Христос Васкрсе!!!
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 38

Tema: Христос Васкрсе!!!

Zainteresovan član Flexoman (avatar)
    Učlanjen
    26.03.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    38

Podrazumevano Христос Васкрсе!!!

ХРИСТОС ВАСКРСЕ!!!! ВАИСТИНУ ВАСКРСЕ ГОСПОД!!!

gost 170484 nije na forumu
    Kad ja igračku iskoristim, mogu ti je i vratiti ;)
    Domaćin
    Učlanjen
    16.02.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Христос Васкрсе!!!

Vaistinu!

Buduća legenda
    Učlanjen
    25.08.2007.
    Pol
    muški
    Je otišao sa foruma...osim ako jedna osoba to ne promeni!
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    536

Vaistinu vaskrse!
    http://www.youtube.com/watch?v=AWjql7MX3XA

Domaćin
    Učlanjen
    17.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    76

jel vaistinu znachi"ma ozbiljno ti kazem" ili "za istinu"

Veoma poznat
    Učlanjen
    29.03.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Nije nikada ni umro.

Domaćin
    Učlanjen
    17.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    76

bio da obidje mrtve u subotu,tako mi se chini da pishe

ima logike

Ističe se VoSlavu (avatar)
    Učlanjen
    13.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Сретан Васкрс свим хришћанима који овај празник славе по Јулијанском календару .

Христос васкрсе !
    Скажи мнѣ, кудесникъ, любимецъ боговъ,
    Что сбудется въ жизни со мною?

Domaćin
    Učlanjen
    17.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    76

bar kokoshke necje da te gledaju chudno shto im farbas decu

Početnik
    Učlanjen
    19.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ваистину воскресе!

Legenda
    Učlanjen
    03.04.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

VAISTINU VASKRSE!

Buduća legenda Jacob (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    688

Zezas?
    Tek kad ti komarac sleti na jaja, shvatis da se nesporazumi mogu resiti nenasilnim putem

Ističe se Only Marko now (avatar)
    Učlanjen
    19.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    58

Vaistinu Voskrese! Zivi bili 100 godina i za 150 se nasli da polemisemo na Forumu.

Wais,ne boj se. Nes otici u Pakao sto ne farbas jaja. A i to ti je simbolika obicna. ******* jaja oznacava stvaranje zivota. Otvaranje jajeta. A farba se radi reda.

Pozz svima na forumu.
    Cuvajte se stvari koje mozete da kontrolisete.Bog ce vas cuvati od onih koje ne mozete.

Ističe se Only Marko now (avatar)
    Učlanjen
    19.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    58

Ma daaaaj. Stavili su t.u.c.a.nj.e pod nepristojnu rec!!!!

A dupe kao nije nepristojna rec?
    Cuvajte se stvari koje mozete da kontrolisete.Bog ce vas cuvati od onih koje ne mozete.

Elita Marty Misterija (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    273

ХРИСТОС ВАСКРСЕ,браћо и сестре!
    “Mors tua, vita mea”

Aktivan član Hektor (avatar)
    Učlanjen
    14.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    62

Христос васкрсе из мртвих , смрћу смрт уништи и свима у гробовима живот дарова !
    Христос васкрсе -ваистину васкрсе !
    Уз најрадоснији хришћански празник и поздрав желим свим члановима форума крстарице и свим људима добре воље срећан Васкрс !
    Имам очи а не видим
    имам уши а не чујем
    имам уста а не ћутим

Učlanjen
    14.02.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    273

“Mors tua, vita mea”

Učlanjen
    14.02.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    273

Свети Николај Охридски и Жички о Васкрсу

Свети Владика Николај Охридски и Жички - Христос Васкрсе!

Зар нисте чули? Зар још нисте чули, да је поново Рај отворен? Не Рај на земљи него на небу, не у времену него у вечности. И да су у тај непролазни Рај уведени: преступник и разбојник и сиромашак; преступник Адам, разбојник са крста и сиромашак Лазар.

Христос је васкрсао, а васкрсом својим отворио врата небеског раја деци Адамовој. И многи су већ ушли у тај рај, који се неће губити, и из кога неће више бити изгнанства. Ако сте то чули, па ипак сте притиснути страхом од смрти, онда као да и нисте чули. Ако ли сте чули ту радосну вест и примили је у срце своје, онда је и ваше васкрсење на прагу, то јест почело је у вама васкрсавање, које ће се окончати васкрсењем. Ако је та радосна вест постала живот живота вашега, смрт је за вас играчка као везан роб за победиоца у рату.

Зар нисте чули? Зар још нисте чули, да је Васкрситељ извршио обећање Божје, дато Адаму, првом изгнанику?Да ће се од семена женина јавити Неко, ко ће сатрти главу оне вијугаве лажи, оне покорне и преисподње змије. И јавио се Богочовек - Бог спуштен до човека и човек уздигнут до Бога - јавио се у долини плача и ридања међу изгнаницима из Раја. И донео је ослобођење робовима, живот мртвима, здравље болесним, радост жалосним, љубав озлобљеним - све и све најкрупније дарове, најслађе плодове са Дрвета Живота. Убрусом милости обрисао је сузе сужњима. Божанском снагом васкрсао ћерку Јаирову и сина удовичина и Лазара и душе грешника, и ум апостола. Сва се природа прегибала и клањала пред Њим, а робови природе радовали. Ако сте то чули зашто сте још жалосни? Зашто ходите оборене главе и газите по сузама својим? Ако сте примили у срце ту радосну вест, треба да је крај ридању вашем.

Зар нисте чули? Зар још нисте чули, да је грех првог изгнаника из Раја, праоца свих изганинка искупљен - да је искупљен и опран крвљу Љубави на крсту? Тај грех је значио отпад деце од Оца и небратство међу браћом, раздор и ненавист из столећа у столеће, из миленијума у миленијум. Љубав деце према Оцу била је угашена, и љубав браће према браћи била је угашена. Зар нисте чули, да је Христос зауставио греховни ветар и утишао сулуду буру, ветар и буру што су вековима гасили и угасили први огањ? Зар нисте чули, да је Он запалио нов огањ на угашеном огњишту љубави? Ако сте чули, зашто вас онда још терете два изгнаничка бремена: бреме сумње у Оца и бреме ненависти према браћи? Зашто не баците те две вреће пепела са душе своје, са огњишта душе своје? Ако сте чули ту радосну вест и примили је у срце своје, онда су узрасла поново два крила на палој души вашој: богољубље и братољубље, као два орловска крила. Окрилатио је биће ваше са два чудесна крила, која вас дижу у небеса, у Рај небески, у царство крилатих херувима, у бесмртну родбину Господа Васкрситеља.

Христос Васкрсе!
    “Mors tua, vita mea”

Elita
    Učlanjen
    06.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio VoSlavu Pogledaj poruku
    Сретан Васкрс свим хришћанима који овај празник славе по Јулијанском календару .

Христос васкрсе !
    Zašto samo njima?

Početnik
    Učlanjen
    27.03.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Evo na primer ja verujem u boga i farbam jaja.Hocu ti reci da neces samo ti otici u pakao,u pakao ce otici 98 % ljudi,jer ih djavo tera na greh.Ja se trudim da zivim po bozijim zakonima,ali to je veoma tesko!Da zivim negde u planini,i da nemam nikakvog kontakta sa civilizacijom,onda bih i mogao da racunam da cu otici u raj,jer bi me u tom slucaju ne okruzivalo toliko stvari koje coveka nagovaraju na greh,a to su pare,posao,voznja za volanom,lazi,ogovaranja,svadje i jos mnoge druge.Ali znam tacno jednu stvar,a to je da cu u paklu provesti manje od tebe,jer ja se,ako ne svako,onda svako drugo jutro molim bogu da mi oprosti grehe.A ti cak u njega i ne verujes.A mogu li ja tebi da postavim jedno prosto pitanje,nadam se da ces moci da mi odgovoris jer vidim da si obrazovan covek.Zbog cega prvo jaje koje ljudi ofarbaju,ostavljaju u kuci,i ono ne propada nikad,i zbog cega sveta bogojavljenska vodica moze da stoji vekovima i da ne propadne.

Učlanjen
    14.02.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    273

“Mors tua, vita mea”

Elita
    Učlanjen
    06.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio pedjarostov Pogledaj poruku
    Evo na primer ja verujem u boga i farbam jaja.Hocu ti reci da neces samo ti otici u pakao,u pakao ce otici 98 % ljudi,jer ih djavo tera na greh.Ja se trudim da zivim po bozijim zakonima,ali to je veoma tesko!Da zivim negde u planini,i da nemam nikakvog kontakta sa civilizacijom,onda bih i mogao da racunam da cu otici u raj,jer bi me u tom slucaju ne okruzivalo toliko stvari koje coveka nagovaraju na greh,a to su pare,posao,voznja za volanom,lazi,ogovaranja,svadje i jos mnoge druge.Ali znam tacno jednu stvar,a to je da cu u paklu provesti manje od tebe,jer ja se,ako ne svako,onda svako drugo jutro molim bogu da mi oprosti grehe.A ti cak u njega i ne verujes.A mogu li ja tebi da postavim jedno prosto pitanje,nadam se da ces moci da mi odgovoris jer vidim da si obrazovan covek.Zbog cega prvo jaje koje ljudi ofarbaju,ostavljaju u kuci,i ono ne propada nikad,i zbog cega sveta bogojavljenska vodica moze da stoji vekovima i da ne propadne.
    Meni kažeš?

