Afera "Pasoš": Banda sa vlasti maznula 4 miliona evra državnog novca!

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.049
0f5105f0d5f0d5f05fd0f5df_0.jpg



Preplatili
Na zahtev Zavoda za izradu novčanica mašine za unošenje podataka MUP platio po ceni nekoliko puta višoj od stvarne vrednosti. Ministar Ivica Dačić najavio ispitivanje svih navoda o falsifikovanim pasošima


BEOGRAD - Nemačka firma „Milbauer“ prodala je, na preporuku Zavoda za izradu novčanica, Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) dve mašine za unošenje ličnih podataka u pasoše po ceni 3,28 miliona evra, iako u specifikaciji nemačke firme do koje je Kurir došao piše da ona košta svega 495.000 evra.
Na pitanje Kurira zašto je MUP ovu mašinu nemačkoj firmi platio skoro sedam puta više, ministar policije Ivica Dačić je rekao da Ministarstvo unutrašnjih poslova osim zahteva o tome šta taj pasoš treba da sadrži nema nikakvih daljih veza i udela u ugovorima o nabavci.

- Jednostavno, takva su zakonska rešenja. Više puta sam rekao da naše ministarstvo ima primedbe na to, zato što čak i sav novac koji građani plaćaju ide direktno Zavodu za izradu novčanica. Ni jedan jedini dinar ne ide Ministarstvu unutrašnjih poslova - rekao je Dačić.

Komentarišući tekstove koje je Kurir proteklih dana objavio o toj temi, ministar je rekao da će MUP sigurno ispitati celu situaciju u vezi sa tekstovima o 280.000 falsifikovanih pasoša.
- Sigurno je, međutim, da građani Srbije neće biti žrtve bilo kakvih problema vezanih za izdavanje pasoša - obećao je ministar na jučerašnjoj konferenciji u Vladi Srbije.

Na insistiranje novinara Kurira da se javnosti objasni zašto je mašina plaćena više od onoga koliko košta na tržištu, Dačić je rekao da to nije posao Ministarstva unutrašnjih poslova. Na pitanje ko je onda platio mašinu, Dačić je ponovio da ceo taj posao radi Zavod za izradu novčanica (NBS) i da njima treba uputiti ta pitanja.

Odgovarajući na jučerašnjoj konferenciji za štampu na pitanje šta je s pričom da 280.000 pasoša nije u redu i da su falsifikovani, ministar je odgovorio da MUP do sada nije dobio nijednu reklamaciju.

- Još jednom ponavljam da mislimo da je problem u samom Zakonu, kojim je predviđeno da MUP izdaje pasoše, a da neko drugi bez ikakve kontrole izrađuje pasoše - rekao je Dačić i ponovio da će oni još jednom ispitati sve navode. On je naglasio i da je postavljanje pitanja falsifikovanih pasoša veoma važno.
- Molio bih da tom pitanju imate uravnotežen pristup, jer takve informacije mogu uticati na proces integracije naše zemlje u EU. To je stvar od malo višeg državnog i nacionalnog značaja. O tome smo već započeli razgovore da se o svemu utvrdi puna istina - rekao je Dačić.

http://www.kurir-info.rs/clanak/politika/kurir-10-04-2009/preplatili

-----------------------

Pa vi gradjani placajte njihove poreze razreze prireze i akcize, i punite budzet da posle ovi sa vlasti mogu na namestenim tenderima da pokradu te nase pare :evil: :rtfm:
 
AFERA „PASOŠ“
Narodna banka Srbije (NBS) odštampala je i građanima prodala 280.000 falsifikovanih pasoša, a predstavnici opozicionih političkih stranaka zahtevaju da neko zbog ove afere i krivično odgovara, jer je očigledno reč o kriminalu i korupciji.
Prema rečima Ljubiše Vuletića, generalnog direktora Zavoda za izradu novčanica (ZIN), koji posluje u okviru NBS i koji sada u saradnji s nemačkom firmom „Milbauer“ štampa pasoš drugačiji od originala koji je pobedio na tenderu, do sada je izdato 400.000 biometrijskih pasoša. Ipak, prvih 120.000 pasoša izradio je pobednik na tenderu, slovenačka firma „Miraž“, tako da građani s tim pasošima neće imati problema, dok se naknadno 280.000 štampanih pasoša u dvadeset detalja razlikuju od originala koji je poslat drugim državama. Ovo bi za građane koji su ih platili moglo da znači probleme prilikom putovanja u inostranstvo.


