Delegacija Srbije u Jasenovcu i pomen žrtvama

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Beograd -- Premijer Mirko Cvetković predvodiće delegaciju Srbije koja će danas prisustvovati obeležavanju stradanja zarobljenika logora Jasenovac.

55224155149f394bc941be765474734_big.jpg


Premijer Mirko Cvetković predvodiće delegaciju Srbije koja će prisustvovati obeležavanju stradanja i pokušaja proboja zatočenika jasenovačkog logora Donja Gradina, najvećeg stratišta Srba, Jevreja, i Roma u Drugom svetskom ratu na teritoriji bivše Jugoslavije.

Uz tradicionalno prisustvo hrvatskog predsednika Stipe Mesića u Jasenovcu će boraviti potpredsednica Jadranka Kosor, te potpredsednica Sabora Željka Antunović. Stav prema Jasenovcu je omekšala i katolička crkva koja je početkom meseca poslala do sada najvišeg predstavnika nadbiskupa Marina Srakića.

„Nama je svima stalo doista stalo da istina o Jasenovu dođe na videlo. Istina ne ona koja će se prilagođavati nama, nego ona koju ćemo mi poštivati“.

Katolička crkva je u Jasenovac slala niže rangirane biskupe za razliku od Blajburga, gde su svake godine slani visoki crkveni dužnosnici.

Novi muzejski postav memorijalnog muzeja Spomen područja Jasenovac postavljen je pre tri godine, i od tada je stalno kritiziran.

Uoči ovogodišnje komemoracije kritike je ponovno uputio predsednik zagrebačke Židovske općine Ognjen Kraus. Podsetio je da je ustaški režim u Hrvatskoj sprovodio Hitlerov plan istrebljenja temeljitije nego bilo koji drugi kvislinški režim, a postava muzeja u Jasenovcu ne prikazuje punu istinu o strahotama NDH.

„Najasnija slika koju nalazite u muzeju Jasenovac je rukovanje poglavnika Ante Pavelića sa Hitlerom. Niti jedan napis nije jasan niti je čitljiv. Imena su postavljena tako da se nalaze iznad vas, zaista treba napor da ih čitate“.

Za skandal uoči komemoracije u Jasenovcu pobrinuo se bivši hrvatski ustavni sudac, jedan od suradnika Franje Tuđmana i ratnog ministra odbrane Gojka Šuška.

Reč je o Vici Vukojeviću uz koga se veže i nikad dokazano silovanje jedne Bošnjakinje u logoru HVO – a, tokom rata u Bosni i Hercegovini.

Taj Vukojević izjavio je ove nedelje da su logorom Jasenovac upravljali židovi a da im je država samo dala stražu. Nebulozu je potkrepio i ničim dokazanu tvrdnju i navodnim postojanjem ugovora o finasiranju uprave toga logora između Vlade NDH i Židovske opštine Zagreb.

„Radi se o jednoj najobičnijoj laži koja je demontirana u brojnim radovima i brojnim dokumentima. Nikakav sporazum Vlade NDH i Židovske opštine u Zagrebu. Postoje četvorogodišnja kontinuirana nastojanja Židovske opštine u Zagrebu tokom četiri ratne godine da se pomogne židovskim zatvorenicima u logoru Jasenovac i drugima“.

Tako je Vukojevićevu izjavu komentarisao profesor Ivo Goldštajn predsednik Židovske verske zajednice „Beti Izrael“. Eskapada bivšeg ustavnog sudije Vukojevića posebno je uzrujala Zoru Dinbah jednu od istaknutijih članica Židovske opštine u Zagrebu.

„Zaista nemam komentara na izjave bolesnika a to je gospodin Vukojević. Dodatno što mislim da ima dosta putera na glavi da bi bio red da nakon toliko godina zaćuti“.

Tačan broj žrtava logora nije utvrđen, a u Memorijalnom muzeju Jasenovac navedena su imena i podaci za 75 159 hiljada žrtava.

