Arhiva recepata

zlatna koka

Ističe se
Poruka
2.233
Najjednostavniji fondan se pravi tako sto uspinujes secer do odredjene gustine pa ga mutis mikserom dok ne pobeli i ne ohladi se.(ne mozes da pogresis; ako ga uspinujes premalo nece ti se dovoljno stegnuti dok ga budes mutila, pa moras jos da spinujes, a ako ga prespinujes onda ce ti biti pretvrdo, pa moras da dodas vode i ponovis ceo postupak). Glicerin inace mozes da nadjes u svakoj apoteci, to je isti onaj koji se stavlja u kreme i ja imam informaciju da je potpuno ne skodljiv, odnosno to je to sto oni spominju u receptu, pa mozes i taj da pravis. Ali ja ti savetujem da fondan ipak kupis gotov, jer nije skup, a bolji je od tog koji bi sama napravila. Ima ga u vecini poslasticarnica i radnjama s robom na meru, kao i u onim radnjama koje prodaju figurice i ukrase za torte.
 
Moja masa za cvetove: skuvati 250gr vode, 250gr secernog sirupa ili meda (ja sam stavljala med) i 250gr margarina. Kada prokuva dodati 30gr zelatina koji je prethodno razmucen u vodi. Dobijenu smesu dobro izmesati i sipati u 3kg secera u prahu. Na kraju dodati 1 kasiku limunovog soka. Sve to dobro izmesati da bi masa bila kompaktna. Kada se ohladi, spremna je za upotrebu.
Ovo je cela mera i kolicinski ima mnogo. Za pocetak probaj na trecinu. Tako sam ja, pa ces videti koliko je to i sama ces odrediti svoju meru u zavisnosti koliko pravis cvetova.
Ovakvi cvetovi se drze u nekoj kutiji van frizidera. Ali kad ih stavis na tortu nece opustiti kao oni od ratluka, a i mnogo su meksi i ukusniji.
Javi kad isprobas.
 
gum pasta
450gr secera u prahu, 25ml(5kasicica) hladne vode, 15ml(3kasicice) tragakant gume, 10ml (2kasicice) zelatina u prahu, 10ml tecne glukoze, 1 belance, 2 kasicice biljne masnoce
Postupak: Stavi prosejan secer u posudu, a posudu stavi iznad kipuce vode, dodaj 3 kasicice tragakant gume, pa uz neprestano mesanje zagrevaj secer i gumu dok se ne sjedine i dobro zagreju. Posebno poprskaj vodom zelatin (2 kasicice zelatina sa 5 kasicica vode) i ostavi da nabubri, pa posudu sa zelatinom i vodom staviti u posudu sa kipucom vodom.Ostaviti na vatri dok se mesavina ne otopi. Dodaj tecnu glukozu ( 2 kasicice) i 2 kasicice biljne masnoce. Zatim ostaviti da se sve ohladi, dok ne postane mlaka mesavina, a onda dodati 1 belance.
Napravi udubljenje u mesavini secera i gume i tu sipaj mesavinu sa zelatinom i belancetom, miksaj u pocetku sporije a kasnije pojacanom brzinom dok smesa ne postane bela, glatka i dovoljno gusta. Stavi pastu u plasticnu vrecicu, zavezi i stavi u hermeticki zatvorenu posudu da na sobnoj temperaturi odstoji bar 8 casova, kasnije mozes staviti u frizider.
 
Zahvaljujem se na receptu za gum pastu, sigurno ću pokušati da je napravim kada budem nabavila sve sastojke. Ja inače živim u malom gradu pa ću do njih malo teže doći ali se nadam da ću uspeti. Ako vam za gum pastu, tragakant pravi problem, može se naći u Eurowilt-u po ceni od 9 evra za 100 gr. a gumarabika (lepak) je 2.5 evra za 100gr. ako nije poskupelo.
 
