ZLOČINI KOMUNISTA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Radi se o tekstovima najznačajnijega svjetskog viktimologa Rufolfa Rummela, profesora na sveučilištu u Hawayjima. Mi smo u nekoliko navrata izmijenili e-pisma, i ja sam mu sugerirao da napravi neke korekcije (npr. Brozu je produljio život; broj mongolskih žrtava u 13. stoljeću je premali; ..). No, on je gledajući na "big picture" i uza svu marljivost, ostao kod izvora od kojih dio nije bio pouzdan, pa je došlo do tog popisa u kojme je Broz odgovoran za smrt preko 1 M ljudi, što je nerealno.

Rummelov site, inače vrlo informativan-cum grano salis- je Powerkills: http://www.hawaii.edu/powerkills/

:hahaha:

Koja si ti samozaljubljena ego-debilcina. Skoro da si jednako zabavan kao Fiko i Mute iz 'Slozne brace' kada pisu pismo Butrosu Galiju.

Koje si ti izvore proucavao, kada i gde, i koje drevne jezike/dijalekte poznajes da bi nekome sugerisao koliki je broj mongolskih zrtava iz 13. veka? Koje domace i strane izvore si proucavao i koju metodologiju si koristio da bi dosao do zakljucka da je broj zrtava za koje Broz snosi odgovornost veci ili manji od 1 000 000?

Jedan dobronameran savet svima koji olako potezu za ovakvim popisima. Nisam upoznat sa radom i metodologijom ovog aloha profesora, ali po izlozenom sam siguran da koliko god je ozbiljno pristupio istrazivanju na ovu temu i koliko god da je istrajavao na nekim preciznim kriterijumima faktor proizvoljnsoti ovakvih statistika previse je prisutan da bi se njegovim rezultatima prirpisala preterana objektivnost. Svako ko ima elementrana znanja o istorijskoj metodologiji zna da ovakvi popisi nemaju mnogo veze sa istorijskom, a ni pravnom naukom, dva polja gde se ovakva pitanja mogu najtacnije razmatrati, uz neke pomocne discipline (arheologija, demografija, statistika...). Ponekad je jako tesko utvrditi tacan broj zrtava u nekom politickom poretku ili ratu, najbolji dokaz je balkanska istorija od '45. na ovamo, da ne idemo dalje u proslost, a tek onda treba utvrdjivati odgovornost odredjenih nosilaca politicke vlasti za te zrtve. Cinjenica da se pod nekim politickim rezimom ili u vojnom sukobu desio odredjeni masovni zlocin nije dovoljna da se taj zlocin proizvoljno upise u kriminalni statisticki zbir glavnog nosioca politicke vlasti ili vrhovnog vojnog komandanta. To treba da bude predmet naknadne istorisjke i pravne analize kako bismo nekoga prokazali kao zlocinca. Kada govorimo o komandnoj, vojnoj ili politickoj, odgovornosti treba tacno definisati sta se pod tim podrazumeva - da li, recimo, ono sto se podrazumevalo u slucaju generala Tomjukija Jamasite za zlocine na Filipinima u WWII ili je to dnasnja rastegljiva interpretacija ICTY. Tesko je i neprihvatljivo na isti nacin brojati zrtve u razlicitim civilizacijam i u razlicitim vremenima - da li se na isti nacin moze govoriti o Hulagu kanu koji osvajacki upadne u Bagdad i za mesec dana pobije 800 000 Arapa i o nekom asteckom poglavici koji sprovodi uobicajene krvave rituale da bi pravovremeno umilostivio Sunce da se novog jutra pojavi na horizontu? Kako tacno rangirati Mehmeda Osvajaca, Sulejmana Velicanstvenog, arapske kalife (za islamsko osvajanje Indije Djurant rece da je najkrvavija epizoda u ljudskoj istoriji), rimske careve (prema Flaviju, svakako preterano, ali je red velicina dobar, pola miliona Jevreja je pobijeno u Vespazijanovom i Titovom razaranju Jerusalima, Trajanov genocid nad Dacanima), Justinijana...? Sta je sa americkim predsednicima, za koje Comski s pravom kaze, da bi svakom posle F. D. Ruzvelta moglo da se sudi za ratne zlocine - Hirosima, Nagaski, Vijetnam...

