Paljenje sveća

Mudžaferka

Početnik
Banovan
Poruka
18
Dali može mi neko da objasni kakav je značaj paljenja sveća za mrtve? Dali to ima isključivo simboličan, obredni značaj ili ta sveća na neki način premošćava barijeru između dva sveta, našeg i onozemaljskog? Čemu služi svetlost te sveće, dali pokojnici vide tu svetlost ili šta?

Nemojte mi zameriti na ovim pitanjima, nisam religiozna, pa će vam ova pitanja možda zvučati čudno.

Još jedno pitanje. Dali postoji nekakav specifičan razlog zašto bi sanjali pokojnike po nekoliko noći za redom?

Sanjala sam babu tri noći, zatim sam juče otišla u crkvu, upalila sveću za nju i sinoć je nisam sanjala. Dali ona pokusava da mi skrene pažnju na nešto?

Hvala svima koji odvoje vremena da odgovore na ova pitanja.
 
Da li postoji nekakav specifičan razlog zašto bi sanjali pokojnike po nekoliko noći za redom?

Sanjala sam babu tri noći, zatim sam juče otišla u crkvu, upalila sveću za nju i sinoć je nisam sanjala. Dali ona pokusava da mi skrene pažnju na nešto?

Isti odgovor kao i za koca chemist. Ne mogu da nađem tu temu sada.
Nisi dala dovoljno informacija da bi bilo ko mogao da ti kaže išta korisno.
Postoji mnogo varijabli u vezi snova: kultura iz koje potičeš, vera koju ispovedaš, obrazovanje, probava, događaji koje tvoja svest nije obradila do kraja, itd.

Kreni redom od najčešćih uzroka:
- da li te grize savest što babu nisi posećivala pred smrt?
- da li si imala nekih svađa sa babom pren njenu smrt?
- šta za tebe simbolizuje baba (napiši prve tri stvari koje ti padnu na pamet, kao igra asocijacija)?
- da li ti se trenutno u životu dešava nešto što ima veze sa tvojom babom?
- da li ti se trenutno u životu dešava nešto što te podseća na tvoju babu?

Pošto si očito vernik, paljenjem sveće, što je čin koji svesno vezuješ za tvoju pokojnu babu, uklonila si simptom, odnosno san o babi, ali ne i uzrok.

I ne, pokojnici ne dozivaju žive sebi u snovima, niti ih navode na samoubistvo, niti im proriču skoru smrt... osim ako si Korzikanka ili Aboridžin.
 
...Sanjala sam babu tri noći, zatim sam juče otišla u crkvu, upalila sveću za nju i sinoć je nisam sanjala. Dali ona pokusava da mi skrene pažnju na nešto?

Hvala svima koji odvoje vremena da odgovore na ova pitanja.

dosta puta sam čuo da su nekima pokojnici dolazili u snove,pogotovo ljudima znaju dolazit osobe s kojima su za života bili bliski i na taj način traže da se moli za njih.I svi kažu da su ih prestali sanjat kad su se pomolili za njih.

E sad ti možeš molit za nju,zapaliti svijeću,postiti,dati milostinju siromasima,napraviti neko dobro djelo pa to što si napravila da bude za tvoju babu ili već svojim riječima zamolit Boga da joj pomogne.Ali ono od srca,sve šta je od srca zamoljeno ili napravljeno to najviše pomaže
 
dosta puta sam čuo da su nekima pokojnici dolazili u snove,pogotovo ljudima znaju dolazit osobe s kojima su za života bili bliski i na taj način traže da se moli za njih.I svi kažu da su ih prestali sanjat kad su se pomolili za njih.

E sad ti možeš molit za nju,zapaliti svijeću,postiti,dati milostinju siromasima,napraviti neko dobro djelo pa to što si napravila da bude za tvoju babu ili već svojim riječima zamolit Boga da joj pomogne.Ali ono od srca,sve šta je od srca zamoljeno ili napravljeno to najviše pomaže
a što bi neko želeo da prestane da sanja ljude koji su mu bili bliski...:dontunderstand:
 
dosta puta sam čuo da su nekima pokojnici dolazili u snove,pogotovo ljudima znaju dolazit osobe s kojima su za života bili bliski i na taj način traže da se moli za njih.I svi kažu da su ih prestali sanjat kad su se pomolili za njih.

E sad ti možeš molit za nju,zapaliti svijeću,postiti,dati milostinju siromasima,napraviti neko dobro djelo pa to što si napravila da bude za tvoju babu ili već svojim riječima zamolit Boga da joj pomogne.Ali ono od srca,sve šta je od srca zamoljeno ili napravljeno to najviše pomaže
Upravo sam to i rekao.
Tim delima, od kojih se neka za svaku pohvalu i treba ih činiti nevezano za snove ili veru, uklanja se simptom, a ne uzrok, odnosno problem je još dublje zakopava u podsvest.
Zakopavanje problema, koji je doveo do pomenutog sna, dublje u podsvest, može da prouzrokuje različite psihičke probleme.




