Konformizam!

Poruka
3.403
Razmisljam vec neko vreme da obesim temu slicne sadrzine na teensima, ali toliko je opao nivo diskusija (mislim na kvalitet, kvantitet se, Bogu hvala, drzi :roll: ) da mi se nikako nije dalo.

U sustini o slicnim stvarima se dosta pricalo po raznoraznim temama ali hteo sam sve te spamcice da objedinim i da sa vama lepo i kulturno raspravim odakle ta povecanja zelja i zudnja za pripadanjem nekoj grupaciji, koja ide do tih mera da su sve druge grupe odmah posmatrane kao neprijateljske, a svi pojedinci koji ne pripadaju "nasoj" grupi kao losi ljudi. Zbog cega je konformizam kod tinejdzera toliko skocio da se razum i objektivno posmatranje drugih ljudi odbacuju kao nesto sto nije normalno?

I konacno mislim da bi najpozeljnije bilo ilustrovati licnim primerom

:arrow:

Ja sebe smatram, kako bi to Mima nazvala "ekstremnim anti-konformistom", ali zbog nacina oblacenja, drugi me karakterisu kao "rokera" - etiketa koja meni niti smeta niti mi nesto preterano ide na cast, ali je iz moje perspektive apsolutno nepotrebna, posto moze odbiti ljude koji ne pripadaju istoj podkulturi!
 
Tih grupa je bilo i pre 20-25 godina.Tad si uglavnom bio klasifikovan kao ''roker ''ili ''onaj seljak koji slusa narodnjake''.:)

Ne bih mogla reci da sam konformista,jer u svom okruzenju imam malo ljudi koji slusaju ono sto i ja...kad se setim koliko sam puta propustila neku svirku samo zato sto nisam imala sa kim da idem,pomislim kako je lepo kad znas dosta onih koji vole sto i ti,pa cinite neku grupicu..:)


Taj konformizam je normalan za nase godine.A to ogranicavanje "los covek" i sl.takodje se preraste kad prosiris vidike i nekako odrastes.
 
Dobra tema:)
Pa ja to gledam ovako,uvek ima jedan vodja,malo jaci, i oni kojima je lakse da se njemu prilagodjavaju i podilaze mu nego da imaju neki svoj stav,koji bi branili,jer idu linijom manjeg otpora.....polako se stvaraju grupice......e ono sto je najgore kad sva ta sitna srca se skupe misle da su nesto,da su jaki...a to je tako svugde,bilo u osnovnoj,sad je u srednjoj....u bilo kakvom drustvu.....i onda to slihtanje medjusobno,i kad neko ne moze nesto sam, obicno se istice uz pomoc grupe........uvek ima onih koji se izdvajaju a oni su uvek okarakterisani kao neko...sve najgore..:roll: meni je cale jednom rekao...kad ti jedan covek kaze da si budala ne mora da znaci,kad ti kazu dva coveka zapitaj se,kad ti kaze pedeset ljudi ti si budala.....e u slucaju grupe,vazi ono...kad ti kaze jedan covek
E sad ovo je jedna vrsta...a ima ih milion,ali od prilike rade na ovom principu:)

A konformista nisam,niti trazim da se neko meni prilagodjava,jednostavno svoj stil,necu da budem neki kontrash,ali necu da radim to sto mi se ne svidja ,i tesko je, ako nisi jaka licnost i ako to ne pokazes.
 
Poslednja izmena:
U sustini o slicnim stvarima se dosta pricalo po raznoraznim temama ali hteo sam sve te spamcice da objedinim i da sa vama lepo i kulturno raspravim odakle ta povecanja zelja i zudnja za pripadanjem nekoj grupaciji, koja ide do tih mera da su sve druge grupe odmah posmatrane kao neprijateljske, a svi pojedinci koji ne pripadaju "nasoj" grupi kao losi ljudi. Zbog cega je konformizam kod tinejdzera toliko skocio da se razum i objektivno posmatranje drugih ljudi odbacuju kao nesto sto nije normalno?
evo ovako struchno da ti odgovorim, tinejdzheri se u danashnje vreme a i inache osecaju vrlo nesigurno, plashe se da budu odbacheni od strane drushtva, svaki chovek ima zhelju da bude prihvacen od strane svoje okoline jer tako nabija samopouzdanje.
A ja tebe da pitam: povecana zhelja u odnosu na...? i u odnosu na shta je konformizam skochio?
a moj drugi odgovor, kako bih inache: smorili su se pa da popune slobodno vreme izigravanjem ludila




Ja sebe smatram, kako bi to Mima nazvala "ekstremnim anti-konformistom", ali zbog nacina oblacenja, drugi me karakterisu kao "rokera" - etiketa koja meni niti smeta niti mi nesto preterano ide na cast, ali je iz moje perspektive apsolutno nepotrebna, posto moze odbiti ljude koji ne pripadaju istoj podkulturi!
ma ti si pozer :ok:
ruku na srce, iz oblachenja i stava se mozhe primetiti dosta i bez da imash kontakt sa odredjenom osobom ;)


shto se tiche mene, ja nemam nikakav specifichan nachin oblachenja, samo mi je bitno da ne shljashti i da nije roze, ljubichasto.....mis'im lichni ukus :P
mis'im, video si me, nosim obichne dukseve, farmerke i new balance :mrgreen:
A shto se tiche moje muzike, pa ja mislim da ima josh troje ljudi u mom odeljenju koje je CHULO za ono shto slusham, a ja ne slusham nishta nepoznato shirem auditorijumu....
Zarazio sam Luchica rockom i metalom :mrgreen:
 
Pa,s obzirom na to da sam uspela da promenim 3 škole,prođem kroz brojna društva,a ne uspem ni u jednom da se zadržim,ne bih rekla da sam konformista :lol:Bila sam verovatno najproblematičnije dete jer ni po koju cenu nisam htela da popuštam.
Nikad nisam uspevala da se uklopim u neku grupu.Dok sam bila manja,dolazilo je do problema koje sam rešavala fizičkom silom :lol:,sad retko ulazim u sukobe(mislim verbalne,fizički su prošlost),ali jednostavno ne postoji grupa ljudi čije mi društvo potpuno prija i u kojoj se pronalazim.Ranije sam baš patila zbog toga što imam bezbroj ortaka i ortakinja,a nijednog pravog prijatelja,ali sada sam se navikla na to.Jesam društvena,izlazim sa mnogo ljudi i viđam se sa dosta njih,ali insistiram na sopstvenoj slobodi i vremenu koje odvajam isključivo za sebe.
 
evo ovako struchno da ti odgovorim, tinejdzheri se u danashnje vreme a i inache osecaju vrlo nesigurno, plashe se da budu odbacheni od strane drushtva, svaki chovek ima zhelju da bude prihvacen od strane svoje okoline jer tako nabija samopouzdanje.
A ja tebe da pitam: povecana zhelja u odnosu na...? i u odnosu na shta je konformizam skochio?
a moj drugi odgovor, kako bih inache: smorili su se pa da popune slobodno vreme izigravanjem ludila


Skocio je u odnosu na samokritiku i razum, i sada zauzima strasno dominantnu poziciju u odnosu prema drugima. Razumem da je u ljudskoj prirodi ujedinjavanje u grupe, ali ne znam da li je to samo moj subjektivni osecaj, cini mi se da je ovih dana bas gadno...


ma ti si pozer :ok:
ruku na srce, iz oblachenja i stava se mozhe primetiti dosta i bez da imash kontakt sa odredjenom osobom ;)


shto se tiche mene, ja nemam nikakav specifichan nachin oblachenja, samo mi je bitno da ne shljashti i da nije roze, ljubichasto.....mis'im lichni ukus :P
mis'im, video si me, nosim obichne dukseve, farmerke i new balance :mrgreen:
A shto se tiche moje muzike, pa ja mislim da ima josh troje ljudi u mom odeljenju koje je CHULO za ono shto slusham, a ja ne slusham nishta nepoznato shirem auditorijumu....
Zarazio sam Luchica rockom i metalom :mrgreen:

Damn proud of it too!

