Zasto se inteligencija toliko "uvazava"?

seducer

Aktivan član
Poruka
1.399
Danas kada se komentarishe o ljudima, ono sto se najvishe "ceni" je neka vrsta inteligencija ili pak neka vrsta snalazljivosti kroz inteligenciju.

I ja se pitam zbog cega je to? Da li cenimo inteligentnu, snalazljivu osobu zato sto bih volela da takvu osobu imamo kao prijatelja? Da li je to ono strahopostovanje? Daklem, da li je to jedna osobina naseg instikta za opstanak?

Naime, zasto se ceni vishe ono kakav covek jeste, nego ono sto on radi. Po meni, jedna strasna degradirana diskrimanacija je u toku. Sto na osnovu telesnog tako i na osnovu onog psiholoskog karaktera.

Mahom, sve ono sto se danas pricha u drustvima je neka vrsta "intelektualne dogodovstvine" ili pak pricha o nekom "koji je nesto uradio i zajebao sve druge" i onda je "kul, za postovanje itd."

Gde je nestalo ono da cene vrline kod coveka? Mogucnost da se povuche na mudar nacin, da po ceni svog sopstvenog ponizavanja on napravi tako da se svi lepo osecaju? Komentar na takvoj anegdoti bih bio, "ma pusti ga budala".

Gde je ono da se prica o situacijama kada je neko napravio neki smesan gest a da ne sledi "ma pusti ga on je nezreo". itd itd.

Da ne duzim, moje pitanje bih bilo

Zasto se vishe uvazava inteligencija sopstvene egzistencije napsram mudrosti dobrog coveka.
 
Mislim da je mudrost dobrog coveka u korelaciji sa int. sopstvene egzistencije. Mudar covek koristi svoju inteligenciju da neguje kult iste u porodici, u svom okruzenju, da pomogne i prosvetli one manje inteligentne; takodje, da izgradi sto uspesniju karijeru, i da se pronadje u interesovanjima koja mu najvise odgovaraju - jednom recju mudar covek je pozitivan i za sebe i za svoje okruzenje, naravno pod pretpostavkom da nije opterecen nekim svojim kompleksima. I jos nesto: mudar covek ce promeniti okruzenje u kome vlada naopak sistem vrednosti, ukoliko se u njemu ne oseca slobodno i kreativno.
 
To ti je efekat seljaka ispred seoske kafane....
Glup, neobavesten, bas kao i onaj koga hoce da zaebe i tako uspostavi hijararhiju....
Ali nije dobra rec uvazava....
Ne uvazava se nista...
To je samo sredstvo da se neko ponizi....

Ako neko uspe u toj inteligenciji, ako se snadje, ako se domogne para, to drugi ne vide kao postovanje, vec kao sredstvo za postizanje vise hijararhije, pa mu se uvlace, ili ga ucenjuju ....a cilj je sredstva za potkusurivanje onih poznanika ispred seoske kafane...

Jedino sto se ceni u celoj stvari je visak novca za svoje potrebe i moc...
Moc apsorbovanja tudjih gluposti, koju novac poseduje i moc upravjanja tudjim glupostima , sto opet novac poseduje....

"Intelektualci" demagoski uvelicaju ovo ponasanje pa se zato kod nas hvali , ne kad neko dobro osmisli i organizuje posao, dogadjaj, vec kad nista ne organizuje , a u letu se snalazi pa sta uspe uspe.....
Nemoc predikcije se resava sa koca i konopca i predstavlja javno da je to inteligencija, zato sto onaj koji ima moc predikcije ne mora to da prikazuje i ne dolazi u istu situaciju....


O kvalitetu koji tako nastaje ne moram da pricam , srbija je ogledalo takvog pristupa....
 
Mislim da je mudrost dobrog coveka u korelaciji sa int. sopstvene egzistencije. Mudar covek koristi svoju inteligenciju da neguje kult iste u porodici, u svom okruzenju, da pomogne i prosvetli one manje inteligentne; takodje, da izgradi sto uspesniju karijeru, i da se pronadje u interesovanjima koja mu najvise odgovaraju - jednom recju mudar covek je pozitivan i za sebe i za svoje okruzenje, naravno pod pretpostavkom da nije opterecen nekim svojim kompleksima. I jos nesto: mudar covek ce promeniti okruzenje u kome vlada naopak sistem vrednosti, ukoliko se u njemu ne oseca slobodno i kreativno.

Pa svako se bori za svoju sopstvenu egzistenciju, ali zavisi po koju cenu. Ali pitanje onih koje ja naglasavam "inteligenti za svoju sopstvenu egzistenciju" su samo za svoju sopstvenu egzistenciju i nista vishe. Razlika izmedju inteligentnih i mudrih nije u pameti, nego u emocionalnoj inteligenciji ili empatiji.

Ali vec smo negde vodili diskusiju izmedju tih pojmova inteligentan, mudar, pametan i ne zelim da to donosim opet ovde.

Ono sto zelim da utvrdim je to da su ljudi nekako oslepeli na prijateljsku emociju osim one koja im donosi sebicnu egzistenciju, i to ne samo egzistenciju vec i svaki vid hedonistckog zadovoljenja stavljaju ispred svega.

Zasto? Otkad je to emocija hedonisticog zadovoljenja postala bolja i lepsha od prijateljske ljubavi i postovanja? Znam da je toga uvek bilo, ali ono sto mene zabrinjava je sve veca pojava.

Ne postoji drustvo ako svako gleda svoje sopstveno ja. Ako svako koristi inteligenciju na taj nacin da samo sebe skrasi i da samo sebi pruzi zadovoljstvo a oni koji to gledaju sa strane misle da je dobar potez, onda ja mislim da je to veliki problem.
 
