Kajin nakon što ubija Abela,se boji nekih nepoznatih?

Eleleth

Veoma poznat
Banovan
Poruka
10.312
Pazite ovo sad situaciju, Kajin ubija Abela.
Znači ostali su samo Adam i Eva i on.
Jahve tjera Kajina da bude skitnica i proklinje.
Ali nešto vrlo zanimljivo Kajin se boji da će ga netko ubiti a na svjetu nema nikoga osim njega i njegovih roditelja,atko biblija tvrdi.
Sami i Jahve to potvrdjuje da će ga zaštiti da ga ne ubiju.
Ko su ti na zemlji od kojih ga Jahve zaštićuje i stavlja znak na njega?
Očito nekih još stanovnika ima a u Bibliji nigdje o tomu?


Postanak biblija

Potom Jahve zapita Kajina: »Gdje ti je brat Abel?« »Ne znam«, odgovori. »Zar sam ja čuvar brata svoga?« 10 Jahve nastavi: »Što si učinio? Slušaj! Krv brata tvoga iz zemlje k meni viče. 11 Stoga budi proklet na zemlji koja je rastvorila usta da proguta s ruke tvoje krv brata tvoga! 12 Obrađivat ćeš zemlju, ali ti više neće davati svoga roda. Vječni ćeš skitalica na zemlji biti!« 13 A Kajin reče Jahvi: »Kazna je moja odviše teška da se snosi. 14 Evo me tjeraš danas s plodnoga tla; moram se skrivati od tvoga lica i biti vječni lutalac na zemlji – tko me god nađe, može me ubiti.« 15 A Jahve mu reče: »Ne! Nego tko ubije Kajina, sedmerostruka osveta na njemu će se izvršiti!« I Jahve stavi znak na Kajina, da ga tko, našavši ga, ne ubije. 16 Kajin ode ispred lica Jahvina u zemlju Nod, istočno od Edena, i ondje se nastani.
 
Пропустио си да истакнеш навод о дуговјечности првих људи.

Ако сабереш два и два, видјећеш да су Каин и Авељ (на основу просјечне старости прапатријарха)
могли комотно да доживе чукунчукунчукунчукунчукунчукунчукунчукун унучиће.

Све зависи када су Адам и Ева родили њих двојицу, колико су још дјеце имали поред њих,
те колико се до тог догађаја израђало потомства, те потомства од потомства итд.


То је ако тумачимо буквално (а ја нешто нисам претјерано сигуран да је Постање извјештај
"од нашег специјалног извештача" односно "стручног дописника", већ да су то просто симболи.

Ако је ствар симболике (нпр један представља ратарске народе, други сточарске номаде и сл)
онда би требало тумачити у контексту, е сад, који је контекст и суштина,
то бих препустио умнијима и искуснијима у духовном животу и созерцању од себе.

Моје лично скромно тумачење је да је то свједочанство о даљем паду,
осим Адамове глупости (јер по мени је то пад, да је питао Бога зашто је забрањено, шта је слобода, шта одговорност итд. онда пада не би ни било, овако је као тукац само ишао за импулсима),
из Адамове глупости и непослушања, у људском срцу се јавља љубомора, злоба, завист и на крају и убиство.

То убиство (и то још из наглашено бесмислених побуда) представља бесмисао свих даљих убистава кроз људску историју.


али да не скрећемо много с теме
 
Пропустио си да истакнеш навод о дуговјечности првих људи.

Ако сабереш два и два, видјећеш да су Каин и Авељ (на основу просјечне старости прапатријарха)
могли комотно да доживе чукунчукунчукунчукунчукунчукунчукунчукун унучиће.

Све зависи када су Адам и Ева родили њих двојицу, колико су још дјеце имали поред њих,
те колико се до тог догађаја израђало потомства, те потомства од потомства итд.


То је ако тумачимо буквално (а ја нешто нисам претјерано сигуран да је Постање извјештај
"од нашег специјалног извештача" односно "стручног дописника", већ да су то просто симболи.

Ако је ствар симболике (нпр један представља ратарске народе, други сточарске номаде и сл)
онда би требало тумачити у контексту, е сад, који је контекст и суштина,
то бих препустио умнијима и искуснијима у духовном животу и созерцању од себе.

Моје лично скромно тумачење је да је то свједочанство о даљем паду,
осим Адамове глупости (јер по мени је то пад, да је питао Бога зашто је забрањено, шта је слобода, шта одговорност итд. онда пада не би ни било, овако је као тукац само ишао за импулсима),
из Адамове глупости и непослушања, у људском срцу се јавља љубомора, злоба, завист и на крају и убиство.

То убиство (и то још из наглашено бесмислених побуда) представља бесмисао свих даљих убистава кроз људску историју.


али да не скрећемо много с теме

.
Očigledno je Kajin vrlo dobro znao koji su ti ljudi i vrlo opasni ćim se toliko bojao.
 
Pazite ovo sad situaciju, Kajin ubija Abela.
Znači ostali su samo Adam i Eva i on.
Jahve tjera Kajina da bude skitnica i proklinje.
Ali nešto vrlo zanimljivo Kajin se boji da će ga netko ubiti a na svjetu nema nikoga osim njega i njegovih roditelja,atko biblija tvrdi.
Sami i Jahve to potvrdjuje da će ga zaštiti da ga ne ubiju.
Ko su ti na zemlji od kojih ga Jahve zaštićuje i stavlja znak na njega?
Očito nekih još stanovnika ima a u Bibliji nigdje o tomu?