I ja sam tako mislio pre, ali prvi kontakt ume da prevari!

Pa opet, i neutral postaje sve izrazenija grupa i preti mu isto sto se desilo goth-u, stvoren kao podgrupa u kojoj je pojedinac na prvom mestu i koja je olicenje originalnosti, pao je kao zrtva komercijale... E sad sto "neutralci" to jos uvek ne zele sebi da priznaju, to je vec druga stvar... A za Lucica svaka cast! Samo mogao si da sacekas da prodje HammerFall, jos uvek mi krckaju ramena od nosenja doticnog...
 
Ne znam.Nikada me nije posebno interesovalo sta ko misli o meni,ako mi taj neko nije bitan.Sto je na neki nacin i lose.
Slusam ono sto hocu sve dok mi ne dosadi ili dok ne promenim misljenje o tome.(reeeetko se to desava)
Malo mi je stalo sta drugi misle,ali mi je ipak i stalo. Ne znam. Eto,ja volim Britni Spirs (mada se u poslednje vreme trzam na zvuk njenog glasa,znam sve njene pesme napamet pa me u poslednje vreme nervira) a maj bojfrend mi se smeje zbog toga.A volim i u2 i dmx a oni nemaju bas mnogo veze. (Britni i dmx,npr) Sve dok se meni svidja. :) Mada,ponekad mi je smesno kad vidim nekog skinheada (ima ih u mojoj skoli),deluje mi nezrelo i glupo. :evil: Samo hoce da se razlikuje. (ne kazem da je to lose)
 
Skocio je u odnosu na samokritiku i razum, i sada zauzima strasno dominantnu poziciju u odnosu prema drugima. Razumem da je u ljudskoj prirodi ujedinjavanje u grupe, ali ne znam da li je to samo moj subjektivni osecaj, cini mi se da je ovih dana bas gadno...
ja pre mislim da ti to primecujesh vishe nego ranije.....
Pre neki dan mi neko kazhe "SVet je sve loshiji i loshiji" a ja kazhem "Oduvek je bio takav, samo shto to ljudi chesto ne vide"


I ja sam tako mislio pre, ali prvi kontakt ume da prevari!

Pa opet, i neutral postaje sve izrazenija grupa i preti mu isto sto se desilo goth-u, stvoren kao podgrupa u kojoj je pojedinac na prvom mestu i koja je olicenje originalnosti, pao je kao zrtva komercijale... E sad sto "neutralci" to jos uvek ne zele sebi da priznaju, to je vec druga stvar... A za Lucica svaka cast! Samo mogao si da sacekas da prodje HammerFall, jos uvek mi krckaju ramena od nosenja doticnog...

pa na kraju chemu chovek da pripada, jer ako je nichemu, to se uzima kao neutral :dash:
A za luchica mogu samo reci LOL :rotf:
 
Vikipedija:

Konformizam je ponašanje pojedinca u pravcu nekritičnog saglašavanja sa važećim, opšteprihvaćenim grupnim normama i vrednostima, posebno pod grupnim pritiskom.
Često ima negativan prizvuk preteranog prilagođavanja po cenu gubljenja autonomije i samopoštovanja ličnosti.



Ivan Klajn i Milan Šipka:

Konformizam - prihvatanje tuđeg mišljenja iz sebičnih razloga ili zbog nedovoljne hrabrosti; prilagođavanje okolini.

* * *

Nedostatak originalnosti pojedinih ljudi je više nego očigledan.
Uopšte zašto bi neko želeo da bude isti kao i drugi?
Verovatno usled nedostatka dovoljne, da kažem, hrabrosti ili pak nemogućnosti da iskaže, definiše sebe kao sasvim posebnu individuu.

Ja sam uvek bila inadžija i to onaj teški... što ne znači, naravno, da ću negirati sve što je drugačije.
Ali odbijam etikete, pa makar i antikonformističke. ;)


A to ogranicavanje "los covek" i sl.takodje se preraste kad prosiris vidike i nekako odrastes.

I ja to mislim. ;)
Mada, jasno je da postoje ljudi koji i kad ostare ne gube ograničenost.

evo ovako struchno da ti odgovorim, tinejdzheri se u danashnje vreme a i inache osecaju vrlo nesigurno, plashe se da budu odbacheni od strane drushtva, svaki chovek ima zhelju da bude prihvacen od strane svoje okoline jer tako nabija samopouzdanje.

Ja i nemam neku potrebu da budem prihvaćena od strane mase.
Kontam da sam sociopata. :lol:



Inače, vidim već par spam postova, to ću oma da brišem, po potrebi i kažnjavam. ;)
 
ja pre mislim da ti to primecujesh vishe nego ranije.....
Pre neki dan mi neko kazhe "SVet je sve loshiji i loshiji" a ja kazhem "Oduvek je bio takav, samo shto to ljudi chesto ne vide"


Pazi i religije zahtevaju konformizam od svojih vernika, a moj argument je da, barem na ovim prostorima, nikada nije bilo vremena kada je bilo pozeljnije biti vernik i kada je postojao veci jaz izmedju "pravoslavaca" i "stranih placenika/jeretika" (ne racunam mracni srednji vek)


pa na kraju chemu chovek da pripada, jer ako je nichemu, to se uzima kao neutral :dash:
A za luchica mogu samo reci LOL :rotf:

Cim imas vise ljudi koji se vode kao neutral, to je vec grupa... U sustini ja neutral posmatram kao gomilu, sto mi izaziva veliku averziju prema njima... U sustini pod kulture su pocele kao nacin bezanja od "svakodnevnosti" i sad smo obisli pun krug kad svakodnevnost vise ne postoji van pod kultura... XXI vek je prepun paradoksa...
 
Vikipedija:

Konformizam je ponašanje pojedinca u pravcu nekritičnog saglašavanja sa važećim, opšteprihvaćenim grupnim normama i vrednostima, posebno pod grupnim pritiskom.
Često ima negativan prizvuk preteranog prilagođavanja po cenu gubljenja autonomije i samopoštovanja ličnosti.

I sta da radis onda kad ti ceo razred ovako funkcionise.....i neretko mi se desava da zelim da prikoljem ponekog:)

A mislim da nema veze to da ako pripadas nekoj grupi da si konformista....jednostavno ako te postuju nece im smetati ostalo.
 
Pazi i religije zahtevaju konformizam od svojih vernika, a moj argument je da, barem na ovim prostorima, nikada nije bilo vremena kada je bilo pozeljnije biti vernik i kada je postojao veci jaz izmedju "pravoslavaca" i "stranih placenika/jeretika" (ne racunam mracni srednji vek)

a chekaj, kako s' ti dosh'o do toga?
mislim, do tog zakljuchka?
ja se ne mogu slozhiti.


Cim imas vise ljudi koji se vode kao neutral, to je vec grupa... U sustini ja neutral posmatram kao gomilu, sto mi izaziva veliku averziju prema njima... U sustini pod kulture su pocele kao nacin bezanja od "svakodnevnosti" i sad smo obisli pun krug kad svakodnevnost vise ne postoji van pod kultura... XXI vek je prepun paradoksa...
i shta sad?
ljudi koji odbijaju da se priklone podkulturi, automatski pripadaju podkulturi?
Ne, ja jednostavno mogu neutralce dozhiveti na drugachiji nachin, reci cu da nisu podkultura, poshto iz lichnog iskustva ja to tako vidim :)
A ja nemam averzije prema gomili, ne vidim zashto bih imao :)
 
