KAPITALIZAM ILI KOMUNIZAM

JAA:
Hajde da se prebrojimo sa ovim preostalim komunjarama, ja bre mislio da je ta vrsta izumrla!???

Komunizam, ili bolje receno, bilo sta drugo samo ne kapitalizam. U pravu si da su danas jedine prave komunisticke zemlje Kina i Kuba, ali revolucija se siri i nadam se da ce dobre stvari doci i do ove nase jadne zemlje.
Primedba: Preterano si impulsivan i koristis se neprimerenim recnikom za jedno gradjansko drustvo, bilo da se radi o komunizmu ili kapitalizmu. Ovo je ipak samo borba misljenja, bar za sada.
 
Srbija je zemlja koja je mozda najteze u Evropi pogodjena komunizmom. To je jedan naopki i potpuno anahroni sistem i nazalost mislim da ce proci jos dosta vremena dok ne prevazidjemo sve pogubne posledice te iskrivljene ideologije.

Primetio sam da ovde postoje misljenja i da je Kina ostala komunisticka zemlja. To je samo donekle tacno. U Kini zaista, vlada komunisticka parija ali sistem koji je ona usvojila svodi se na surovi kapitalizam na celu sa privatnom svojinom. Tako je danas komunisticka partija ostala jedina da vlada Kinom, koja je u sustini postala prava kapitalisticka drzava.
 
Srbija,odnosno SFRJ.....
SFRJ,daleko daleko najmocnija i NAJLABAVIJA komunisticka zemlja.Vi mozete citati o tom vremenu,ja sam ga ziveo.Crveni pasos je bio najcenjeniji u svetu,najveci dogadjaj bi bio i punio stupce kad bi Ljuba Zemunac prebio nekog u inostranstvu(pok.Ljuba je sad amater za ove u ...sta smo mi sada?),za Poljsku,Cehoslovacku,Madjarsku,Bugarsku,Rumuniju,SSSR,smo bili pojam,postovani svugda u svetu(jesmo li i sada postovani?) i sve smo to lepo bacili u vodu.
Kako je smesno uporedjivati Tita sa Kastrom,Staljinom...Tile je bio dasa!Na stalnoj klackalici izmedju Zapada i Istoka.A znate od novijih politicara ko je prvi shvatio to i u mnogome ga jopirao? Zoran Djindjic! Samo na svoj nacin.Tito je okretanjem telefona dobijao milijarde dolara na 20-30 god,za razliku gde je danas pozajmica od sto milina dolara udarna vest svih medija.Jos nikako ne stoji a sto mladja generacija "upraznjava" danas u velikm kolicinama."Tito nas je zaduzio,pa sad i to vracamo",kazu oni.Ma nije nego.Tito ode,donese pare,a onda nasa vrhuska sa ondasnjim predsednicima Srbije Petrom Stambolicem,pa Drazom Markovicem,lepo ucuti a drugi odnesu pare.Pa nije licno Tito gradio Obrovac,Feni...ON je samo doneo pare,drugi su "gradili".
Ja ne znam da li danasnja generacija zamislja i misli da je kapitalizam ono sto gledaju na filmovima?
 
Komunizam je teorijski pravedan samo sto su to ljudi u praksi iskoristli(oni na vlasti naravno).Dok kapitalizam namece pravo jaceg i za to slede mnoge posledice.Pa pogledajte nasu zemlju-sve Americko firme, televizije se prodaju jedma za drugom,jede se americka hrana pije se americko pice,nose se americka odeca i obuca na TV-u su ameriki filmovi,serije,sport(pa poceli smo da prenosimo "ameriki fudbal"?! koji je jedan sraman sport).Ovde vlada americka kultura i mi smo u neku ruku(kao i zemje slicne nama)americaka kolonuja.
 
Komunizam kao ideologija je nesto kao raj na zemlji.Svi imaju sta zele i uzimaju koliko im treba.Ne znam da li je i koju je zemlju komunizam usrecio.Slazem se da je komunizam doneo brojne olaksice obicnom narodu, kao sto je socijali mir i veca prava za radnike, ali slobodu govora tj slobodu duha nije sigurno doneo.To je verovatno i uzrok pada komunistickog sistema u bivsim "crvenim" zemljama.Mislim da svet jednostavno nije bio spreman za komunizam.Uzmimo kod nas primer, u razdoblju od 45 do kraja 70-ih uspeh revolucije se merio i iskazivao uspehom u borbi protiv Velikosrpskih "zlikovaca", protiv svakog onog ko ne vidi ovaj svet crvenim (onakvim kakav je za tadasnje nase politicare bio), i protiv svakog onog neguje i odrzava svoj (u ovom slucaju Srpski) nacionalni duh i pokazuje ga u javnosti.Jednostavno ovde na brdovitom balkanu nije vladala radnicka, i tzv delic svetske revolucije, vec prava pravcata diktatura (navodno) proleterijata.Onaj ko se nije uklapao u kalup tadasnjeg komuniste bio je odbacivan od drustva i u mnogom slicajevima surovo kaznjavan.Proturanje bilo kakve druge ideologije sem komunisticke smatrano je smrtnim grehom.Zar je to sloboda i zar se moglo verovati da ce se takva drzava odrzati?Ajd da ne nabrajam da su SFRJ cinila i dva smrtno zavadjena naroda (jos iz I sv rata, i ko zna od kad sve jos), i da je vladala jedna neumerena politicka hajducija gde su se protivnici(protivnici naravno unutar te iste partije)razracunavali likidacijama (tako je bilo i za vreme stare Jugoslavije), i da je jedan covek idealizovan do te mere da je uzdizan maltene na pijedastal bozanstva i da se svaka njegova volja i odluka smatrala ja jedinu mogucu i jedinu ispravnu.

