Čija je Narodna banka Srbije?

manje_zlo

Veoma poznat
Poruka
12.254
Malopre slusam Jelasica kako kaze da je NBS samostalna i nezavisna od drzavnog aparata... U skladu sa tim on je odbio da smanji plate u NBS(inace njegova je preko 400 000) i kaze covek da oni imaju sopstvene finansiranje i ne podpadaju pod mere vlade.

Meni zaista nije jasno pa molim dezurne ekonomiste da mi objasne... NBS vodi monetarnu politiku, odrzava kurs i cuva devizne rezerve Srbije... Cija je banka i ko nju kontrolise? Jel su te devizne rezerve u vlasnistvu Jelasica ili Srbije?

Meni hipoteticki zvuci moguce da Jelasic te pare uredno prebacuje na svoj racun dok nas maze govnima o kojekakvim intervencijama i cuvanju vrednosti dinara...
 
Poslednja izmena:
Kako cija,Pa Jelasiceva.Decko kaze ne moze niko smanjiti plate zaposlenih u Narodnoj banci Srbije.Trosi pare te iste banke na odrzavanje kursa i potrosio silne devizne rezerve,ma fura on kako mu se oce.Nema gazdu.,sam svoj gazda i to za debele pare.
 
Nemoj mi te jeftine fore decace i slicno...

Objasni mi ako znas posto meni zaista nije jasno kako to u Narodnoj banci Srbije po Jelasicevim recima ne rade drzavni sluzbenici? I kako moze "nezavisna" institucija da kontorlise monetarnu politiku i rezerve Srbije?
 
Nemoj mi te jeftine fore decace i slicno...

Objasni mi ako znas posto meni zaista nije jasno kako to u Narodnoj banci Srbije po Jelasicevim recima ne rade drzavni sluzbenici? I kako moze "nezavisna" institucija da kontorlise monetarnu politiku i rezerve Srbije?

Према Закону, Народна банка Србије је у обављању својих функција самостална и независна и не тражи нити прима упутства од државних органа и других лица. На основу утврђених циљева економске политике и кључних макроекономских индикатора које усваја Народна скупштина, Народна банка Србије самостално утврђује пројекције раста монетарних и кредитних агрегата и доноси мере монетарне и кредитне политике, које ће бити предузете ради остваривања утврђених циљева. Гувернер Народне банке Србије присуствује седницама Владе на којима се разматрају питања у вези са Народном банком Србије. Народна банка Србије даје мишљење о одређеним актима који се тичу буџета, економске и фискалне политике, као и нацрта закона и других прописа који се тичу Народне банке Србије. Народна банка Србије, уз сагласност Владе, одређује режим курса динара, с тим што самостално води политику курса динара.

http://www.nbs.rs/export/internet/cirilica/10/index.html
zanimaj se malo
 
NBS je nezavisna institucija, ko shto chovek kaze,
pa nece valjda jedan guverner da ima platu ko sluzbenik u Opshtini.
Njegov posao da kreira monetarnu politiku je najodgovorniji u zemlji..

nezavisna sa drzavnim parama :hahaha:

jelasic je nezavisan toliko koliko si ti nezavisan sa tatinim i maminim parama

kakav debilizam z:D

vala sobzirom da mu je drzava bankrotirala jelasic ne da treba da ima 0 dinara platu nego nam i dodje neke pare :evil:
 
mislim da je pitanje sjajno ko je tu nezavisan , od koga, i sa cijim parama

pre ce biti da je to neko nacelo proglaseno kao pricnip za razvijene, samoodrzive ekonomije, stabilne i u razvoju

lako ja mogu da budem nezavisan ako sam pun kao brod
 
razmislite o ovome jedan obican specijalista (doktor) ima vecu platu od 100 hiljada
znaci puno ljudi u drzavi ima vecu platu od nasih ministara
pitanje: kojem normalnom coveku treba posao od 100 hiljada a da je ceo dan zauzet 25 h dnevno?
Dokle god im bude mala plata dotle ce se za te fotelje hvatati licimuri i mazdrpani a posteni ljudi u sirokom luku zaobilaziti
 

Pre nego sto sam postavio temu sve sam to procitao. Nije mi jasno kako se na osnovu zakona moze celokupna ekonomska regulativa poveriti jednoj instituciji koja ne podpada pod nadleznost ni vlade ni parlamenta. Jedina obaveza Jelasica i banke je da jednom godisnje podnesu izvestaj o radu Skupstini, a u tom izvestaju on moze da napise da je prebacio milion evra nas voj racun. Kako to da zaposleni u NBS nisu drzavni sluzbenici? Prosto pitanje ciji su to sluzbencii? Za koga Jelasic radi kada je nezavistan?
 
choveche imash zakon, ali i predmet Osnovi ekonomije, pa kad si dokon malo prochitaj o ulozi i nezavisnosti centralnih banaka..
Ne spinuj vishe forum, i ne zaludjuj ove klince ovde netachnim podacima,,,

sta hoces da kazes ? da jelasic moze da uzme recimo par miliona i da ih potrosi na provod z:D

jelasic nije nezavisan jer NBS odgovara skupstini srbije njega je ta skupstina postavila - to sto ti pricas je nebuloza

cim ga postavlja skupstina a posredno vlada on nije nezavistan .

NBS je drzavni organ i institucija ko i svaka druga.

ta prica o nezavisnosti ej obicna nebuloza
 

Back
Top