Poslednja izmena:
Zasto se inteligencija toliko "uvazava"?

mozda zato sto je vrijedna uvazavanja? :mrgreen: ruku na srce, da nije bilo prirodne selekcije i viskoko inteligentnih, sada bi jos bili u pecini.
empatija postoji da bi se ocuvala vrsta, na foru onog da se osjecamo zastitnicki prema mladuncima i pomazemo drugima, a kako je pojedinac koristi je njegova stvar

i, da, uspjesnost ima manje veze sa inteligencijom od obicne motivacije.
pogotovo sto se danas bilo ko moze praviti narocito pametan,
buduci de se inteligencijom smatra uspjesnost, koriscenje vukalije gdje mu nije mjesto, umisljenost, laktanje do cilja, knjige u dnevnom boravku sa kojih se svaki dan brise prasina ali krpom a ne uzimanjem u ruke, krug poznatih ljudi za prijatelje i sl.
bilo koji glumac se na taj nacin moze proglasiti inteligentnim
jos ako ima velik nos pa mora da nosi sesire da skrece paznju sa istog, to je tek plus :mrgreen:

elem, imam osjecaj da sam promasila temu
 
mozda zato sto je vrijedna uvazavanja? :mrgreen: ruku na srce, da nije bilo prirodne selekcije i viskoko inteligentnih, sada bi jos bili u pecini.
empatija postoji da bi se ocuvala vrsta, na foru onog da se osjecamo zastitnicki prema mladuncima i pomazemo drugima, a kako je pojedinac koristi je njegova stvar

i, da, uspjesnost ima manje veze sa inteligencijom od obicne motivacije.
pogotovo sto se danas bilo ko moze praviti narocito pametan,
buduci de se inteligencijom smatra uspjesnost, koriscenje vukalije gdje mu nije mjesto, umisljenost, laktanje do cilja, knjige u dnevnom boravku sa kojih se svaki dan brise prasina ali krpom a ne uzimanjem u ruke, krug poznatih ljudi za prijatelje i sl.
bilo koji glumac se na taj nacin moze proglasiti inteligentnim
jos ako ima velik nos pa mora da nosi sesire da skrece paznju sa istog, to je tek plus :mrgreen:

elem, imam osjecaj da sam promasila temu

Hehe, nije nego ja stavljam drugaciji naziv teme od onoga sto zapravo zelim da diskutujem :). Vishe sam hteo da se razradi tema u pravcu koji sam opisao gore.
 
Danas kada se komentarishe o ljudima, ono sto se najvishe "ceni" je neka vrsta inteligencija ili pak neka vrsta snalazljivosti kroz inteligenciju.

I ja se pitam zbog cega je to? Da li cenimo inteligentnu, snalazljivu osobu zato sto bih volela da takvu osobu imamo kao prijatelja? Da li je to ono strahopostovanje? Daklem, da li je to jedna osobina naseg instikta za opstanak?

Naime, zasto se ceni vishe ono kakav covek jeste, nego ono sto on radi. Po meni, jedna strasna degradirana diskrimanacija je u toku. Sto na osnovu telesnog tako i na osnovu onog psiholoskog karaktera.

Mahom, sve ono sto se danas pricha u drustvima je neka vrsta "intelektualne dogodovstvine" ili pak pricha o nekom "koji je nesto uradio i zajebao sve druge" i onda je "kul, za postovanje itd."

Gde je nestalo ono da cene vrline kod coveka? Mogucnost da se povuche na mudar nacin, da po ceni svog sopstvenog ponizavanja on napravi tako da se svi lepo osecaju? Komentar na takvoj anegdoti bih bio, "ma pusti ga budala".

Gde je ono da se prica o situacijama kada je neko napravio neki smesan gest a da ne sledi "ma pusti ga on je nezreo". itd itd.

Da ne duzim, moje pitanje bih bilo

Zasto se vishe uvazava inteligencija sopstvene egzistencije napsram mudrosti dobrog coveka.

Ја не знаем шта се данас сматра али знадем како ја на то глеам.
Прво јема интелигентних и поштених јал себичних јал брезочних, кварних........
Волем интелигентне поштане за друга или пријатеља из себичних разлога. Да нешто научим од њих ако сам дорастао или да имам пријатног и разумног сабешједника.
Као што волем лепе жене, лијепу музику, талентоване умјетнике, (Моцарта, Баха,,,,,спортисте Шекуларца, Марадону, Клеја, писце Чехова Достојевског....... да не набрајам, но они МОЖДА и не морају бити нужно интелигентни, тако волим и горе поменуте интелигентне. Ради уживања у њиховој изузетности.
Што се тиче мудрих млого их већма сакам от интелигентних јер су такови и духовно и морално изнад первих.
Е шта народ сака то не знаем осим у моем Квазиленду. Сакају лупеже, лажове, друмске разбојнике, шпијуне и такве и бирају и не праве питање њизине интелигенције, јал глупости, јал мудрости.
Најчешће им пофермавају вако: Нека их кад им баста.
Доље демокрација ;)
 
Danas kada se komentarishe o ljudima, ono sto se najvishe "ceni" je neka vrsta inteligencija ili pak neka vrsta snalazljivosti kroz inteligenciju.

I ja se pitam zbog cega je to? Da li cenimo inteligentnu, snalazljivu osobu zato sto bih volela da takvu osobu imamo kao prijatelja? Da li je to ono strahopostovanje? Daklem, da li je to jedna osobina naseg instikta za opstanak?

Naime, zasto se ceni vishe ono kakav covek jeste, nego ono sto on radi. Po meni, jedna strasna degradirana diskrimanacija je u toku. Sto na osnovu telesnog tako i na osnovu onog psiholoskog karaktera.

Mahom, sve ono sto se danas pricha u drustvima je neka vrsta "intelektualne dogodovstvine" ili pak pricha o nekom "koji je nesto uradio i zajebao sve druge" i onda je "kul, za postovanje itd."

Gde je nestalo ono da cene vrline kod coveka? Mogucnost da se povuche na mudar nacin, da po ceni svog sopstvenog ponizavanja on napravi tako da se svi lepo osecaju? Komentar na takvoj anegdoti bih bio, "ma pusti ga budala".

Gde je ono da se prica o situacijama kada je neko napravio neki smesan gest a da ne sledi "ma pusti ga on je nezreo". itd itd.

