Moj dozivljaj ljudi, svijeta, svega uopsteno, je samo moj, a to sto mene kopka je koliko je ispravan(citaj istinit).
Tek sada znam da nista ne znam.
 
bozica:
Dobro, mozda nisam bila najjasnija(pitanje je jesam li i samoj sebi :oops:)da ublicim pitanje.Ti si dozivjela pitanje na svoj nacin, ja na svoj. Istina je da su oba nacina dijametralno suprotna. Ti imas svoju istinu, ja svoju. Moj dozivljaj ljudi, svijeta, svega uopsteno, je samo moj, a to sto mene kopka je koliko je ispravan(citaj istinit).
Tek sada znam da nista ne znam.

Pa ako je tvoj dozivljaj sveta i istine potpuno drugaciji od dozivljaja drugih ljudi, i ako se ni sa kim ne mozes "sloziti" i videti stvari na slican nacin (ukoliko nisi u pubertetskim godinama) onda to nije normalno...
Ne pokusavam da kazem kako je "raja uvek u pravu" i kako je misljenje vecine istinito, vec da postoje razliciti tipovi ljudi, koje uglavnom uspes da svrstas vec prilikom prvog pogleda na njihovu facu, ali da je nemoguce da si samo ti u pravu ako niko ne vidi tracak istine u svemu tome ... nemoguce je.
Nadam se da si shvatila sta sam htela da kazem....
 
Potpuno sam te razumjela Kelis, ali ti nisi mene, Nisam rekla da je moje misljenje jedino pravo, nisam rekla da mislim suprotno od vecine ljudi, nista od toga nisam rekla, samo sam pokusala objasniti ono o cemu razmisljam vec duzi period. S druge strane, mozda je pitanje glupo, pa si ti u pravu. Pozdrav
 
Kelis:
Mozemo da pricamo samo o subjektivnom i objektivnom dozivljaju istine, ali sustinski istina je uvek samo jedna.

Potpuno se slažem sa tobom,Kelis, samo bi ja ovdje dodao još jednu istinu, a to je istina mase....
Setimo se samo primjera Njemačke 30-ih godina prošloga vijeka, ili Srbija 90-ih godina....
Tu tzv. ISTINU ne mogu podvesti ni pod subjektivnu (jer je u nju bilo ubeđen ogroman broj ljudi), a daleko od toga da je objektivna....
Samo neznam pravi naziv za nju....možda filozofija rulje....
 
'Ej, Kalish, ( izvini sto te tako zovem, yebi ga, navika ! ), tvoje dogodovstine, ovde, na forumu su kao " Zivot po Brajanu "! Umirem od smeha, kako se boris sa izbjeglicama, ijekavstinom, ocuvanjem identiteta BGD - a, a svi oni, makar iz Argentine ili Tibeta, bas TEBE nadju, od svih zivih i virtualnih stvorova, da ti nesto kazu, savetuju, polemisu, itd. Ja imam par svojih redovnih musterija, pa mi je muka i sesti za komp, a mogu misliti kako je tebi, kad, bilo gde na belom svetu, neko iz DIJASPORE, dodje do neta, prvo sto uradi je, da se tebi obrati !!! :lol: :lol: :lol: Pozzzz, i mozda sam ovo trebao privatno, ali kako sam povucena i stidljiva osoba, ja ovde....
 
krvolok:
'Ej, Kalish, ( izvini sto te tako zovem, yebi ga, navika ! ), tvoje dogodovstine, ovde, na forumu su kao " Zivot po Brajanu "! Umirem od smeha, kako se boris sa izbjeglicama, ijekavstinom, ocuvanjem identiteta BGD - a, a svi oni, makar iz Argentine ili Tibeta, bas TEBE nadju, od svih zivih i virtualnih stvorova, da ti nesto kazu, savetuju, polemisu, itd. Ja imam par svojih redovnih musterija, pa mi je muka i sesti za komp, a mogu misliti kako je tebi, kad, bilo gde na belom svetu, neko iz DIJASPORE, dodje do neta, prvo sto uradi je, da se tebi obrati !!! :lol: :lol: :lol: Pozzzz, i mozda sam ovo trebao privatno, ali kako sam povucena i stidljiva osoba, ja ovde....

Ajmo takve komentare na pp...da opet ne ispadne kako nekoga prozivam, iako se sami osete prozvanim, (tu naravno ne spada bozica sa kojom sasvim uctivo i prijatno razmenjujem misljenja i vidjenja istine) i da ne ispadnem "isfrustrirana kucka".
Pozdrav krvolok...
 
bozica:
Da li je istina licno iskustvo? Ne mislim na opstepriznate istine vec na licni dozivljaj nekog iskustva. Svako od nas ima svoju verziju nekog dogadaja i kao sto smo genetski jedinstveni, tako je i nas dozivljaj jedinstven. Postoji li ipak jedna istina ili vise njih?

Postoji, naravno, samo jedna istina. Kakva bi to istina bila, kad bi jih postojalo više :?: Lepo kažu političari, kad se prave fini: "vi, kolega govorite ne-istinu!"

Lično, mi možda možemo u nekom više-manje kratkom deliču života ugledati, možda bolje - doživeti, tu Istinu, makar smo nesavršeni i uopšte je (istine) ne poznajemo. Taj doživljaj, ako doživimo tu milost, naravno, je jako težko zapamtiti duže vreme, jer smo, opet moram ponoviti, nesavršeni, pa "padamo" iz toga natrag u svoje (ne subjektivno što uopšte ne predstavlja problem, uz to što subjektivno ovde razumimo kao karakterno) ograničene poglede.

Pored toga je pogled u Istinu problematičan zbog toga, što mi ne možemo znati, je li to stvarno istina ili neka naša ili tuđa mentalna projekcija.
Zato: najpre bi bilo fino, kad bi negde pisalo, kakva je istina, pa da mi ona to prostudiramo, i kad nam se "nebo otvori" znamo, gde smo: kod Boga ili kod đavola.

Verujem, da je Bog dobar i pravedan, pa se onda pobrinuo, da svako, bez obzira bio čovek takav ili onakav može u svoje vreme saznati, šta je istina.
 
bozica:
Da li je istina licno iskustvo? Ne mislim na opstepriznate istine vec na licni dozivljaj nekog iskustva. Svako od nas ima svoju verziju nekog dogadaja i kao sto smo genetski jedinstveni, tako je i nas dozivljaj jedinstven. Postoji li ipak jedna istina ili vise njih?

O ovome su razmišljali i starogrčki filozofi...
A i neki posle njih....
Toliko o tome dali je glupo pitanje ili nije....
------------------------------------------------
Pa prema pitanju , čini mi se da je ovo bilo retoričko pitanje, i da bi svi znali šta je to , to je pitanje u kome je odmah dat i odgovor.....(Da li je istina da je led lakši od vode.Da lakši je.)
 

Back
Top