Pošto Kosovo

Waterfall

Legenda
Poruka
50.245
Trend iseljavanja Srba s Kosova nastavlja se i poslednjih dana, ljudi beže zbog isključenja struje, teške materijalne situacije, ugrožavanja bezbednosti.

Zbog učestalih isključenja struje, koja u nekim mestima traju i po nekoliko nedelja, teške materijalne situacije i ugrožavanja lične bezbednosti, Srbi s Kosova i Metohije u poslednje vreme sve više prodaju svoja imanja i kuće i sele se u Srbiju.

U selu Rabovce, opština Lipljan, za 200 do 300 evra može se kupiti ar njive, a cene placeva s kućom kreću se od 3.000 do 5.000 evra. Na nešto atraktivnijim lokacijama, poput Čaglavice, koja je na tri kilometara od Prištine, cene imanja su više. Za jednu njivu treba izdvojiti od 5.000 do 20.0000 evra po aru, dok se unutar sela cene placeva kreću od 15.000 do 30.000 evra.
- U Čaglavici, koja je bila etnički čisto srpsko selo sa 300 domaćinstava, do danas je prodata trećina srpskih kuća. Tu je nekad živelo svega 15 albanskih porodica, i to na periferiji, dok danas u samom selu ima preko 150 kuća, a na periferiji oko 200 Albanaca. Čak je i Agim Čeku u Čaglavici sazidao veliku kuću! Albanci sve to rade planski. Kupuju od Srba kuće, pa ih sruše i na tim placevima prave svoje vile - kaže za Kurir jedan od meštana Čaglavice koji je iz bezbednosnih razloga insistirao na anonimnosti. On tvrdi da svako malo iskrsne neki sukob Srba i Albanaca.

- Kad zidaju, Šiptari obično prolaze kroz dvorišta naših ljudi, naprave veliki nered ispred kuće s kamionima i građom... Prošle godine kupili su dva placa unutar sela i na njima napravili 55 kuća. Na taj način od jednog srpskog placa prave svoja naselja - objašnjava za Kurir jedan meštanin Čaglavice.

Naš sagovornik dodaje da ništa bolja situacija nije ni u drugim mestima širom južne pokrajine.

- U Rabovcu je u protekla tri meseca prodato deset srpskih kuća. Razlozi za to su višestruki - od krađe stoke pa do pretnji po ličnu bezbednost. Najkritičnija je situacija u selu Pasjane, odakle se samo tokom prošle godine iselilo 120 srpskih porodica - upozorava naš sagovornik.

Zvonimir Stević, državni sekretar u Ministarstvu za KiM, priznaje u izjavi za Kurir da iseljavanje Srba s Kosmeta poprima dramatične razmere.
- Taj proces je naročito izražen na području centralnog Kosmeta, gde Srbi prodaju imanja po enormno visokim cenama. Naši sunarodnici sele se i iz Kosovskog Pomoravlja i Metohije. Iz Štrpca se samo u prošloj godini iselilo 50 mladih bračnih parova zbog nemogućnosti zapošljavanja. To i nedostatak bezbednosti ključni su razlozi zbog kojih naši ljudi beže. Moram da priznam da nismo uspeli da nađemo adekvatno rešenje za ovaj problem. Možda se nešto može učiniti organizovanim povratkom Srba na KiM - ukazuje Stević najavljujući da će Ministarstvo za KiM ovih dana predstaviti strategiju održivog opstanka i povratka na KiM.

KURŠUMLIJA SLEDEĆA

Zoran Vučković, predsednik opštine Kuršumlija, kaže za Kurir da je bezbednosni faktor jedan od ključnih razloga zbog čega se stanovništvo iseljava iz tog dela Srbije.
- Ako se ovakav trend nastavi, cela naša opština će za dvadesetak godina biti brisan prostor! U nekim selima na granici sa administrativnom granicom živi svega po nekoliko ljudi, uglavnom staraca, dok su nam četiri sela skroz prazna. Po podacima iz decembra 2008. u našoj opštini živi oko 19.500 ljudi. Ceo toplički region, u koji spadaju Kuršumlija, Prokuplje, Blace i Žitorađa, ima nešto više od 100.000 stanovnika, dok opština Podujevo na KiM, iz koje nam Šiptari upadaju i seku drva, broji preko 120.000 ljudi - ističe Vučković.

http://www.kurir-info.rs/clanak/politika/kurir-30-03-2009/posto-kosovo
 
pa vlast srbije igra na sledecu kartu.

ne mozemo zbog naroda da priznamoi nezavisnost al cemo zato da se pravimo ludi i da ostavimo srbe na kosovu same sebi , i tako ce oni tiho da se iseljavaju i problem resen.
 