MOGLO JE I JEFTINIJE
Dve mašine tipa „identifijer 5.000“ Ministarstvo unutrašnjih poslova kupilo je za 3.280.000 evra, dok je za tehničku podršku plaćeno dodatnih 720.000 evra, to jest ukupno četiri miliona. Posao je ugovorio Zavod za izradu novčanica (ZIN), navodno po preporuci ministra ekonomije Mlađana Dinkića i guvernera Radovana Jelašića, potom je MUP ispostavljena faktura i oni su uplatili ceo iznos. U međuvremenu, Kuriru su dostavljene ponude više evropskih firmi iz kojih se vidi da je ceo posao bilo moguće obaviti za manje od milion evra.



----------

inace u stampanom izdanju kurira moze se videti i racun po kojem su dve ove masine placene po 3.2 miliona evra . opljackase nas nacisto :thumbdown:

jos zbog njihove mucke 280.000 gradjana ima prakticno falsifikovane pasose i rizikuje da ih policija na granicnim prelazima uhapsi kao kriminalce i falsifikatore i da ih protera iz zemlje u koju dolaze i stavi im zabranu ulaska od 5 godina!
 
http://blog.goranrakic.com/archives/2009/04/novi_falsifikovani_pasosi.html

Akteri ovog komada u tri čina su MUP, NBS (preko Zavoda za izradu novčanica, skraćeno ZIN), slovenačka firma Miraž i nemačka firma Milbauer o kojoj se već moglo čitati kao o protežiranom kandidatu za kupovinu ZIN u procesu privatizacije.

Ugovor o izradi dva miliona pasoša u periodu od pet godina potpisan je 6. februara 2008. godine između ZIN i konzorcijuma Miraž/Milbauer po tenderu koji je raspisan u decembru 2007. godine.

... (ceo tekst)

Zavisno od toga ja kao moguće vidim dva scenarija: opoziv prve serije 120.000 pasoša i izdavanje novih-novih po vanrednoj proceduri ili dostavljanje uzoraka novog-novog pasoša i informacije o postojanju dve serije svim zemljama. U MUP-u su potvrdili da su obe serije u skladu sa našim Zakonom o putnim ispravama i podzakonskim aktima i ispunjavaju potrebne uslove.

Tužilaštvu ostaje da proveri da li je došlo do nameštanja tendera iz 2007. godine u kome su Slovenci dobili pravo na izradu pasoša i da li je ugovor izmežu ZIN i firme Miraž raskinut u skladu sa zakonom. Nejasno je i kako to da novinari, a ne ministar Dačić treba da otkrivaju da postoji promena u pasošima (ko to u ZIN ili MUP-u skriva informacije i zašto), da li iza novinski natpisa u Kuriru i Glasu javnosti stoji upravo Miraž i pažljivo isprati okolnosti umešanosti Milbauera u najavljenu privatizaciju ZIN...
 
Upravo po tome sto si sad izjavio ;)

Uz to si jos srbomrzac kome kultura nije bas jacha strana.;)

ccc koji prostakluk........iza ovoga se verovatno krije verski fanatizam,sramota........:thumbdown:

Zlocinac sam zato sto mislim da je B92 najbolja TV :dash::hahaha::hahaha:

Pa ti nisi zdrav...Jos sam i srbomrzac :hahaha::hahaha:

Al odakle izvuce vjerski fanatizam samo da mi je znati ...:hahaha::hahaha:
b
 
Zlocinac sam zato sto mislim da je B92 najbolja TV :dash::hahaha::hahaha:

Pa ti nisi zdrav...Jos sam i srbomrzac :hahaha::hahaha:

Al odakle izvuce vjerski fanatizam samo da mi je znati ...:hahaha::hahaha:
b

Naravno zlocinac nego ;)...........:mrgreen:

A sada ozbiljno btw da se ispitaju sve te manjine ili druge veroispovesti u Srbiji kojima je "gotivna" b92 veoma brzo bi se otkrile neke pritajene ustashe i mudzahedini,dok Srbin kome je ona gotivna mora da ima neki vid mozdanog oboljenja........pa makar to bila islamizirana srbenda poput tebe.