Komplekstnost ovog problema je tolika da samo jedan neuki majmun usled svoje ideoloske ogranicenosti, moze sebi da dozvoli i onda javno objavi, kako je on, zaboga, nekom profesoru na ravnoj nozi, bre, sugerirao da broj mongolskih zrtava iz 13. veka ne more biti toliki, jer je procitao dve knjige o Dzingis Kanu.

Sve u svemu, daleko je ovo od necega vrednog hvale. Ovakve statistike najbolje mogu da posluze za manipulaciju i ideoloske obracune, a ocaravajuce da deluju na one koji svet vide kao 'Blut und Boden' utakmicu velikih nacija, u kojoj je nas junak fasciniran onim germanskim (Englezima, Nemcima..).

btw, na koliko je Rumel, kao najznacajniji svetski viktimolog, procenio ukupan broj srpskih, jevrejskih i romskih zrtava u NDH i jesi li mu i tu sugerirao da je u krivu na osnovu radova svetskih eksperata Pecarica i Zerjavica?
 
Tacno, to i jeste vrijedjanje... Ali, ni ti nisi nevinasce, kiseli...
Postoji li mogucnost da vas dvojica suprotstavljate stavove, bez vrijedjanja na licnoj osnovi?!

1.gledaj, ti si moderator na forumu; tvoje je da usmeravas diskusiju, i da je kontrolises, da ostane u okviru teme i topika. sve teme se zavrsavaju sa himnom za cetnike i DM-a.
2. prema recniku @Koce , ja sam vise nego nevinasce, jer mi nije dozvoljeno , da bilo sta kazem, jer cu odmah biti banovan
3. @Koca radi reklamu i rasprodaju jednog autora i njegovih knjiga i njegova 3 sajta.
 
Koca pravi budalu od tebe kiseli...

ti nisi nevinasce, ti si feget...

ja sam gomilu puta bio banovan, za tebe nisam primetio, iako su ti se postovi u nedostatku bilo cega pametnog svodili na lupetanja i vredjanje...A onaj ko je trebao da te banuje kaze ''ni ti nisi nevinasce''....hehhe

ne zatvaraju se ovde teme zbog mene, vec zbog neizlecive bolesti titoizma....

a neko ko kao izvor uglavnom koristi Slobodnu Jugoslaviju:dash::hahaha: nije realan da prica o drugima...Ja kiseli reklamiram istinu, a tebe je vreme davno pregazilo, to si i sam pokazao...ajd sad se kao i uvek, stari feget, ispovedi gazdarici...
 
:hahaha:

Koja si ti samozaljubljena ego-debilcina. Skoro da si jednako zabavan kao Fiko i Mute iz 'Slozne brace' kada pisu pismo Butrosu Galiju.

Koje si ti izvore proucavao, kada i gde, i koje drevne jezike/dijalekte poznajes da bi nekome sugerisao koliki je broj mongolskih zrtava iz 13. veka? Koje domace i strane izvore si proucavao i koju metodologiju si koristio da bi dosao do zakljucka da je broj zrtava za koje Broz snosi odgovornost veci ili manji od 1 000 000?

