Molitveni rucak

Eric Draven

Veoma poznat
Poruka
13.290
Osim što poslanike šalje na službena putovanja za koja i sami parlamentarci priznaju da su neretko samo vid turizma, Skupština Srbije je finansirala i putovanja na krajnje neformalne skupove u inostranstvu.

Tako je iz džepova poreskih obveznika finansiran i boravak poslanika G17 plus Vlajka Senića od 3. do 6. februara ove godine u Vašingtonu, gde je bio na molitvenom doručku, na kojem je glavna zvanica bio novi predsednik SAD Barak Obama.

Podsetimo, domaćin molitvenog doručka je Kongres, ali je glavni organizator hrišćanska organizacija „Feloušip fondejšn“. Jednu trećinu ukupnog broja gostiju čine zvanice iz inostranstva i njih pozivaju kongresmeni i članovi „Feloušipa“.
Parlament je Seniću, pored avionske karte, platio i gotovo 1.000 dolara za četiri noćenja, kao i 400 dolara za dnevnice. Zanimljivo je, međutim, da je poslanik DSS-a Nenad Popović takođe prisustvovao molitvenom doručku, ali je sam snosio troškove puta i boravka.
U Skupštini, kako saznajemo, dosad nije bila praksa da se poslanici šalju na molitveni doručak.

U razgovoru za „Alo!“, Senić kaže da je poziv dobio od dva američka kongresmena, da ga je potom prosledio Generalnom sekretarijatu Skupštine i da je od njih i dobio rešenje da mu je put odobren. O svrsishodnosti njegovog putovanja, kako priznaje, nije odlučivao parlamentarni Odbor za inostrane poslove.
- Odbor nije uopšte raspravljao o mom putu jer do pre mesec dana i nije bila praksa da se to radi. Tek smo pre mesec dana odlučili da se o svim službenim putevima u inostranstvo raspravlja na sednici Odbora - objašnjava Senić, uz napomenu da su članovi Odbora bili upoznati sa tim.
Senićev put u Vašington mogla je da odobri samo predsednik Skupštine Slavica Đukić-Dejanović. Ipak, do nje je juče bilo teško doći jer je trenutno na službenom putu u Etiopiji.
Seniću ovo nije prvi put da prisustvuje molitvenom doručku, ali troškove njegovog puta prvi put snosi parlament. Dosad je kaže, troškove snosio sam ili je putovao o trošku Ministarstva sporta i omladine, u periodu kada je tamo bio na funkciji državnog sekretara.
Nameće se pitanje zašto u jeku ekonomske krize i insistiranja na štednji na svim nivoima parlament šalje poslanika na neformalni skup.
- Ja sam u Vašingtonu razgovarao sa nekoliko kongresmena i senatora i mislim da je moj put bio koristan za državu. Osim toga, o mom putu odlučeno je krajem prošle godine, kada još nije bila tolika kriza. Možda ubuduće parlament neće slati poslanike na ovaj događaj - kaže Senić.
Molitvenom doručku od političara iz Srbije prisustvovali su još i ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić i lider SPO Vuk Drašković.

http://www.alo.rs/politika/13946/Senicu_drzava_platila_molitveni_dorucak

Neverovatno zar ne.........:)
 

Back
Top