Srbija rekorder po kamatama: prosečna kamatna stopa na kratkoročne kredite je 57%!!

Тихи

Starosedelac
Poruka
160.873
Srbija rekorder po kamatnim stopama
5. april 2009. | 16:52 | Izvor: B92
Beograd -- Prosečna kamata na kratkoročne pozajmice u Srbiji u martu iznosila je više od 57 odsto, što je najviša kamata, ne samo u regionu, već i u Evropi.

B92 je istaživao zašto su kamate na kratkorične bankarske pozajmice u Srbiji najskuplje u Evropi. Prosečna kamata na kratkoročne pozajmice u Srbiji prošlog meseca iznosila je nešto više od 57 odsto, pokazuju podaci Narodne banke Srbije. Na osnovu tih pokazatelja, građani Srbije plaćaju najskuplje zajmove ne samo u regionu, nego i u Evropi.

Krajem prošle godine prosečna kamata na kratkoročne kredite u Srbiji iznosila je oko 30, a u januaru skoro 33 odsto.

Na tržištu Srbije, reklo bi se, konkurencija nikad veća. Sada u našoj zemlji posluju 34 banke i sve one imaju jednu zajedničku, jasno uočljivu karakteristiku u poslovanju - visoke marže na skoro sve vrste pozajmica.

Zato i ne čudi, slažu se i ekonomisti, što prosečna kamata na keš i potošačke kredite, kreditne kartice i minuse na tekućim računima iznosi neverovatnih 57,38 odsto.

“Mi imamo, ne samo sada, nego i u ranijem periodu, zelenašku kamatnu stopu”, kaže Saša Đogović iz Instituta za tržišna istraživanja.

“To je prevashodno posledica visokog rizika koji postoji ovde, koji se ukalkuliše u cenu novca, odnosno prilikom formiranja kamatne stope. I to je posledica kreditno monetarne politike koju vodi Narodna banka Srbije”, smatra on.

Monetarna politika Narodne banke Srbije, istina, već dugo je vrlo oštra.

Guverner Jelašić to pravda održavanjem stabilnosti cena.

Bankarima je, međutim, upravo to jedan od razloga za visoke kamate.

Za visoke kamate i ovu nesvakidašnju od preko 57 odsto, koja visinom ulazi u anale bankarskog poslovanja, guverner smatra da imaju i neku vrstu edukativne funkcije.

“Jedan veliki broj banaka namerno koristi takve kamatne stope, da ni u kom slučaju ljudi ne bi koristisli takve kamatne stope, već samo dozvoljeni minus, da se na takav način zadužuju”, ocenio je guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić.

“Ja se iskreno nadam da će to uticati i ovde, kao i u drugim zemljama, da ljudi neće koristiti takav vid zaduživanja”, rekao je on.

Ekonomisti smatraju da cena bankarskih pozajmica zapravo najviše govori o trenutnom stanju u privredi Srbije.

“Kamatna stopa koju ste pomenuli ukazuje na nivo nelikvidnosti u privredi, nivo nelikvidnosti stanovništva, i želju da se dođe do živog, gotovog novca”, rekao je ekonomski analitičar Miroslav Zdravković.

Od septembra do februara, kažu podaci statističkog biltena NBS-a, stanovništvo je dugove prema bankama smanjilo za 132 milona evra, najviše za minuse po tekućim računima.

Ipak, zabeležena su i sve češća kašnjenja pri otplati.

Međutim, kada je novac hitno potreban, za njegovu cenu, odnosno kamatu, najčešće se ni ne pita.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=04&dd=05&nav_category=9&nav_id=353968


------------------------

sve u svemu zuti odrase ovaj jadan napaceni narod zajedno sa svojim pajtasima zelenasima koji sebe vikaju za bankare :thumbdown:

u evropskoj uniji svaka kamatna stopa preko 15% mesecno jeste zelenasanje al u srbiji to prolazi opusteno :dash: :dash: :dash:
 
Da je previše - jeste, ali ko te bije po ušima da uzimaš.Jedino što ti nikako ne kapiraš da je to kamata na godišnjem nivou:mrgreen:

za tu kamatu bi se u svakoj normalnoj drzavi u zatvor...jer je lihvarska (i na godisnjem nivou)
bez mogucnosti kreditiranja (uz pristupacne kamate) nema ekonomskog razvoja niti napretka, kako za gradane tako i za privredu..
 
Време показује да су ови 100 пута гори од Слобе.

Да је Милошевић ваљао, није ...

Али да је ова збирштина,
која је зајашила и нема намеру да сјаше (укључујући и СПС)
много гора, то је евидентно !!!
 
Heh kakve lazi.

Lepo na www.kamatica.com mozete videti da je najveca kamata na cash kredit u Metals banci i to 34%. Naravno to je dinarski kredit.

Najveca kamata po dozvoljenom minusu je u Postanskoj stedionici od 2.7% na mesecnom nivou sto je oko 32% godisnje.

Sve je to daleko od navedene kamate od nekih neverovatnih 57%.

U tekstu su tretirane kratkorocne pozajmice a ja sam prilozio najvece uopste kamate i po kratkorocnim i po dugorocnim kreditima.

Naravno navedene kamate su i ovde daleko vece od proseka. Jer u prvom slucaju imamo na ivici bankrota Metals Banku. A u drugom slucaju imamo nejneprofitabilniju finansijsku instituciju prosle godine Postansku stedionicu.