Da ne duzim, moje pitanje bih bilo

Zasto se vishe uvazava inteligencija sopstvene egzistencije napsram mudrosti dobrog coveka.



Zivimo u vremenu i drustvu fast food-a, po tom principu snalazljivost ili inteligencija za sebe
daje momentalne rezultate, i rezultate na materijalnom planu, a danas su svi
ludi za materijalnim koje zadovoljava (kao fast food ) ali ne ispunjava.
Mudro ponasanje donosi rezultate na visem planu. Da bi neko "doziveo"
ili barem potrazio visi plan mora da bude imun na nizi ili jednostavno zasicen nizim.
Takvih ljudi je u danasnje vreme veoma malo iz prostog razloga sto ih je malo, kao
sto je mali broj panda ili koala tako da tvoje pitanje zvuci kao; zasto ima vise jabuka nego krusaka:besna:
Ne treba se nervirati zbog toga kao gosn. Patak, treba jednostavno ziveti ono
sto osecas sa ingenioznoscu da se prilagodis - :hahaha::whistling::zurka::tease::poklon:
umesto nepotrebnog :dash::rtfm::ljutko:
 
Poslednja izmena:
Zivimo u vremenu i drustvu fast food-a, po tom principu snalazljivost ili inteligencija za sebe
daje momentalne rezultate, i rezultate na materijalnom planu, a danas su svi
ludi za materijalnim koje zadovoljava (kao fast food ) ali ne ispunjava.
Mudro ponasanje donosi rezultate na visem planu. Da bi neko "doziveo"
ili barem potrazio visi plan mora da bude imun na nizi ili jednostavno zasicen nizim.
Takvih ljudi je u danasnje vreme veoma malo iz prostog razloga sto ih je malo, kao
sto je mali broj panda ili koala tako da tvoje pitanje zvuci kao; zasto ima vise jabuka nego krusaka:besna:

Ne nego zasto jedni vishe vole jabuke a drugi kruske, s akcentom na to da su jabuke malo otrovne :). I mene isto zabrinjava isto ono sto i patka, ali sta je tu je, zar ne? Nerviranje i sekiracija ne pomazu.
 
Zato sto je njihov "metabolizam" tj. um tako napravljen da im jabuke nisu
nimalo otrovne, upravo suprotno, vrlo su im slatke, medjutim, takvu
informaciju u mozak salju iskljucivo nepca i jezik dok srce jetra i creva kapiraju da su jabuke "otrovne" ali zalud.
(zato niko nije srecan iako se stalno zadovoljavaju)
Mudar covek je u stanju da "cuje" svoje unutrasnje organe, obican pametnjakovic nije.
 
Poslednja izmena:
Zato sto je njihov "metabolizam" tj. um tako napravljen da im jabuke nisu
nimalo otrovne, upravo suprotno, vrlo su im slatke, medjutim, takvu
informaciju u mozak salju iskljucivo nepca i jezik dok srce jetra i creva kapiraju da su jabuke "otrovne" ali zalud.
Mudar covek je u stanju da "cuje" svoje unutrasnje organe, obican pametnjakovic nije.

Lepo zborish ali pitanje je zasto ljudi ne vide da se truju? To je fenomen koji ja zelim da razotkrijem :).
 
ti mislis da ti vidis sebe u potpunosti, da ti poznajes sebe?
mislis da se ti nicim ne trujes?
nije lako ispraviti ni ono sto je manifestovano, a kako li ces se tek boriti
i promeniti onaj deo tvoje licnosti koji nije manifestovan.
Zabavi se sam sobom po tom pitanju

Poznajem sebe.
Trujem se naravno, ali vodim racuna kad i koliko.

Ne, vidish, nisam ja sada neki teoreticar koji sedi u stolici i ispituje svet gledajuci kroz prozor.

Ono sto vidim je da su se ljudi pokvarili. Svestan sam toga i vishe nego sto mislish, a zapravo nije samo to sto "vole" snalazljive ljude jedina manifestacija te promene.

Ono nasta potenciram je da se ljudi zapitaju zasto je to tako, i da malo obrate paznju na te promene koje tek tako "prolaze".

Hvala na savetu, usput.
 
Ja se ne slazem sa rutinskim , mada to vazi za vecinu ljudi , stado ovaca treba da prati ovna...
Kad vec ne zele da znaju visu sliku , a ne zele....

E onda se desavaju dve stvari, a to je ako je stado krenulo ka provaliji , onda i ti treba da ides ka provaliji i to je to...ako ce na ivici provalije ostati 10% ovaca, onda ebes moral, s*****j ostale tako da ostanes u tih 10%....
A druga stvar je sto se po logici javlja favorizovanje stereotipa...
Tj , ako ti se jede u 12 , mozes da crknes...jer niko ili malo ko jede u 12....
Kompromis ce se praviti tamo gde ljudi izlaze pa se prave sendvicare....koje nude takodje stereotipnu hranu...i to kakvu.....

To ocigledno prihvatanje toka i hodanja niz dlaku dovodi do
-vase mediokritetizacije (jer jedino kao mediokritet ostvarujete svoje potencijale, potrebe i imate priliku da ostvarite potrebe)
-uniformisanje toka i kraja , mogucnosti i realizacija celog drustva , a i vas kao usrednjenog dela drustva....

Ako se doda novac, onda je jasno da se itekako prave presedani....tj ljudi za koje ne vazi zakon, za koje ne vazi neradno vreme, za koje ne vazi usmerenje ka provaliji , pa ce oni biti van kad se krene u provaliju , ali ce tamo usmeravati stado...

Vecina ce prihvatiti savet "rutinskog" i postati animalni koliko i ostali, sebicni koliko i ostali, samo ce malo vise dodati svog, da bi ipak imali malu prednost, pa postali malo vise sebicni , malo vise uspesni, malo vise animalni....

Zato i tvrdim da treba pustiti zeljne animalnog da zive u svojoj sredini , ali treba omoguciti sam sebi, i drugima koji ne zele animalnu igru da ispolje to u nekom svom teritorijalnom okruzenju , pa zvali to vi pokrajina , krajina, region, Jagodina....