Početnik
    Učlanjen
    27.03.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

ma ne bre,kazem ovome sto misli da zna kakav je hemijski sastav sunca.

Početnik
    Učlanjen
    27.03.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio WEI§HAUPT Pogledaj poruku
    Moji su preci bili crnogorski pravoslavci, postili su za Veliki petak, farbali jaja za Uskrs i verovali u čoveka Isusa Hrista. Ja nisam pravoslavac, nikada neću postiti iz verskih pobuda, neću da farbam jaja, slavim Uskrs i verujem u čoveka Isusa Hrista. Uopšte uzev, što se tiče jaja, zaista ne shvatam kakve veze ima bog, neki najveći um u svemiru, sa nekim jajetom koje ispada iz kokošje kloake. Inače retko i jedem jaja. I kad u retkim prilikama ispržim omlet, obavezno očistim jaja od petlove sperme. To vam je ona beličasta masa oko žumanceta, jer ni u kom slučaju ne dolazi u obzir da jedem bilo čiju spermu. Ako se zna da jedan kubni centimetar uranijuma teži preko dvadeset kilograma, a taj isti kubni centimetar Sunčeve mase teži na milijarde kilograma – jasno vam je koliko je jaka pokretačka energija univerzuma. Taj jedan kubni centimetar Sunčeve mase kada bi se našao na Zemlji mogao bi da sprži grad veličine Njujorka. I ponovo vas pitam kakve veze ima pokretačka energija univerzuma sa kokošima i jajima koja ispadaju iz njihovih kloaka?... A pošto sam kulturan čovek – čestitam Uskrs svima koji ga slave. I pitam vas hoću li završiti u paklu zato što ne farbam kokošja jaja?

Domaćin Taisa (avatar)
    Učlanjen
    23.07.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    13
    Reputaciona moć
    69

ВАИСТИНУ ХРИСТОС ВАСКРСЕ!!!
    Таиса

TBPTKO nije na forumu
    С вером у Бога, Српству верни до гроба
    Primećen član TBPTKO (avatar)
    Učlanjen
    11.06.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    52

Васкрсење Христово

Васкрсење Христово је највећи догађај у историји. По њему се хришћанство разликује од свих осталих религија.

Оснивачи свих других религија су смртници, док је Глава Цркве васкрсли Христос. Васкрсење Христово је обнављање људске природе, пресаздање људског рода, живљење есхатолошке реалности. Када говоримо о Васкрсењу, ми га не одвајамо од Крста, будући да су и Крст и Васкрсење два пола искуства ослобађања, као што се и молимо у Цркви: „Крстом Твојим радост (дође) целом свету, свагда благосиљајући Господа, Васкрсењу Твоме певамо" или пак „Крсту Твоме клањамо се, Владико, и Васкрсење Твоје свето прослављамо". Апостол Павле јасно проповеда: Ако Христос није устао, узалуд вера наша (1. Кор. 15, 17). Вера своју истинитост и силу дугује светлом догађају Васкрсења Христовог. Без њега су хришћани јаднији од свију људи (1. Кор. 15, 19).