Bela rado, ja nisam pravila bonbone samo imam recept. Stavi 450 gr šećera u šerpu sa debelim dnom dodaj voćni sirup ili sok i dopuni do 200 ml toplom vodom. Promešaj da bi se sastojci rastopili. Pazi da ne zagori šećer, stavi da proključa, nemoj mešati sve dok temperatura ne dostigne 146 C (treba termometar za šećer) skini sa ringle i potopi šerpu u hladnu vodu sve dok ne prestane sasvim da ključa. Toplu masu mešaj i oblikuj bonbone, može i uz pomoć modlica da izliješ. Želim da pohvalim dekoraciju a i tortu Rigojanci, svaka čast. Pošaljite još po neku sličicu. Da li torte prekrivate fondanom ili šlagom.? Koja je cena gotovog fondana?
 
Da vas pozdravim i dam neke recepte
Ovi su sa sajta kolaci.net:
1.masa
Ova je masa idealna za cvetove kojima treba savijati latice, ubadati žicu i sl.Od nje pravim orhideje, bukete...
1.Natopiti vrećicu želatina sa 7 kašičica vode i pustiti da nabubri
2.500gr. prah šećera i3 kašičice gum tragakanta ugrijati u mikrovalnoj (3x1min- posle svake min. promešati drvenom varjačom) ili na pari da šećer bude topao.
3.U vodu i želatin dodati 2 kašičice glukoze i dve kašičice biljne masti, par kapi vanila mirisa i na pari otopiti da se ugrije
4.Šećer (topao) i gum usuti u posudu za miksanje dodati 1 belanjak i vodu sa želatinom. Miksati par minuta i držati u hermetički zatvorenoj posudi, ili u najlon vrećici, ostaviti 24h da odmori. Izmesiti i praviti fine stvari sa tim.

2. masa

Od ove mase pravim ruže, kale, sitno cveće, pločice i sl.
Vrećicu želatina preliti sa 3 kašike vode-pusti da nabubri 5min
7 kašika vode "orah" biljne masti stavi na vatru da provri. Vrijuću, masnu vodu saspi u želatin i vrati na laganu vatru, mešaj do pred ključanje. To saspi u 400gr. prah šećera, izmiksaj. Dodaj 200gr. gustina, postepeno, zatvori masu najlonom, stavi još jednu najlon vrećicu preko posude, ostavi 24sata da odmori. Kad treba, uzmi kašikom koliko hoćeš, razmesi gustinom, ako treba dodaj par kapi tople vode, Masa omekša na toplom.

To su recepti sa kolaci.net a ovaj sto cu sada staviti taj je sa coolinarike.com i probala sam i za mene je odlicana masa za pokrivanje torti ili za izradu raznih figurica-nije dobra za cvece jer prvenstveno nema tragakanta-to je prah koji masi daje dobru rastegljivost i u tom slucaju moze jako tanko da se rastanji cak da bude providna masa.
Tragakant se moze kupiti u eurowitu i 100gr kosta 10eur

Sastojci
1 vrećica želatin u prahu
5 kasika vode
8 kasika fruktoze (ima u maxi prodavnicama i nase i nemacko pakovanje to je ustvari secer za dijabeticare i stoji kod proizvoda za dijabeticare kosta od 180-400din zavisi jel nas ili uvozni)
1 kasika glicerina (u apoteci ili glicerol je isto)
2 kasika bijele biljne masti (ima da se kupi u merkatoru radi je Vital)
1 kg šećera u prahu
par kapi arome vaniile
boje po želji