Ja mogu samo prepodstaviti da nisi UVEK bila takva
Mislim, verovatno kad si bila dete si pozhelela ponekad da...ispadnesh komformista :D
Ljudi uvidjaju neke stvari vremenom

Jesam, negde u šestom razredu osnovne škole na ekskurziji... :D Tad sam poželela da budem ista kao i drugi, i otišli smo u diskoteku i počela sam da igram kao i ostali i osetila sam se kao žešći debil jer mrzim da plešem i ne znam da plešem i posle jednog minuta "plesanja" otišla sam u svoju sobu, istuširala se i legla da spavam.
Osećaj da budem ista kao i drugi tj. da budem normalna javio se tada i nikada više. :D
Mislim na taj klinački osećaj želje da se bude kao i ostali... ;)
 
Mislim da konformizam,kod tinejdzera(posto je teen podforum) nastaje iz neke vrste straha..ne bukvalno,ali .lakse je prikloniti se vecini nego biti odbacen od istih.I onda kad se ne slaze sa tom grupom,on to nece priznati jer se boji osude i odbacivanja.Na kraju totalno izgubi svoj licni mentalitet,ne vodi se svojim osecajima vec postaje samo kap u moru...
Mada mislim da smo svi mi manje-vise konformisti..Koliko puta smo uradili(ili nismo!) da bismo izbegli da nas ismevaju ili odbace..
 
Jesam, negde u šestom razredu osnovne škole na ekskurziji... :D Tad sam poželela da budem ista kao i drugi, i otišli smo u diskoteku i počela sam da igram kao i ostali i osetila sam se kao žešći debil jer mrzim da plešem i ne znam da plešem i posle jednog minuta "plesanja" otišla sam u svoju sobu, istuširala se i legla da spavam.
Osećaj da budem ista kao i drugi tj. da budem normalna javio se tada i nikada više. :D
Mislim na taj klinački osećaj želje da se bude kao i ostali... ;)

blago tebi,kad si uspela da završiš to u trenutku.Mene je to mučilo određeno vreme.Da sad ne iznosim svoje ratne priče :lol: jako je teško biti takvo dete,bar je meni bilo.Ako jednog dana postanem masovni ubica,pozvaću se na te traume :lol:
 
blago tebi,kad si uspela da završiš to u trenutku.Mene je to mučilo određeno vreme.Da sad ne iznosim svoje ratne priče :lol: jako je teško biti takvo dete,bar je meni bilo.Ako jednog dana postanem masovni ubica,pozvaću se na te traume :lol:

Pa mučilo je i mene, nije da nije. :neutral:
Ali sada kada se prisetim tih trenutaka deluju mi neopisivo lako, beznačajno... kao da se nisu ni desili.
Čak i sad me nervira što u nekim trenucima ne umem da se priklonim nečemu što ne bi bilo štetno za mene, već dozvolim da taj neki inat preovlada...
 
i shta sad?
ljudi koji odbijaju da se priklone podkulturi, automatski pripadaju podkulturi?
Ne, ja jednostavno mogu neutralce dozhiveti na drugachiji nachin, reci cu da nisu podkultura, poshto iz lichnog iskustva ja to tako vidim :)
A ja nemam averzije prema gomili, ne vidim zashto bih imao :)

Dakle, ti kazes nije u redu pripadati grupicama, ali da je sasvim ok biti deo ogromne mase koja je ujedinjena samim svojim brojem i velicinom! Ljudi koji odbijaju da se povinuju podkulturama cine mejnstrim... Ili u nekim slucajevima plebs ispranog mozga! Nikakva grupa, pa makar ona bila sveobuhvatna nije dobra stvar! Lepo Monteskje rece "Ja sam covek nuzno, a francus slucajno" Jedina grupa u koju cu se svrstati je vrsta homo red sapiens. Ostalo je sve nametnuto!
 