Jedan dobronameran savet svima koji olako potezu za ovakvim popisima. Nisam upoznat sa radom i metodologijom ovog aloha profesora, ali po izlozenom sam siguran da koliko god je ozbiljno pristupio istrazivanju na ovu temu i koliko god da je istrajavao na nekim preciznim kriterijumima faktor proizvoljnsoti ovakvih statistika previse je prisutan da bi se njegovim rezultatima prirpisala preterana objektivnost. Svako ko ima elementrana znanja o istorijskoj metodologiji zna da ovakvi popisi nemaju mnogo veze sa istorijskom, a ni pravnom naukom, dva polja gde se ovakva pitanja mogu najtacnije razmatrati, uz neke pomocne discipline (arheologija, demografija, statistika...). Ponekad je jako tesko utvrditi tacan broj zrtava u nekom politickom poretku ili ratu, najbolji dokaz je balkanska istorija od '45. na ovamo, da ne idemo dalje u proslost, a tek onda treba utvrdjivati odgovornost odredjenih nosilaca politicke vlasti za te zrtve. Cinjenica da se pod nekim politickim rezimom ili u vojnom sukobu desio odredjeni masovni zlocin nije dovoljna da se taj zlocin proizvoljno upise u kriminalni statisticki zbir glavnog nosioca politicke vlasti ili vrhovnog vojnog komandanta. To treba da bude predmet naknadne istorisjke i pravne analize kako bismo nekoga prokazali kao zlocinca. Kada govorimo o komandnoj, vojnoj ili politickoj, odgovornosti treba tacno definisati sta se pod tim podrazumeva - da li, recimo, ono sto se podrazumevalo u slucaju generala Tomjukija Jamasite za zlocine na Filipinima u WWII ili je to dnasnja rastegljiva interpretacija ICTY. Tesko je i neprihvatljivo na isti nacin brojati zrtve u razlicitim civilizacijam i u razlicitim vremenima - da li se na isti nacin moze govoriti o Hulagu kanu koji osvajacki upadne u Bagdad i za mesec dana pobije 800 000 Arapa i o nekom asteckom poglavici koji sprovodi uobicajene krvave rituale da bi pravovremeno umilostivio Sunce da se novog jutra pojavi na horizontu? Kako tacno rangirati Mehmeda Osvajaca, Sulejmana Velicanstvenog, arapske kalife (za islamsko osvajanje Indije Djurant rece da je najkrvavija epizoda u ljudskoj istoriji), rimske careve (prema Flaviju, svakako preterano, ali je red velicina dobar, pola miliona Jevreja je pobijeno u Vespazijanovom i Titovom razaranju Jerusalima, Trajanov genocid nad Dacanima), Justinijana...? Sta je sa americkim predsednicima, za koje Comski s pravom kaze, da bi svakom posle F. D. Ruzvelta moglo da se sudi za ratne zlocine - Hirosima, Nagaski, Vijetnam...

Komplekstnost ovog problema je tolika da samo jedan neuki majmun usled svoje ideoloske ogranicenosti, moze sebi da dozvoli i onda javno objavi, kako je on, zaboga, nekom profesoru na ravnoj nozi, bre, sugerirao da broj mongolskih zrtava iz 13. veka ne more biti toliki, jer je procitao dve knjige o Dzingis Kanu.

Sve u svemu, daleko je ovo od necega vrednog hvale. Ovakve statistike najbolje mogu da posluze za manipulaciju i ideoloske obracune, a ocaravajuce da deluju na one koji svet vide kao 'Blut und Boden' utakmicu velikih nacija, u kojoj je nas junak fasciniran onim germanskim (Englezima, Nemcima..).

btw, na koliko je Rumel, kao najznacajniji svetski viktimolog, procenio ukupan broj srpskih, jevrejskih i romskih zrtava u NDH i jesi li mu i tu sugerirao da je u krivu na osnovu radova svetskih eksperata Pecarica i Zerjavica?

1. ja sam s Rummelom izmijenio nekoliko e-pisama, a on mi je nakon toga posalo u 3-4 navrata neke opaske o obnovi situsa. To je uminulo pred kojih 4-5 godina, kad me ta tematika vise nije zanimala.

2. krace je bilo s Bryanom Caplanom i raspravom o Marxovu rasizmu, svega dva-tri pisma.

A koji su izvori- to svatko s minimalnim znanjem o toj problematici zna. Zatucani šoveni i neznalice nisu mjerilo za kvalificiranu raspravu, pa to je.
 
1. ja sam s Rummelom izmijenio nekoliko e-pisama, a on mi je nakon toga posalo u 3-4 navrata neke opaske o obnovi situsa. To je uminulo pred kojih 4-5 godina, kad me ta tematika vise nije zanimala.

2. krace je bilo s Bryanom Caplanom i raspravom o Marxovu rasizmu, svega dva-tri pisma

A koji su izvori- to svatko s minimalnim znanjem o toj problematici zna. Zatucani šoveni i neznalice nisu mjerilo za kvalificiranu raspravu, pa to je.

Ja sam juce razmenio mailove sa administratorom Coca Coline baze podataka u Atlanti, skrenuvsi mu paznju na bau-bau greske iz Svarcenegerovih filmova, koji ovih dana vodi kampanju protiv Coca Cole.

Iako me ovde na temi niko nista nije pitao o tome, hocu da stavim do znanja da ja odrzavam kontakte sa uticajnim licima iz globalnih multinacionalnih kompanija i da moja rec u tim krugovima nesto znaci. To sto vam ja ovde nepovezano prenosim takve stvari ne znaci da sam napacen i da imam umisljenu maniju velicine, nego da sam mnogo zajeeban lik, a vi ste svi neznalice. Ne znam sta uopste radim ovde s vama.

Uz sve to stizem jos i da
arsser.gif
izkompleksirane purgere, koji na temelju gimnazijskog poznavanja kalka dijalekta iz 13. veka i studioznog proucavnja orijentalnih istorijskih izvora pohranjenih u knjiznici 'Marin Drzic', sa preciznoscu Jasminke Holclajtner, odredjuju broj mongolskih zrtava od Inda do Atlantika iz istog perioda.

Sad moram da prekinem jer na konferencijskoj vezi imam Ricarda Dokinsa i Stivena Hokinga u vezi nove teorije o uticaju crnih rupa na globalno zagrevanje.
 
Poslednja izmena:
Ja sam juce razmenio mailove sa administratorom Coca Coline baze podataka u Atlanti, skrenuvsi mu paznju na bau-bau greske iz Svarcenegerovih filmova, koji ovih dana vodi kampanju protiv Coca Cole.

Iako me ovde na temi niko nista nije pitao o tome, hocu da stavim do znanja da ja odrzavam kontakte sa uticajnim licima iz globalnih multinacionalnih kompanija i da moja rec u tim krugovima nesto znaci. To sto vam ja ovde nepovezano prenosim takve stvari ne znaci da sam napacen i da imam umisljenu maniju velicine, nego da sam mnogo zajeeban lik, a vi ste svi neznalice. Ne znam sta uopste radim ovde s vama.

Uz sve to stizem jos i da
arsser.gif
izkompleksirane purgere, koji na temelju gimnazijskog poznavanja kalka dijalekta iz 13. veka i studioznog proucavnja orijentalnih istorijskih izvora pohranjenih u knjiznici 'Marin Drzic', sa preciznoscu Jasminke Holclajtner, odredjuju broj mongolskih zrtava od Inda do Atlantika iz istog perioda.

Sad moram da prekinem jer na konferencijskoj vezi imam Ricarda Dokinsa i Stivena Hokinga u vezi nove teorije o uticaju crnih rupa na globalno zagrevanje.

легендо ! :worth::worth::lol: :cool:
 
Тачно: постојала је тема о четничким злочинима али је затворена 27.Фебруара 2009г.-Šakal.Ако се појаве нови моменти о четничким неделима, нема шансе да се тема ,,откључа`` па не преостаје ништа друго да се чињенице изнесу у теми Комунистичких злодела бар док се и она не затвори.

U SVJETLU POKUSAJA REHABILITACIJE CETNICKOG ZLOTVORA

Vuk u janjecoj kozi
Pise: Ismet HATIBOVIC
Negiranje historiskih cinjenica od strane ministra inostranih poslova Srbije i Crne Gore Vuka Draskovica o ulozi ratnog zlocinca Draze Mihailovica u Drugom svjetskom ratu predstavlja izazov i uvredu svim zrtvama fasizma. Politicka javnost uznemirena je rehabilitacijom fasizma u vidu Cetnickog ravnogorskog pokreta, ciji je idejni pokrovitelj i zastitnik ministar inostranih poslova SCG Vuk Draskovic. Vuk u janjecoj kozi u izjavi za sredstva informiranja 2. februara 2005. godine tvrdi da je Draza bio prvi gerilac porobljene Evrope i da je predstavljao regularnu vojsku Kraljevine Jugoslavije i pritom zaboravlja da je nasu zemlju okupirala regularna vojska Njemacke, Italije, NDH i u posljednjem ratu BiH je okupirala regularna JNA i svi su pocinili ratne zlocine i genocid dokazan hiljadama dokumenata i svjedocanstava. Prije pedeset godina, Vukov casni kolega i antifasista, pukovnik - tuzilac Milos Minic je dokazao Drazina zlodjela, radi cega mu je predsjedavajuci sudskog vijeca pukovnik Mihajlo Djordjevic izrekao smrtnu kaznu strijeljanjem. Pedeset godina kasnije, Vuk u janjecoj kozi, sa pozicije ministra inostranih poslova SiCG staje na stranu fasizma, obmanjuje svoje gradjane i svjetsku javnost i pri tom indirektno negira zlocine koje su pocinili cetnici i ustase u ratovima 1992-95. na podrucju Jugoslavije. Dokumenti objavljeni u knjizi Vladimira Dedijera Genocid nad Muslimanima i knjizi Jovana Marjanovica Draza Mihailovic izmedju Britanaca i Nijemaca dovoljan su dokaz koga Vuk u janjecoj kozi stiti, a to se najbolje vidi u presudi koju je izreklo Sudsko vijece na celu sa sudijom pukovnikom Mihajlom Djordjevicem. Objavljujemo tu presudu kao nauk novim generacijama:

KRIVI SU:
Sto su u toku natcovjecanske borbe koju su narodi Jugoslavije od 1941. do l945. godine u odbrani svoje slobode i nezavisnosti i za svoj opstanak vodili protiv hitlerovske Nemacke, fasisticke Italije i njihovih satelita, stupili i za sve vreme rata i neprijateljske okupacije odrzavali politicku i vojnu saradnju sa okupatorom radi zajednickog ugusivanja opstenarodnog ustanka i podrzavanja okupacije, kako bi uz pomoc okupatora uspostavili rezim protivnarodne diktature i nacionalnog ugnjetavanja te su na taj nacin u najsudbonosnijem razdoblju istorije naroda Jugoslavije izvrsili zlocin izdaje naroda i otadzbine;
Optuzeni MIHAILOVIC DRAGOLJUB – DRAZA:
OPTUZENI MIHAILOVIC DRAGOLJUB – DRAZA i njegovi cetnicki komandanti po njegovim naredjenjima i direktivama izvrsili su masovnim zahvatima u tzv. ciscenjima terena, zatim putem letecih brigada i crnih trojki u toku citavog rata i okupacije bezbrojne ratne zlocine nad narodom u svim krajevima Jugoslavije. Tako su u novembru 1941. godine cetnici streljali u selu Brajicima, u mestu zvanim Drenov Vuk, oko 500 zarobljenih partizana i njihovih porodica. Optuzeni Mihailovic je u noci izmedju 13. i 14. novembra 1941. godine, tj. iste noci kada se sastao sa gestapovcem, kapetanom Matlom, naredio svom komandantu Daki Tesmanovicu da oko 365 zarobljenih partizana preda srpskoj drzavnoj strazi u Selu Slovac, iako je morao znati da ce ih srpska drzavna straza postreljati ili predati Nemcima, to je i ucinjeno tako da ih je Tesamanovic predao Jovanu Skavi, a ovaj Nemcima. Nemci su od ovih predatih partizana streljali oko 270, a ostale oterali u logore. Pocetkom novembra 1941. godine, Mihailovicev komandant Ajdacic zaklao je 13 partizanskih simpatizera u blizini Kosjerica na mjestu zvanom Ridovi, medju kojima i uciteljicu Jelenu Subic-Gmizovic i Milevu Kosovac, koje su cetnici, pre nego sto su ih zaklali, silovali i unakazili usijanim gvozdjem. 4. novembra 1941. godine cetnici su ubili blizu Ravne gore oko 30 partizana, koje su bili na prevaru zarobili, medju kojima je bilo 18 devojaka, koje su bile upucene u Uzice za bolnicarke. U decembru 1941. godine u pozeskom srezu mesoviti nemacko-cetnicki sud u jedan mah osudio je na smrt 12 pristalica partizana. U decembru mesecu 1941. i tokom januara 1942. godine, cetnici su poklali preko 2000 muslimana - ljudi, zena i dece iz okoline Foce, Gorazda i Cajnica. Klanja su vrsili na mostovima na Drini u Foci i Gorzadu. U toku decembra 1942. godine i tokom cele 1942. godine, Mihilovicevi "legalizovani" cetnici pohapsili su i predali Nemcima u raznim krajevima Srbije hiljade pristalica partizana, koje su Nemci streljali u logorima na Banjici, Nisu, Uzicu, Cacku i drugim mestima, a pored toga sami cetnici su poubijali hiljade pristalica partizana, opljackali mnoga sela, batinali hiljade ljudi, a veliki broj zena i devojaka iz partizanskih porodica silovali. Prvog aprila 1942. godine, cetnici Rada Radica pobili su u Josavki 20 ranjenih partizana, medju njima i tesko ranjenog narodnog heroja dr. Mladena Stojanovica. Aprila meseca 1942. godine cetnici Lazara Tesakovica i Rada Radica (koji su se tada bili stavili pod komandu Mihailovicevog kapetana Racica) ubili su 70 partizana. Krajem aprila 1942. godine, Spasoje Dakic, komandant Mihailovicevih bataljona u Celebicu, ubio je engleskog majora Terensa Atertona, njegovog radiotelegrafistu i jednog engleskog narednika. Juna 1942. godine cetnici su u okolini Gacka u selu Izgorima zapalili bolnicu sa 10 teskih partizanskih ranjenika. Juna 1942. godine, Mihailovicev odred pod komandom kapetana Vladimira Djukica izveo je iz zatvora u Niksicu 25 pristalica narodnooslobodilackog pokreta i zajedno sa Italijanima su ih streljali. Avgusta meseca 1942. godine, Mihailovicev komandant Bacovic ubio je simpatizere narodnooslobodilackog pokreta Rada Pravicu, Toma Galena, Jovu Ljubibratica, Budimira Hiropina i Tasu Kosorica. Avgusta meseca 1942. godine Mihailovicevi cetnici pod komandom Petra Bacovica, prilikom zauzeca Foce, zaklali su u Foci i u selima koja se skupa nazivaju Bukovica oko 1000 lica muslimanske veroispovesti, medju kojima je bilo oko 300 zena, dece i staraca. Avgusta meseca 1942. godine, na terenu oko Ustikoline i Jahorine (istocna Bosna), Mihailovicevi cetnici pod komandom majora Zaharija Ostojica i Petra Bacovica, zaklali su oko 2500 lica muslimanske veroispovesti, a sela popalili. Septembra meseca 1942. godine cetnici Petra Bacovica ubili su u Makarskoj 900 Hrvata, nekoliko katolickih svecenika odrali i 17 sela zapalili. Oktobra 1942. godine cetnici Petra Bacovica ubili su u okolini Prozora zajedno sa Italijanima, kojima je komandovao italijanski porucnik Vidjak, oko 2500 muslimana i Hrvata, medju kojima je bilo zena, dece i staraca, a veliki broj sela popalili. U oktobru 1942. godine, cetnici Petra Bacovica ubili su u selima Gatu, Nikolice i Cislu u Dalmaciji, zajedno sa Italijanima, 109 Hrvata simpatizera narodnooslobodilackog pokreta. U jesen 1942. godine u Dreznici (Hercegovina) cetnici iz okoline Gacka pri pohodu na Prozor zaklali su oko 100 lica muslimanske veroispovesti. Januara 1943. godine zaklao je major Cvetic 16 zarobljenih partizana u okolini Uzica;
- следи наставак-
 
- наставак -
Janura 1943. godine, pod komandom Komarcevica, Mihailovicevi cetnici su zaklali 72 partizana u srezu posavskom. Januara meseca 1943. godine, cetnici Pavla Djurisica ubili su u srezu bjelopoljskom oko 400 muskaraca i oko 1000 zena i dece muslimanske veroispovesti. U februaru mesecu 1943. godine, cetnici pod komandom Zaharija Ostojica, Petra Bacovica, Pavla Djurisica, Voje Lukacevica, Vuka Kalatovica i drugih, u srezovima pljevljanskom, cajnickom i focanskom, zaklali su 1200 muskaraca i 8000 staraca, zena i dece, opljackali i potom spalili 2000 domova.
Polovinom jula 1943. godine u selu Cikoti (Istocna Bosna) cetnici su otkrili 80 ranjenika Prve proleterske divizije, oduzeli im oruzje i sutra dan doveli Nemce koji su ih poubijali, a sutra dan i spalili. Polovinom juna 1943. godine, u toku Pete neprijateljske ofanzive, cetnici su klali partizanske ranjenike sa Sutjeske, pa su tada zaklali u selu Jelecu i Vrbnici dr. Simu Milosevica i hrvatskog pesnika Ivana Gorana Kovacica. Jula 1943. godine u Visini (Birac) cetnici su otkrili ranjenike Prve i Druge proleterske brigade i izdali ih Nemcima koji su ih poubijali. Decembra 1943. godine, cetnicki komandant major Petricevic streljao je u Kolasinu 28 zarobljenih partizana i sest seljaka pristalica partizana. Decembra meseca 1943. godine cetnicki komandant Zivan Lazovic zaklao je u selu Selevcu 15 seljaka pristalica partizana. Decembra 1943. godine zaklali su cetnici u okolini Bosanskog Grahova 137 zarobljenih partizana. Decembra 1943. godine zaklali su cetnici u selu Ticevu kod Drvara 28 zarobljenih partizana. U drugom dijelu presude govori se o zlocinima koje je pocinio Stevan Moljevic, osudjen na kaznu od 20 godina lisenja slobode sa prinudnim radom. Sve pocinjene zlocine cetnici su izvrsili na temelju naredbi Draze Mihailovica i njegovih komandanata u toku Drugog svjetskog rata. Evo jedne, koja je izdata 20. decembra 1941. god, a koju je Vladimir Dedijer objavio u Politici 10. novembra 1981. godine iz drzavnog arhiva SFRJ: Drazino naredjenje o nacinu stvaranju Velike Jugoslavije i u njoj velike Srbije Ciljevi nasih odreda jesu: 1. Borba za slobodu celokupnog naseg naroda pod skriptom NJ. V. Petra 2. Stvoriti Veliku Jugoslaviju i u njoj Veliku Srbiju, etnicki cistu, u granicama Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Srema i Backe 3. Borba za ukljucivanje u nas drzavni zivot i svih neoslobodjenih slovenackih teritorija pod Italijanima i Nemcima (Trst, Gorica, Istra i Koruska), kao Bugarske i severne Albanije sa Skadrom 4. Ciscenje drzavne teritorije od svih nacionalnih manjina i nenacionalnih elemenata 5. Stvoriti neposredne zajednicke granice izmedju Srbije i Crne Gore, kao izmedju Srbije i Slovenije, ciscenjem Sandzaka od muslimanskog i Bosne i Hercegovine od muslimanskog i hrvatskog zivlja 6. Kazniti sve ustase i muslimane koji su u tragicnim danima nemilosrdno unistavali nas narod 7. Kazniti sve one koji su krivi za nasu aprilsku katastrofu 8. U krajevima ociscenim od narodnih manjina i nenacionalnih elemenata, izvrsiti naseljavanje Crnogoraca (u obzir dolaze siromasne nacionalno ispravne porodice) 9. Osiguranje jednog takvog politickog tela koje ce voditi drzavni brod smerom opstih narodnih teznji i interesa 10. Ciljevi su ogromni, zato je borba toliko zahvalnija za one koji se bore za njeno ostvarivanje
http://bhmedia.se/prilozi/o cetnicima.htm
 
