Zagrevanje u borilackim vestinama i sportovima

starolecanin

Primećen član
Poruka
852
Pozdrav svima!!!
Otvorio sam ovu temu jer me interesuju vasa misljenja o vaznosti zarevanja u zavisnosti od vestine ili spota? Kakav je koncept zagrevanja kod vas? Da li zagrevanje uvek izvodi trener ili nekada i ucenik (bez obzira na pojas)?
Neki pridaju vaznost vise neki manje, mislim na trenere. Ja licno mislim da je jako dobro zagrevanje od presudne vaznosti za zdravlje, jer trening bez kvalitetnog zagrevanja je stetan u neku ruku. Desavalo mi se u realnom aikidou da nekada traljavo odradim zagrevanje, nakon cega je gotovo uvek posle treninga pa sutradan osecam blagi bol na mestima gde su mi radjene poluge, sto nije obicaj kada ga odradim kvalitetno. Tako da me interesiju vasa iskusva, po najvise od udarackih sportova jer nisam imao kontakata sa njima...
Hvala svima na odgovorima!!!
 
Evo mog mislljenja...Zagrevanje je naravno bitno da smanjimo sanse da se povredimo na treningu,medjutim-smatram da su vezbe istezanja i zagrevanja gubljenje dragocenog vremena na treningu.Neki se pola treninga zagrevaju i rade vezbe snage ssto je po meni nedostatak ideje za trening.Ono sto ja praktikujem je sledece:pre svakog treninga odradim kuci prvo istezanje 10-ak minuta,pa vezbe snage jedno sat-sat i po,pa onda krenem na trening gde sat i po vezbam tehnike i ostalo,a ne da gubim tih dragocenih sat i po na ono sto mogu da radim kuci sam.Onaj ko placa da radi sklekove,trbusnjake i da trci na treningu je loodak.Mir
 
Prilicno dobar odgovor. I mene je uvek zgranjavalo da ljudi zapravo fizicku pripremu odradjuju na treninzima vestine...ali vljada je to nedostatak licne odgovornosti i predanosti, pa se ljudi oslanjaju na trenera da ih tera na sklekove i sl.

No, smatram da je zagrevanje vazno, te stoga volim da radim sa ljudima koji imaju prethodno trening iskustvo, Naime, u tom slucaju pustim da svako za sebe odradi opste zagrevanje 5-10 min, a zatim ja vodim specificno zgrevanje jos 10-ak minuta. Nakon toga, uglavnom redoslev vezbi na treningu koncipiram tako da u smislu fizickih zahteva dobijemo neko odgovarajuce napredovanje.

Ipak, rekao bih da je mozda cesca boljka nedostatak adakvatnog zavrsnog dela treninga, u smislu istezanja i razgrevanja, odnosno vezbi koje su usmerene na prevenciju negativnih efekata koji bi mogli da nastanu akumulacijom biohemijskih produkata i prosto mehanickih dejstava tokom treninga. MIslim da je to uzrok svih onih neobjasnjivih bolova u zglobovima ili mikropovreda misica za koje nemamo objasnjenje kako su se i kada dogodile.
 
Zagrevanje je jedno od najvaznijih stvari u borilackim vestinama. Bez obzira na to da li su vise zastupljeni udarci ili poluge i bacanja, ne treba ga ni u kom slucaju zanemariti, ali ne treba ga ni mesati sa trcanjem ili odredjenim vezbama dinamike koje sluze da bi nas " probio znoj ". Knjige kazu da trecina svakog treninga treba da bude zagrevanje. Ukoliko radite borbu u to ulazi i trcanje, ukoliko ne samo specificno zagrevanje treba da bude 1/3 treninga. Kod mene je uvek tako, pola sata zagrevanje, sat vremena rad tehnika/borbi ili ostalo. Sto je sasvim dovoljno svakome, naravno uz uslov da je trenong svakodnevan
 
Slazem se, ali trcanje i slicne vezbe mogu da se koriste u zagrevanju, kao pocetni opsti deo, ali ne treba to predugo gnjaviti, vec sto pre preci na specificno zagrevanje. Inace sam termin specificno vec nagovestava da se tu prakticno pravi prelaz prema tehnickom delu treninga. No, u tom smislu, i dalje postoje neki propusti u organizaciji treninga. Naime, u vestinama koje imaju sirok spektar tehnickog sadrzaja (grappling, kikboks, stojece poluge, rad sa oruzjem...) ponekad ljudi ne shvataju da specificni segment zagrevanja treba da se prilagodi programu za TAJ DAN. drugim recima, iako specificno zagrevanje moze da bude u skladu sa, recimo, kikboks fragmentom vestine, nije prikladno za dan kada se na treningu radi parterno rvanje.
 
