Добар тек сваки шести „пунто“

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Хауба на једној страни милиметар испод блатобрана, на другој два изнад и прелази преко фара, а Италијани траже да прати линију

Крагујевац – У фабрици „Фијат Србија“ је, закључно са прошлим уторком, монтирано 305 „пунта“, од чега су „Фијатови“ инжењери одобрили – 54 возила. После овако поражавајућих података о квалитету радне снаге, у тој фабрици аутомобила се већ шале да „пунто“ праве на о-рук.

Делови који стижу из Италије или нису добро пресовани, или радници не умеју да их монтирају како треба. Зазори између хаубе и блатобрана тешко се штелују. С једне стране, хауба је милиметар испод, а са друге два изнад и прелази преко фара. Међутим, Италијани траже да прати линију.

Где шкрипи, тешко је рећи. Роботизоване машине су још мало па последња реч технологије фирме „Комау“, а стакла се монтирају на „Цајсовој“ опреми. Цео процес монтаже је компјутеризован, па је мало вероватно да ту долази до пропуста. Истовремено, овакви проблеми се нису јављали док је „пунто“ излазио под називом „застава 10“, или, можда, то тад нико није гледао. Сад је на „пунту“ знак и назив торинске компаније.

– Ма, попеше нам се на главу, а ни они се међусобно не разумеју. Један каже да је добро, други да не ваља. Ми смо правили ово возило и пре него што су они дошли, знамо како треба да се ради и нема ту неке посебне науке. Колико могу да проценим, нешто није у реду са деловима, јер робот вари тамо где треба – каже један од радника који нас је замолио да му не помињемо име.

Једна серија „пунта“ прошле недеље је сишла са траке без предњег браника. У „Лакирници“ нису стигли да га офарбају. Тај погон је, по свему судећи, највећа „рупа“ у процесу монтаже. Технологија је стара и аутомобили се фарбају ручно. И са водом и гасом, која је последњих недеља, без правог објашњена, искључивана, тај процес се не одвија како треба. „Лакирница“ је, подсетимо, готово потпуно уништена у НАТО бомбардовању, а још није обновљена до потребног нивоа. Нигде у свету се аутомобили не фарбају „из руке“.

Портпарол заједничке фирме „Фијат аутомобили Србија“ Ђузепе Закарија потврдио је јуче у изјави за „Политику“ да проблеми постоје, али је рекао да нису озбиљни.

– Проблеми су чисто техничке природе и то је уобичајено у свакој нормалној производњи. Све се решава у току дана – изјавио је Закарија у телефонском разговору за наш лист.

Лотови, односно каросеријски делови, како каже наш саговорник, стижу право из Торина. До сада је у ову фабрику стигло око 1.200 комплета, у погон „Каросерије“ је ушло око 750 делова, а у „Монтажи“ је склопљено нешто више од 300 „пунта“. Ако се настави овим темпом, планирана производња од 1.000 аутомобила у априлу тешко ће бити остварена. Међутим, наш саговорник Закарија остаје при својој изјави и тврди да „све иде по плану“.

– У априлу иде 1.000 возила, а за мај је планирана производња 2.000 „пунта“ – поновио је портпарол „Фијат Србија“.

Иначе, до сада постигнут рекорд у монтажи „пунта” је 37 возила на дан. „Монтажа“ је успела да достигне ниво од шездесетак возила дневно, али „гужва“ настаје у фарбари.

Према речима министра економије и регионалног развоја Млађана Динкића, који је недавно био у крагујевачкој фабрици, Италијани размишљају како да осавремене „Лакирницу”. „Фијат“ је, како каже Динкић, спреман да обнови погоне бивше „Заставе“, а ниво инвестиција ћебити познат до краја ове године, односно када Италијани заврше преговоре са „Крајслером“. Из Торина до сада није стигао ни евро за модернизацију крагујевачке фабрике. То је недавно потврдио и директор „Фијат Србија“ Ђовани де Филипис, напоменувши да су они до сада дали милион и по евра за спровођење социјалног програма.

http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/Dobar-tek-svaki-ssesti-punto.sr.html
 
Једна серија „пунта“ прошле недеље је сишла са траке без предњег браника. У „Лакирници“ нису стигли да га офарбају. Тај погон је, по свему судећи, највећа „рупа“ у процесу монтаже. Технологија је стара и аутомобили се фарбају ручно.

:dash::dash::dash::dash::dash::dash:

pa ye8ote, ko je tu investitor???
 
a vidi ovu limuzinu
3fiat600bv8.jpg

ficabuggy2nw5.jpg
 
Ma rekoh ja...bager i buldozer,zaravnaj i podeli zemlju radnicima pod uslovom da zapate ovce,krmace i goveda i da te bog vidi...ima da izvozimo za evropske dvorove kao i Milos...gde ce bre Srbin da proizvodi nesto za evropsko ili svetsko trziste,kada mu je glavana parola..ne mogu oni mene tako malo platiti,koliko ja mogu malo raditi....:cool:

pa ta parola je zato sto koliko god radio bice malo placen pa onda logicno bolje da malo radi nego da se kida za iste pare
 
Ma kad oni budu dostigli 200 iljada komada puntaća godišnje, tada će biti 30-35 iljada kasvetno sklepanih, ovaj, pardon, sklopljenih automobila što će biti sasvim dovoljno...

Samo šta ćemo da radimo sa 165-170 iljada komada škarta? Pa isto kao i sa yugom, šrafciger, lepak, pur penu i udri! Jedina začkoljica je što Tačka ne košta 4000 evrića kao Yugo, nego 6000 !!!
 
Ma kad oni budu dostigli 200 iljada komada puntaća godišnje, tada će biti 30-35 iljada kasvetno sklepanih, ovaj, pardon, sklopljenih automobila što će biti sasvim dovoljno...

Samo šta ćemo da radimo sa 165-170 iljada komada škarta? Pa isto kao i sa yugom, šrafciger, lepak, pur penu i udri!

Jedina začkoljica je što Tačka ne košta 4000 evrića kao Yugo, nego 6000 !!!

И што су за лоше склепане Пунте криви "радници", лоша "лакирница" ...

И што зарада не остаје у Србији већ иде у Италију ...

И што се све компоненте увозе
јер ми више нисмо "способни" да произведемо било шта употребљиво ...

:dontunderstand::dontunderstand::dontunderstand:
 
Ma rekoh ja...bager i buldozer,zaravnaj i podeli zemlju radnicima pod uslovom da zapate ovce,krmace i goveda i da te bog vidi...ima da izvozimo za evropske dvorove kao i Milos...gde ce bre Srbin da proizvodi nesto za evropsko ili svetsko trziste,kada mu je glavana parola..ne mogu oni mene tako malo platiti,koliko ja mogu malo raditi....:cool:

to sam ja reko - nemoj da mi krades ideje z:D
 

Back
Top