Црква Христово Васкрсење празнује од тренутка Његовог силаска у ад (пакао, јевр. шеол, прим. прев.), где је од власти смрти и ђавола ослободио душе старозаветних праведника. Ево на који начин то празнује наша Црква. Из богослужбених текстова јасно је да празновање Васкрсења почиње од Великог петка, као што видимо из последовања јутрења на Велику суботу, када се износи плаштаница. Исто тако, и беседе Светих Отаца на Велики петак заправо говоре о васкрсењу и победи. То се испољава и у свештеној иконографији Васкрсења. Црква је одредила да се за истинску икону Васкрсења Христовог сматра изображење Његовог силаска у ад. Наравно, постоје и иконе Васкрсења које изображавају Христово јављање мироносицама и ученицима, али је икона Васкрсења превасходно изображење уништења смрти. Оно се догодило Христовом силаском у ад, када је Његова душа, заједно с Његовим божанством (тј. с Његовом божанском природом), сишла у ад да би ослободила душе старозаветних праведника који су га ишчекивали као Избавитеља.Изображење Васкрсења Христовим силаском у ад има многе и озбиљне богословске разлоге. Као прво, зато што нико није видео Христа у часу када је устао, кад је изашао из гроба „запечаћеног каменом". Земљотрес и силазак анђела који је одвалио плочу са гроба догодили су се да би се жене-мироносице увериле да је Христос васкрсао. Као друго, зато што је Христова душа, сједињена с Његовом божанством, сишла у ад и уништила власт смрти и ђавола, будући да је Он Својом сопственом смрћу победио смрт. Из православног предања јасно се види да је Христовом смрћу потпуно поражена смрт. Услед тога, у Цркви певамо: „Христос васкрсе из мртвих, смрћу смрт победи..." Његова тријумфална победа над смрћу догодила се свакако у оном часу када је Христова душа, сједињена с божанством (божанском природом), уништила смрт. Као треће, Христос је Својим силаском у ад од смрти ослободио Адама и Еву. Дакле, пошто је посредством Адама дошло до пада васцелог људског рода и пошто је он наш родоначалник, тако и посредством Адамовог васкрсења окушамо плодове васкрсења и спасења. Због јединства човечије природе, оно што се догодило праоцу, догодило се и васцелој човечијој природи. Из тих разлога се карактеристичном иконом Васкрсења Христовог сматра Његов силазак у ад, јер је суштина празника Васкрсења умртвљавање смрти и свргавање ђавола: Умртвљење смрти и адово укидање празнујемо, певамо у Цркви. Рушење ада и умртвљавање смрти јесу најдубљи смисао празника Васкрсења. У Светом Писму изображњење ада се користи символично, да би означило власт смрти и ђавола. У том смислу су каракретистичне речи апостола Павла: А пошто та деца имају заједницу у крви и месу, и Он узе најприснијег удела у томе, да смрћу смрт сатре, онога који има моћ смрти, ђавола, и да избави оне који од страха од смрти целога живота бејаху кривци за своје робовање (Јевр. 2, 14-15). Моћ (сила) смрти се, дакле, изједначује са влашћу ђавола.

Из тог разлога, у православном предању пакао није једноставно неко место, него господарење смрти и ђавола. За душе оних људи који се налазе у власти ђавола и смрти кажемо да се налазе у аду, односно паклу. Управо би у том смислу требало да разматрамо учење Цркве о Христовом силаску у ад, када је Христос прихватио да умре и тако ступио у власт смрти, а онда силом Свог божажанства победио смрт, учинио је потпуно немоћном и лишеном силе, дајући Својом сопственом силом и влашћу сваком човеку могућност да избегне господарење, власт и силу смрти и ђавола. О Христовом силаску у ад налазимо сведочење у Саборној посланици апостола Петра, у којој се каже: Зато и Христос једанпут за грехе наше пострада, праведник за неправеднике, да нас приведе Богу, усмрћен телом, а оживевши духом, којим и сиђе да проповеда духовима у тамници (1. Петр. 3, 18-19).

У црквеном предању, много је речено о Христовом силаску у ад, и то у смислу да је Он ступио у власт и царство смрти. Постоје значајни тропари који се певају на вечерњој на Пасху (Васкрс), а који почињу реченицом „данас јецајима вапи". У њима се каже да је ад (пакао) представљен како јеца, а онда, између осталог, говоре и о томе да је Он поништио његову власт, јер је Христос ослободио оне над којима је пакао вековима имао власт. Карактеристичне су речи: Развеја се сила моја, Пастир се распео и Адама васкрсао.., испразни гроб Распети и не надјача сила смрти. За ово место веома је значајно и Поучно слово св. Јована Златоустог, које читамо после васкршње литургије. Поред осталог, овде је речено да се ад (пакао), кад је сусрео Христа, огорчио и поништио, да је био унижен, умртвљен и свргнут... У наставку је речено да је ад, са Христовом смрћу на крсту, примио смртно тело, а нашао се пред Божанством, примио земљу-прах а сусрео небо, да је примио оно што је видео, тј. људско тело, људску природу, а био побеђен од Онога Којега није видео, односно од Божанства. Учење Цркве о Христовом силаску у ад описао је и свети Јован Дамаскин у једном тропару пасхалног канона. Навешћу га у целини, будући да је он свима познат: „Сишао си у преисподњу и поништио резе вечне што су држале свезане, Христе, и тродневно, као Јона из кита, из гроба васкрсао". Свети Епифаније, епископ кипарски, у омилији на Васкрсење даје чудесан опис Христовог силаска у ад и свега онога што се тамо догодило, тумачећи у вези с тим Давидов псалам (Пс. 23, ст. 7-10).

