Drugi put citajte pazljivije

CicaBg

Zainteresovan član
Poruka
202
Kako je ogovaranje,izmisljanje razlicitih prica i konstrusanje teorija zavere uobicajena pojava medju organizacijama i pojedincima koji se bave zastitom zivotinja odlucili smo da malo javno prodiskutujemo o neistinama iznetim na racun vise ljudi iz ove oblasti.Do nas je stigla prepiska kojom se obavestavaju pojedine strane organizacije o navodnim sumnjivim aktivnostima vezanim za udomljavanje pasa u Nemackoj i Austriji.Kako smo mi ipak jedna ozbiljna organizacija koja stoji iza svoga rada i rezultata te je nas rad javan ovim putem odgovaramo zainteresovanim dokonim pojedincima ciji se posao sastoji jedino u sprovodjenju "tajnih istraga" o slucajevima koji se odvijaju iskljucivo u njihovim glavama:
Akciju pod radnim imenom "100 per-cent" sprovode zajednickim snagama ARC i vise inostranih organizacija kao i prijatelja pojedinaca spremnih da pomognu.Akcija se sprovodila za pomoc azilu u Mladenovcu o cemu ste imali prilike da procitate detaljno ovde ali isto tako je uporedo intenzivirana pomoc Beogradu u udomljavanju pasa u Nemackoj i Austriji.Do sada su te organizacije pomagale iskljucivo azilu u Nisu.Iz Beograda su psi isli samo sporadicno.O masovnom izvozu nema ni govora.Do sada je otislo 43 psa od septembra do danas.Vecina pasa je bila dobrog zdravlja te su srecno udomljeni no nekoliko njih je otislo jako loseg zdravstvenog stanja direktno na kliniku gde im se pruzila najbolja moguca nega.Nazalost jedna kuja je eutanazirana zbog nepodnosljivih bolova koje je trpela svakodnevno.Sve ovo je radjeno po pravilima i propisima koji vaze za zemlje EU.
Porukama zainteresovanim osobama:
Ne znam na osnovu kog stepena strucnosti sirite paniku i lazne vesti.To sto vi niste dovoljno obavestene govori samo o tome da vam nije mesto medju onima koji ozbiljno i savesno rade.Rad organizacija je javan i jako se dobro zna ko i kako radi.To znaci da se jako dobro zna i ko ne rad bas nista osim pisanja predugackih mailova i spijuniranja po forumima postavljanjem glupih pitanja.

Zoja Jovanovic
ARC

P.S.Vakcine su davane iskljucivo zdravim psima i to od strane ovlascenih veterinarskih tehnicara
 
ja sam na primer milijardu puta pitala da mi se detaljno objasni kako sve funkcionise i niko nikada nije objasnio.pitala sam nelu,ona mi je rekla po nesto.
devojku poznajem licnu i verujem da ne bi nista nazao psu ucinila.
ali nikada ne bih poslala psa u enmacku iskljucivo i samo zbog toga sto vise ne mogu da znam za njega.tj ne moze niko iz udruzenja tog u nemackoj da me povede u njihov obilazac da vidim i ja psa,jer,navodno moze doci do toga da prvi drzaoci psa ne budu zadovoljni pa da ga hoce nazad i sl.
u mom slucaju ,a mislim i vecine ovde u srbiji ne moze to da se desi.
ja jedva brinem o svojima,a kamoli jos da se bunim i trazim nazad psa iz nemacke.ljudi su tamo bogatiji i u svakom slucaju znam da bi pas lepse ziveo.
eto.
i npr nikad niko od vas koji saljete pse mi nije rekao koji su to sajtovi gde kacite i oglasavate.
a pitala sam.ko da se krije nesto.ne razumem.sto to sve nije dostupno javno?
nije mi jasno kako npr preko granice prevedete tolike pse bez vakcine protiv besnila za koju se analize cekaju dugo?

btw dejan je u nekoliko navrata rekao da mnogo vece cifre pasa odlaze tamo
 
Dešava se svašta,a to znaju svi koji se bave udomljenjem. Niko ne može doveka kontrolisati sve životinje koje je udomio, ali ovoga puta se radi o najpodlijem mogućem podmetanju, isključivo iz razloga što neko nema pristup informacijama koje i ne treba da mu budu dostupne. Psi se ne mogu prevesti bez analiza krvi i u tome su propisi strogi.O Dejanovim ciframa ne znam, ali je i on optužen za nešto što zaista nema veze sa njim, a naročito ne sa "životinjama za eksperimente"! Priča o Vesni Lončar, alias Sandri Miler stajala je na ŽC,a ko zna koliko još ova osoba ima "imena"!
Svako ima svoje kriterijume, kako u udomljavanju, tako sterilizaciji i drugome, ali ne možeš nekoga optužiti samo zato jer nemaš pojma sa životom ili da bi glumio da se nečim zaista i baviš.
Lično bih dala psa uz garancije i to bi mi bilo dovoljno. Potpuno je razumljivo da mi ne možemo dobiti adrese ljudi kod kojih su psi i to bi bilo malo neozbiljno tražiti, budući da znamo kakvi su naši ljudi i na kakve su sve stvari spremni.
 
razumljivo.
ali ovo ipak dajem nekom trecem u ruke,da odlucuje o sudbini psa.nisam ja.teze mi zaista pada,kada ga dam trevem .
ne trebaju svi da javno imaju informacije tj adrese usvojioca.ali oni koji imaju priliku da posete .nekad.svog psa sto d ane?pa to i ovde radimo u skladu sa vremenom i obavezama..
a ono sto mene nejavise brine je sto s eu evropi,pa i u nemackoj eutanazira mnogo ,mnogopasa,zdravih i pravh,koje vlasnici vise ne zele.licno znam za primere i ljude.jednostavno nece vise kuce.eutanazija!naravno spasu s ei tamo neki.ali mi ovde vise uspemo da izguramo kojekavke slucajeve..tamo toga nema.nema sklanjanja svakakavih kucica,spasavanja op svaku cenu.nema dom,zdravo!
e to mene brine.
da sutra tako neki vlasnici odustanu i oni ne daj boze uspavaju kuce.jer je tako propisano i normalno.ovde se npr ne bi to desilo.i sami vidite koliko njih iscupamo,iskukamo i sl.
 
Ne znam odakle takve informacije?! Možda eutanaziraju nešto što mi ne bi, možda se ne susreću sa slučajevima kakvi se ovde nalaze, ali isto tako imaju mnogo veće mogućnosti za lečenje, invalidima se prave proteze, sve ono što će za nas biti misaona imenica dugi niz godina. Svejedno, ako govorimo o konkretnom, niko nije blesav da troši novac za to da bi odveo psa u Nemačku da ga eutanazira!Imaju oni dovoljno svojih za takve stvari, za eksperimente takođe.Ovde kruže svakakve priče samo zbog nepoznavanja problematike i načina života u EU!
A što se tiče ovdašnjeg "čupanja" i sl. mnogima bi bolje bilo da su eutanazirani na vreme, nego što su ostavljeni da se muče.Istražujemo udomljavanje u inostranstvu,a često ne dobijamo ni najosnovnije informacije ovde. Ili tek nakon ko zna koliko vremena saznamo za sudbinu nekog psa.Upravo se pitam gde i kako je završio pas oko koga su se vodile bitke ovde - Gari? Za njega se ništa dalje nije čulo, a tema je bila "goruća"!?
 
za garija ne brini.dobro je.bilo ko ,otprilike bilop kada oze licno da ga vidi,i pita za njega.
da je tamo ,nikad ne bi vise znali sta je.
u stvri bi.rekose mi da se salju mejlovi i slike. na pocetku a posle retko ili ne.zavisi od ljudi.
znate sta,onaj ko to radi,nadam se da poznaje ljude s kojima saradjuje i da zna detalje gde i pas i kako.
ja ne znam,niko nikad ni je reko ni objasnio,ni meni ni javno.toliko.

nego,da te pitam sad nesto,vratih se i zacudih se.
napisala si da oni tamo imaju dovoljno svojih za eutanaziju i ejksperimente.i ne bi se niko podavde cimao da salje ,placa za zivotinju koja ce tamo tako zavrsiti.
znaci ovo nase sigurno nece ,ali zato njihove hoce.
zanimljivo.
spasavaju nase kucice a ispred nosa im kasape njihove i eutanaziraju.vrlo ljudski .
nisam znala za to stvarno.sad cujem od tebe .
 
