Plaču li kad ih ostavljate u vrtiću?

Plače li vaše dete?

  • Da, svaki put kad ostavim dete, plače

  • Plakaolo je samo na početku dok se nije naviklo

  • Ne, nikada nije plakalo kada ga ostavim

  • Ne ide u vrtić


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
eh.... moj sin nije plakao prva dva puta kada sam ga ostavila
Prvi put mu je trebalo cak pola sata da shvati da mu mama nije tamo.... a onda je to skratio, pa stiglo na odmah kada parkiram auto ispred vrtica

njemu je to bilo neshvatljivo, nije imao razloga da misli da cu ga ostaviti... a onda je video da nisu sve tete fine kao mama

mislim da su one vaspitacice suvise grube prema deci, pa cak i kada su ga drzale u rukama i kao pokazivale paznju to je bilo mehanicki i moj sin zna kako se to stvarno radi... nista im nije uspelo

ne moze da ih smisli... uskoro bih trebala ponovo da probam, ali u nekom drugom, engleskom zabavistu... gde ce ih razumeti sta pricaju

mozda kada bi bilo zabaviste na srpskom, bilo bi manje problema, posto bi se bolje razumeli
 
Isto etotako - prva dva dana ništa, danas me čkepala rukama i nogama i razdrala se kao prava... Ja sam je ostavila ladno tamo, baba otišla po nju posle 3 sata, zatekla je kako spava na klupici iscrpljena od plakanja........ Al i sutra ću je ostaviti...

... Nemoj pogrešno da me shvatiš, ništa loše nikada ne bi rekla o svom, pogotovo ne o tvom detetu - al kad vidiš one klince sve tamo... znaju da igraju ringeringe raja i da pruže ruku drugom detetu, igraju se zajedno, razgovaraju, svađaju se, mire, druže....... Krivo mi je što nije otišla ranije, možda joj je teže da prelomi... nego da li će, brine me... teško je odvojiti se od deteta na takav način
 
Isto etotako - prva dva dana ništa, danas me čkepala rukama i nogama i razdrala se kao prava... Ja sam je ostavila ladno tamo, baba otišla po nju posle 3 sata, zatekla je kako spava na klupici iscrpljena od plakanja........ Al i sutra ću je ostaviti...

... Nemoj pogrešno da me shvatiš, ništa loše nikada ne bi rekla o svom, pogotovo ne o tvom detetu - al kad vidiš one klince sve tamo... znaju da igraju ringeringe raja i da pruže ruku drugom detetu, igraju se zajedno, razgovaraju, svađaju se, mire, druže....... Krivo mi je što nije otišla ranije, možda joj je teže da prelomi... nego da li će, brine me... teško je odvojiti se od deteta na takav način

jao ....nemo tako:confused: :D:D

mada sam i ja sklona za svoju decu da pomislim ih kakvi su vidi drugu decu šta znaju, što su takva i takva
al pomislim ma i mene i moje dete neko gleda i misli baš je fino,lepo, pametno , super
:think:
a ja kao mala sam svaki dan plakala kad su me ostavljali u predškolsko i tako dovodila u neprijatnu situaciju moje roditelje...
 
Cerkica je posla u vrtic sa 1,5 god.Nije plakala kad odem da je uzmem ono ranije ona sedi sa vaspitacicama i kao pije kafu dok ostali spavaju.Plakala je tek kasnije ali razlog je bio taj sto tata nije bio tu da je vodi(imao pripreme) jer ja ne znam da je vodim znam da je uzmem.Sincic je krenuo sa 2 god.ni sa njim nisam imalaproblem a nio dan danas.Problem kod njega je sto nece kuci dok ne odu svi drugari da on bude zadnji.Jos malo pa zavrsava sa vrticem pa mu je kaze bas zao.:(
 
Moj klinac ide u jaslice već godinu i po dana i plakao je mesec dana i više svako jutro. Još kod kuće krene da kuka i plače.
Medjutim kad se privikao na vrtić sad imam žive muke da ga odvedem odande, svaki dan se zadržimo još po pola sata kad dodjem.
Plakanja će biti na to se spremi ali budi istrajna. Nema babe ni dadilje koja može da zameni druženje sa vršnjacima. Koliko je pokupio loših stvari duplo više je naučio dobrih.
 