Medjutim napredno je uvek slatko kad treba da se bere vocka, a dok se obradjivalo , niko nije primecivao, to je to...Kad para pogled onda i zazubice i "sebicnjak" i sitne pakosti sto vas ne postuje taj koji je sanjao svoj san....i radio...
To se inace zove , u nevolji pusti najpametnijeg da izvuce stvar......a kad je mirno ebi mu majku....sto misli da i ti nisi isto pametan...

Vlada svake banana drzave ili koja je u dosluhu sa eksploatatorima nece nikad dozvoliti da se u njihovoj blizini ispoljava slobodna inicijativa .....jer bi to bilo katastrofalno za "pedagogiju" i pranje mozgova koje kontinuirano cine....jevtinoj radnoj snagi....

Zato se ovo misljenje rutinskog moze smatrati i ubacenim elementom i ispranim mozgom i upravo ono sto obozavaju rukovodece strukture svake drzave ....(da se uzimalo 20% od svake trgovine ljudima u srednjem i starom veku, mnoge bi bune pale....ali ovako se preslo vise sa uzimanja po osnovu imovine, na uzimanje po osnovu prometa...sto se lakse podnese.....)

Kod ovakvog razmatranja treba biti oprezan jer mnogi ljudi kojima kao smeta, npr seducer, mogu biti samo tvrdoglavi u svojoj egocentricnosti, pa ih se ne sme uzimati ozbiljno da stvarno nisu u fazonu rutinskog....
U svakom sistemu su za promenu
-oni koji nisu uspeli u postojecem sistemu
-oni koji vide mane postojeceg sistema
-oni koji zele da unaprede postojeci sistem

Prva grupa je najbrojnija, druga je manje brojna, a treca je , ako se gleda sveobuhvatno vrlo malobrojna....jer obicno se prva grupa revolucionara hvata za neku promenu da bi maskirala svoje ciljeve i da bi se ustanovio sistem u kojem njihove sposobnosti dolaze do znacaja....

Medjutim mislim da ovo nema veze sa temom, i da je mnogo uvezanih detalja koji cine temu ipak van ovoga....

Cini mi se da ste pokusali da percepciju ljudi shvatate od kraja, od nemogucnosti , a ne od pocetka i svih mogucnosti i nemogucnosti , rasta i opadanja percepcije i cinilaca koji to omogucavaju i neomogucavaju....
 
Ja se ne slazem sa rutinskim , mada to vazi za vecinu ljudi , stado ovaca treba da prati ovna...
Kad vec ne zele da znaju visu sliku , a ne zele....

E onda se desavaju dve stvari, a to je ako je stado krenulo ka provaliji , onda i ti treba da ides ka provaliji i to je to...ako ce na ivici provalije ostati 10% ovaca, onda ebes moral, s*****j ostale tako da ostanes u tih 10%....
A druga stvar je sto se po logici javlja favorizovanje stereotipa...
Tj , ako ti se jede u 12 , mozes da crknes...jer niko ili malo ko jede u 12....
Kompromis ce se praviti tamo gde ljudi izlaze pa se prave sendvicare....koje nude takodje stereotipnu hranu...i to kakvu.....

To ocigledno prihvatanje toka i hodanja niz dlaku dovodi do
-vase mediokritetizacije (jer jedino kao mediokritet ostvarujete svoje potencijale, potrebe i imate priliku da ostvarite potrebe)
-uniformisanje toka i kraja , mogucnosti i realizacija celog drustva , a i vas kao usrednjenog dela drustva....

Ako se doda novac, onda je jasno da se itekako prave presedani....tj ljudi za koje ne vazi zakon, za koje ne vazi neradno vreme, za koje ne vazi usmerenje ka provaliji , pa ce oni biti van kad se krene u provaliju , ali ce tamo usmeravati stado...

Vecina ce prihvatiti savet "rutinskog" i postati animalni koliko i ostali, sebicni koliko i ostali, samo ce malo vise dodati svog, da bi ipak imali malu prednost, pa postali malo vise sebicni , malo vise uspesni, malo vise animalni....

Zato i tvrdim da treba pustiti zeljne animalnog da zive u svojoj sredini , ali treba omoguciti sam sebi, i drugima koji ne zele animalnu igru da ispolje to u nekom svom teritorijalnom okruzenju , pa zvali to vi pokrajina , krajina, region, Jagodina....

Medjutim napredno je uvek slatko kad treba da se bere vocka, a dok se obradjivalo , niko nije primecivao, to je to...Kad para pogled onda i zazubice i "sebicnjak" i sitne pakosti sto vas ne postuje taj koji je sanjao svoj san....i radio...
To se inace zove , u nevolji pusti najpametnijeg da izvuce stvar......a kad je mirno ebi mu majku....sto misli da i ti nisi isto pametan...

Vlada svake banana drzave ili koja je u dosluhu sa eksploatatorima nece nikad dozvoliti da se u njihovoj blizini ispoljava slobodna inicijativa .....jer bi to bilo katastrofalno za "pedagogiju" i pranje mozgova koje kontinuirano cine....jevtinoj radnoj snagi....

Zato se ovo misljenje rutinskog moze smatrati i ubacenim elementom i ispranim mozgom i upravo ono sto obozavaju rukovodece strukture svake drzave ....(da se uzimalo 20% od svake trgovine ljudima u srednjem i starom veku, mnoge bi bune pale....ali ovako se preslo vise sa uzimanja po osnovu imovine, na uzimanje po osnovu prometa...sto se lakse podnese.....)

Kod ovakvog razmatranja treba biti oprezan jer mnogi ljudi kojima kao smeta, npr seducer, mogu biti samo tvrdoglavi u svojoj egocentricnosti, pa ih se ne sme uzimati ozbiljno da stvarno nisu u fazonu rutinskog....
U svakom sistemu su za promenu
-oni koji nisu uspeli u postojecem sistemu
-oni koji vide mane postojeceg sistema
-oni koji zele da unaprede postojeci sistem

Prva grupa je najbrojnija, druga je manje brojna, a treca je , ako se gleda sveobuhvatno vrlo malobrojna....jer obicno se prva grupa revolucionara hvata za neku promenu da bi maskirala svoje ciljeve i da bi se ustanovio sistem u kojem njihove sposobnosti dolaze do znacaja....