Potpuno je razumljivo da mi ne možemo dobiti adrese ljudi kod kojih su psi i to bi bilo malo neozbiljno tražiti, budući da znamo kakvi su naši ljudi i na kakve su sve stvari spremni.


Ne slazem se da je neozbiljno traziti adrese ljudi kod kojih idu nasi psi. AKo se neko emotivno polomi oko psa, plati grdne pare za lecenje ( recimo ovaj Minin pticar) , veze se za psa, naravno da ce da zeli da ostvari kontakt sa buducim gazdama. Zasto bi nekom tamo Nemcu ili Englezu smetao takav aranzman?

A i verujem nasim drustvima koja rade na udomljavanju i koja su ostvarila kontakt sa stranim drustvima da su preduzela ozbiljne mere predostroznosti.
 
Mina, ti po običaju...JA SE NE BAVIM UDOMLJAVANJEM! Prvo, eutanazija zna se šta je, sve ostalo je ubistvo.Voditi psa iz Srbije, Bugarske, Turske da bi ga neko eutanazirao tek tako, bez dugih pokušaja da se stanje popravi za šta imaju daleko više uslova.Štto se tiče eksperimenata to se naravno radi i to svi znamo, nema potrebe da ti mene nešto "hvataš " za reč!
Vrlo ljudski? Misliš da smo mi pojam humanosti? Kod nas se UBIJA ne autanazira i to je razlika,a i eksperimenti se vrše uz mnogo manje kontrole.
Što se tiče Garija, treba da verujem na reč?
Što misliš da ove pse ne bi mogao niko da vidi kad bi se javio iz Nemačke? Ali sedeti ovde i smišljati teorije zavere, to je već mnogo lakše!
I zašto bi neko morao javno da prezentira svoje kontakte? Fotografije i priče sretno udomljenih pasa stižu, samo treba pogledati! Naravno, sigurno je da i tamo ljudi prave greške, jer su ljudi ipak ljudi i u Evropi!
 
I da se razumemo:
U celu idiotski osmišljenu priču, ubačena su udruženja i pojedinci, bez Društva Mladenovca u čije ime govorim! (Ovo da me neko ne prozove da sam potparol ARC-a pa da me posvađa sa Zojom). Neki ljudi pokušavaju da se bave zaštitom isključivo tako što pokušavaju da mute kako bi stekli ličnu afirmaciju,a bez dovoljno znanja i informacija.:thumbdown: Na svu sreću, nekako je prirodno da trud i rad, zajedno sa iskrenim namerama prokrče put istini!
 
Receno je, ali bih da ponovim da se ne zaboravi: ova ruzna prica o tome da psi odlaze da bi ih ubijali i koristili za eksperimente je potekla od osobe koja svoj boravak u zastiti bazira na pljuvanju drugih i izmisljanju situacija koje je "otkrila". Ne radi nista, ali da bi bila u prici mora izgledati da radi i ... tako je nasla sta ce da radi.

Kad su eksperimenti u pitanju mozemo biti mirni: isti se rade na strogo kontrolisanom uzorku, zivotinje za eksperimente se gaje zato sto je potrebno da genetska osnova bude sto ujednacenija, da budu mirne, naviknute na laboratorijske uslove, da ne budu u stresu da se eksperiment ne bi nicim omeo, da budu zdrave, da nemaju nasledne bolesti (sto se ne zna kad se pokupi zivotinja sa ulice). To naravno nije iz humanosti vec iz prakticnih razloga. Ne mogu se dobiti validni rezultati ako nije ispunjeno navedeno. Kod pasa se najvise koristi rasa bigl. Jadni biglovi imaju najveci procenat slicnosti genetskih osnova kod roditelja i potomaka. Vodi se racuna o tome da ucesnici eksperimenta budu pripadnici iste rase. Naravno, nekada su se koristili mesanci, narocito iz kafilerija, i sada je to tako u ekonomski nerazvijenim zemljama, ali Nemacka tu ne spada, tako da ....