Plakala je par puta na pocetku pa se pomirila sa sudbinom:hahaha:
Inace, nikada nije volela vrtic, ali je uvidela kako je rasla da je to bilo jedino resenje u tom priodu
Hvala Bogu skolu voli, tu su odnosu drugaciji, i tu je pronaslka prijatelje, drustvo i ostvaruje se
Ni ja nisam volela vrtic jer su me odvojili od zene koja me je cuvala, koju sam volela kao majku
 
..mame.. :)
..mi smo imali divne vaspitachice..
..rekle su nam da sva deca plachu..
..i ako ne plachu i ne pokazuju znake potresanja shto se odvajaju od roditelja
one imaju obavezu da obaveste psihologa u vrticu..i roditelje...zato shto to nije normalno.. :confused:

..samo da znate - duzina plakanja je srazmerna nervozi i zabrinutosti koju vi pokazujete.. :)
..neka deca plachu prva dva tri dana,
neka posle prvih dva tri dana,
neka svako jutro po 5 minuta,
a neka prvih nedelja ceo dan.. :(
..vazno je da im vi ne pokazujete da je to neshto
shto i vi radite mimo svoje volje i da je i vama strashno i teshko i zao.. :(
..nego stisnite zube, osmeh na lice i dan po dan.. :)
..i ponavljajte besomuchno da cete doci sigurno i na vreme..
..i ne popushtajte!
..ako jedan put uspe plakanje i ostavite ga kod kuce,
produzavate agoniju i pochinjete privikavanje iz pochetka.. :(

..i zachas prodje taj prvi mesec i kada ga slushate posle
kako odushevljeno pricha shta je radio i shta ce sutra da radi
i ko je shta rekao i uradio i shta su pravili i uchili
srce vam bude puuuno :heart: i odjednom imate veliko dete i
mozete da zamislite kako krece u shkolu i radi domaci i ..... ehhhh... :aha: :heart:
 
..
..vazno je da im vi ne pokazujete da je to neshto
shto i vi radite mimo svoje volje i da je i vama strashno i teshko i zao.. :(
..nego stisnite zube, osmeh na lice i dan po dan.. :)
E upravo tako, mi smo se pripremali za vrtić mesecima pre nego što je krenuo. Ja sam sa oduševljenjem pričala o tome, čak mu i pokazivala moje slike iz vrtića i čitala mu svako veče Višnju u vrtiću i pevala onu Vrtić lepotić...
Uspela sam nekako i njega da zarazim takvim raspoloženjem a kad zaplače kažem joj i ja bih plakala jer mi se ne ide na posao al šta ću kad moram. A onda obavezno posle vrtića obećam neku bzvz sitnicu tipa ićićemo u park, u igraonicu, kod bake, u šetnju ma neku glupost al mu pomogne.
I da, vaspitačica nam je rekla upravo to što november kaže da ako dete ne plače onda to nije u redu i ono ima žešći problem.
 
Ја се са вама не слажим
Гушите емоције у детету
Оно треба с 3 године да стиска зубе и да гуши сузу?????
Не
Оно треба да полако разуме зашзо је неопходно да буде одвојено од родитеља то време што је у вртићу и то треба урадити полако и стрпљиво
А не учити га да гуши своју личност!
 
Ја се са вама не слажим
Гушите емоције у детету
Оно треба с 3 године да стиска зубе и да гуши сузу?????
Не
Оно треба да полако разуме зашзо је неопходно да буде одвојено од родитеља то време што је у вртићу и то треба урадити полако и стрпљиво
А не учити га да гуши своју личност!

То!

Припремала сам их за вртић постепено. Читале смо ''Вишњу у вртићу'', причале о томе шта се тамо ради и како изгледа, али нисам им само хвалила вртић - врло је важно предочити им ТАЧНО И ИСТИНИТО како ће тамо бити, не давати им улепшану слику јер ће се разочарати и веровати да сте их слагали!

Значи, и лепе ствари (друштво, играње, играчке), али и мање лепе (нека деца се туку, некад буде за ручак и нешто што ти се можда неће свидети, некад ће бити велика галама...).

И још је важно - НИКАД не слагати дете! Не побећи на кварно, кад дете не гледа! Не рећи му:''Брзо ћу доћи по тебе!''...и сличне лажи и варања...

И - увек доћи на време! ;)

А и разумљиво је да понекад и заплачу, нарочито понедељком, или кад су болешљиви или сањиви... па и нама некад дође да заридамо кад ујутру стигнемо на посао, зар не? ;):mrgreen:
 
Е да - добро је пар месеци пре поласка у вртић остављати их негде на пар сати: код баке и деде, код другарица, у комшилуку...рећи им да ћете доћи по њих тад и тад - и тачно тада и доћи! ;)
 
Posao sa pune tri godine i plakao prva dva puta. Posle je obozavao i cekali smo mnogo (kada treba da se krene kuci) puta da se jos malo poigra iako je tamo bio 8 sati :)

Celo leto pre polaska smo se setali po kraju i pored obdanista i komentarisali kako je tamo mnogo lepo, ima dece, lepo se igraju, ali nismo pominjali da cemo ga upisati. Kada smo ga pitali par nedelja pre upisa da li zeli da ide rekao je da zeli i tako je pocelo.

