Mit o sušiju
Prikazujem rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Mit o sušiju

Obećava
    Učlanjen
    29.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Podrazumevano Mit o sušiju

Znate šta je suši? To je ono što jedu japanci, a od skora je ta ambrozija i međ srbima.

Vlada neko opšte mišljenje da je suši zdrav. Čak prezdrav. I uopšte proizvodi te japanske kuj-ine važe za najbolje na svetu; samuraji valjda i žive najduže.

Ali uzmimo u obzir sledeće: Suši je paketić/rolna najčešće belog pirinča sa komadom sirove ribe - tune, lososa i tako. Riba je bogata proteinima s jedne, pirinač karbohidratima s druge strane.

U nutricionizmu i ždravoj prehrani valda je odavna poznata ona premisa: PROTEINI I UGLJOHIDRATI - NO, NO.

Znamo kakva frka nastaje u onom, kako se zove, digestivnom traktu, kada progutamo šniclu i krompir, na primjer.

Zato postavljam pitanje: Da li je suši doista zdrava 'rana? Da li je taj simbol japanske kuhinje nad kojim savremene naočarke-intelektualke srvšavaju ne bi li živele zdravo i doživele stotu zbilja to što mislimo da jest'.

Ajd neki stručnjak nek se javi.

Elita djurinica (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    188

Podrazumevano Re: Mit o sušiju

mislim da je ta fama oko šitaki gljiva i crnih algi i svega nedostupnog na dmaćem tržištu
    samo pokušaj da se putem Trgovinske zajednice vodećih svetskih zemalja
    propagiraju i puste najbogatije privatne kompanije da to isto prodaju snobovima
    koji trenutno prenaseljavaju i guše Planetu Majku ...

Zaboravili su ti gomnari
    da i naše žene znaju da skuhaju
    i sastave jelovnik koji nije sasvim na loju i masti
    pa da im muževi stradaju od holesterola, triglicerida i kojekakvih bolesti...

ja bih jela domaću travu
    mada sam probala, gliste su bljaks kad ih ne prepečeš s maslinvim uljem
    prethodno ...

A suši
    ne volem .
    nažalost, izvinjavam se Japanolozima,
    nije na njihov račun nego mi ne prija ono što služe
    u restoranima gde sam do sad boravila (samo jedan)

we don't inherit the Earth from our Ancestors,
    we borrow it from our Children

Poznat Hedonista (avatar)
    Učlanjen
    21.09.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    141

i jos jedan lockic

Veoma poznat
    Učlanjen
    08.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    662

[QUOTE=dermatolog;9490761]i jos jedan lockic[/QUONema boljeg susija od pasulja sa suvim rebarcima i dimljenom slaninicom sitno narezanom.Osusim dve porcije lagano.) Zena ne voli,pa sam naucio da to sam kuvam.

mimi's mom nije na forumu
    Life ain't not having problems, it's being able to deal with ones ya got.
    Buduća legenda mimi's mom (avatar)
    Učlanjen
    29.11.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    818

S jedne strane, Japanci ne oboljevaju od bolesti kardiovaskularnog sistema ali s druge strane, imaju čest problem sa rakom debelog creva. A zašto? Zato što jedu 1) sirovu ribu 2) iz zagađenih mora (opet, čovek je sam kriv za to) i svakakve neke otrovne ribe sa kojima je lutrija da preživiš obrok ali oni to smatraju delikatesom, adrenalinskim šokom... Čak i priznaju da je ta neka otrovna riba jako žilava ali opet plaćaju jednu porciju 1000 (ili beše 10 000?) $... Mis'im, svaka čast onom matorom doci iz Hirošime ali koliko je meni poznato, osnovni postulat makrobiotike je da treba jesti ono što uspeva u neposrednom okruženju. (Dobro, tu je i podela na jin i jang namirnice i jedne se jedu leti a druge zimi, bla-bla...) Ni na kraj pameti mi ne bi pao soja sos ili azuki pasulj da ne uspevaju u Vojvodini/Makedoniji. A suši, neka Fala, neću da ga probam, ne volim pirinač skoro uopšte (samo u masnim sarmama sa slaninicom i dimljenim rebarcima pozabadanim okolo) a ribu volim samo termički obrađenu! A to lišće, to je "hrana za hranu"!

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •