Kako zamišljate budućnost operativnih sistema?

Budućnost OS?

  • Windows nastavlja vladavinu i u narednim godinama i decenijama

    glasova: 7 36,8%
  • Open source prevlađuje (konačno)

    glasova: 5 26,3%
  • Brzi internet i udaljeni serveri čine OS nepotrebnim, pa on nestaje

    glasova: 6 31,6%
  • Svaki proizvođač raznih uređaja piše sopstveni OS

    glasova: 0 0,0%
  • Nešto što nije navedeno (navedite sami!)

    glasova: 1 5,3%

  • Ukupno glasova
    19
  • Anketa je zatvorena .

Dust

Domaćin
Banovan
Poruka
4.184
Da li će Windows (nekim trikom) ostati neprikosnoveni lider? Da li će open-source sistemi u stilu Linux-a odneti pobedu svojom pouzdanošću? Da li će OS uopšte biti neophodni u budućnosti, imajući u vidu razvoj udaljenih servera i brzog interneta? Da li će prevladati laptopovi i all-in-one uređaji, pa će svaki proizvođač praviti sopstveni OS? I konačno, da li sam zaboravio nešto, navedite sami!
 
Evo bez ikakvog zamišljanja i maštanja- Windows 7 je poslednji Windows.Posle njega će Majkrosoft plasirati sasvim novi sistem- Miron.Planira se da se iz upotrebe izbace CD-ovi i DVD-ovi i da se pređe na neke optičke kartice mnogo većeg kapaciteta koje će biti za jednokratnu upotrebu (kao CD-R) ili piši-briši.Hard diskovi će takođe raditi na drugom principu umesto današnjeg zastarelog da iglica s oproštenjem stoji iznad ploče i očitava je (ko gramofon jbte)...Baš mi je žao današnjih kompova što odlaze u istoriju.Teško je to da se podnese...
 
glasao sam za 3. mogucnost (i sam sam sebe zacudio time sto nisam glasao za 2. :))

Cini mi se da sam negde procitao da ce Microsoft jednog dana da izbaci sistem koji, da bi radio, mora da ima non-stop internet konekciju.
Na istom principu funkcionise i gmobile (google-ov telefon), tako da ti racun bude uvecan za nekih 1000 dinara mesecno.
 
Oki... Ako mi neko objasni kako uopste zamislja da radi opcija 3, svaka mu cast. :p
Jedino sto sam cuo u slicnom stilu je pravljenje aplikacija za rad u realnom vremenu koje rade na golom hardveru, dakle nema OSa izmedju. Ali svejedno, te aplkacije preuzimaju potrebne funkcije operativnog sistema na sebe.

"Svaki proizvodjac pise svoj OS" je stvar koja je prestala da postoji nastankom i popularizacijom slobodnih OSS sistema. Svi sistemi koje su pisali proizvodjaci hardvera (uz izuztak Solarisa i AIXa) za njihove platforme su bataljeni i na njihovo mesto je doslo nesto F/LOSS (obicno Linux).

Inace, evidentno je da vise ne moze da se progura OS koji nije otvorenog koda. Stari igraci su tu i bice tu, ali sto se tice novih sistema tesko ce se iko probiti na trziste sa novim sistemom zatvorenog koda.

Sto se tice hard diskova, izbacuju se jer na trziste uskacu sve jeftiniji SSD. A niko ne zeli mehanicke komponente diskova kad moze sve da radi flash memorija ;)

Nece biti drasticnih promena u nekoj doglednoj buducnosti, Trenutno je malo (u procentima) porastao broj korisnika GNU/Linuxa sto zbog netbook-ova, sto zbog korisnika nezadovoljnih Vistom. Bilo bi lepo da skoci jos malo kako bi kompanije koje prave desktop softver imale racunicu da prave i Linux verzije.

Inace, sto se tice F/LOSSa, dosta toga je u rukama Oracle-a. Dobre su sanse da jednom kad akvizicija Suna bude izvrsena Oracle prestane da finansira OOo i da batali razvoj OpenSolarisa. Mada su na tankim nogama i jos neki projekti (glassfish, NetBeans, ...).

Sto se tice komercijalnih sistema, Windows 7 bi trebalo konacno da ima dovoljno mali footprint da stane na svaki netbook (tj da MS moze konacno da se ratosilja Windowsa XP) i da radi malo brze na sta kuka dosta korisnika Viste.
Sledeci Mac izlazi za mesec-dva. Ne verujem da ce biti ista revolucionarno niti da ce uticati bitnije na odnos mac/pc na trzistu.
 
Ali Apple je uz masine koje je pravio ubacivao svoj sistem.Poslednjih godina je njihov sistem donekle ''odvojeniji'' od masine,ali eto nisu propali.Ali imas pravo da je tako nesto prevazidjeno.Nabavih image koje je neki uspeo preko kablova da napravi od svog PERQ-a koji je takodje bio masina sa svojim sistemom i programima i poterah ga na emulatoru i mogu vam reci da za razliku od prvih Windowsa s obzirom da je sistem iz '73,je mnogo,mnogo bolji.Taj komp je koristio Motorolu PPC,ali kao Majkrosoft na trzistu OS-ova,tako je i Intel na trzistu procesora odneo pobedu tako da mislim da se makine sa PPC vise ne prave.
Kad nabavim nesto brzi net uploadovacu disk slike operativnih sistema i opreme za njih,pa mozemo da ih razmenjujemo.
 