Ne mislim da je tako strasno sto se ne moze imati kontakt sa zivotinjom posle udomljenja. Kad usvojite dete imate pravo na privatnost, zasto ne bi imali kad usvojite psa. Dobro, dobro, znam neko ce reci - dete necete odvesti na eutanaziju. I tamo postoji opcija vracanja, kao i kod nas. Znaci, ko nece psa moze da ga vrati.

Zasto se ne znaju detalji? Zasto bi se znali? To je proces rada, zasto bi neko sa tim upoznavao svakog radoznalca i pisao o tome na forumu. Poznavanje detalja ne garantuje istinu i dobronamernost. To garantuju ljudi koji rade. Nekada situacija moze delovati idealno, a da iza nje stoji masakr, i obrnuto, moze delovati haoticno, a da je sve ok. Svako mora sam da proceni moze li ili ne da ima u nekog poverenja na osnovu njegovog rada koji vidi, a ne na osnovu ..., npr. pisanja na forumu.

Eto, kako se od necijeg "otkrica" napravila prica u kojoj sad svi nesto objasnjavamo, a neko cita i uci.

:klap:
 
A moze li se znati kakvo je to "otkrice" i ko ga je otkrio? Zanima me i sta vas je navelo na otvaranje ove teme?

U udomljavanju pomenute kuje koja je eutanazirana sam i ja posredovala,naime ja sam spojila Nelu i zenu kod koje je ta kuja bila,pa me bas zbog toga zanima sta vas je navelo da otvorite ovu temu,jer ja licno ne znam nista osim one prepiske na forumu "sve o psima"
 
Poslednja izmena:
Vilus , slučaj je "otvoren" od strane osobe koja nema bilo kakve informacije, ali sebe vidi visoko u zaštiti životinja.Napravila se afera koja je mogla i te kako naneti štete, kako udruženjima i pojedincima tako na prvom mestu životinjama Srbije.Ko je lud da nam pomaže kada mi iza svakog prijateljskog gesta tražimo "poleđinu igre" ili finansijsku korist? U poslednje vreme svako udruženje iz EU koja nam je priteklo u pomoć za nešto je bilo optuženo, iako ima naravno raznih mutljivaca. No, ovoga puta je napravljena afera od poluinformacija, umešano je par ljudi, ARC , kao i organizacije iz Nemačke i Austrije, zapravo svi koji su učestvovali u akciji "100per-cent" vođenoj za pomoć azilu u Mladenovcu,a ujedno iskoriščenoj da se pruži mogućnost i jednom broju pasa van azila da odu na lečenje i udomljenje. Pravila koja postavljaju stranci su jasna,a mi ne moramo pristati na njih!
Napravljena je čitava papazjanija u želji da se diskredituju ljudi koji su uradili veliki posao, ali na svu sreću, oni kojima su se ti i takvi obratili za pomoć, bili su veoma dobro upoznati sa čitavom akcijom, kao i ljudima koji su je pokrenuli, čije je ime dovoljna garancija da je sve čisto kao suza! Ono što je strašno u čitavoj priči je to da je moglo da se desi da se ti isti ljudi međusobno ne poznaju, te da sve krene u potpuno pogrešnom pravcu, a bez prave krivice!
O ostalom ja ne mogu govoriti, detalje ne znam!
 
Hvala Teq

Evo pokusacu makar slucaj uspavane kujice da pojasnim. Ona je nadjena na nekom placu van Beograda i doneta je kod moje prijateljice u Jajince,koja inace ima svojih 8 pasa i pansion. Kuca nije uopste mogla da se osloni na zadnje sape,nije mogla ni nuzdu da vrsi. Jos ovde je trpela jake bolove. Zatim je otisla u Nemacku gde su verovatno sve pokusali da bi je spasili,ali nisu mogli. Ona je uspavana tek nakon mesec dana od odlaska tamo.

Da sam se ja ista u vezi nje pitala,ona bi bila uspavana jos ovde,jer zaista nije moglo nista da se uradi.
 