Postupak:
# Želatin pomiješati s 4 kasike vode i ostaviti da nabubri.
# Na laganoj vatri otopiti 8 kasika fruktoze sa jednom kasikom vode da se dobije šećerni sirup.
# Otopiti na laganoj vatri želatinu i pomiješati sa šećernim sirupom.
# Dodati glicerin i biljnu mast i miješati dok se sastojci ne sjedine. Dodati par kapi arome vanile i ostaviti da se malo ohladi.
# U veću ciniju staviti šećer u prahu i napraviti udubljenje u sredini u koju treba sipati pripremljenu tecnu smjesu. Miješati s drvenom drvenom i dodavati šećer u prahu.
# Kad se smjesa više ne može ručno miješati prebaciti na radni sto i mesiti kao tijesto i dodavati šećer u prahu.
# Kad se smjesa više ne lijepi za prste fondant je gotov.
# Zamotati u plastičnu foliju, spremiti u plastičnu kutiju i dobro zatvoriti. Ostaviti da prenoći i onda se može koristiti za prekrivanje cijele torte ili izradu figurica i ukrasnih detalja za tortu.
# Boji se s bojama u gelu, bojama u prahu kojima je dodana koja kap vode ili obicnim tecnim i mijesi dok se ne postigne željena boja i nijansa.

Ovu masu sam probala odlicna je, jedino mozda necete potrositi celih 1kg secera vec oko 800-900gr. i jako vazna stvar ni slucajno nemojte pokusati da zamenite biljnu mast margarinom jer nikako nije isto, kao i da ako izostavite biljnu mast nece nikako valjati, znaci B.M obavezna.

P.S: Ako hocete da cela masa bude recimo crvena ili plava ili bilo koja dr. boja onda boju dodajte odmah u tecnu smesu jer ce tada gotova masa imati intenzivniju boju.

Nadam se da sam malo pomogla pa pokusajte i odaberite koji vam je recept najbolji.:)
 
Wilton-ov recept za Gum Pastu:
450gr secera u prahu
1 veca kasika tragakanta
1 vecu kasiku glukoze (ili med)
4 vece kasike vruce vode

Odvoiti 1 solju secera od onih 450gr i u nju dodati tragakant i Dobro promesati i ostaviti sa strane, vodu i glukozu (med) staviti u nesto da se rastopi glukoza (med), onu casu secera pomesanu sa tragakantom staviti u neku staklenu ciniju pa dodati rastopljenu glukozu i vodu, dobro umesiti i dodavati jos secera sto je ostalo, (masa treba da bude kao cvrsci plastelin).
Kad se dobro, ali bas Dobro umesena (a treba tu dosta vremena), masu zamotati u pvc foliju i staviti u neku plasticnu kutiju koja moze hermeticki da se zatvori.
Tek koristiti posle 8h ili najbolje sutra.
Masa kad odstoji deluje malo vise cvrsta medjutim u dodiru sa toplim rukama i trenjem -mesenjem polako popusta (kao plastelin sto vise mesite sve je meksi)
Cao
 
MARCIPAN
Zdravo svima. ja sam radila sa marcipanom koji sam sama pravila i ispalo je super.
Uzmes jednaku kolicinu badema i secera u prahu. badem potopis u vrucu vodu, pa mu skines kozicu. izbrises ga krpom, rasiris na tacnu i ostavis ga da se osui preko noci. sutradan ga 2 puta sameljes na masini za orahe. nikako u blenderu jer ce pustiti sok, pa ce ti posle curiti boja sa torte. Zatim ga pomesas sa secerom i onda mozes kratko da ga sameljes u blenderu . Skuvas serbet od jednake kolicine secera i vode. polako dodajes u badem i secer imesis dok ne dobijes finu masu.Dodas boju i oblazes tortu. To je to. inace sam radila sa ratlukom, nije mi nesto. i sa onom masom od kile secera, samo sto sam ja stavljala med i nisam dodavala aromu vanile pa mi je bilo jako slatko.
 
Drage moje.Evo otvaramo novu temu,kako bi olaksale snalazenje nama ali novim clanovima foruma.Na stranicama ove teme bi trebalo da se nalaze recepti smesa za prekrivanje torti,masa za pravljenje cvetova uz dodatna obavestenja i savete.Bilo bi pozeljno da komentari svih vrsta budu smanjeni na minimum.Kada budete imale vremena svratite i ostavite poneki recept ako to zelite.Ja cu se potruditi da izvucem neke recepte ranije napisane,ali to mozete i vi ako ja nesto propustim.
 