Spekulacije o broju žrtava i dalje traju

I ovogodišnja komemoracija žrtvama logora u kome je, zavisno od procena, pobijeno od 80 do 700 hiljada ljudi, proći će u znaku političkih kontroverzi i nastojanju poraženih u Drugom svetskom ratu da pričama o partizanskim zločinima negiraju zločine Nezavisne Države Hrvatske.
Tačan broj žrtava u Jasenovcu nije nikad utvrđen, a u u bivšoj Jugoslaviji i okolnostima politike bratstva i jedinstva istina o razmerama ovog genocida bila je nepoželjna.

Izveštaj državne komisije FNRJ za utvrđivanje zločina govore o tome da je u logorima Jasenovca stradalo između 600 i 700 hiljada ljudi.

Da su te brojke najbliže istini, ukazuje i nemački dokument, u kome stoji da je u Jasenovcu samo u prvih godinu i po dana usmrćeno više od 200.000 ljudi.

Ovaj koncentracioni logor konstruisao je, po uzoru na logore nacističke Nemačke, jedan od lidera ustaškog pokreta Vjekoslav Luburić zvani Maks, koji je bio i njegov prvi komandant.

Ustaški ministar policije Andrija Artuković i upravnik Jasenovca Dinko Šakić, koji su se kasnije skrivali s druge strane Atlantika, osuđeni su za ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Nadbiskupu Stepincu nije suđeno za zločin genocida, već je osuđen na 16 godina robije za ratni zločin, ali je kaznu izdržavao u rodnom mestu i posle dve godine je pomilovan, da bi kasnije postao kardinal.

Logor je bio uništen i spaljen po naređenju Luburića, kako bi se prikrili svi tragovi genocida.

Poslednja grupa zatvorenika likvidirana je 21. aprila 1945. godine, a dan kasnije deo preostalih zatočenika odlučio se na očajnički pokušaj proboja iz logora, koji je preživelo samo njih 118.

Među žrtvama Jasenovca je i više od 22 hiljade uglavnom srpske dece.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=04&dd=26&nav_category=64&nav_id=357416

Da se podsetimo,nismo odavno.:ok:...ovo mora da je Dačićeva inicijativa.
 
Hrvatska vlast je uradila ono sto niko u svetu nije uradio promenila je postavku Spomen podruciju Jasenovac , to samo govori o kakvim se ljudima radi, a predsednik te drzave prica o antifasizmu u kojoj je od 1990.g.
razoreno je, utvrdio je i zabilježio S. Livada, 3.200 spomenika antifašizmu, prenominiraju se trgovi i ulice, napada se toponimika i onomastika, vlada jezički nacionalizam sa zahtjevom da se izbaci 30.000 nehrvatskih riječi.
 
Čoveče, kako te nije sramota? Ja nikada nisam rekao da mladicevi ljudi nisu koknuli 8000 muslimana u Srebrenici.

Čak se i izvještaj Zemaljske komisije koleba između 300 i 600 hiljada!
Što je strašno i van pameti tako se poigravati sa žrtvama!
A za potrebe politike stvorena e fama o preko 700.000 Srba poginulim u Jasenovcu, kao i o 1.700.000 žrtava WW2 na području Jugoslavije, što je glupost!
Imaš iscrpno izvješće o Jasenovcu od 1946. godine na netu. Pronađi i pročitaj.

Ja sam uvijek za osuđivanje ustaških zločina i mrzim ih iz dna duše, ali ovo uvećavanje broja žrtava ne služi nikome.
 
Čak se i izvještaj Zemaljske komisije koleba između 300 i 600 hiljada!
Što je strašno i van pameti tako se poigravati sa žrtvama!
A za potrebe politike stvorena e fama o preko 700.000 Srba poginulim u Jasenovcu, kao i o 1.700.000 žrtava WW2 na području Jugoslavije, što je glupost!
Imaš iscrpno izvješće o Jasenovcu od 1946. godine na netu. Pronađi i pročitaj.