Medjutim mislim da ovo nema veze sa temom, i da je mnogo uvezanih detalja koji cine temu ipak van ovoga....

Cini mi se da ste pokusali da percepciju ljudi shvatate od kraja, od nemogucnosti , a ne od pocetka i svih mogucnosti i nemogucnosti , rasta i opadanja percepcije i cinilaca koji to omogucavaju i neomogucavaju....

Ovo je prvi tvoj post koji sam procitao da je zapravo konkretan i sa vishe odgovora nego pitanja.

Ne smeta meni takvo ponasanje, patak. Navikao sam na to od kad znam za sebe.

Uvek u svetu od kad se zna ljudi su pokusavali biti pastiri ljudima, a to naravno nikada nece moci da funkcinoishe. I uvek su se ljudi "lako zavodili". Nazalost i uvek ce biti tako pa sve do kraja sveta.

U pravu si kada govorish o revoluciji. S tim problemom sto danas revolucija nece biti revolucija naroda protiv drzave, vec svako protiv svakog. Ali da ne duzim o tome.

Zapravo samo me je zanimalo ovde koliko ljudi to zaista primecuje. A koliko vidim, mislim da slabo kog i zanima. Tako da je situacija strasnija nego sto sam mislio.
 
Covece Patak gde si ti otisao, ovo je nekakva megalomanska projekcija.
Moja poruka, prevedena na najprostiji moguci jezik glasi;
Da bi razumeo svet oko sebe moras da razumes ljude oko sebe,
moras da znas kakve su im zelje, misli, osecanja, koliko su duboki,
zasto se za nesto vezuju, zasto im se nesto dopada ili ne itd.
Ako ne razmisljas o drugima onda ocekujes da se ponasaju kao i ti i
onda se covek nervira i MISLI O DRUGIMA LOSE, a Patak ti si taj koji
stalno kritikuje ljude, stanje u drustvu i u Srbiji.
Upravo kad razumes ljude, u stanju si da ih volis i da im pomognes i da
budes otvoren prema njima bez obzira sto su ovakvi ili onakvi.
Poenta je u Razumevanju, ako razumes onda znas da nije vazno zasto su ljudi
povrsni jer odgovor na to pitanje cak i da moze da se ugura u 2 recenice (a ne moze)
nece nista promeniti niti resiti i to sam pokusavao objasniti Seduceru, da
razmislja u corsokak.

Ono sto pametni ljudi mogu da promene je da se prilagode drustvu takvom kakvo jest
bez gubljenja zivaca i integriteta, a to naravno nije jednostavno.
Npr. zasto se niko ne ljuti na dete od 4g. ako opsuje, zato jer razumemo da je nezrelo
i zato ga ne uzimamo za ozbiljno. Ista je stvar s ljudima, ako su presli 18g to ne znaci da su zreli i samosvesni.
Prvi korak ka tome je razumevanje sebe, sve misli, stanja i osecanja koja imamo mi,
imaju i drugi, zato ako smo u stanju da izanaliziramo sebe moci cemo i druge.
Moja dijagnoza o ljudima nije Makijavelisticka, da treba ukloniti slabice i
neistomisljenike, dijagnoza je upravo kao i doktorska, treba poznavati ljudske bolesti da bi im dao pravi lek.

Seducer, ti kazes da vodis racuna koliko se trujes, ali ja sam te pitao da li si
uopste svestan da se necim trujes, mozda i ti, u nekim stvarima, ne znas da
odredjena radnja sadrzi otrov, reci - poznajem sebe, pa to ce reci i potpuno zabludeli lik.
I nemoj da se samosazaljevas jadajuci se.
Patak, ti kao da zivis u nekom Hickokovom oprezu, vidis samo negativno.
To sto ne zelis animalno, to u prevodu znaci da si slab i da zelis da te ostave u svom malom miru,
pricas o revoluciji a grozis se maca, sedis u uglu i cekas da svet postane dovoljno dobar za tebe.
Nikad se nisi dao Patak nikad nisi voleo, cuvas se kao da si od zlata.
Ajde borcu za prava zivotinja sad me iseci pa cu da se prijavim pod drugim imenom,
zavescu te i onda cu da te ostavim ludu i uplakanu.:mrgreen:
 
Nemoj da se vadis....
To sto sad pises je totalno drugacije od onog navedenog na pocetku...
Hodanje niz dlaku i ovo sto kazes, razumevanje psihologike ljudi oko sebe su totalno razlicite stvari, i samo demagog moze da ih izjednaci...
Da , daj mi 10 recenica i nacicemo taj demagoski put, sve nadovezan kao baba za dedu, unuk za babu, pas za unuka, itd....

Zato mislim da ne vredi pomenuti jednu lepu misao....o mudrom i blesavom...
mudar ce mudro ziveti, i proceniti da u ovim vremenima treba da se prilagodi uslovima, da ne strci, da minimalizuje sukobe, a maksimalizuje dobitke....
Blesav ce videti da se njegove zelje nece ostvariti ni za 30 godina, kakva je ova vlast i ovo okruzenje , nece ni za 60 godina i on ce onda vec biti mrtav...

Ako me pitas da li biram da budem mudar sto znam da je mudro ili blesav , sukobljen sa svima, ali bar da upotrebim svoje kvalitete i snagu da dodjem u mogucnost da se ostvare neke prirodne i normalne stvari iz ugla nekog ko nije na ovom niskom nivou, znam puno ljudi koji ce radije biti budale....
Jer u ovakvom kontekstu mudar ne zivi svoj zivot vec zivot koji je kopija ovih na vlasti.....
Da se razumemo , ovi na vlasti je dvosmisleno, jer vlast u politickom smislu je jedne kulturne vrednosti i moralne i mentalne , a sufliraju i forsiraju drustvenu vlast u kulturnom i socioloskom koja je od ove njihove kulturne vrednosti ipak razlicita , ali im donosi veliki car....