Poslednja izmena:
MASA ZA PRAVLJENJE CVETOVA BEZ TRAGAKANTA
Potrebno je:
1 zelatin (Pozeljno Dr.Oetker)
1 dl vode
masti velicine oraha(moze i biljna)
500 gr secera u prahu( prosejanog,sto sitniji,to bolje)

Potopiti zelatin u hladnu vodu i ostaviti da odstoji 10-tak. minuta.U medjuvremenu prosejati secer u dublju posudu. Posudu sa zelatinom staviti u mikrotalasnu na 1 min. ili zagrevati u manjem loncicu ili dzezvi na sporetu,ali da ne kuva.Samo da se otopi. Ovako otopljen zelatin sipati polako u sredinu secera i mutiti mikserom.Dodati i mast i mutiti dok ne dobijete belu penastu masu,poput sama od belanaca ili mancmeloa.Prekriti posudu sa kesom i zalepiti je za povrsinu mase,pa celu posudu staviti u jos jednu kesu.Ili jos bolje ako imate poklopac za tu posudu.Ostaviti u frizider da prenoci.Ovako umucena masa moze stajati u frizideru i par nedelja.Kada zelite da radite sa njom, radnu povrsinu posipate sa gustinom,otkinete zeljenu kolicinu smese i mesite dok vam se ne prestane lepiti za ruke.Mada treba uzeti u obzir da se masa ugreje od ruku.Umesenu masu stavite u kesicu i otkidate koliko vam treba i razvaljate ili oklagijicom ili na masinu za testo.U nju mozete stavljati i boje u prahu i u gelu.Cak i ne upotrebljene komade smese mozete ostaviti u kesi do sledeceg puta.
Od ove smese se mogu raditi sve vrste cvetova,mada orhideje i slicno uz malo muke i truda.
 
Rojal masa

1 belance malo "razbiti" viljuskom. Dodavati kasiku po kasiku (supenu) secera u prahu sto finije samlevenog u kolicini od 250 gr. Na kraju dodati 1 malu kasicicu iscedjenog soka od limuna, u nedostatku istog moze i sirceta, ali malo manje. Dobije se fina penasta masa sa kojom mozete raditi sta hocete.Moze se i bojiti, ali uvek uz dodatak jos secera jer boja i voda omeksavaju masu. Kada nesto napravite i to se osusi mozete premazivati cetkicom ili prskati kompresorom zlatnom bojom ili nekom drugom.Ukrasi od ove mase ne mogu dugo stajati na slagu, jer se tope od vlage.Moze uz neku podlogu.:bye:
 
MASA ZA PRAVLJENJE CVETOVA (Bela rada)

Skuvati 250gr vode, 250gr secernog sirupa ili meda (ja sam stavljala med) i 250gr margarina. Kada prokuva dodati 30gr zelatina koji je prethodno razmucen u vodi. Dobijenu smesu dobro izmesati i sipati u 3kg secera u prahu. Na kraju dodati 1 kasiku limunovog soka. Sve to dobro izmesati da bi masa bila kompaktna. Kada se ohladi, spremna je za upotrebu.
Ovo je cela mera i kolicinski ima mnogo. Za pocetak probaj na trecinu. Tako sam ja, pa ces videti koliko je to i sama ces odrediti svoju meru u zavisnosti koliko pravis cvetova.
Ovakvi cvetovi se drze u nekoj kutiji van frizidera. Ali kad ih stavis na tortu nece opustiti kao oni od ratluka, a i mnogo su meksi i ukusniji.
 