Postanak biblija

Potom Jahve zapita Kajina: »Gdje ti je brat Abel?« »Ne znam«, odgovori. »Zar sam ja čuvar brata svoga?« 10 Jahve nastavi: »Što si učinio? Slušaj! Krv brata tvoga iz zemlje k meni viče. 11 Stoga budi proklet na zemlji koja je rastvorila usta da proguta s ruke tvoje krv brata tvoga! 12 Obrađivat ćeš zemlju, ali ti više neće davati svoga roda. Vječni ćeš skitalica na zemlji biti!« 13 A Kajin reče Jahvi: »Kazna je moja odviše teška da se snosi. 14 Evo me tjeraš danas s plodnoga tla; moram se skrivati od tvoga lica i biti vječni lutalac na zemlji – tko me god nađe, može me ubiti.« 15 A Jahve mu reče: »Ne! Nego tko ubije Kajina, sedmerostruka osveta na njemu će se izvršiti!« I Jahve stavi znak na Kajina, da ga tko, našavši ga, ne ubije. 16 Kajin ode ispred lica Jahvina u zemlju Nod, istočno od Edena, i ondje se nastani.

Mozhda se misli na potomke ostalih ljudi pored njega , jer on je vechni skitalica , pa ce se vremenom ljudi naroditi i najverovatnije pokushati ga ubiti.

Ja bi pre rekao da pokushash da svatish simboliku ove priche.
Vecina hrishcana tvrdi da se ovde vidi bozhja kazna jer je kainu postavio onaj beleg po kome ce ga poznati i znati shta je uchinio.
Vecina jevreja tvrdi da se ovde vidi bozhja milost , jer je poshtedeo Kaina , a i zna se da je po Jevrejskim zakonima postojalo ubistvo iz nehata , koje nije imalo tako strogu kaznu , a koren tog zakona je u ovoj prichi jer niko ranije nije bio ubijen , pa kain nije tachno znao shta ce se dogoditi , pa ga je bog poshtedeo.

A neki nauchnici tvrde da izvor ove priche lezhi u samoj podeli rada na poljoprivrednike i stochare , jer bog da naklonost Avelju koji je prineo zhivotinju , a Kain je stavio biljke , a time se simbolishe uspon nove ljudske delatnosti , tj. stocahrstva.
 
Ех, сад...испашће на крају читава теорија завјере...

Да ипак нагласимо да обојица само шпекулишемо шта би могло да буде. ;)

Nije teorija zavjera ako sve druge civilizacije tako tumače.
Znači bilo je drugih ljudi očigledno.
I više rasa.
Biblija je samo zagrebala po površini jer prije nje 1000-ma godina ima objašnjenja na tu temu.
Ali kako narodu objasniti kad je biblija autoritet a nastala je iza Krista takva kakva je,
 
Зависи како коме, Свето Писмо је сабрано тек негдје у трећем вијеку (постојало је више покушаја стварања кодекса књига Писма),
али мислим да је дефинитиван поредак тек код св.Атанасија (трећи вијек).

Црква је старија од Писма, оно је у Новом Завјету само носилац предања
(иако и сам апостол у Јеванђељу каже да много тога нису ни стигли описати јер "не би ни у све књиге свијета стало"),
док је Стари завјет само свједочанство нашег копрцања у мраку и дугог периода боготражитељства након пада у варварство.

А сад, синкретизам и старе цивилизације...пола тих докумената су прерађивали Кроулијеви сарадници са Оксфорда,
баш нешто и немам повјерења искрен да ти будем...
 
Ne daj se bullet. Ne daj se godinama moj bullet.:hahaha:

Ni u ludilu pa ni tad :cool:

Nece mene neki vanzemaljci za*ebavati.

Pamtish ovu sliku shto smo se slikali onomad?
Men_in_Black_1.jpg
 
Ni u ludilu pa ni tad :cool:

Nece mene neki vanzemaljci za*ebavati.

Pamtish ovu sliku shto smo se slikali onomad?
Men_in_Black_1.jpg

Ah da. Secam se. Pa naravno. Onomad kad su me ofarbali u crnca a tebi nabili sedu kosu,da bi se infiltrirali medju redove tih gamadi. Kad se setim da budale nisu znale da ima i crnih ljudi. Mislili da mi experiment otisao naopako.:rotf:

Pa hteli da mi strpaju neku sondu u dupe a ti izvadio onaj top iz dzepa i viknuo: NOBODY MOVE!!! THIS IS BANK ROBERY!!!!
 
Ah da. Secam se. Pa naravno. Onomad kad su me ofarbali u crnca a tebi nabili sedu kosu,da bi se infiltrirali medju redove tih gamadi. Kad se setim da budale nisu znale da ima i crnih ljudi. Mislili da mi experiment otisao naopako.:rotf:

Pa hteli da mi strpaju neku sondu u dupe a ti izvadio onaj top iz dzepa i viknuo: NOBODY MOVE!!! THIS IS BANK ROBERY!!!!

Those were the days my friend :mrgreen:

P.S: Chicks dig gray hair :cool:
 
Ne vredjaj katolike !!
budi pristojan,kad ti ja počmem po tvojima.
Malo odmaram danas.
Sutra imam par priča za plaću da odradim.

JAO!!!! Hahahahahahahahaha. Kako si se za*ebao sad prijatelju!!!!!
Zar ti ne rece da pokusavas da ubijes Hriscanstvo? Otkud ti onda u Katolickoj crkvi?
Hahahahahahaha. E,obozavam ovaj forum. Umrecu ovde jednog dana smejuci se.:hahaha:
 

Back
Top