Bilo mi je vazno da sacekam da napuni 3 godine, a srecom, imala sam tu mogucnost.

Obdaniste preporucujem od srca svakom roditelju koje je u dilemi.

To je fenomenalna priprema za sve kasnije i nesto sto nijedan roditelj ne moze da obezbedi kod kuce makar dete imalo bracu i sestre.
 
рећи им да ћете доћи по њих тад и тад - и тачно тада и доћи! ;)
Ja bih (kada ga ujutru ostavim) rekla da idem da kupim Kinder jaje i da dolazim po njega. Dosla bih naravno posle odgovarajuceg broja sati (u prediodu adaptacije mislim da je bilo 4 sata) i uvek donela Kinder jaje. Jednog dana u prodavnici nije bilo Kinder jaja, a vec je bilo vreme da idem po njega :eek:. I tako sam trceci obisla sve okolne prodavnice i jedva na kraju pronasla :D.

Eto, mali vremeplov :zaljubljena:, a sada se spremamo za gimnaziju.
 
Ја се са вама не слажим
Гушите емоције у детету
Оно треба с 3 године да стиска зубе и да гуши сузу?????
Не
Оно треба да полако разуме зашзо је неопходно да буде одвојено од родитеља то време што је у вртићу и то треба урадити полако и стрпљиво
А не учити га да гуши своју личност!

..ko je to rekao? :confused:
..ne treba dete da stiska zube i gushi emocije, nego mame..i tate.. :(
..meni je bilo bash :sad2: kad sam ih prvih dana ostavljala..
..ali sam stisnula zube, nabacila osmeh i prenosila pozitivan stav..

..a hellen je u pravu,
ne idealizovati vrtic i boravak tamo,
pokushati detetu da priblizite i opishete ono shto ga realno cheka.. :)
 
I ja sam plakala...i mnogo sam mrzela hulahopke...:sad2:

Ali pokojni baba Jovanka i deda Ceda su komsije bile, i oni su me vodili...i nedostaju mi...i stalno sam isla kod njih da jedem bombone...i kad ulazim u neki stan gde ima staraca, ja uvek kazem kako mi mirise na deda Cedu....:heart:
 
.ebote, nefo, ista si bila ja... mrzeo sam vrtitj, hulahopke i da jedem... ( : a nisam plako...nego sam gledo da pobegnem..jednom mi je uspelo...ali i dan-danas nosim posledice tog traumatičnog dana, kad su me pošteni nalazači doveli kod oca na posao..bio je divan dok nismo stigli kući, a onda sam ga naebo....
mene je otac vodio..i naravno, pošto on nikad nije imao mašte, uvek je govorio...kao, kad ćeš da dođeš..a on ...za 5 minuta...i naravno ja popeezdim što ga nema....fooj vrtitj..neponovilo se.. :hahaha:
 
ej bre...pa ja sam isto bezala...ali nas tri je milicija vratila u obdaniste....jao to je prica...:)...a krenule smo u Opstinski sud kod mame od jedne da je " nesto " pitamo da li smemo...
Uglavnom , vaspitacica je rekla da nece nista kazati roditeljima,ali do pocetka dnevnika da moramo mi ili ce ona zvati telefonom i reci...
Moji nisu imali telefon, ali je ona imala broj od pomnutih baba Jovanke i deda Ceda...U pola 8 pocinje ono tadadad-tatatta- lopta se okrece i ja udaram u plac...Jovanka zvoni na vrata i kaze mami da ima poziv za nju...uglavnom, kad se mama vratila, ja sam pocela da pricam kroz suze, a na kraju je usledilo vaspitno po dupetu...

Joj, nikad to necu zaboraviti....:)
 
Нева и муњо, каква дивна сећања...:zaljubljena:
Ја сам у обданиште мрзела да идем... стално су нас терали да једемо поврће и веровали или не, од тада(неких 20 година већ) не једем поврће...:thumbdown:
Срећом па је тата слаб на мене, па бих сваки пут кад пустим сузу, уместо у вртић, водио ме са собом на посао...:heart:
Када је мама сазнала и када су звали из вртића да питају што ме нема, на муку и сузе успела сам да их убедим, да ме испишу... онда су ме чували бабе и деде на смену...

У забавиште сам ишла врло радо, сама, са друштвом из краја...
 
e, a danas postoji video nadzor u nekim vrtitjima...tako da vaše dete možete da vidite u real time na netu, šta radi, da l mu su mu spale pantalone, pa mu gola poopa.. pa se onda nervirate..eno ga tamo, žvaće flomaster, a vi sedite u kancelariji i nervirate se.. ( : men se to uopšte ne sviđa. ne može dete ni da pobegne...e, jednom sam izašao iz kuće i lutao i zaglavio kod nekih cigana..al da ne oftopičim... ( :
 

Back
Top