Vilus
Ispratila sam temu o toj kujici, verujem da se Tanja sekirala i da joj je teško.Mi smo kao narod drugačiji od Zapadnjaka a u prilog tome govori i CNR koji je specijalnost ovih prostora, dok su u zapadnim zemljema problem rešavali na druge načine.Lično sam zagovornik eutanazije i kod ljudi,a ne samo životinja, ali naravno onda kada osoba trpi jake bolove,a ne može joj se pomoći! Pretpostavljam da je Tanja isrpla sva dostupna sredstva kako bi pomogla kujici i da joj je put u Nemačku izgledao kao spasonosno rešenje, što i jeste bio. Česti su slični slučajevi, jer tako povređene ili bolesne pse niko ne uzima sem pravih ljubitelja koji redovno imaju još čopor svojih pasa,a jadničcima treba dom u kojem će biti jedini, u kojem će brinuti isključivo o njima samima.Kada se dogodi ovako ružna i tužna stvar, delujemo svi impulsivno, pokušavamo da nađemo sva moguća i nemoguća rešenja.Mislim da je upravo to ono što stranci pokušavaju da izbegnu u kontaktima sa nama!
 
Ne znam ni Tanju, a ni kujicu, govorim u principu: ovde vecina ljudi koji imaju i/ili se bave zivotinjama izbegava da uradi eutanaziju. Naravno da i nasi veterinari znaju kad je to indikovano u da je to moglo i ovde da se uradi, ali, cini mi se, da niko nije hteo da uradi ovde da ne bi ispalo da je nehuman. Cesto razgovaram sa nepoznatim gradjanima, tj. odgovaram na razna pitanja iz zastite i iz tog iskustva mogu da kazem da ce veliki broj njih pre ostaviti svoju zivotinju da umire u mukama nego da je uspava. Naravno, ima i onih drugih koji nemaju tu dilemu. Kod nas puno ljudi mesa humanost/nehumanost sa ljubavlju/ne-ljubavlju, i eutanaziju dozivljava kao nehuman cin.

Da, stranci pokusavaju da izbegnu tu nasu sposobnost da iznalazimo nemoguca resenja koja su zaista neverovatna, ali koja u vecini slucajeva traze mnogo napora, truda, ulozene energije za cesto neizvestan ishod. Pogotovo zele da izbegnu nase pokusaje u situacijama kada se zna da ne treba ni pokusavati, ali nesto nas tera na to i ulaze se truda i truda, da bi se na kraju zavrsilo lose. Ta iracionalnost u kojoj se mnogo trosimo je za njih besmislena. Dok se jedva ili skoro nikako pomogne jednoj zivotinji, moze se pomoci vecem broju sa vrlo izvesnim ishodom.
 
Dakle mi smo zaista neverovatni...
Uvek trazimo kao sto je neko vec rekao, teorije zavere, neke mutne price, itd...

A sto volimo da pricamo na pamet tek, uh, to najvise...

Evo, kao jedan od administratora najveceg zivotinjskog frankofonog foruma, koji se pritom iskljucivo bavi zastitom zivotinja, mogu vam reci da vrlo dobro znam kako tamo stvari stoje.

Prvo postoje 2 vrste eutanazije:
-prava eutanazija kojoj je cilj da se skrate patnje zivotinji ili coveku koji vise ne moze dalje
-tkzv eutanazija iz komfora; tu se radi o ubijanju zivotinje koja je postala teret, gazdi, azilu, itd...
Prva je ispravna, druga nije.

Za razliku od nas i nasih 5 i po azila, u glavnom privatnih, tamo ih postoji mnostvo.
Neki su privatni, neki drzavni. Neki vrse eutanaziju da bi se napravilo mesta, i to u glavnom drzavni azili. (S tim sto je situacija u Nemackoj, Svajcarskoj i Austriji bolja od Francuske).
Zasto se onda neki nasi, ili spanski psi vode tamo? Pa zato sto ce nekome bas taj pas da se dopadne... Zato sto uprkos tim eutanazijama, ima mnogo vise usvajanja nego kod nas, ili slicnim zemljama. Kod nas nema eutanazije al pasa na ulicama u tonama, na deponijama, i slicnim simpaticnim mestima...
Zasto mislite da je nekim ljudima palo na pamet da salju pse prako? A da zaboravih, mora da su placeni, ili kradu, ili...:roll:

Iz licnog iskustva mogu da vam kazem da se te strane organizacije ubijaju od posle sa nama i nasim debilnim rezonovanjem. Zasto to rade? Pa zato sto vole zivotinje, jel to tako neverovatno za shvatiti!?