GUM PASTA (recept gdje.Vere Petrovic iz Praktike)

450gr secera u prahu, 25ml(5kasicica) hladne vode, 15ml(3kasicice) tragakant gume, 10ml (2kasicice) zelatina u prahu, 10ml tecne glukoze, 1 belance, 2 kasicice biljne masnoce
Postupak: Stavi prosejan secer u posudu, a posudu stavi iznad kipuce vode, dodaj 3 kasicice tragakant gume, pa uz neprestano mesanje zagrevaj secer i gumu dok se ne sjedine i dobro zagreju. Posebno poprskaj vodom zelatin (2 kasicice zelatina sa 5 kasicica vode) i ostavi da nabubri, pa posudu sa zelatinom i vodom staviti u posudu sa kipucom vodom.Ostaviti na vatri dok se mesavina ne otopi. Dodaj tecnu glukozu ( 2 kasicice) i 2 kasicice biljne masnoce. Zatim ostaviti da se sve ohladi, dok ne postane mlaka mesavina, a onda dodati 1 belance.
Napravi udubljenje u mesavini secera i gume i tu sipaj mesavinu sa zelatinom i belancetom, miksaj u pocetku sporije a kasnije pojacanom brzinom dok smesa ne postane bela, glatka i dovoljno gusta. Stavi pastu u plasticnu vrecicu, zavezi i stavi u hermeticki zatvorenu posudu da na sobnoj temperaturi odstoji bar 8 casova, kasnije mozes staviti u frizider.
 
Recepti koje je Andjel-m postavila na 33 str. ukrasavanja
Ovi recepti su sa sajta kolaci.net:
1.masa
Ova je masa idealna za cvetove kojima treba savijati latice, ubadati žicu i sl.Od nje pravim orhideje, bukete...
1.Natopiti vrećicu želatina sa 7 kašičica vode i pustiti da nabubri
2.500gr. prah šećera i3 kašičice gum tragakanta ugrijati u mikrovalnoj (3x1min- posle svake min. promešati drvenom varjačom) ili na pari da šećer bude topao.
3.U vodu i želatin dodati 2 kašičice glukoze i dve kašičice biljne masti, par kapi vanila mirisa i na pari otopiti da se ugrije
4.Šećer (topao) i gum usuti u posudu za miksanje dodati 1 belanjak i vodu sa želatinom. Miksati par minuta i držati u hermetički zatvorenoj posudi, ili u najlon vrećici, ostaviti 24h da odmori. Izmesiti i praviti fine stvari sa tim.

2. masa

Od ove mase pravim ruže, kale, sitno cveće, pločice i sl.
Vrećicu želatina preliti sa 3 kašike vode-pusti da nabubri 5min
7 kašika vode "orah" biljne masti stavi na vatru da provri. Vrijuću, masnu vodu saspi u želatin i vrati na laganu vatru, mešaj do pred ključanje. To saspi u 400gr. prah šećera, izmiksaj. Dodaj 200gr. gustina, postepeno, zatvori masu najlonom, stavi još jednu najlon vrećicu preko posude, ostavi 24sata da odmori. Kad treba, uzmi kašikom koliko hoćeš, razmesi gustinom, ako treba dodaj par kapi tople vode, Masa omekša na toplom.

To su recepti sa kolaci.net a ovaj sto cu sada staviti taj je sa coolinarike.com i probala sam i za mene je odlicana masa za pokrivanje torti ili za izradu raznih figurica-nije dobra za cvece jer prvenstveno nema tragakanta-to je prah koji masi daje dobru rastegljivost i u tom slucaju moze jako tanko da se rastanji cak da bude providna masa.
Tragakant se moze kupiti u eurowitu i 100gr kosta 10eur

Sastojci
1 vrećica želatin u prahu
5 kasika vode
8 kasika fruktoze (ima u maxi prodavnicama i nase i nemacko pakovanje to je ustvari secer za dijabeticare i stoji kod proizvoda za dijabeticare kosta od 180-400din zavisi jel nas ili uvozni)
1 kasika glicerina (u apoteci ili glicerol je isto)
2 kasika bijele biljne masti (ima da se kupi u merkatoru radi je Vital)
1 kg šećera u prahu
par kapi arome vaniile
boje po želji