Nisi dobro objasnio. Ja ništa ne razumem bre.

Pročitaj ponovo moju prethodnu poruku, pa napiši šta ti nije jasno. :roll:
 
Dali može mi neko da objasni kakav je značaj paljenja sveća za mrtve? Dali to ima isključivo simboličan, obredni značaj ili ta sveća na neki način premošćava barijeru između dva sveta, našeg i onozemaljskog? Čemu služi svetlost te sveće, dali pokojnici vide tu svetlost ili šta?

Nemojte mi zameriti na ovim pitanjima, nisam religiozna, pa će vam ova pitanja možda zvučati čudno.

Još jedno pitanje. Dali postoji nekakav specifičan razlog zašto bi sanjali pokojnike po nekoliko noći za redom?

Sanjala sam babu tri noći, zatim sam juče otišla u crkvu, upalila sveću za nju i sinoć je nisam sanjala. Dali ona pokusava da mi skrene pažnju na nešto?

Hvala svima koji odvoje vremena da odgovore na ova pitanja.

Da mrtvi ne bi bili u tami palis im svecu kako bi im dala svetlost.Najprostiji i najkraci odgovor.
 
Mante se snova, ljudi. :D
Tako ja jednom sanjam pokojnog strica koji mi kaže da pozdravim nekog komšiju. A ja u snu nikako da nađem komšiju, nego nađem lokalnog kasapina i njemu isporučim pozdrav.
Bilo mi ovo zabavno, pa ujutro tom kasapinu ispričam san.
A on me pogleda dugo preko naočara pa kaže:
- Bo ti stric mater. :evil:
 
noćas sam sanjala svog šefa koji me je utešnim rečima obavestio da, pošto je skresan budžet za nauku, ispadam s projekta i da moram naredne dve godine da kotrljam kliker uz brdo i niz brdo (koje je zaraslo travuljinom), da bi me vratio nazad na izvor para...bokte......
zapalite sveću za mene....
 
Verovanje da dusa luta i da nema spokoj, i verovanje da postoji zagrobni zivot, u potpunosti su u suprotnosti sa Biblijom. takve stvari i kada se dogadjaju nemaju nikakve veze sa mrtvima, nego se tu radi o neprijatelju covekovim i Bozijim (sotonom), koji ucini sve da ljudima predstavi laznu sliku o Bogu. Zato bi trebalo da tvorimo Boziju volju i da mu se molimo jer samo on moze da nas sacuva.
Evo jednog citata iz Biblije.
11. Обуците се у све оружје Божије, да бисте се могли одржати против лукавства ђаволског:
12. Јер наш рат није с крвљу и с телом, него с поглаварима и властима, и с управитељима таме овог света, с духовима пакости испод неба.
13. Тога ради узмите све оружје Божије, да бисте се могли бранити у зли дан, и свршивши све одржати се. Fil.6:11-13

Biblija smrt opisuje kao spavanje:

5. Јер живи знају да ће умрети, а мртви не знају ништа нити им има плате, јер им се спомен заборавио.
6. И љубави њихове и мржње њихове и зависти њихове нестало је, и више немају дела никада ни у чему што бива под сунцем
10. Све што ти дође на руку да чиниш, чини по могућности својој, јер нема рада ни мишљења ни знања ни мудрости у гробу у који идеш. Knj. Prop.9:5,6,10

7. И врати се прах у земљу, како је био, а дух се врати Богу, који га је дао. Knj.Prop.12:7

5. Јер мртви не спомињу Тебе; у гробу ко ће Те славити? Ps:6,5

10. Еда ли ћеш на мртвима чинити чудеса? Или ће мртви устати и Тебе славити?
11. Еда ли ће се у гробу приповедати милост Твоја, и истина Твоја у труљењу?
12. Еда ли ће у тами познати чудеса Твоја, и правду Твоју где се све заборавља? Ps.88:10,11,12

17. Неће Те мртви хвалити, Господе, нити они који сиђу онамо где се ћути. Ps.115:17

11. Ово каза, и потом им рече: Лазар, наш пријатељ, заспа; него идем да га пробудим.
12. Онда Му рекоше ученици Његови: Господе! Ако је заспао, устаће.
13. А Исус им рече за смрт његову, а они мишљаху да говори за спавање сна.
14. Тада им Исус каза управо: Лазар умре. Jovan 11:11-14
 

Back
Top