Marija Magdalena - gresnica ili svetica???

Papa Smurf

Elita
Poruka
17.348
Postoji teorija prema kojoj je Marija Magdalena zatrudnela s Isusom koja ima veliko uporiste u juznom delu Francuske, gde vec odavno postoje legende o njenom dolasku u Francusku brodom, nakon Isusovog raspeca. Više francuskih kraljeva potpirivalo je legendu prema kojoj su upravo naslednici Isusa i Marije Magdalene osnovali dinastiju Merovinga. Tu je priču svojevremeno plasirao i Richard Wagner, koji ju je iskoristio za svoju operu Parsifal, a poslednji put je legenda ozivljena kroz priču o tragično poginuloj Diani, princezi od Walesa, koja je navodno imala i merovinške krvi.

U poslednjih 20 godina izaslo je dosta knjiga na tu temu, i ja sam ih vecinom procitao, i imam svoj stav o tome. Interesuje me vase misljenje...
 
Postoji i apokrifno Jevandjelje po Mariji Magdaleni.Ona se koristi i kao reper i argument kod organizacija koje zastupaju tezu da i zene mogu da budu zaredjene kao svestenice unutar katolicke crkve, sto ja zdusno podrzavam.Ona je takodje bila Hristova ucenica, bila je prisutna kod raspeca, za razliku od ostalih ucenika i prva videla prazan grob.Svakako je izvrsila snazan uticaj na hriscanstvo, a posebno njegove apokrifne struje i alternativna tumacenja.Postoje i nekolike gnosticke crkve koje pretenduju da su dobile liniju apostolskog nasledja preko Marije Magdalene, kao ravnopravne hristive ucenice.U njenom Jevandjelju postoji deo u kojem je Hrist odvodi na stranu i goviori nesto samo njoj, usta na uvo, a kad se vratila ostalim apostolima, na njihovo pitanje sta joj je Mesija rekao, ona je odgovirla da bi je kamenovali kad bi saznali sta joj je receno.
Dakle, ona je simbol, da tako kazem, zenske strane hriscanstva, i pravi dokaz da su zene jednako sposobne da pojme i prenesu Hristovu energiju, i da nema apsolutno nikakvog razloga da budu u bilo kakvom podredjenom polozaju.
Dalje, iako u Jevandjelju po Filipu stoji vise puta napisano da je Hrist vise puta ljubio Mariju Magdalenu u usta, nema nikakvih dokaza da su bili u vezi ili u braku.Posredi je greska u tumacenju-ne moze se na savremen nacin tumaciti ono sto je pisano u drevnim vremenima; poljubac se odnosi na inicijaciju, odnosno prenos duhovne energije putem daha, sto je potkrepljeno stihom br. 108 iz Jevandjelja po Tomi: " Ko god pije iz mojih usta postace kao ja." Takodje je vrlo diskutabilno da li je zaista bila prostitutka.Nije zabelezeno da je imala muza, niti da je bila siromasna, sto bi moglo da znaci da je bila samodovoljna, imucna zena bez muza, sto je dovoljno da je patrijarhalno drustvo nazove prostitutkom.


Sv. Marija iz Magdale, Tizian
Saint_Mary_Magdalene_Titian.jpg
 
Poslednja izmena:
ne vidim da su žene u hrišćanstvu podređene. ima mnogo svetica....

Ne u hriscanstvu... To je sirok pojam... Vec u katolickoj crkvi... Moze li zena da postane "papa"??? Ne znam i koliko ti je poznat stav Sv. Petra u to doba, uopste o zenama? A posebno o Mariji Magdaleni, koja je u svakom pogledu, i razumevanja Isusovog ucenja i komunikacije sa njim, bila namocnija nad Petrom.
 
i ti si to video? odnosno, pročitao u knjizi nekoga ko je tome bio svedok?

Daj mi jednu knjigu nekoga ko je tome bio svedok? Znas li uopste kada su pisana jevandjelja? Da ne pominjemo to, zasto je nekome odgovaralo da samo 4 budu prihvacena, a ostala odbacena? I ko je to bio "prisutan" da nakon 300 godina odluci da su bas ta 4 prava, a sva ostala neistinita?

Ne zelim da ova tema preraste u nasu polemiku, jasno mi je tvoje misljenje i ja ga postujem. Zelim da cujem i ostala misljenja...
 
Znaci, Bog je po tebi trebao da nam posalje blizance, musko i zensko, da bi bili ravnopravni...

To bi bilo najprihvatljivije resenje.:D
Marija Magdalena je jedina ostala uz Isusa,sa njegovom majkom,do kraja.
Gde su apostoli bili?Odrekli ga se ili izdali.

