Riblja corba

E ja sam najbolju riblju corbu jeo u Morovicu na cardi....

Kako je to dobro bilo..

Veliki kotlic, pa jedi kolliko mozes...

Pa kad vise ne mozes - izadjes napolje na cesmu, umijes se, pa mozes jos...

A corba gusta, ko za paprikas, puno dobre sveze ribe, dobro ljuta, ma milina jedna...

Posle smo se tako napili da ne znam ni kako smo stigli kuci...
 
Postovani Forumasi,
prvo bih zeleo sve da vas pozdravim i istaknem da sam nov na forumu. Listajuci ``teme`` na forumu slucajno sam naleteo i na ovu vezanu za kotlic i riblju corbu...
Inace sam strastveni ribolovac i shodno tome jako volim riblje specijalitete kako jesti tako i spremati.
Godinama sam doradjivao recept za riblju corbu koji sam prvenstveno prepisao od moje bake a vremenom sam ga doradjivao prema svom ukusu i ovom prilikom zelim da ga podelim sa vama. NEma tu nikakvih posebnih tajni! Sve je stvar ukusa. Ne razumem ljude koji kriju svoj recept. RIBLJA CORBA KUVANA PO ISTOM RECEPTU NIJE USLOVNO SVAKI PUT ISTOG UKUSA. Gotovo je nemoguce dobiti dve iste corbe ali nijanse su u ovom pogledu skoro zanemarljive.
Dakle, evo kako to ja radim.....
Potrebno:
- Oko 5 kg razne ribe. Sto je vise vrsta ribe corba ce biti bolja. Zavisi cime raspolazete. U mom slucaju je gotovo uvek sledeci odnos. Saran(oko2,5kg) u odnosu 50%, Som, Keciga, Stuka, Deverika, Smudj u ostalih 50%.
- 250g sargarepe
- 4 vece glavice crnog luka
- 1 koren celera
- celerov list
- Persun
- Pastrnjak
- 1 sveza crvena paprika
- 1 paprika babura
- ponekad 1 zelena paprika
- 1 ljuta paprika
- aleva paprika ljuta i slatka
- vegeta
- so
- lovorov list 2 kom
-
- biber mleveni 1 kesica i u zrnu 1/3 kesice
- aleve kesica za riblju corbu (na kotlic obicno stavim 2 do 3 kesice
- 1 l domaceg kuvanog paradajza

Idemo dalje....
U jedan veci lonac stavim ociscenu ribu da se skuva a u medjuvremenu nalozim kotlic i u njega sipam vode. Ocistim celer, prepolovim ga i stavim ga u kotlic. Jednu vecu sargarepu iseckam na sitne kockice i to isto stavim u kotlic da se krcka. Zatim ubacim
jedan ceo ociscen pastrnjak. Sledece...ubacim paprike sveze da se krckaju zajedno sa ostalim. Ubacujem i jednu celu ljutu papriku (redosled ubacivanja i nije toliko bitan koliko je bitno da se to na kraju sve lepo raskuva) .U medjuvremenu sam u blenderu samleo luk i sargarepu i to zajedno proprzio u ulju. Tako proprzeno sipam u kotlic.
Kada je riba skuvana vodu iz lonca u kome sam kuvao ribu procedim vodu i tu istu vodu ssipam u kotlic.
Zacine iz kesice razmutim u hladnoj vodi i sipam u kotlic, zatim sipam u pocetku 1/2l kuvanog paradjza (kada je sezona stavljam i ceo svez oljuscen paradjz) . Dok se sve to lepo krcka stavim 2 lovorova lista i nagarim vatru da se sve lepo raskuva i sjedini.
Riba se odvoji od kostiiju i ceka se....ubacuje se pri kraju jer je ona vec skuvana u prvom loncu...
Po meni, sto se kotlic duze krcka to je bolje.
Po ukusu dodajem so i vegetu a u kotlic izrucim celu kesicu bibera i biber u zrnu.
Ponekad ubacim i sitno iseckano lisce celera jer ga licno ja jako volim i prija mi.
Da bi je malo zgusnuo razmutim brasno u hladnoj vodi i dodam u kotlic.
Mlevenu ljutu i slatku papriku ubacujem po ukusu. Doziram.
Ribu ubacujem pri kraju i ostavim da se dokuva jedno 10-15 minuta uz stalno mesanje da ne bi pala na dno i zagorela.
Na kraju ako imam ikru ubacim i je malo, zacinim za persunom i sluzim....
Licno meni ovaj recept najvise odgovara i opet ponavljam da je sve stvar ukusa. Ko voli extremno ljutu stavlja vise paprike, ko voli slanije vise soli itd.
Ako sam nekom pomogao dargo mi je....PROBAJTE NECETE ZAZALITI.
UKUS JE IZVANREDAN. Pozdrav svima!
 
Izvini ali ovo gore nema pojma sa ribljom čorbom. Tako se prave svake čorbe a umesto ribe možeš staviti kakvo meso hoćeš. Riblja čorba ne trpi mix povrća koji j eovde nabacan.

Ne kažem da bi ovo bilo loše jesti. To ne. Ali specijalitet riblje šorbe s eogleda u nečem drugom.
 

Back
Top