Ako nijedna od ove dve kulturne , mentalne opcije ne prilici osobi, ona moze izabrati da bude mudra, i izabrati jedno od ova dva , ili da bude budala i izabrati ispoljavanje i borbu za ispoljavanje svog kulturnog kodeksa , koji je nekad i u vecini , ali nije medijski i forsirano dominantan....namerno hendikepiran od strane vlasti...

Sve ostalo je u tekstu je samo demagosko manipulisanje od strane nekog ko ne razume dobro osobu koja bi to bacila lakocu zivota od sebe i ostala nepokorena i tumaci je kao budalu , i onda kroz to budalu se kasnije tumaci i ovo animalno i analogija sa slaboscu....

Ovo sa rutinskim je dobar primer da ce najvise lopovi, ku.rvari , prevaranti da vas provociraju da ste slabici i nesposobni , zato sto shvataju da je moral ili kodeksi koji iskljucuju ono sto su oni prihvatili ili im je u krvi, ustvari hendikep za vas...
Lakse je prognozirati kako ce se ponasati moralan ,od onoga kako ce se ponasati lopov i prevarant, koji imaju mnogo vise opcija za uciniti , i kod njih je vazeci jedan zakon , a to je , ako nesto mozes , to ces i uciniti, dok kod moralnog vazi "to sto mozes, sposoban si da ucinis , imas vestina da odradis, ne znaci da ces i uciniti" i obuhvata i ubistva i pljacke i prevare i manipulacije....
Upotrebio sam moral, iako to nije prava rec....
Obicno je tacnija rec kodeks....
Moral je vezan za drustvo i predstavlja drustveni dogovor....
Kodeks je vezan za osobu , nastaje pod uticajem vaspitanja i oblikovanja od strane drustva , pa i preko morala drustva, ali kad nastane , onda je vezan za osobu...

Zakljucak rutinskog bi na kraju bio ipak itekako makijavelisticki...iako on to negira ...
Koristi ovce za sisanje ako ti nisi jedan od njih...
"Razumi svakog i iskoristi sve sto ti se nudi" , jer tako delujes na druge i zahtevas od njih korekciju ako im nije prijatno (to sto su izmuzeni i prevareni) ili podavanje (ako su mazohisti i lako se predaju tendencijama ).....

I moram da priznam da je rutinski bolje odgovorio , prakticno , na temu, nego ja....
On je jasno prikazao kako funkcionise taj novi inteligentni govor i pristup....ono sto covek primenjuje u praksi...

------------------------------------------------------
Iznosenje loseg stanja , i ocekivanje boljeg , donekle u sebi sadrzi razocaranje ili nezadovoljstvo...
To upucuje na frustraciju i mrznju prema ljudima...
Medjutim , ako covek resi, taj isti covek moze postati neosetljiv prema osobama i onda se vidi da mrznja nije bila mrznja, vec zaljenje....
Kad se distancira od ljudi , covek ovakvih moci , ce vrlo brzo postati omiljen...
Jer ce umeti sa svakim...
Dobro cita, nista mu nije krivo ni zao.....svaki gest opravda time sto svako snosi posledice svojih aktivnosti....
Izabere odredjen broj osoba kojima izgleda castan (to sam u praksi video kod prevaranata), odredjen broj osoba koje kao voli (voli samo sebe, ali voli da bude voljen i pred takvim osobama glumi da voli, ali dobro, da i sebe uspe da obmane....)
I tek je onda ovako umudrijan postao sretan, omiljen, pun paznje (radi reciprociteta), neznosti , ljubavi i egomanijakalan....

Ovo je vrlo cesta , da ne kazem 85% igra u modernom svetu....a oznacava se "sazrevanje" a nema veze sa sazrevanjem.....vec se snovi trampe za uspeh i individualnost...
Ko je gledao Mr Deeds.....to je jednako pitanju "ko je od vas postao ono sto je zeleo dok je bio mali".

Na vama je rec....
Mudri i da zivite kao sav pristojan svet
ili
Blesavi , a da se borite da zivite onako kako vam srce kuca....ne danas, ali vec sutra mozda...(za neke stvari).



Statistika kaze da je odnos ovaca i pastira 99:1, ja mislim da preteruju kad su pastiri u pitanju , ali se nadam da je samo 99 ovaca...
 
Covece Patak gde si ti otisao, ovo je nekakva megalomanska projekcija.
Moja poruka, prevedena na najprostiji moguci jezik glasi;
Da bi razumeo svet oko sebe moras da razumes ljude oko sebe,
moras da znas kakve su im zelje, misli, osecanja, koliko su duboki,
zasto se za nesto vezuju, zasto im se nesto dopada ili ne itd.
Ako ne razmisljas o drugima onda ocekujes da se ponasaju kao i ti i
onda se covek nervira i MISLI O DRUGIMA LOSE, a Patak ti si taj koji
stalno kritikuje ljude, stanje u drustvu i u Srbiji.
Upravo kad razumes ljude, u stanju si da ih volis i da im pomognes i da
budes otvoren prema njima bez obzira sto su ovakvi ili onakvi.
Poenta je u Razumevanju, ako razumes onda znas da nije vazno zasto su ljudi
povrsni jer odgovor na to pitanje cak i da moze da se ugura u 2 recenice (a ne moze)
nece nista promeniti niti resiti i to sam pokusavao objasniti Seduceru, da
razmislja u corsokak.

Ono sto pametni ljudi mogu da promene je da se prilagode drustvu takvom kakvo jest
bez gubljenja zivaca i integriteta, a to naravno nije jednostavno.
Npr. zasto se niko ne ljuti na dete od 4g. ako opsuje, zato jer razumemo da je nezrelo
i zato ga ne uzimamo za ozbiljno. Ista je stvar s ljudima, ako su presli 18g to ne znaci da su zreli i samosvesni.
Prvi korak ka tome je razumevanje sebe, sve misli, stanja i osecanja koja imamo mi,
imaju i drugi, zato ako smo u stanju da izanaliziramo sebe moci cemo i druge.
Moja dijagnoza o ljudima nije Makijavelisticka, da treba ukloniti slabice i
neistomisljenike, dijagnoza je upravo kao i doktorska, treba poznavati ljudske bolesti da bi im dao pravi lek.