Сликовито се изражавајући, он каже да је Христос у ад сишао „богодолично, борбено, самовласно, у пратњи не само дванаест легиона, него небројеног мноштва и хиљада анђела". Пре него што је Христос стигао у сеновите тамнице ада, ту је ступио архистратиг Гаврило да би благовестио о доласку Христовом, јер је управо он о томе благовестио и Пресветој Богородици. Он каже: Подигните врата, кнежеви ваши. У наставку се оглашава арханђео Михаило: Подигните се, врата вечна. Све анђелске силе су ускликнуле: Срушите се, ланци нераскидиви... Уплашите се, тирани безакони. Појавио се Христос и изазвао велики страх, пометњу и ужас. Када су кнежеви ада снажно повикали: Ко је тај Цар славе, све силе небеске су им ускликнуле: Господ моћан и силан, Господ силан у боју, Он је тај Цар славе (Пс. 23, 7-10).У наставку, свети Епифаније описује задивљујућу Адамову беседу са Христом. Адам је зачуо кораке Христа Који долази, исто као што их је чуо и у рају, после преступа и непослушности. Тада је осетио зебњу и страх, а сада радост и ликовање. Покајани Адам је ускликнуо, обраћајући се свим душама: „Господ мој са свима", а Господ му је на то одговорио: „И са духом твојим!" Затим га је узео за руку и васкрсао, обзнањујући шта је учинио за његово спасење и за спасење васцелог људског рода.Из свега што је речено, јасно се показује циљ због којега је Христос сишао у ад. У реалности, Он је ступио тамо где је владао ђаво, да би га погубио... Христос је овде свезао ђавола, тако да овај нема више никакву власт над људима... Међутим, Господ је сишао у ад и зато да би све испунио светлошћу Свог божанства. Апостол Павле износи ово учење, говорећи: А оно „узиђе", шта је, осим да прво и сиђе у најдоња места земље? Онај Који сиђе исти је Онај Који и узиђе више свију небеса да испуни све (Еф. 4, 9-10). Према томе, Христов силазак у најдоња места земље догодио се зато да би се све испунило Његовом светлошћу и да би реално била свргнута сила смрти. Уистину, требало би разликовати оно што је енергија Божија која све испуњава и обоготворујућа енергија Божија којој су причасни само обожени. Свети Григорије Богослов каже да је оне што се Богу клањају требало пронаћи не само горе (тј. на небесима), него и доле, како би се све испунило и напунило славом Божијом. У тој перспективи написани су и тропари наше Цркве: Да би се све испунило славом Твојом, сишао си у преисподњу земље. И свети Јован Дамаскин свечано пева: „Сада се све преиспуни светлошћу, и небо, и земља, и преисподња. Нека свака твар слави Васкрсење Христово које се у њој утврди".Најзад, Христос је сишао у ад да би се и тамо поновило и извршило све оно што се догодило на земљи. Као што је на земљи проповедао о миру, као што је грешнима отпуштао грехе, давао светлост оку слепога и постао узрок спасења свима верујућима и узрок суда над неверјем свих неверујућих, требало је да се то исто догоди и у аду, где су се налазиле душе умрлих, како би васцела људска природа и васцело човечанство зачуло спасоносну вест Христову. Као што је онима који обитавају на земљи изашло Сунце правде, тако је требало да и оне, који су обитавали у тами и у сени смртној обасја светлост Божија (св. Јован Дамаскин)... Наравно, Христовим силаском у ад нису се спасли сви који су се тамо налазили, него само праведници који су, у различитим степенима, достигли обожење. Свети Епифаније каже да се нису спасли сви који су тамо били, него само верујући. То би требало протумачити тако да су Христа препознали они који су током читавог свог живота били у заједници са бестелесним Логосом. 

Slične teme

1. Христос Воскресе!
    Autor Miki 13991 u forumu Svaštara
    Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 05.04.2010., 09:42
  2. Христос се роди!!!!
    Autor Стефан ИПХ u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 14.01.2008., 23:40
  3. Христос се роди!
    Autor vule gs u forumu Automobilizam
    Odgovora: 8