Obama za Tursku u EU, Sarkozy ponovio svoje protivljenje

andeli apokalipse

Aktivan član
Poruka
1.926
Američki predsjednik Barack Obama smatra da bi Europska unija trebala nastaviti s procesom proširenja i primiti Tursku kao punopravnu članicu, dok se istovremeno francuski predsjednik Nicolas Sarkozy protivi ulasku Turske u EU, javljaju u nedjelju agencije.
http://jutarnji.hr/svijet/clanak/art-2009,4,5,,158529.jl
Obama, koji sudjeluje na summitu EU-SAD u Pragu, smatra da "Tursku treba čvrsto usidriti u Europu", te da bi ulazak Turske u Uniju značio da je EU "predana pocesu proširenja", javlja Reuters.

Sarkozy, međutim, smatra da je, kao prvo, na članicama EU-a da o tome odluče, a kao drugo, da se on osobno i dalje protivi ideji ulaska Turske u EU.

"Uvijek sam bio protiv i sada sam protiv. Turska je velika zemlja, saveznica Europe i SAD-a. Ona mora ostati privilegiran partner i moje je stajalište nepromijenjeno", objasnio je Sarkozy čije riječi prenosi AFP.

Također je istaknuo da velika većina članica EU-a dijeli francusko stajalište. (Hina) c/p Svaka čast Sarkoziju na ovom potezu treba tim dinosaurima iz Amerike i Rusije pokazati da nemaju pravo da se mjesaju u unutarnje poslove EU-a.To je naša europska stvar koga čemo primiti a koga ne u EU Turska geopolitički,kulturno,geografski i vjerski ne pripada Europi nego maloj Aziji.:hvala:
 
privilegirano partnerstvo, kako kaze i Merkel..cini mi se najbolje
samo Englezi bi htjeli vise; iako, turska , kada bi se doista sekularizirala (u sto osobno sumnjam) mogla bi biti most prema islamskim zemljama i "vatrogasac"
p.s. Turska je jednim svojimm dijelom u Europi

Turska je sekullarizirana, više od Bosne i Kosova... Bar ono što sam ja od Turske video...
 
privilegirano partnerstvo, kako kaze i Merkel..cini mi se najbolje
samo Englezi bi htjeli vise; iako, turska , kada bi se doista sekularizirala (u sto osobno sumnjam) mogla bi biti most prema islamskim zemljama i "vatrogasac"
p.s. Turska je jednim svojimm dijelom u Europi

Taj dio je bio Grčki dok nisu Turci prešli bospor i okupirali taj starokršćanski grad Istanbul (turski: İstanbul, novogrčki: Κωνσταντινούπολη, latinično: Konstandinoúpoli, na hrvatskom se još naziva ili nazivao Carigrad i Konstantinopol), Položaj Bizantiona motivirao je Konstantina Velikog na utemeljenje Novog Rima (latinski: Nova Roma) tj. Konstantinopola (grčki: Κωνσταντινούπολις, latinično: Kōnstantinoupolis, latinski: Constantinopolis). Po legendi, proročanski san pokazao mu je položaj grada. Konstantinopol je postao i ostao prijestolnica Istočnog Rimskog Carstva ili Bizantskog Carstva, sve do njegova pada 1453. godine.:andjeo:
 
Potpuni je debilizam i pomisao da bi Turska jednog dana mogla da postane članica EU i nikad mi nije bilo jasno zašto Turska uopšte to i pokušava.

Pogledajte kartu Turske:

turska1.jpg


Ja ne znam koliko je to uopšte u procentima ali NAJVEĆI DEO TURSKE PRIPADA AZIJI a samo mali deo teritorije Turske pripada evropskom kontinentu. Dakle, samo ovaj malecni deo Turske gore leveo ispod Bugarske (Bulgaria) je u Evropi, SVE OSTALO JE U AZIJI. Odnosno, Evropa je gore, levo, i ona se vrlo malo i vidi na ovoj karti a ovo sve ostalo je Azija. I ne znam uopšte po kom osnovi i logici Turska traži da je prime u EU.

A plus što je turski narod muslimanske veroispovesti a u EU i uopšte u Evropi većinu čine Hrišćani. Znači oni su totalno različita vera, kultura, geografski skoro potpuno pripadaju Aziji a ovamo traže da postanu punopravna članica EVROPSKE Unije. :dontunderstand:
 
I sad da ta EU zaista nesto predstavlja trebali bi lideri iste da zapitaju Obamu:"Alo majmune sta tebe briga koga cemo mi da primimo u EU ; gledaj svoju USA !!!???"

Upravo tako mu trebaju poruciti a sa ovim se vidi da EU nema alternative kada nam Rusija i SAD-a žele ponovo krojiti politiku i povijest kao za vrijeme okupacije Europe i blokovske podjele,treba im jasno reči svakog gosta 45godina dosta:hvala:
 
Geografija nije kljucna, geografski i Kipar pripada Aziji a ne Evropi.

Kljucna je kultura, ne u smislu da su Turci nekulturni vec da njihova kultura nije kompatibilna sa evropskom. Primiti ovako veliku i mnogoljudnu zemlju drugacije kulture u zajednicu je recept za konflikt i propast, kao sto je lepo rekao Ziskar D'esten.

Zato na tome upravo i insistiraju oni kojima ne odgovara EU, a pogotovo ne jaka EU - Ameri i Britanci.
 