Seducer, ti kazes da vodis racuna koliko se trujes, ali ja sam te pitao da li si
uopste svestan da se necim trujes, mozda i ti, u nekim stvarima, ne znas da
odredjena radnja sadrzi otrov, reci - poznajem sebe, pa to ce reci i potpuno zabludeli lik.
I nemoj da se samosazaljevas jadajuci se.
Patak, ti kao da zivis u nekom Hickokovom oprezu, vidis samo negativno.
To sto ne zelis animalno, to u prevodu znaci da si slab i da zelis da te ostave u svom malom miru,
pricas o revoluciji a grozis se maca, sedis u uglu i cekas da svet postane dovoljno dobar za tebe.
Nikad se nisi dao Patak nikad nisi voleo, cuvas se kao da si od zlata.
Ajde borcu za prava zivotinja sad me iseci pa cu da se prijavim pod drugim imenom,
zavescu te i onda cu da te ostavim ludu i uplakanu.:mrgreen:

Ajde ovako, samo cu da ti ukazem na neke stvari u tvom postu da ne bih duzili beskorisnu diskusiju :)
1. Kazesh da treba da naucimo sebe i da znamo kako postupamo sa ljudima i da ih razumemo, a jedino sto ti prikazujesh u svojim recima je nerazumevanje i osudjivanje. Kontradiktornost broj 1.
2. Ponashash se kao da poznajesh sve i da znash odgovor na sve. Ne postoji ni truncica tolerantnosti, sto ukazuje na tvoju uobrazenost i nadmenost. Kontradiktornost broj 2

Reci mi, na koji zakljucak ovo navodi? (a savetovao bih ti da se ne trudis se da odgovarash, pre nego sto dobro razmislish)

Mozesh da budesh dobar sagovornik, ali mogao bih malo da "smirish strasti" :)
 
Poslednja izmena:
Ne sme da postoji tolerantnost.....covek je dobro pozicionirao....
Postoji ili uvlacenje ili ucenjivanje,ako si mocniji , ignorisanje ako si manje mocan od mene ....
Baci kosku , jer ti treba publika je nesto sto se podrazumeva....ali i to da naglasim....

Ne postoji jednostavnije izrecen plan rada i ponasanja....
 
Seducer, ako bih da primetim čini mi se da su ovde pogrešne "vrline" ugurane u inteligenciju. Winx Vila je dala dobre reči ovde.Jer. inteligentna osoba će takodje raditi za svoje najviše dobro samo što mi ne shvatamo da radeći za svoje najviše dobro ne možemo isto ostvariti ako to ujedno nije i za najviše dobro celine. Ona druga "inteligentna" osoba koja radi za sebe i "uspe" u životu pa joj se isti takvi dive ustvari je predaleko od inteligencije. Takva u najvišem smislu niti radi za dobro celine niti radi za svoje najviše dobro pa makar stekla u posed bilione dolara.
Iako tražiš da se da koncizna diskusija u nekoliko reda to i nije tako lako i tako moguće. Nemoj se žestiti na "Rutinskog" jer mi se čini da je njegova diskusija bila konstruktivna a ne da omalovažava. Jer, onda kada postanemo svesni da je nešto što činimo negativno onda mi to i korigujemo a dotle to niti shvatamo niti osećamo potrebu da korigujemo. Svako od nas redovno otkriva "nove" stvari kod sebe koje treba korigovati i to se zove laganom ekspanzijom svesti.
 
Ja se slazem da se svaka diskusija do sada shvata kao konstruktivna, i ono sto sam ja uradio kod rutinskog je da ne dam da demagoski pokriva i izjednacava ono sto je rekao i ono sto naknadno tumaci....

A sto se tice seducera, nisam bio ironican....uopste....

To jeste sistem "vaspitanja" preko packi i palicom po glavi....
I plus hijararhijsko nivelisanje kao odgovor na drustvenu moc i ispoljavanje te moci kao paznju i obzir drustva prema pojedincima....

Podizanjem svog znacaja vecem broju jedinki , dobija se njihova lokalna , individualna moc....
Jednostavna racunica......
Mocan sam onoliko koliko sam neophodan i vazan drugima i koliko mi znace njihova znanja, polozaj i moc (rekurzija preko moci).....

U tako postavljenom sistemu je osoba iz Kaludjerice koja je na divlje napravila kucu koja ce se srusiti posle 15 godina , jer je beton tanji nego sto treba, drobi se, instalacija zapaljiva zbog loseg proracuna , sve primer fuseraja i neznanja (cak ni lusteri nisu namontirani kako treba, i za to treba vise od jedne glave), pobednik.....
Zasto?
Zato sto ce na razne interaktivno inteligentne nacine uspostaviti sisteme moci...
Treba ti da ti se poprave kola, super, odradicu ti to...nadam se strucno za razliku od ostalih aktivnosti....ali najbitnije DZABA.Ili jevtinije nego pravi majstor....

To jevtinije znaci da ako si sudija, sutra ce ti pozvoniti telefon za neki sitniji prekrsaj pretovaranja paprike ili benzina na autoputu.....
To je srpski nacin....Agresivno prihvatanje i ucestvovanje u sirenju paukove mreze....ucene i ljiga sistema....
Na kraju je zakljucak kad stojis kao mladic , student koji tek treba da zavrsi i postane aktivan clan drustva, zavistan od vidjenog...
A primer stoji do tebe....student koji ce pristati da ugusi zahteve drugih studenata, preveslati kolege, dobice polozeno 4 godine u indeksu, iliti skoro ceo faks, sto nije kraj....Usao je u klub....
Dobija posao koji ima izmisljen zadatak u RTS.
Dobija sledeci posao , rukovodioca izmisljenog pogona u drugoj firmi....gradi karijeru....
Dobija posao u agencijama i ministarstvima....
Ako zatreba nesto , bilo sta, podrska drzave preko oprastanja poreza ili kao strana investicija, okrenes broj i pomenes nekog iz kluba (nisu masoni).
Blejis na tv, da ces da se zestoko obracunas sa nepravdama i sa zloupotrebama (precutano "za pojedince koji su van mojeg kluba").

