Uputstvo za instalaciju Windows XP

1. prvo podesi da ti se sistem podize sa CD-a. To podeasvanje se vrsi u BIOS-u.
2. Ubaci disk i restartuj racunar.
3. vrsi se detekcija komponenti tvog racunara

setup.jpg


4. ucitava se instalacija

setup3.jpg


5. pojavljuje se prozor u kome mozes da biras sta zelis da uradis (isntaliranje XP-a, oporavak sistema, izlazak iz instalalcije)

6. pritisni enter kako bi otpoceo WIZARD za ponovnu installaciju sistema

setup4.jpg


7. pojavljuje se licencni ugovor, gde je potrebno da se pritisne F8 (I agree)

setup5.jpg


8. odaberi particiju gde zelis da instaliras. U ovom slucaju je jedna particija od 40 GB. Vodi racuna da izaberes pravu, kako ne bi izgubio podatke

setup8.jpg


9. Izaberi tip formatiranja. Sve jedno je da li ces izabrati brzu ili sporu samo obavezno izaberi da bude NTFS formatiranje.. Znaci 1. ili 3. opcija

setup9.jpg


10. Particija se formatira

setup11.jpg

setup12.jpg


11. racunar ce se restarovati i instalacija ce se nastaviti u grafickom okruzenju

setup13.jpg


12. ponovo se ucitava instalacija

setup14.jpg


i krece instalalcija windowsa

setup15.jpg


13. ovde je potrebno da izaberes region (zemlju) gde zivis. Da bi to uradio idi na "Customize".

setup17.jpg


kao sto je na slici izabrano Hebrew i Israel ti izaberi zemlju i jezik koji ti odgovaraju.
setup176.jpg


Kasnije klikni na Detalis i dodaj potrebne tastature pomocu add dugmeta. Posle toga se ide na next (u prozoru koji je na slici)

setup17.jpg



14. ovde unesi svoje ime

setup18.jpg


15. unesi cd key (pise na disku, nalepnicina racunaru ili na omotu diska)

setup19.jpg


16. ovde se unosi ime racunara i sifra administratora

setup20.jpg


17. ovde izaberi vreme i datu. Izaberi i pravu casovnu zonu

setup21.jpg


18. sada se instaliraju mrezne komponente

setup22.jpg


19. u ovom prozoru se podesava tip mreze. Idi na typical

setup23.jpg


20. u zavisnosti od toga da li je racunar deo mreze ili ne izaberi odgovarajucu opciju.

setup251.jpg


21. nastavlja se instalacija

setup26.jpg


22. pojavljuju se sledeci prozori (idi samo ok)

setup28.jpg

setup29.jpg



23. pocinje da se podize sistem sa diska

setup30.jpg


24. idi na next

setup31.jpg


25. ovde sistem detektuje da li je racunar povezan sa internetom

setup32.jpg


26. odaberi na koji se nacin povezuje racunar sa internetom.

setup33.jpg


27. U narednom prozoru idi na " No, this time "
setup34.jpg


28. unesi imena buducih korisnickih naloga odnosno ime buduceg korisnika

setup35.jpg


29. poslednji korak instalalcije. Idi na Finish

setup36.jpg


30. sistem je spreman za upotrebu

tour.jpg



Ovo uputstvo sam "sklepao" na brzinu. Nadam se da ce ti pomoci
 
U slucaju ako ne mozes da udjes u BIOS kao sto je navedeno u prethodnom postu potrazi svoj model racunara u sledecoj tabeli:

boot-order-enter-bios-keys.gif


Ja sam se najcesce sretao sa ovim tipom BIOS-a pa cu opisati kako se kod njega podesava

U BIOS-u idi na "boot" (moze jos da pise i Boot Order, Boot Sequence, First Boot Device, Boot Management...) kao sto pokazuje strelica na narednoj slici

boot-order-boot-options.jpg


Pojavice ti se spisak koji pokazuje sa kog medija (hard disk, disketa, cd) ce prvo pokusati da se podigne sistem

boot-order-first-boot-device.jpg


pomocu strelica i enter-a namesti da cd citac bude na prvom mestu. Kada sve podesis sacuvaj promenu (u ovom slucaju je to dugme F10).

Ili

Kod nekih racunara postoji boot manu koji se nalazi na F12 (moze da bude i neki drugi taster). Kada pritisnes f12 pomocu strelica stikliraj zeljeni uredjaj (cd citac) i pritisni enter. Na taj nacin si podesio da prilikom tog podizanja racunara, sistem se podize sa diska.
 
