Glupo pitanje?

Bi-ki-ki

Obećava
Poruka
60
Cula sam da kada se laptop nosi u EU mora na njemu stajati nalepnica da ima originalni Windows.
Ja sam takav laptop kupila medjutim kada sam taj windows koji je u njemu instalirala skontala sam da na njemu nema ni worda ni msn-a i jos tako nekih programcica...
E sad, meni nije jasno jel legalno sve to sto ti treba lepo skinuti sa neta ili sad ja kao treba jos nesto dodatno da kupujem? :confused:
 
Cula sam da kada se laptop nosi u EU mora na njemu stajati nalepnica da ima originalni Windows.
Ja sam takav laptop kupila medjutim kada sam taj windows koji je u njemu instalirala skontala sam da na njemu nema ni worda ni msn-a i jos tako nekih programcica...
E sad, meni nije jasno jel legalno sve to sto ti treba lepo skinuti sa neta ili sad ja kao treba jos nesto dodatno da kupujem? :confused:

Ni jedno pitanje nije glupo, moze da bude samo glup odgovor :)

Niko ne proverava da li ti je software na laptop-u legalan ili nije. Cak ti ne traze ni papire da dokazes da je to tvoj laptop i da si ga kupila leglano.

Kada sam nosio klasican komp prijavio sam cariniku (racunao sam da mora) i on mi je rekao da se racunari ne prijavljuju ako je u pitanju licni racunar :). Isto se dogodilo i kada sam nosio sestrin laptop.
 
Poslednja izmena:
Zeeezate...eto kod mene im uspelo...mangupi :P


Ali hvala vam....sledeci put cu prvo pitati pa onda kupovati :)

pa dobro, nista ti nece faliti sto imas originalan sistem (osim pare u dzepu :D)

E sada zavisi sta su ti prodali.

Ako si kupila originalan windows onda treba da dobijes i knjizicu gde pise nesto o licenci i tvojim obavezama kao i cd key (cd key je na nalepnici). Taj windows mozes da snimas na koji god hoces racunar.

Druga mogucnost je da su ti dali disk sa windowsom koji sluzi za oporavak sistema i on moze da se snimi samo na tom racunaru jer u sebi zadrzi komponente koje ne odgovraju drugim racunarima (drajveri i prateci programi).


Edit:

kada sam kupio originalan disk dobio sam ovakvo pakovanje:

080626-WindowsXPbox-106p.widec.jpg

i ovakav cd (na kome je pisalo home edition a ne profesional)
xp-cd.jpg


A ako izgleda slicno ovome:

T202000restores.JPG


znaci da si dobila disk iz druge varijante.
 
Poslednja izmena:
Uuuu...pa mene su izgleda zeznuli i vise nego sto smo mislili...

Pa ja nisam ni dobila disk, kao windows je bio instaliran, meni je ostalo samo kad ga uljucim da klikam next par puta i to je to... A rekli su mi da ja mogu da snimim na 2 dvd-a pa kao da imam windows....

Eeee bolje da nista nisam ni pitala........sad sam se samo iznervirala....

Pfff :manikir:
 
Uuuu...pa mene su izgleda zeznuli i vise nego sto smo mislili...

Pa ja nisam ni dobila disk, kao windows je bio instaliran, meni je ostalo samo kad ga uljucim da klikam next par puta i to je to... A rekli su mi da ja mogu da snimim na 2 dvd-a pa kao da imam windows....

Eeee bolje da nista nisam ni pitala........sad sam se samo iznervirala....

Pfff :manikir:

E vidis to ti je druga varijanta ali pod b) :D
Ti si dobila sistem koji aktiviras sa par klika i onda treba da napravis taj backup disk odnosno disk iz druge varijante (tako sam drugarici uradio kada je kupila novu toshibu).

Sve u svemu nisu te zeznuli. TO jeste originalan widnows, samo je prilagodjen za tvoj racunar. Ako nisi nista posebno doplacivala znaci da je sve ok i da nisi prevarena.

Trudim se da objasnim ali mi bas ne ide :(
 
Poslednja izmena:
Evo ovako mozes da kupis racunar sa sistemom ili bez sistema.
Ako kupis bez sistema onda ostaje na tebi da nabavis sistem koji tebi odgovara. Da li ce to da bude windows ili ne nije bitno.

Ako uzimas sa sistemom mozes da dobijes disk kao sto je iz prve varijante (windows kutija, windows cd...) koja je skuplja jer je to slobodna verzija (tj. nije vezana za racunar) ili mozes da dobijes sistem koji je prilagodjen za tvoj racunar (jeftinija varijanta). E sada. Ako dobijes ovaj sistem koji je prilagodjen tvom racunaru, on dolazi ili na cd-u (i instaliras ga sa njega) ili se on nalazi vec na nekoj particiji na tvom racunaru i prilikom prvog pokretanja racunara potrebno je sama da napravis taj cd koji ce ti kasnije sluziti za reinstallaciju sistema.

Nisi prevarena. Sorry sto sam malo uneo zabunu. Nadam se da sam uspeo da objasnim.
 
Poslednja izmena:
Bravo, ma super, vazno da smo skontali sta je :klap:
Razumela sam i iz prve poruke, nego nisam je videla na vreme, nemoj da se nerviras, sta i ako sam se malo potresla....proslo me cim sam se setila da je i tako je tata dao pare hahahhaha
Saaalim se...Ma koliko znam nismo nista preterano doplacivali, dali smo oko 500e, tako smo i kontali da se krece...a isto je toshiba...i bas je lepa :rumenko:
 

Back
Top