Ma kakav program da imaju i ma koliko se trudili da budu ponekad ok,viri im onaj koljacki pogled........u stvari svoju srbofobiju iskazuju gotovo svaki dan,za to ima cak i konkretnih dokaza.

Ja lichno da sam neki ustasha koji zivi u bg,obozavao bih b92 i uvek ih branio........e bash tako sto ti sada radis.

p.s-i ahmadidzenko da se naucis pristojnoj komunikaciji.
 
Naravno zlocinac nego ;)...........:mrgreen:

A sada ozbiljno btw da se ispitaju sve te manjine ili druge veroispovesti u Srbiji kojima je "gotivna" b92 veoma brzo bi se otkrile neke pritajene ustashe i mudzahedini,dok Srbin kome je ona gotivna mora da ima neki vid mozdanog oboljenja........pa makar to bila islamizirana srbenda poput tebe.

Ma kakav program da imaju i ma koliko se trudili da budu ponekad ok,viri im onaj koljacki pogled........u stvari svoju srbofobiju iskazuju gotovo svaki dan,za to ima cak i konkretnih dokaza.

Ja lichno da sam neki ustasha koji zivi u bg,obozavao bih b92 i uvek ih branio........e bash tako sto ti sada radis.

p.s-i ahmadidzenko da se naucis pristojnoj komunikaciji.

Yebote ispade da samo manjine gledaju B92 :think:

Al si ti paranoican ybt...Pristojno bih ja komunicirao sa tobom da znas koju pametnu da prozboris ovako tvoje teorije mogu da posluze samo za sprdnju...

Hajd sad zemljace laku noc i slobodno spavaj nece ti niko nista :mrgreen:
 
Yebote ispade da samo manjine gledaju B92 :think:

Al si ti paranoican ybt...Pristojno bih ja komunicirao sa tobom da znas koju pametnu da prozboris ovako tvoje teorije mogu da posluze samo za sprdnju...

Hajd sad zemljace laku noc i slobodno spavaj nece ti niko nista :mrgreen:

Karikiras, i ja gledam b92(ponekad),mada to je jedina tv stanica koja je u veoma znatnom broju domova,kafica itd u Srbiji zabranjena ;)

A oni sto ih gledaju gledaju ih zbog slodnog programa(emisija) koje im je dao zna se ko i zna se za sta ;)

Ostale stvari su im upadljivo antisrpske.

Nikako nisam paranoican,realan sam a to sto ti ja kaze i vecina srba ce ti reci,a to valjda znas.

Stvarno ne znam ko stalno kuka o nekim pravima i slicno......stavise ti gotivis b92 a ne ja........;)

muslimanski fanatizam na delu.
 
mada to je jedina tv stanica koja je u veoma znatnom broju domova,kafica itd u Srbiji zabranjena ;)

ja sam bas nedavno izbrisao B92 sa daljinskog. Nemam veze sa radikalima, nego bre toliko su zagrizeni i toliko zvacu te vesti, toliko su sugestivni da nisam vise mogao da ih trpim.

fox, avala, rts....palma plus.....SOS...svuda mogu da gledam vesti samo na B92 ne mogu vise (BRE) :)



a i voditelji im svi lice na homoseksualce
 
ja sam bas nedavno izbrisao B92 sa daljinskog. Nemam veze sa radikalima, nego bre toliko su zagrizeni i toliko zvacu te vesti, toliko su sugestivni da nisam vise mogao da ih trpim.

fox, avala, rts....palma plus.....SOS...svuda mogu da gledam vesti samo na B92 ne mogu vise (BRE) :)



a i voditelji im svi lice na homoseksualce

He he he, a tek kada odeš na sajt, nigdje ne piše Vaskrs nego Uskrs, a moderatori ne odobravaju ništa ili vrlo malo onoga što je prosrpski. Pogledajte vijest o priznanju Kosova od strane S. Arabije i komentare :D
 

Back
Top