Racunar ce sigurno imati OS, jer mora nesto da upravlja racunarskim komponentama.

Na kom bre principu funkcionise Android? :)
Android je softverska platofrma koja radi prelo Linuxa.

Jel imas gmobile ili jesi li ga koristio pa znas kako funkcionise kada nema net?

Edit: U prethodnom postu sam napisao sta sam cuo i provericu sa osobom koja koristi taj telefon
 
Poslednja izmena:
Hehee... Mislio si na ovo: Iz telefona pod Androidom mozes koristiti web 2.0 aplikacije.
Ja sam "Na tom principu funkcionise Android." shvatio kao "Android radi na principu da ispod njega ne postoji OS" :p

Elem, ono sto tebe zanima je "cloud computing". Mnogi mu predvidjaju svetlu buducnost, mnogi kazu da to nece daleko otici. Videcemo sta ce gde :p
Inace, docs.google.com ako hocs da vidis kako rade prvi office alati u vidu web aplikacija.
 
Hehee... Mislio si na ovo: Iz telefona pod Androidom mozes koristiti web 2.0 aplikacije.
Ja sam "Na tom principu funkcionise Android." shvatio kao "Android radi na principu da ispod njega ne postoji OS" :p

Elem, ono sto tebe zanima je "cloud computing". Mnogi mu predvidjaju svetlu buducnost, mnogi kazu da to nece daleko otici. Videcemo sta ce gde :p
Inace, docs.google.com ako hocs da vidis kako rade prvi office alati u vidu web aplikacija.

citam sada svoj prethodni post i tek sam sada primetio da nerviranje oko matematike prenosim i na forum. Moracu da pazim kako pisem :)

Ovo "cloud computing" me podseca na princip rada terminala. Jedna jaka masina (server) na kome se izvrsavaju zahtevi sa terminala koji maltene nemaju nista. Secam se da sam pre 2 godine u srednoj morao da odrzim predavanje o principu rada tog sistema i da me je cudio sto se to ne primenjuje i sada.

Verovatno ce to da primeni Windows, jer ce na taj nacin moci uspesno da kontrolisu pristup svojim programima. Kupis kredit i onda ga trosis prilikom koriscenja njihovih programa na serveru.

Za taj google-ov office znam i primetio sam da sve vise ima programa koji se nalaze na internetu. Sad postoji i program za kreiranje .pdf na acrobat sajtu.
 
Hm, mislim da operativni sistemi neće nestati još dugo sa scene, sve dok bude onih kojima su potrebni za posao... a takvih je mnogo... Sad, koji će od svih njih imati primat na tržištu... mislim da ih ima suviše malo dobrih i da će svi oni imati svoje mesto pod suncem... ali sigurno je da će ostati microsoft, apple os i ubuntu kao predstavnik linuxa...
 
...za nju cepaju jedan drugom rukave ;)
Steta IBM nije imao tih 8 milijardi dolara, inace bi java otisla u bolje ruke (IMHO).
A ni Solaris nece da propadne. Oracle drzi dosta baza na njemu, mazice ga i pazi ce ga i lepe pare ce zaraditi na njemu. Nekako se cini da je Oracle uleteo u trku bas zbog Solarisa (da je IBM uzeo Sun Sodza bi po svoj prilici otiso u vecna lovista).

Sta moze da izvisi: OpenSolaris, glassfish, eventualno OOo i NetBeans (mada ovaj zadnji verovatn nece).
 
Pa znas kako... Oracle ima JBuilder koji je direktan konkurent NetBeansu. Sad ukidanje NBa nece primorati ljude da skoce na JB, verovatn ce vecina da predje na Eclipse. Vise im se isplati da spoje to u jedan projekat ili da ostave NB jednostavno.
Na kraju krajeva, NB ce da nastavi zivot kao samostalan projekat (ipak su za njega zainteresovani Java developeri) ako ga se Oracle odrekne.

(a u duhu ovoga: OOo je upravo presao na nezavisnu fondaciju. To valjda dovoljno govori o tome koliko developeri ocekuju od Oracla)
 
minijaturna integracija u jednom jedinom cipu koji ce da stoji u naocarima ...komande glasom naravno ..za ozbiljnije masine touch paneli 50 i vise inca sa octo procesorima u najmanju ruku bez ikakvih miseva kiborda i sl gluposti.... optimizacija savrsena sve sto treba je deo samog os-a... softverska industrija je desetkovana samo mali broj njih pravi specijalne aplikacije koje nisu os.om podrzane.... blize no sto mislimo

malo sam dao i hardwera jer je to povezano ko creva
 

Back
Top