Svaka tolerantnost bi znacila urusavanje sistema, bas kao i kod mafije....imidz salje signale i sprecava da se javljaju dileme i testovi na kojima mozete biti uhvaceni i zakonski optuzeni....
Ako se svaki provokator ubije u pojam pre nego sto ima sanse da postane provokator i problem , onda je zivot mnogo laksi....Znaci jednostavnost, odlucnost i bezobzirnost prema vanklubskim clanovima...
 
Seducer, ako bih da primetim čini mi se da su ovde pogrešne "vrline" ugurane u inteligenciju. Winx Vila je dala dobre reči ovde.Jer. inteligentna osoba će takodje raditi za svoje najviše dobro samo što mi ne shvatamo da radeći za svoje najviše dobro ne možemo isto ostvariti ako to ujedno nije i za najviše dobro celine. Ona druga "inteligentna" osoba koja radi za sebe i "uspe" u životu pa joj se isti takvi dive ustvari je predaleko od inteligencije. Takva u najvišem smislu niti radi za dobro celine niti radi za svoje najviše dobro pa makar stekla u posed bilione dolara.
Iako tražiš da se da koncizna diskusija u nekoliko reda to i nije tako lako i tako moguće. Nemoj se žestiti na "Rutinskog" jer mi se čini da je njegova diskusija bila konstruktivna a ne da omalovažava. Jer, onda kada postanemo svesni da je nešto što činimo negativno onda mi to i korigujemo a dotle to niti shvatamo niti osećamo potrebu da korigujemo. Svako od nas redovno otkriva "nove" stvari kod sebe koje treba korigovati i to se zove laganom ekspanzijom svesti.

Izvini ali ja ne verujem u nikakvu "ekspanziju svesti". Sve ono sto shvatam pod "ekspanzijom svesti" je isto sto i kad bih narokman rekao da se priblizava Bogu kad god u "high" stanju vidi nesto nalik andjelima. Sludjenost uma.

Pretpostavljam "da si od onih" sto veruju da se "dovoljnom ekspanzijom svesti" covek moze "oboziti" tj. kada je dovoljno "napredovao" postaje "sam bog" :).

Ja ti se izvinjavam, ali to je za mene cist apsurd.

A sto se tiche inteligencije, podrazumevao sam ljude sa visokim IQ-om, ne ceo sklop intelekta (mislim da sam naglasio to vec negde).

Христос Воскресе.
 
Poslednja izmena:
Христос Воскресе.

Hrist kao odredjeni nivo svesti će vaskrsnuti onda i samo onda kada sama osoba dosegne taj isti nivo svesti. Govoreći iz tog nivoa svesti (Hrist) čovek - Duša - pod imenom Isus rekao je: "Ja sam vaš put i spasenje!" Misleći "Ja - nivo svesti kojeg znate pod imenom Hrist."

Čemu bi život uopšte koristio kada ne bi njegov cilj bio da čovek (Duša) lagano širi svoju svest i to upravo kroz životna iskustva a pod dejstvom nepogrešivog Zakona Uzroka i posledica?

Svakako da ovde nije i nesme biti naša namera da tudja verovanja savijamo. Svako neka prigrli svoju religiju i neka je živi punim srcem i ljubavlju svojom!

Ljudi jedni drugima ne mogu meriti pravu inteligenciju.
 
Mojsije je pogresio, kad je pitao ljude ko veruje?

Tako se ljudi podelise na dve grupe i zakrvise i izginu po nekim info 3000 , a po nekim i 6000 ljudi....

Da je pitao ko je pametan , svi bi stali na jednu stranu.....

Hrist bez puta , to je smesno tumacenje ideje....
Hristov put sa druge strane je takodje usko tumacenje ideje....
Hristova ideja, za razliku od do sada pomenutog nema prakticne vec apstraktne osnove...
I svako ko pokusa da preslika apstraktnost APS hristovih ideja na realna tumacenja ili ideje je uprskao....i postao demagog ili ce ga vec u sledecoj sekundi tumaciti demagoski.....

Spojiti bozije zakone i hristovu ideju kao apstraktnu, to je vec nesto....
Ono sto je sustina koja rusi sve je osnovna tvrdnja svih da bez vaskrsenja nema hriscanstva sto totalno unistava hristovu ideju kao apstraktnu , a totalno i srozava bozije zakone kao nizerazredne....

Stoga religija koja ima to u osnovi malo shepa.....
Narocito ako prakticno nije razradjena zivotom vec kanonima....

Zato volim varijantu bosanskih intervjua sa svestenstvom u kojima se ne pojasnjava kanonstvo i kako se to slavi bozic, uskrs (va za cepidlake) ili neki drugi praznik ili kako se to radi pricest ili sta treba kad treba....
Tamo u tim intervjuima covek-svestenik staje kao covek, iznosi svoje vidjenje kao coveka i svoja reagovanja kao covek u raznim realnim situacijama u kojima se nalaze ljudi ili on sam....

Crkva to ne voli , jer se personalizuje a ne profesionalizuje njihov rab....sto je osnovna razlika religije nekad i sad....nekad je pop bio uzor u praksi, sad je haraclija i onaj koji kaznjava i kori....ili hvali....totalno odvojen od prakse....
Savete daju i to je kao praksa, kad malte ne vezuju sve za boziju pomoc i molitve, a ne za savete u duhu i smislu bozijih zakona....ali ....kakva drzava i narod, dobro smo i prosli i sa ovoliko....
Ili sto bi oni rekli , komentar covekov je u oku, ako vidi samo lepe stvari nikad se nece osvrnuti na zlodela drugih .......ako im to nije u srcu....i time svaki kriticar postaje zlobnik ili zavidnik....
 

Back
Top