Postupak:
# Želatin pomiješati s 4 kasike vode i ostaviti da nabubri.
# Na laganoj vatri otopiti 8 kasika fruktoze sa jednom kasikom vode da se dobije šećerni sirup.
# Otopiti na laganoj vatri želatinu i pomiješati sa šećernim sirupom.
# Dodati glicerin i biljnu mast i miješati dok se sastojci ne sjedine. Dodati par kapi arome vanile i ostaviti da se malo ohladi.
# U veću ciniju staviti šećer u prahu i napraviti udubljenje u sredini u koju treba sipati pripremljenu tecnu smjesu. Miješati s drvenom drvenom i dodavati šećer u prahu.
# Kad se smjesa više ne može ručno miješati prebaciti na radni sto i mesiti kao tijesto i dodavati šećer u prahu.
# Kad se smjesa više ne lijepi za prste fondant je gotov.
# Zamotati u plastičnu foliju, spremiti u plastičnu kutiju i dobro zatvoriti. Ostaviti da prenoći i onda se može koristiti za prekrivanje cijele torte ili izradu figurica i ukrasnih detalja za tortu.
# Boji se s bojama u gelu, bojama u prahu kojima je dodana koja kap vode ili obicnim tecnim i mijesi dok se ne postigne željena boja i nijansa.

Ovu masu sam probala odlicna je, jedino mozda necete potrositi celih 1kg secera vec oko 800-900gr. i jako vazna stvar ni slucajno nemojte pokusati da zamenite biljnu mast margarinom jer nikako nije isto, kao i da ako izostavite biljnu mast nece nikako valjati, znaci B.M obavezna.

P.S: Ako hocete da cela masa bude recimo crvena ili plava ili bilo koja dr. boja onda boju dodajte odmah u tecnu smesu jer ce tada gotova masa imati intenzivniju boju.
 
Ovo je super ideja ali ja mislim da bi dobro bilo da se ovde ogranicimo samo na recepte za razne mase za oblaganje, cvetice i figurice, jer vec imamo temu recepata za torte i kolace. Pa da se ne ponavljamo.:bye:
 
GUM PASTA ZA IZRADU CVETOVA

1 kesicu zelatina(10 gr) preliti sa 4 supene kasike vode ostaviti 10 min

250 gr fino sitnog secera pomesati sa 1 malom ravnom kasicicom tragakanta

rastopiti zelatin na veoma tihoj vatri(ne sme da provri) i dodati 2 supene kasike ulja

sipati u prethodno pripremljen secer. Miksirati sa nastavcima za testo dok se ne dobije

penasta bela masa. Ostaviti 30 minuta u kesici da stoji. Dobijenu masu izmesiti sa

150-200 gr fino sitnog secera. Ovako dobijena masa moze stajati i 7 dana na sobnoj

temperaturi dobro zatvorena i stavljena u kesicu.

P.S. Nekada ne stignem da je izmesim pa je ostavim da prenoci, nista joj ne fali ni tada.
 
Evo jos jednog recepta koji bas i ne koristim tako cesto ali nije lose da se nadje.

Smesa 1

450gr prosejanog prah secera
4 vrsne kasicice tragakanta
1 kasicica gumarabike
OVO GREJATI NA PARI I MESATI 10-15 MINUTA
Sastaviti odstojali zelatin sa 2 kasicice tecne glukoze i 2 kasicice BELE biljne masti. Kada se ovo pomesa u to dodati jedno i jos pola belanceta.OVU MASU MUTITI MIKSEROM 1 MINUT
U secer napraviti udubljenje i postepeno dodavati masu umucenu mikserom, mutiti prvom brzinom dok ne pobeli.
Masu staviti u frizider da odstoji 8 sati pa tek onda raditi ukrase.