Turska je sekullarizirana, više od Bosne i Kosova... Bar ono što sam ja od Turske video...

da znam, ali islamizam jaca svakim danom....svako malo napadi islamista po Istambulu, Ankari...a i ovaj prdsjednik, Erdögan, ili kako se vec zove, strogo naginje islamskom fundamentalizmu...samo, na svu srecu, Armija Turske( bar zasad...i zbog toga je bitno da su u NATO-u) bi preko noci uvela ponovo diktaturu da kojim slucajem islamisti dodu na vlast...
treba se to dobro promatrati (sa europskih pozicija...i kazem, mozda Englezi i nisu toliko u krivu jer ako im se kroz clanstvo u EU nametnu evropski sistemi vrijednosti...npr. pravo zena itd. )
 
Geografija nije kljucna, geografski i Kipar pripada Aziji a ne Evropi.

Kljucna je kultura, ne u smislu da su Turci nekulturni vec da njihova kultura nije kompatibilna sa evropskom. Primiti ovako veliku i mnogoljudnu zemlju drugacije kulture u zajednicu je recept za konflikt i propast, kao sto je lepo rekao Ziskar D'esten.

Zato na tome upravo i insistiraju oni kojima ne odgovara EU, a pogotovo ne jaka EU - Ameri i Britanci.

Trebaju prvo rješiti pitanje Kurda kojih ima 20milijona u Turskoj i traže svoju autonomiju na jugu Turske a nakon toga Ankara mora platiti oštetu Armeniji za genocid nad njima u prvom svjetskom ratu.To su samo neki od zahtjeva koji im je EU stavila da riješe ako žele približiti Europskoj uniji.:hvala:
 
I sad da ta EU zaista nesto predstavlja trebali bi lideri iste da zapitaju Obamu:"Alo majmune sta tebe briga koga cemo mi da primimo u EU ; gledaj svoju USA !!!???"

Pa nemoj tako da pričaš o našem globalnom tj. sveCkom preCedniku Obami. Ipak je on predsednik svih nas. :lol: A i na B92 kažu: "Predsednik Obama...". Ne kažu: "Predsednik SAD Barak Obama...", kao da je on predsednik sveta. :lol:

Sad bi po toj logici, Berluskoni trebao da kaže da se zalaže za što skoriji prijem Turske u SAD jer ako bi se gledao princip geografske pripadnosti, Turska koliko pripada Evropi toliko pripada i Americi. :lol:

Uglavnom sve te priče o prijemu Turske u EU su samo prazne priče i Turska NIKADA neće ući u EU !!!
 
Geografija nije kljucna, geografski i Kipar pripada Aziji a ne Evropi.

Kljucna je kultura, ne u smislu da su Turci nekulturni vec da njihova kultura nije kompatibilna sa evropskom. Primiti ovako veliku i mnogoljudnu zemlju drugacije kulture u zajednicu je recept za konflikt i propast, kao sto je lepo rekao Ziskar D'esten.

Zato na tome upravo i insistiraju oni kojima ne odgovara EU, a pogotovo ne jaka EU - Ameri i Britanci.

Ma kako nije ključna ? Kako Turska može da postane član EU kad samo njen stoti deo pripada Evropi ? Po kojoj logici ? To je potpuno nelogično.

A u Uniju je primljen samo grčki deo Kipra.
 
NKARA, Turska -- Zemlja planira prevesti Kuran, ključnu vjersku knjigu u Islamu, na kurdski jezik u sklopu tekućih napora na povećanju prava Kurda i provedbe političkih standarda EU, priopćilo je u srijedu (18. ožujka) lokalno Ravnateljstvo za vjerska pitanja. "Ne želimo izostaviti kurdski jezik u pripremi prijevoda Kurana na ostale jezike", izjavio je Mehmet Gormez, potpredsjednik ravnateljstva. Između 12 i 14 milijuna Kurda živi u Turskoj, ali korištenje njihova jezika u političkim govorima i službenim kontaktima još uvijek je zabranjeno. Nakon provedbe reformi usmjerenih na jačanje njezine kandidature za prijam u EU, Ankara je povećala kulturna i politička prava kurdske manjine, djelomično i pokretanjem kurdskog kanala na državnoj televiziji. (Vatan, Sabah - 19/03/09; Reuters, Worldbulletin, MSNBC - 18/03/09) http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/hr/newsbriefs/setimes/newsbriefs/2009/03/19/nb-05
 
Potpuni je debilizam i pomisao da bi Turska jednog dana mogla da postane članica EU i nikad mi nije bilo jasno zašto Turska uopšte to i pokušava.

Pogledajte kartu Turske:

turska1.jpg


Ja ne znam koliko je to uopšte u procentima ali NAJVEĆI DEO TURSKE PRIPADA AZIJI a samo mali deo teritorije Turske pripada evropskom kontinentu. Dakle, samo ovaj malecni deo Turske gore leveo ispod Bugarske (Bulgaria) je u Evropi, SVE OSTALO JE U AZIJI. Odnosno, Evropa je gore, levo, i ona se vrlo malo i vidi na ovoj karti a ovo sve ostalo je Azija. I ne znam uopšte po kom osnovi i logici Turska traži da je prime u EU.

A plus što je turski narod muslimanske veroispovesti a u EU i uopšte u Evropi većinu čine Hrišćani. Znači oni su totalno različita vera, kultura, geografski skoro potpuno pripadaju Aziji a ovamo traže da postanu punopravna članica EVROPSKE Unije. :dontunderstand:

EU će obuhvatati nekadašnje rimsko carstvo, plus istočna Evropa...

images
 

Back
Top