Prosecne kamate za cash kredit u Srbiji su oko 24% dinarski i oko 15% index u eur.

Tako da Tihi pogledaj malo www.kamatica.com pre nego sto nam pustas ovako glupave vesti pisane od strane polupismenih novinara. Posto je u pitanju B92 izdajnicka TV jasno je da je ceo tekst provokacija.
 
Uzimi cash kredit indeksiran u evrima i nema sanse da prodjes sa kamatom od 15 %, a ako pitas nekog iz banke on ce ti reci da ne zna kolika je stvarna kamata !

Pitao sam ja mnoge i boga mi svaki zna dobro kolika je kamata :eek: Pa kako bi ti pravio ugovor?

Inace na kamate dinarskih kredita najvise utice repo stopa NBS i to nema nikakve veze sa zelenasenjem banaka nego zelenasenjem NBS. Nasa repo stopa je sada cak 16,5%. U Rusiji je 13%. Na zapadu su kao kontra krizi smanjili stope pa je u SAD cak samo 0,25%.

Ovo sto sam zacrveneo je ili retardiranost ili laz :D
 
za tu kamatu bi se u svakoj normalnoj drzavi u zatvor...jer je lihvarska (i na godisnjem nivou)
bez mogucnosti kreditiranja (uz pristupacne kamate) nema ekonomskog razvoja niti napretka, kako za gradane tako i za privredu..

eto po prvi put da se ja i ti slozimo

bez pristupacnih kredita sa pristupacnim kamatama nema ekonomskog razvoja i napretka

znaci Srbija ne moze da napreduje dok bagru zutu demokratsku ne smenimo pohapsimo i ne razbucamo bankarsku demokratsku zhutu mafiju :evil:
 
Heh kakve lazi.

Lepo na www.kamatica.com mozete videti da je najveca kamata na cash kredit u Metals banci i to 34%. Naravno to je dinarski kredit.

Najveca kamata po dozvoljenom minusu je u Postanskoj stedionici od 2.7% na mesecnom nivou sto je oko 32% godisnje.

Sve je to daleko od navedene kamate od nekih neverovatnih 57%.

U tekstu su tretirane kratkorocne pozajmice a ja sam prilozio najvece uopste kamate i po kratkorocnim i po dugorocnim kreditima.

Naravno navedene kamate su i ovde daleko vece od proseka. Jer u prvom slucaju imamo na ivici bankrota Metals Banku. A u drugom slucaju imamo nejneprofitabilniju finansijsku instituciju prosle godine Postansku stedionicu.

Prosecne kamate za cash kredit u Srbiji su oko 24% dinarski i oko 15% index u eur.

Tako da Tihi pogledaj malo www.kamatica.com pre nego sto nam pustas ovako glupave vesti pisane od strane polupismenih novinara. Posto je u pitanju B92 izdajnicka TV jasno je da je ceo tekst provokacija.

Nigde ti tamo na sajtu kamatice ne pise da su najvece kamatne stope na tzv dozvoljeni minus i da se najveci broj gradjane zaduzuje preko tog dozvoljenog minusa

ne znas ti to jer ti tata i mama i dalje daju pare za dzeparac. znaces kad budes imao platu 200-250 evra a banka ti ponudi dozvoljeni minus od 500 evra a ti nnstop u bedi i nikako ne moze da isplivas sa troskovima.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Niko ne tera ljude da uzimaju kredite.
Ja se tu ne bih potresao ni najmanje.
Neka im uzimaju i 100%... ako gradjani ne mogu da se strpe ili da zarade novac neka ne ulecu u kredite.
Da nema potraznje za novcem, ne bi ni bile tolike kamate.
Znaci klasican zakon ponude i potraznje.
Mnogo njih trazi lovu a banke tesko dolaze do kesha.
Znaci treba da im deru kozu sa ledja kad recimo neko uzima kredit da bi kupio automobil koji realno ne moze da ima.
Hoces mecku od 50.000 a realno mozes da vozis Yuga od 2000.
To je cena iluzije koju treba da plate srljatori.
Ja se tu ne bih potresao ni najmanje , neka im banke sve uzmu...onda ce se opametiti...kad ostanu bez icega.
Bice dobri za pouku ostalim ljudima da ne ulecu u te budalastine.
 
Niko ne tera ljude da uzimaju kredite.
Ja se tu ne bih potresao ni najmanje.
Neka im uzimaju i 100%... ako gradjani ne mogu da se strpe ili da zarade novac neka ne ulecu u kredite.
Da nema potraznje za novcem, ne bi ni bile tolike kamate.
Znaci klasican zakon ponude i potraznje.
Mnogo njih trazi lovu a banke tesko dolaze do kesha.
Znaci treba da im deru kozu sa ledja kad recimo neko uzima kredit da bi kupio automobil koji realno ne moze da ima.
Hoces mecku od 50.000 a realno mozes da vozis Yuga od 2000.
To je cena iluzije koju treba da plate srljatori.
Ja se tu ne bih potresao ni najmanje , neka im banke sve uzmu...onda ce se opametiti...kad ostanu bez icega.
Bice dobri za pouku ostalim ljudima da ne ulecu u te budalastine.

glupa zuta logika

zakonska obaveza drzavnih organa jeste da sprece zelenasenje

po tvojoj logici ne treba proganjati ni narko dilere jer niko ne tera nikog da uzima drogu i da se drogira. glupa zuta logika.
 

Back
Top