Smesa 2

1 kasika zelatina
1 dl vode
500 gr secera
1 kasicica tragakant gume

Otopiti zelatin da nabubri zatim da staviti na paru ili laganu vatru. U secer staviti tragakant gume i sve izmesati mikserom sa veoma toplom vodom i zelatinom. Hermeticki zatvoriti i pustiti da se ohladi. Masu oblikovati posle 24 sata.
Kada se masa ohladi u nju se dodaje gustina ( 1kg mase oko 200 gr gustina)

smesa 1= 1/3
smesa 2= 2/3
Ovaj odnos se uzima kada se ove dve mase sastavljaju.
 
Pošto smatrate da je praktično imati ovakvu temu, nemam ništa protiv.
Ono što želim da vam kažem je da ne morate da prekucavate recepte, jer nam tehničke mogućnosti dopuštaju da sve postojeće postove prekopiramo. Dakle, ako vam je tako lakše (a verujem da jeste) samo mi javite porukom na kojoj strani je ono što treba da prekopiramo i sve će biti rešeno. :)
 
Recepti koje je Andjel-m postavila na 33 str. ukrasavanja
Ovi recepti su sa sajta kolaci.net:
1.masa
Ova je masa idealna za cvetove kojima treba savijati latice, ubadati žicu i sl.Od nje pravim orhideje, bukete...
1.Natopiti vrećicu želatina sa 7 kašičica vode i pustiti da nabubri
2.500gr. prah šećera i3 kašičice gum tragakanta ugrijati u mikrovalnoj (3x1min- posle svake min. promešati drvenom varjačom) ili na pari da šećer bude topao.
3.U vodu i želatin dodati 2 kašičice glukoze i dve kašičice biljne masti, par kapi vanila


Ovo je super ali niko u apoteci nece da mi proda glicerin !!! Nisu sigurni da li se to jede!
 
Zemljakinjo, meni je najukusnija ona od penastih bombona. Istopiš ih sa malo vode u mikrotalasnoj (jedna -dve kašike na 100gr) i potom dodaješ prosejani prah šečer i mesiš. Znaš, 100 posto to ali ja da kažem :)

Od ovih mojih torti na ovoj strani 1. i 2. su prekrivene tom masom.

KISS
 
FONDAN


1 KESICU ZELATINA POTOPITI U 4 VELIKE KASHIKE VODE OSTAVITI DA MALO ODSTOJI
100 GR FRUKTOZE (VOCNI SHECER) SA 1 VELIKOM KASHIKOM VODE POMESHATI I OTOPITI NA TIHOJ VATRI DA DOBIJESH SIRUP, ALI NE DA PROVRI. DODATI ONAJ ZELATIN, 1 KASHIKU GLICERINA (IMASH GA U APOTEKAMA I NIJ OTROVAN:hahaha1:)
2 KASHIKE BILJNE MASNOCE, JA KORISTIM SADA PALMINU MAST, IMACE MOZE 2 KASHIKE NEKOG BILJNOG MARGARINA SAMO DA NEMA PUNO MASNOCA I DA NIJE ZUT,IZMESHAH , ISKLJUCISH I OSTAVISH NEKIH 5 MINUTA.ZA TO VREME SPREMISH 1 KG SHTO SITNIJEG SHECERA I ODVOJISH POLOVINU U NJU SIPASH ONU MASU I MESHAH, A ONDA MESIH I IZRUCISH NA STO U ONAJ PREOSTALI SITAN SHECER.NEKADA MI ODE CEO KG, A NEKADA, SKORO 800 GR.

Eto to ti je to.Najbolje je da masu umesish danas za sutra, malo je ugrejesh u mikro i radosh dalje.Mozesh je cuvati dugo u zatvorenoj posudi u nekom najlonu uvijenu u frizideru.Pozdrav:bye:
 
Mamamajo, koje penaste bonbone topis u mikrotalasnoj i koliko dugo, na kom programu, ne znam kakvu pec imas?

Hvala ti!

meni ako zafali mase - topim sta dodje pod ruku, od JO-JO bombonica do onih na meru! Bilo bi lepo da su sve bele, inace dobjes neku bljak smesanu boju... tope se 10sek na najacoj temperaturi.
ako nije dosta ti ponovi .. :)
 

Back
Top