Pa tako se radi od 70tih godina. Srbi masovno prodaju, a šiptari kupuju i zidaju. Da toga nije bilo, ne bi bilo tako malo Srba na Kosovu. I sad su ti što su za udžerice kupili po 3-4 stana, najglasniji u uzvikivanju "Kosovo je Srbija".

Лицемеру. Ти хоћеш да остану доле да буду клани силовани и да живе као у конц логорима. Баш тебе брига да шиптарима искључиш струју, а камоли да пошаљеш војску да заштиути србе на косову.
 
Lepo sam ti rekla da me zaobilazis.

A sad ti i ovako javno kazem.

pa ne znam sta me stalno prozivas. pogledaj gore postove i prestani da me proganjas po forumu. to sto ti nisi u stanju da srocis jednostavno u dve recenice temu topika to je tvoj problem.

najlakse ti je to copy paste pa sad mi treba da razmisljamo sta si htela da kazes. mozda nemas dara za pisanje.
 
..zato ja NEĆU moju šumu u Srijemu da prodam ni za kakvu lovu.
..nema tih para..makar crko..ali nedam...sina imam..slike od pradjede...prabake je vidio.. na grobovima jos nije bio..ovo ljeto ide da zapali svijecu...neka zna..odakle su mu korijeni.iz..Novog Slankamen-a..
...e tako...sad mozemo dalje..
 
pa ne znam sta me stalno prozivas. pogledaj gore postove i prestani da me proganjas po forumu. to sto ti nisi u stanju da srocis jednostavno u dve recenice temu topika to je tvoj problem.

najlakse ti je to copy paste pa sad mi treba da razmisljamo sta si htela da kazes. mozda nemas dara za pisanje.

:rotf: :rotf:
Tvoje komentare niko ne shvata ozbijno.

Potpuno razumem da je tebi tesko da ukapiras sta sam htela da kazem. :lol:
 
:rotf: :rotf:
Tvoje komentare niko ne shvata ozbijno.

Potpuno razumem da je tebi tesko da ukapiras sta sam htela da kazem. :lol:

:mrgreen:

bolje da me shvataju neozbiljno nego nezrelo kao tebe :mrgreen:

a opet ti kazem, no ti nisi u stanju da drzis paznju pri citanju vise od dva slova, niko te na temi nije shvatio u kontekstu koji si joj namenila. valjda zato sto je ovo vec hiljaditi topik na istu temu pa je postalo dosadno. kao sto je i tvoje pisanje :):cool:

i kazem ti opet prestani da me proganjas. svi ti se smeju.
 
Ako su cijene po površini poljoprivrednog zemljišta točne, mogu vam reći da su bogovske!
Od 2 eura pa naviše po m[SUP]2[/SUP] za njivu je fenomenalno!
Nije čudo da Srbi prodaju.
 
Умноболниче. Ти хоћеш да помогнеш шиптарима да скроз освоје косово. Такве као ти треба покупити широм Србије и натерати на силу да буду живи штит и отерати доле на ослобађање косова. Цар Лазар је секао главе онима који нису хтели да ратују за косово, тако треба и данас.

Цар Лазар: Ја не одлучујем да кренем у бој на основу тога колика ми сила прети већ колика је светиња коју браним.

Pa ti idi pa gini uludo... Malo li je Srba pobijeno za badava... Sad nemožeš da vratiš Kosovo, ni da te je6e tači u boolju, kretenu.... Je6em vas glupe sve kojima nije dosta prolivene srpske krvi... Nisi možda razmišljao šta je Car Lazar pričao o jačanju nacije ili pozitivnom natalitetu... Ti bi da Srbe šalješ u štit, gowno izdajničko, nije ti dosta srpske krvi budalo...
 
I treba da se isele ,kad nemaju nikakkvu vise pomoc od Srbije.
Zavrsili su svi Ministri sa oslaskom na Kosovu.
Jadni ljudi,sta da rade vise.
Gledajte realno.

Da prodaju i da dodju u Srbiju, malo medju ljude, umesto medju majmune, da pokupuju srpsku zemlju po Vojvođanskim selima, tamo gde broj Srba opada i Bog da ih vidi. Da rade i da se raduju, a ne da strahuju za živote i da nemaju struje i vode...
 

Back
Top