Dakle, ti kazes nije u redu pripadati grupicama, ali da je sasvim ok biti deo ogromne mase koja je ujedinjena samim svojim brojem i velicinom! Ljudi koji odbijaju da se povinuju podkulturama cine mejnstrim... Ili u nekim slucajevima plebs ispranog mozga! Nikakva grupa, pa makar ona bila sveobuhvatna nije dobra stvar! Lepo Monteskje rece "Ja sam covek nuzno, a francus slucajno" Jedina grupa u koju cu se svrstati je vrsta homo red sapiens. Ostalo je sve nametnuto![/QUOTE]

Hm..ali opet,da nema tih grupa svi bismo bili..isti? I sve bi bilo bezlicno.
Mislim da je neophodno da neke klasifikacije postoje,a njihova vznost moze biti nekom vazna,nekom manje,nekome upste.
 
Kao prvo: Pajo, svaka čas na temi!

E sad, to je izgleda potreba tinejdžera da pripadaju nečemu ali to zaista prelazi svaku granicu. Kad vidim tri devojke u gradu, iste frizure, šminka, garderoba... klonirane... O_o U tom etiketiranju gubimo sebe.
E sad, ne bi ni meni bio problem to što drugi žele da pripadaju nekoj grupi, ali mi smeta što mene etiketuraju, a onda se tu stvaraju problemi. Jer, pobogu, ja spadam u rokere, kako to da se družim sa onima koji su fenseri?! -.-

I onda se pitam, gde je nestalo ono gledanje čoveka po njegovim vrlinama, a ne po stilu oblačenja.

Što se tiče nacionalnosti, to je jednostavno neko etiketiranje koje ne možemo zaobići, ali to ne treba da nas sputava. Može neko biti i Hrvat, i Rus, ili latvanac, nebitno mi je, jer ga posmatram kao osobu, a ne kao državu. -.-

Hm..ali opet,da nema tih grupa svi bismo bili..isti? I sve bi bilo bezlicno.
Mislim da je neophodno da neke klasifikacije postoje,a njihova vznost moze biti nekom vazna,nekom manje,nekome upste.


Svi bismo bili slobodni i da, isti. Onda ne bi bilo mržnje, ratova i sl. Onda bi svet bio jedna veelika zajednica. . :heart:
 
Koji mozgovi... Pa evo vi ste sad jedna celina koja se nesvesno grupise i koja ima toliko zajednicko da je to jednako onome sto pljujete! Logicno je da cu se druziti sa osobama sa kojima ima nesto zajednicko a ne razlicito! Nekad imam nesto zajednicko sa fenserima,nekad sa metalcima a najvise sa skinsima!
 
Dakle, ti kazes nije u redu pripadati grupicama, ali da je sasvim ok biti deo ogromne mase koja je ujedinjena samim svojim brojem i velicinom! Ljudi koji odbijaju da se povinuju podkulturama cine mejnstrim... Ili u nekim slucajevima plebs ispranog mozga! Nikakva grupa, pa makar ona bila sveobuhvatna nije dobra stvar! Lepo Monteskje rece "Ja sam covek nuzno, a francus slucajno" Jedina grupa u koju cu se svrstati je vrsta homo red sapiens. Ostalo je sve nametnuto!

ja nikad nisam rekao da nije u redu pripadati grupicama, nadji mi taj post, ja neke grupice ne odobravam zbog gluposti.......
ali sasvim je ok biti deo ogromne mase, da, ne vidim nishta loshe u tome, na kraju krajeva, miloshevic je srushen jednim ogromnim pokretom koji je nastao ujedinjavanjem ljudi u tu ogromnu masu. A jedan chovek u ogromnoj masi mozhe imati samo korist.
mozak nam je svima ispran, ali na razlichite nachine
a nishta nije nametnuto, ne shvatam shta tebe dotiche shto cu ja reci da si ti to i to kad ti to i to nisi ;)


Svi bismo bili slobodni i da, isti. Onda ne bi bilo mržnje, ratova i sl. Onda bi svet bio jedna veelika zajednica. .

Ne bih rekao
Poubijali bismo se medjusobno
chisto da vidimo ko je "istiji"
 

Back
Top