Uh sta bese pitanje?Komunizam ili kapitalizam?Pa ne znam, ne verujem da je na zemlji moguc sistem u kom ce svi biti srecni, ali mozda je najbolje resenje neka mesavina socijalizma i demokratije :)
 
socijalizam, definitivno :D
ne znam da li je komunizam u pravoj meri uopste zaziveo na ovim prostorima.
ono sto je bilo 70-tih je bar po mome mishljenju neka optimalna meshavina izmedju komunizma i socijalizma. ipak o tome sam samo citao. ali jedno znam. kada sam bio u Brazilu ljudi su bili odushevljeni idejom <radnickog samoupravljanja>. pitali su me da li je to stvarno postojalo. nosam zano sta da im odgovorim! njima je to samn snova jer su siti eksploatacije koju im severnjaci namecu.
nadam se da vam ovo neshto znachi,
cao
 
Па...није баш да сам комуниста али имам симпатије према самој идеји комунизма које се НИКО
до сад није држао.Иако сви знамо да је Тито бијо злочинац(као и
Павелић,Милошевић,Туђман...),морамо му ипак захвалити јер је дигао Југославију на ноге и
изборио се за њен углед у свету...између осталог он је убијао само политичке противнике као
сваки (искварени) комуниста а не као нацисти читаве народе.
 
pa ljudi ja ne mogu da verujem da neko moze da brani komunizam. to je isto kao da verujes u deda mraza. pa covece to je totalno suprotno ljudskoj prirodi. nikada necemo biti jednaki jer su jednostavno sljam, neki su malo manji sljam, a neki skoro da to nisu. a vi sto ste lepo ziveli za vreme komunizma i sada se busate u grudi, zelim vam da budete nesretni do kraja zivota. mi da smo normalan narod zavrsili bi smo sa komunizmom kada i svi normalni narodi, krajem 19 i pocetkom 20 veka.
 
vuk_:
Komunizam kao ideologija je nesto kao raj na zemlji.Svi imaju sta zele i uzimaju koliko im treba.Ne znam da li je i koju je zemlju komunizam usrecio.Slazem se da je komunizam doneo brojne olaksice obicnom narodu, kao sto je socijali mir i veca prava za radnike, ali slobodu govora tj slobodu duha nije sigurno doneo.To je verovatno i uzrok pada komunistickog sistema u bivsim "crvenim" zemljama.

Procitaj knjigu od Noama Comskog "Nuzne iluzije", ili ti "Kontrola uma u demokratskim drustvima", pa ce ti biti jasno da se to isto radi i u kapitalizmu koji je sinonim demokratskog drustva, samo jos perfidnije. Inace covek je tvorac Americke spoljne politike u posthladnoratovskom periodu i isti kritikuje hegemonizam Amerike i jevrejskog lobija.
 
Mislim da je bilo koje drustvo u kojem je sloboda govora i duha neogranicena unapred osudjeno na propast.Ne kazem da sam za diktaturu,ali neogranicena sloboda vodi u anarhiju.
Licno mislim da su i kapitalizam i komunizam izlizane ideologije pune unutrasnjih slabosti,i da je krajnje vreme za nastanak nekog novog koncepta.Pri tom pojam globalizacije ne uzimam u obzir,jer je potpuno nedefinisan i nejasan,pa verovatno predstavlja neku prelaznu fazu.
 
Колико се ја сећам комунизам проповеда да је све наше, а да нема моје и твоје, па бих свим комунистима поручио да ако су прави комунисти дају своје адресе да бисмо поделили њихову имовину и да бисмо се поиграли са њиховим девојкама и женама, јер је у комунизму све заједничко.

Баш ме занима колики би онда били комунисти.
 
Che Guevara:
Ziveo komunizam :D Debili,mozete pricati sta hocete,* vas Drazo,komunizam je najbolje drustvo


Ако је комунизам толико добар као што тврдиш, дај нам онда свима по 1.000 евра пошто као комунисти теби тај продукт "злог капитализма" није потребан.

А што се тиче комунизма прави пример за то је Северна Кореја. Тамо је кажу толико добро, да људи беже главом без обзира у "неразвијену и затуцану пропалим капитализмом, Јужну Кореју.
 
KAPITALIZAM-STAVLJA RADNI NAROD U NIZI RANG OD BURZUJA
KOMUNIZAM-SVI SU JEDNAKI,SVI SU RADNICKA KLASA,I DEFINISANI KAO NADNICARI.

KAPITALIZAM I KOMUNIZAM SU DVE SLICNE IDEOLOGIJE KOJE SU NAMETNUTE DA RAZJEDINE I UNISTE EVROPU.PRVA DA UNISTI ZAPADNU,A DRUGA ISTOCNU.U ZAPADNOJ EVROPI JE TO NAMETNUTO DA BI SE RADNICI BUNILI I DA BI IZBIJALI NEREDI. KOMUNIZAM JE UBACEN U RUSIJU ZATO STO SE RUSIJA NIJE MOGLA UNISTITI SPOLJA,PA SU KOMUNIZMOM USPELI IZNUTRA.POSLE SU SVE SLOVENSKE ZEMLJE BILE UNISTENE KOMUNISTICKOM IDEJOM O PREKOMERNOM RADU. U JEVREJSKOJ SVETOJ KNJIZI POZNATOJ KAO "TALMUD" PISE DA SU ZEMLJORADNJA I TESKI POSLOVI ZA NEJEVREJE,A VODJE KOMUNISTICKIH PARTIJA SU VECINOM BILI JEVREJI(TROCKI,KASTRO,CAUSESKU,T I T O,...).
 

Back
Top