navikavanje na nosu

babydoll

Zainteresovan član
Poruka
195
Zdravo svima, imam devojcicu od 20 meseci i pre nekoliko dana pocela sam da je navikavam da piski u nosu. Skinule smo pelene i krenulo je piskenje malo u nosu a malo vise po kuci. Volela bih da sa mnom podelite vasa iskustva i pomognete mi da i moja devojcica a i ja lakse i brze prodjemo kroz ovaj period. Hvala! :?
 
Ovo sam pre neki dan napisala na susednom forumu pa samo kopiram.

Mi nismo ni kupovali nošu već samo onaj nastavak za dasku koji smanji rupu. Kada sam se odlučila da probam da li je moja devojčica zrela da ostavi pelene sam je jedno jutro skinula i rekla da joj više neću stavljati pelene i pokazala joj gde treba da ide da piški i .... čekala sam reakciju. Posle jedno sat vremena je dotrčala do mene i rekla da je "plosula" i pokazivala na pantalone. Dakle, bila je svesna da se nešto dogodilo. Objasnila sam joj ponovo šta treba da radi da ne bi bile mokre pantalone. Onda sam je svakih sat vremena pitala da li joj se piški. Ponekad je rekla ne, ponekad je otišla da malo sedi na novoj dasci .... uskoro joj je uspelo i da piški u wc šolju. U roku od nedelju dana je bila suva. Za svo to vreme sam joj pelenu stavljala samo za spavanje, čak ni kada smo išli autom je više nisam uzimala (naravno izbegavali smo neko vreme vožnje duže od pola sata), a napolju u šetnji smo po potrebi "zalili" po koji grm. Za veliku nuždu joj je izgleda bio problem premalo vremena za skidanje tj. verovatno nije mogla da oceni koliko joj treba. Taj problem smo rešili tako što sam joj posle doručka, kada je obično morala da kaki, skinula i gaćice. Samo sam je videla kako juriša iz sobe u kupatilo. Posao je bio obavljen kako treba, a ona sva ponosna. I to je bilo to.
 
Moj mlađi sin ima 2,5 godine i još uvek je u pampersu,na nošu sam ga prvi put stavila sa 6 meseci i nije se bunio....ali!! svestan je da piški i kaki u pampersu jer traži da ga presvučem odmah,pogotovu ako je kakio,samo što eto nikako da kaže to pre nego što bilo šta uradi.....i ja iskreno neznam šta da ti posavetujem,osim možda strpljenja i da sam na puno mesta pročitala da se te stvari tolerišu do treće godine,posle već treba možda potražiti savet stručnjaka???
 
Takodje evo, danas, je vec treci dan kako pokusavamo i najveci problem mi je to sto ponekad piski na svakih 10 min. Ne znam da li je to normalno?
Ona hoce nosu i ne buni se da sedi ni 2 sata na njoj ali mi je vise muka a verujem i njoj da je svakih deset min. stavljam da piski. Imate neki savet ili iskustvo sa tim?
 
Babydoll, namerno nisam navela starost jer je svako dete priča za sebe. Na tebi je da prepoznaš da li je tvoja devojčica "zrela" za taj (ili bilo koji drugi) korak.

Ali evo ipak i naš i nekoliko drugih primera... Moja devojčica je bila stara 2 godine i 2 meseca. Rođena je u februaru i ja sam bila lenja da bi počinjali ranije (zima pa me mrzelo pranje gomile stvari). Čekala sam prvomajske praznike i toplije vreme. Već tada sam znala kako ću probati (gore opisani način) i svesno sam čekala. S obzirom kako nam je lako uspelo verovatno sam mogla i koji mesec ranije da probam.
Poznajem devojcicu koja je sama zahtevala da joj skinu pelenu sa 18 meseci. Takođe je bila potpuno suva za nekoliko dana.
Prijateljica je probala sa svojim sinom na isti način kao i ja kada je imao 2 godine i 4 meseca. Posle nedelju dana on jos uvek nije reagovao kada se upiškio, već je nastavljao da se igra mokar. Ona je prestala, vratila pelenu i sve ponovila za mesec dana - ovog puta uspešno.

Što se tiče piškenja na deset minuta imali smo i mi takve "ispade". Meni se činilo da ona proverava samu sebe.

Ako je ona svesna da sama kontroliše tu funkciju jedino što možeš da uradiš je da se naoružaš strpljenjem. Možda si slučajno negodovala kada se upiškila pa se boji da tebe ne razočara? Verovatno znaš da nezgode ne smeš da komentarišeš i nikako ne smeš da je grdiš, ali nemoj je ni specijalno hvaliti svaki put kada piški ili kaki u nošu. To je normalna potreba koju obavljaju svi (i mame i tate) i tako to treba i ona da shvati.
 
Mina je imala oko 19 meseci kada mi se smucilo da je presvlacim i da bacam pare na pelene, a i ostala sam trudna pa sam i cesto povracala dok sam je presvlacila. Pocela sam tako sto sam joj obukla gace, mada je meni i lepo vreme islo na ruku, i provodila vreme sa njom u dvoristu kako mi ne bi piskila i kakila po dvoristu. Redovno je kakila u gace, pa kad se ukaki pocne da vristi, ali se sledeci put opet ukaki. E kad mi se smucilo, kupila sam joj adapter za solju. Bilo joj je zanimljivo da piski kao velika, pa je trazila na 10-ak minuta. Zamisli mene trudnu da je svaki cas stavljam na dasku. Ali imalo je efekta, jer je za 10 dana totalno izbacila pelene. S tim sto nocu nemoj da skidas pelene dok joj jedno 2 nedelje ne bude pelena suva ujutru. Da, i pocela sam da je stavljam na nosu sa 7 meseci bez ikakvih problema i ona je narednih godinu dana svako jutro piskila i kakila u nosu. E sad mladja cerka nece ni da cuje za nosu sa 8 meseci. Odmah pocne da place i ustaje sa nose. Tako da je svako dete individua za sebe. Savet ti je da kupis adapter pa probaj. SRECNO
 
activate!

Nabavismo nose, daske i ostala pomagala. No mojoj cerki je sve interesantno citavih deset sekundi i odmah sledi silazenje te svaki pokusaj propada. Ima 19 meseci, skoro svaki put pre nego nego sto se ukaki ili upiski mi to najavi, te mislim da je spremna. Ali spada u onu decu koja ne miruju ni minut i ne znam kako da je privolim da sedi na wc solji. A ako to ne uradim sada na 40 stepeni, kada smo svako popodne na bazenu a vikendima na moru, zimus sigurno necu.
Elem, sta raditi sa detetom sa "crvima u dupetu"?
 
Sada je idealno vreme za ucenje na nosu. Probaj da joj kupis lepe gacice, pokazi joj kako i ti i tata i druga deca nose gacice i naravno piske u nosu ili na solji, pokazi joj kako ti to radis, piskite u travici, pa ti na solji ona na nosi, i obavezno je obaspi paznjom i ljubavlju kad TO stvarno i uradi. Tako sam navikla moju devojcicu i to sa 7 meseci. Dobro bilo je ispada i kasnije ali joj je bilo jako zao i gadno. Pelene smo nocu stavljali jos par meseci, ali joj se to nikako nije svidjalo. Vazno je da je pohvali i jos neko dete kao i neki dragi ljudi - babe, dede, tetke...
 

Back
Top