E Zajecarac na sta si spao zaslepljen mrznjom pa citiras neke Ismete i bosnjacke sajtove...

Promasio si temu, a moderatore bih zamolio da zbog ovakvih zlonamernih postova ne zakljucavaju temu, o kojoj ce tek biti reci, vec izbrisu postove koji nemaju veze sa njom...

zika39

ova tema je vrlo jasna, u cemu je tvoj problem? bar da si imao nesto pametno da kazes, otvorio si temu o zlocinima cetnika zasnivajuci je na vikipediji, a sad nastavio sa svedsko - bosanskim informativnim medija udruzenjem...Srami se, a ja se sramim takvih pripadnika mog naroda, ako ti to uopste i jesi...tesko je poverovati...nadam se da ce moderatori reagovati.
 
Poslednja izmena:
E Zajecarac na sta si spao zaslepljen mrznjom pa citiras neke Ismete i bosnjacke sajtove...
Promasio si temu, a moderatore bih zamolio da zbog ovakvih zlonamernih postova ne zakljucavaju temu, o kojoj ce tek biti reci, vec izbrisu postove koji nemaju veze sa njom...
zika39
ova tema je vrlo jasna, u cemu je tvoj problem? bar da si imao nesto pametno da kazes, otvorio si temu o zlocinima cetnika zasnivajuci je na vikipediji, a sad nastavio sa svedsko - bosanskim informativnim medija udruzenjem...Srami se, a ja se sramim takvih pripadnika mog naroda, ako ti to uopste i jesi...tesko je poverovati...nadam se da ce moderatori reagovati.

Кочо, живце на лед - све ће доћи на ред.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top