Ušao sam u Bios i uradio kako je rečeno i instalirao i to je to. Međutim procitao sam da je poželjno nakon instalacije ponovo ući u Bios i namjestiti Hard Disk da bude prvi ali kod mene nepise nigdje Hard Disk nego nesto drugo. Čini mi se ako sam zapamtio dobro *** trebao sam zapisati, piše Maxtor. Je li to Hard Disk. Po nekoj logici trebalo bi....
 
Ušao sam u Bios i uradio kako je rečeno i instalirao i to je to. Međutim procitao sam da je poželjno nakon instalacije ponovo ući u Bios i namjestiti Hard Disk da bude prvi ali kod mene nepise nigdje Hard Disk nego nesto drugo. Čini mi se ako sam zapamtio dobro *** trebao sam zapisati, piše Maxtor. Je li to Hard Disk. Po nekoj logici trebalo bi....

maxtor je ime hdd-a
 
U postu #5 u okviru ove teme sam objasnio kako se ulazi u BIOS. Evo jos mala dopuna tom postu

Ako ne znas kada (i koje) dugme treba da pritisnes pogledaj tabelu koju sam dao u postu #5, i sta ti pise priliom podizanja racunara. Obicno se pojavi nesto slicno ovome sto je na sledecim slikama.

bios.jpg

windows_vista_8gb___8gb_bios.png


Kada ti se nesto slicno pojavi pritisni odgovarajuci taster ili odgovarajucu grupu tastera
 
Poslednja izmena:
Nista od toga nema a evo sta sam uradio :
Pre podizanja sistema pritisnuo sam delete+F2 i otvorilo se
bios setup utility e sad nemogu da se setim svih stavki
a nasao sam verziju biosa 775 i 65G bios P 2,70
Procesor Type:Intel(R) Celeron(R)
CPU 3,20 GHZ (64 bit supported)
I jos jedno pitanje da li su ove temperature velike
CPU 46 C
M/B 42 C
 
mpetrovickg , odličan tutorijal za instalaciju xp-a nema šta , jedino bolje od ovoga što sam video je , a neznam ni sam gde , ali znam da postoji simulator instalacije xp-a negde na net-u.

DekiM , ja tako ne bi ostavio nijedan računar da može da se bootuje sa cd-a , ako bi se ja pitao , ajde de neki kućni đene đene , ali za posao nikako.
Računar za posao bi od mene automatski popio šifru na BIOS , kao i šifru na Setup BIOS-a , tek zatim password na admin nalog i na main user accaunt. Kao uostalom na sve korisničke naloge koji bi bili definitivno ograničeni nekim stvarima.
Moje prvo i jedino pravilo : Nije Admin nalog za svakoga....
 
... ali znam da postoji simulator instalacije xp-a negde na net-u.
Postoji Simulator, ali ne pokazuje sve "radnje".
DekiM , ja tako ne bi ostavio nijedan računar da može da se bootuje sa cd-a , ako bi se ja pitao , ajde de neki kućni đene đene , ali za posao nikako.
Računar za posao bi od mene automatski popio šifru na BIOS , kao i šifru na Setup BIOS-a , tek zatim password na admin nalog i na main user accaunt. Kao uostalom na sve korisničke naloge koji bi bili definitivno ograničeni nekim stvarima.
Moje prvo i jedino pravilo : Nije Admin nalog za svakoga....
Pa dobro, ti sad zalaziš u neke druge vode. ;)
 
Ma meni treba SP3, necu ja da koristim oba. Komsija mi je ubacio SP2, pa neka stoji neko vreme kao alternativa, dok ne instaliram SP3. Mene zanima da li ce da smetaju jedan drugom pri radu?

Nije da te bas najbolje razumem... Ako zelis da instaliras samo SP3, onda ce on da pregazi postojeci SP2...

Ili ti zelis da na D particiji instaliras nov sistem na kom ces imati SP3...
 
Nije da te bas najbolje razumem... Ako zelis da instaliras samo SP3, onda ce on da pregazi postojeci SP2...

Ili ti zelis da na D particiji instaliras nov sistem na kom ces imati SP3...

hocu nov na d particiji, a ovaj SP2 ce da ostane na C dok potpuno ne osposobim SP3, u slucaju da nesto krene po zlu, pa da mogu da se logujem preko SP2 i da mogu da potrazim odgovor na netu....
 

Back
Top