Kod nas udomiti psa ako ima preko 2 meseca, nije crven na zelene tufne, polurasno ili rasno, je vrlo tesko!
Kod nas ljudi pod spasavanjem zivotinje podrazumevaju davanje u azil!? Iz koga verovatno nikad nece izaci! Azil koji pritom muku muci da samo hrani zivotinje... Ali zato organizacije koje salju pse preko treba kamenovati, da...

Da ne pominjem da, ako se pas udomljava preko tamosnje organizacije, usvojitelj popunjava upitnik, pa ugovor, itd... A tamo sve to ima vecu tezinu nego kod nas.
Drugo, ta fama oko novosti... Tu nema nikakve razlike nego kad udomite psa ovde. Od nekih cete dobijati novosti stalno, od nekih redje itd... Jedina razlika je sto cete ovde lakse otici do zivotinje, to je logicno.

Sto se Garija tice, ja sam bila link sa inostranom organizacijom, jer me je to zamolila Kristina, s obzirom da i jedna i druga saradjujemo sa njima. Dopisivala sam se sa devojkom kod koje je Gari, slala mi je slike i td. Kad sam je kontaktirala da je obavestim da imamo pistu i potencijalnu porodicu, moji mailovi su ostali bez odgovora. Na kraju sam zamolila Minu da je ona kontaktira i ona mi je prenela otprilike ovo sto je napisala na postu. Zamolila sam je jos da joj prenese da ako zeli, mozemo da vidimo kolica makar da mu obezbedimo. Odgovor jos uvek cekam. Mina, opet hvala sto si bila posrednik ;)
Dakle, mislim da cu sad definitivno okoncati oglase o njemu i javiti zainteresovanima da Gari ostaje ovde, jer se prica dovoljno oduzila, i tako cu moci da se koncentrisem na nekog drugog psa u nevolji.

Sto se eutanazirane kujice tice i u tu pricu sam bila upucena, jer me je Nela zamolila da vidim i ja mozda sa strane francuza da li bi moglo nesto. No, nemci su brze odreagovali i malena je otisle. Zasto ona nije ovde uspavana? Zato sto su svi hteli da se proba maksimum! Nasi veterinari su dali svoje misljenje... Ja znam da je njeno stanje bilo vrlo tesko, i da su svi bili veoma skepticni. Ubedjena sam da je postojala sansa da bude spasena, to bi i bilo uradjeno...

Da napomenem samo da organizacije koje salju pse i preko, udomljavaju intenzivno i kod nas, tako da su bez sumnje upucenije u situaciju usvajanja kod nas nego mnostvo drugih ljudi..
 
Lepo od tebe Rea što si se oglasila. Da, Kristina Paskaljević je takođe pomenuta u celoj toj ujdurmi, ali pošto je ipak "preveliki zalogaj" njoj je navodno "nameštena igra" tj "prevarena je". Zapravo je sve vrlo jednostavno: ili si ZA ili PROTIV! Ili si dobronameran pa ukažeš na nešto ako ti se učini sumnjivo ili podmećeš pakosti! Svako ima svoje kriterijume. Svejedno, nemaš prava optužiti nekoga samo zato jer nisi u situaciji da znaš baš sve detalje , a možda i ništa!
 
Nelegalno prenosenje zivotinje NE PREPORUCUJEM nikako,jer ako se zatekne zivotinja bez potrebnih papira na granicnom prelazu,cesto bude oduzeta od vet. carinske sluzbe i EUTANAZIRANA!Cesto ih eutanaziraju na licu mesta!A nikad ne znas d ali ce bas tebe da provere,da li ce pas zalajati tog trenutka ili macka mjauknuti...
Ne igrajte se s tim,veoma,veoma su rigorozni,narocito na granicnim prelazima koji su ulaz u EU.
 

Back
Top