Kad se sibas sa nekim na ulici,hormoni odrade deo posla,'dignu' telo do 'radne temperature'...a,i istegnuce misica ti je tada najmanja briga...Sa druge strane,kad dodjes umoran,pospan...u salu za vezbanje,onih petnaestak minuta zagrevanja ti prakticno odredjuju kvalitet treninga-ako ne pripremis um i telo za napore,verovatno ces lose da odradis trening tj. gubis vreme i bolje da ne treniras tog dana...A,psihicka priprema ili prebacivanje iz svakodnevnog u borbeni mod je,po mom misljenju,najvaznija stvar u tuci-koliko brzo uspes da se adaptiras na izazove,koliko brzo reagujes na akciju ili pretnju...
 
Citao sam par knjiga i clanaka o Krav Magi.Ti ljudi daju vrlo konkretne i vrlo primenljive savete...u vecini skola/stilova,psihicki stav u borbi se svodi na to da se uzdignes iznad sukoba,nadjes harmoniju sa protivnikom i slicne neprakticne gluposti...Zanimljive predloge i resenja video sam i u pentjak-silatu,ali,ni silat nisam trenirao tako da su moje informacije 'insajderske'...Ovo je zanimljiva tema,pa ako neko ima vise iskustva u tome,molio bih ga da podeli sa ostalima...
 
pazi ovako...na treninzima sam se zagrevao redovno,radilo se malo i na meditaciji i slicno,alli to nije to...jednom prilikom,ustvari cesto se desava, dok sam vozio covek zamalo da me udari,i jos poce da vice i izlazi iz kola.U istom trenutku sam skocio iz kola a osetio sam kako mi oci zakrvavile i gubim dah od adrenalina.Na takve stvari treba biti spremani,a ne meditirati i sl. , nego vezbati psihu i pripremati je za iznenadne napade i borbu,po mom skromnom misljenju.
 
Vidis,u momentu konflikta organizam ti je bio toliko prepun adrenalina,da nisi ni razmisljao da li je neophodno da se bijes,koju tehniku da upotrebis i sl.To znaci da se telo samo spremilo,podsvest je zavrsila posao,svesnost je potisnuta u drugi plan i zivotinja stupa na scenu...To se svima desava,ali ne uvek ( nazalost ).Ponekad podsvest zakljuci da si slabiji,inferiorniji,da mozes da budes povredjen,da je bolje da bezis nego da se suprotstavis...E,sta raditi u takvim situacijama,pod uslovom da bezanje nije prihvatljiva opcija?
 
Pa o tome ti pricam,treba raditi na tom aspektu borbe mozda vise nego na ostalim,fizickim aspektima.Ne dozvoliti da adrenalin nadvlada,nego um.Do skora nas je instinkt "vadio" i spasavao zivot dok smo bili okruzeni divljim zverima,medjutim mislim da smo od tada evoluirali i da treba da nastavimo taj proces.Uzdigli smo se od zivotinja zahvaljujuci umu,ne instinktima,i mislim da treba nastaviti u tom smeru
 
nas trening traje 90 minuta,dakle sat i 30 minuta.enivejz,na treningu se jedno pola sata dobro zagrejemo(ukljucujuci istezanja,sklekove,trbusnjake,zagrevanje zglobova...)na kraju treninga radimo vezbe relaksacije:) na treninzima mi se desavalo da kada me bace,urade polugu,me boli! npr urade mi 1 polugu i suradan nemogu da pomerim ruku, nogu :O. zagrevanje je veoma bitno,da pomene,morate biti i psihicki spremni
 
Poslednja izmena:
Citao sam par knjiga i clanaka o Krav Magi.Ti ljudi daju vrlo konkretne i vrlo primenljive savete...u vecini skola/stilova,psihicki stav u borbi se svodi na to da se uzdignes iznad sukoba,nadjes harmoniju sa protivnikom i slicne neprakticne gluposti...Zanimljive predloge i resenja video sam i u pentjak-silatu,ali,ni silat nisam trenirao tako da su moje informacije 'insajderske'...Ovo je zanimljiva tema,pa ako neko ima vise iskustva u tome,molio bih ga da podeli sa ostalima...

Neprakticni saveti nije isto sto i nerazumljivi... :roll:
 
zanimljivo...fleksibilnost i pokretljivost ovog coveka je stvarno za rispekt

Bas to!!! Ja mislim da takve vezbe zagevanja se ne rade ni u jednom javnom sportu ili vestini... Opet, to je samo po mojim opsezima znanja... Prosto je neverovatno koliko se daje akcenat na motoricke sposobnosti vezbaca... Takva zagrevanja mislim da ne bih smetala jednom u 3-4 treninga ni jednom sportisti...
 

Back
Top