Posle Vaskrsenja,Isus se prvo njoj javio iz zahvalnosti:
"A Isus, vaskrsnuvši rano u prvi dan nedelje, javi se najpre Mariji Magdalini, iz koje beše isterao sedam zlih duhova. I ona otide te javi onima što su bili s njim, koji plakahu i ridahu. A oni čuvši da je živ i da ga je ona videla, ne verovaše" (Mk. 16, 9-11).
 
Poslednja izmena:
Znaci, Bog je po tebi trebao da nam posalje blizance, musko i zensko, da bi bili ravnopravni...

zašto - po meni? samo kažem kako jeste i ne bih ništa ja tu dalje da filosofiram.
p.s. ne mislim i ne verujem u ravnopravnost žena i muškaraca, jer nismo isto sazdani. različiti smo.
baš smo drugačiji i ne znam kako tražiti ravnopravnost u tom smislu....naš mozak drugačije funkcioniše od vašeg...sve drugo je nebitno.
 
Poslednja izmena:
Marija Magdalena istinski vjernik u ono doba i u NZ nam se otkriva da je to tako bilo.
I njeno evandjelje otkriva nam jedan detalj,kako je neželjena kod Petra apostola kao takva.
Jer navodno žene nisu vrijedne,bez obzira što je ISUS prihvatio nju kao osobu koja je spoznala njegov nauk.
Bez obzira što je ISUS došao da ispravi tu nepravdu ,to što su žene cijelo vrijeme niža bića bila bez ikakva razloga.
ISUSOV taj dio nauka su ignorirali i desilo se što se desilo.
Tako se hrišćanstvo razvijalo bez ženskog udjela i mrzilo ženu zadnjih 2000 godina i općenito balans u društvu nije postojao.
6000 000 žena je platilo glavom od crkve i njenih slijedbenika.

Zar nije sve očito što se onda dešavalo?
I koliko je to utjecalo na daljni tok povjesti.
 
Marija Magdalena istinski vjernik u ono doba i u NZ nam se otkriva da je to tako bilo.
I njeno evandjelje otkriva nam jedan detalj,kako je neželjena kod Petra apostola kao takva.
Jer navodno žene nisu vrijedne,bez obzira što je ISUS prihvatio nju kao osobu koja je spoznala njegov nauk.
Bez obzira što je ISUS došao da ispravi tu nepravdu ,to što su žene cijelo vrijeme niža bića bila bez ikakva razloga.
ISUSOV taj dio nauka su ignorirali i desilo se što se desilo.
Tako se hrišćanstvo razvijalo bez ženskog udjela i mrzilo ženu zadnjih 2000 godina i općenito balans u društvu nije postojao.
6000 000 žena je platilo glavom od crkve i njenih slijedbenika.

Zar nije sve očito što se onda dešavalo?
I koliko je to utjecalo na daljni tok povjesti.

Nije ocito nego smo mi koji to tvrdimo paranoicni :)

Cak je i apostol Pavle promenio plocu.
Govoreci o krstenju,apostol Pavle naglasava da se krstenjem brisu sve rasne, socijalne i polne razlike:
“Jer koji se god u Hrista krstiste, u Hrista se obukoste. Nema više Judejca ni Jelina, nema više roba ni slobodnoga, nema više muškog ni ženskog, jer ste vi svi jedan (čovek) u Hristu Isusu” (Gal. 3. 27-29).
Medjutim,posle iznosi sasvim suprotan stav:
“Ali hoću da znate da je svakome mužu glava Hristos, a muž je glava ženi, a Bog je glava Hristu” (1. Kor. 11, 3).
 
Nije ocito nego smo mi koji to tvrdimo paranoicni :)

Cak je i apostol Pavle promenio plocu.
Govoreci o krstenju,apostol Pavle naglasava da se krstenjem brisu sve rasne, socijalne i polne razlike:
“Jer koji se god u Hrista krstiste, u Hrista se obukoste. Nema više Judejca ni Jelina, nema više roba ni slobodnoga, nema više muškog ni ženskog, jer ste vi svi jedan (čovek) u Hristu Isusu” (Gal. 3. 27-29).
Medjutim,posle iznosi sasvim suprotan stav:
“Ali hoću da znate da je svakome mužu glava Hristos, a muž je glava ženi, a Bog je glava Hristu” (1. Kor. 11, 3).

Je u pravu si.
Da tek proćitaš evandjelje po Filipu i Mariji tek bi tu vidjela nastavak ovoga što si
ti primjetila.
 

Back
Top