Ja sam uvijek za osuđivanje ustaških zločina i mrzim ih iz dna duše, ali ovo uvećavanje broja žrtava ne služi nikome.

nisi mi odgovorio na pitanje

Kako to da je Hrvatska jedina zemlja koja porice broj zrtava u Jasenovcu?
 
Poslednja izmena:
Da li to znači da službena Srbija konačno odustaje od monstruoznog broja od preko 700.000 Srba ubijenih u Jasenovcu?
Nadam se da je tako.
Ja recimo ne bih nikad išao na komemoraciju negdje gdje priznaju samo 10% žrtava.

To znači da službena Srbija odlazi tamo da oda poštu svojim sunarodnicima, koje su tvoji sunarodnici ustaše ubili u tom monstruoznom broju (dobro si rekao).
Službena Hrvatska, što se nas Srba tiče, može i da ne prizna nijednu žrtvu, a čak može kao zvaničnu verziju da usvoji gnusobe Vicine, mi i Jevreji, a ni ostatak civilizovanog sveta se na to nećemo obazirati, kao na nešto o čemu treba raspravljati. Ko još pametan može uzimati kao relevantne podatke iz hrvatskog "Mejn kampfa" od autora koga su ustaše dovele na vlast, i davale mu instrukcije kako da vodi zemlju.

A, lamentiranje nad brojem jasenovačkih žrtava na ovom forumu nije dozvoljeno, da na vreme upozorim.
 
Čak se i izvještaj Zemaljske komisije koleba između 300 i 600 hiljada!
Što je strašno i van pameti tako se poigravati sa žrtvama!
A za potrebe politike stvorena e fama o preko 700.000 Srba poginulim u Jasenovcu, kao i o 1.700.000 žrtava WW2 na području Jugoslavije, što je glupost!
Imaš iscrpno izvješće o Jasenovcu od 1946. godine na netu. Pronađi i pročitaj.

Ja sam uvijek za osuđivanje ustaških zločina i mrzim ih iz dna duše, ali ovo uvećavanje broja žrtava ne služi nikome.
Добро размисли: чини ли, ипак, стварно неку суштинску разлику да ли је 700 или 500, па чак и 300 хиљада? :think:
 
To znači da službena Srbija odlazi tamo da oda poštu svojim sunarodnicima, koje su tvoji sunarodnici ustaše ubili u tom monstruoznom broju (dobro si rekao).
Službena Hrvatska, što se nas Srba tiče, može i da ne prizna nijednu žrtvu, a čak može kao zvaničnu verziju da usvoji gnusobe Vicine, mi i Jevreji, a ni ostatak civilizovanog sveta se na to nećemo obazirati, kao na nešto o čemu treba raspravljati. Ko još pametan može uzimati kao relevantne podatke iz hrvatskog "Mejn kampfa" od autora koga su ustaše dovele na vlast, i davale mu instrukcije kako da vodi zemlju.

A, lamentiranje nad brojem jasenovačkih žrtava na ovom forumu nije dozvoljeno, da na vreme upozorim.

Ok.
Onda nek se određene teme stave na nivo DOGME, pa se o njima i ne treba raspravljati.
Prijedlog: broj jasenovačkih žrtava, Oluja i zločini četnika u WW2.
 
I, još nešto...
Imali smo do sada nebrojeno mnogo tema u kojima smo ražvakavali događaje iz WW2, tako da bi mogli to ovaj put preskočiti. Kome se piše o tom periodu, neka izvoli na forum Istorija, neće se pokajati, verujte mi. Tamo ima strahovito mnogo dobrih tema koje bi zadovoljile i najprobirljivije diskutante.

Ovde je reč o odlasku delegacije vlade Srbije na komemoraciju u Jasenovac, i treba da se diskutuje o tome, tj. o odnosu srpskih vlasti prema toj fabrici smrti za Srbe.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top