Sirmium
Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: Sirmium

Buduća legenda
    Učlanjen
    31.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Sirmium

Današnja Sremska Mitrovica skriva pravu veličinu antičkog Sirmiuma, jednog od najvažnijih gradova kasnog Rimskog carstva.
    Osnovan u 1.veku Sirmium je svoj vrhunac doživeo u trećem veku naše ere (294 n.e) kada je bio proglašen jednom od četiri prestonice Carstva. Sistem puteva, akvedukata i vojnih utvrđenja, ostaci carske palate, termi,pozorišta, hipodroma, pokazuju da je ovaj grad bio centar (legijski logor, carski grad i episkopski centar) čitave oblasti - tadašnje Rimske provincije Panonije. U to vreme ovo je bio jedan od važnih trgovačkih i tranzitnih centara Carstva.
    Kasnije, Sirmium postaje jedno od središta ranog hrišćanstva, ali i mesto stradanja hrišćanskih mučenika.
    Rimske legije pojavile su se pred Sirijumom u poslednjim decenijama I veka pre nove ere. Tokom narednih vekova Sirmium je od pograničnog utvrđenja postao jedan od najznačajnijih gradova Carstva. Veliki broj careva je tokom III i IV veka boravio u gradu,a neki su tu i rođeni.Kada je čuveni car Dioklecijan 294. godine izvršio administrativnu reformu carstva Sirmium postaje jedno od četiri sedište careva. Otpočeo je zlatni period u istoriji grada. U njemu je izgrađena carska palata, žitnica, javna kupatila, kovanica novca, hipodrom i niz drugih građevina. U gradu je brzo napredovalo hrišćanstvo koje je dalo nekoliko svetaca Irineja, prvog episkopa, Anastaziju i Dimitrija po kome će kasnije naselje dobiti ime. Napadi varvara u V veku uništili su Sirmium. Prvo su to učinili Huni, a zatim posle kraćeg oporavka naselje su definitivno 582. godine razorili Avari. Prošlo je više vekova do obnove naselja pod novim imenom.

video klip o Simijumu https://www.youtube.com/watch?v=6gv_xQ_beIg&feature=channel_page

a.milan1984 nije na forumu
    Ја сам надреалан дајте мидернека!
    Primećen član a.milan1984 (avatar)
    Učlanjen
    08.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Podrazumevano Re: Sirmium

moj najlepši grad Mitrovica! Ja Mitrovicu!
    . . .а ако имаш трактор, врати комбајн . . .

Početnik Antacar (avatar)
    Učlanjen
    01.10.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    9
    Reputaciona moć
    0

Mitrovica ima pontencijala da postane jak turisticki grad zbog onoga sto ima da pokaze. To su iskopine grada Siriuma, spomen park, najlepsa plaza u toku reke Save.... Jedini problem koji ljudi navode jeste da Mitrovica nema gde da primi goste ( turiste ), nema jednostavno kapaciteta za smestaj. Hoter Sirmijum je kolko su rekli u ocajnom stanju, ima i hotel Srem al za njega nisam ni siguran da radi. Tako da apelujem na gradkse vlasti da sto pre to resavaju, da nebude Mitrovica grad propalih privatizacija fabrika, i radnicika praznih stomaka !!!!

Obećava
    Učlanjen
    07.03.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    33

Pozdrav svim vernim ljubiteljima fudbala iz Sremske Mitrovice i okoline!!!
    Bavim se skupljanjem starih fudbalskih ulaznica. Na prvom mestu mi je bitna C.ZVezda i od nje skupljam ulaznice iz svih mogucih takmicenja - prvenstvo,domaci kup, medjunarodna takmicenja, prijateljske utakmice. Pored C.zvezde, zanimljiva mi je reprezetnacija Srbije (tj. Jugoslavije) kao i utakmice ostalih srpskih klubova (Partizan,Vojvodina,OFK Beograd,Sevojno,Napredak,RAdnicki Nis,Obilic,Zeleznik) koji su igrali u evropskim takmicenjima.
    Da li neko moze da mi pomogne u pronalazenju tih starih ulaznica koje ljudi cesto bacaju.
    Ukoliko bilo ko ima nesto slicno ili neku zanimljivu informaciju neka me pozove na 063/68 39 39 ili mi se obrati putem mejla markovaleron@yahoo.com
    Pozdrav za sve ljubitelje fudbala

Legenda Eva Braun (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    6294

I ja volim Mitrovicu.Bas je lepa.
    Love *****!

Zainteresovan član mrvitza (avatar)
    Učlanjen
    30.04.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    37

Ja ne volim mitrovicu...

Zainteresovan član Kaja Halliwell (avatar)
    Učlanjen
    25.06.2010.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    31

Kako da je ne volim!!!

Poznat Arkania (avatar)
    Učlanjen
    26.03.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    145

Citat Original postavio Eva Braun Pogledaj poruku
    I ja volim Mitrovicu.Bas je lepa.
    A tako dosadna,znam bio sam tamo par puta.
    Evo pogledajte ovaj snimak reke Save koja prolazi sa strane Sremske Mitrovice.
    https://www.youtube.com/watch?v=HuIpopm_mXs

Aktivan član Anđa (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    40

Citat Original postavio CtRl_AlT Pogledaj poruku
    Današnja Sremska Mitrovica skriva pravu veličinu antičkog Sirmiuma, jednog od najvažnijih gradova kasnog Rimskog carstva.
    Osnovan u 1.veku Sirmium je svoj vrhunac doživeo u trećem veku naše ere (294 n.e) kada je bio proglašen jednom od četiri prestonice Carstva. Sistem puteva, akvedukata i vojnih utvrđenja, ostaci carske palate, termi,pozorišta, hipodroma, pokazuju da je ovaj grad bio centar (legijski logor, carski grad i episkopski centar) čitave oblasti - tadašnje Rimske provincije Panonije. U to vreme ovo je bio jedan od važnih trgovačkih i tranzitnih centara Carstva.
    Kasnije, Sirmium postaje jedno od središta ranog hrišćanstva, ali i mesto stradanja hrišćanskih mučenika.
    Rimske legije pojavile su se pred Sirijumom u poslednjim decenijama I veka pre nove ere. Tokom narednih vekova Sirmium je od pograničnog utvrđenja postao jedan od najznačajnijih gradova Carstva. Veliki broj careva je tokom III i IV veka boravio u gradu,a neki su tu i rođeni.Kada je čuveni car Dioklecijan 294. godine izvršio administrativnu reformu carstva Sirmium postaje jedno od četiri sedište careva. Otpočeo je zlatni period u istoriji grada. U njemu je izgrađena carska palata, žitnica, javna kupatila, kovanica novca, hipodrom i niz drugih građevina. U gradu je brzo napredovalo hrišćanstvo koje je dalo nekoliko svetaca Irineja, prvog episkopa, Anastaziju i Dimitrija po kome će kasnije naselje dobiti ime. Napadi varvara u V veku uništili su Sirmium. Prvo su to učinili Huni, a zatim posle kraćeg oporavka naselje su definitivno 582. godine razorili Avari. Prošlo je više vekova do obnove naselja pod novim imenom.

video klip o Simijumu https://www.youtube.com/watch?v=6gv_xQ_beIg&feature=channel_page
    Ovo nije sasvim tačno.

Slične teme

1. Sirmium
    Autor gost 129086 u forumu Istorija
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 02.05.2009., 13:38

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •