Misticizam-objasnjenje pojma
Prikazujem rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Misticizam-objasnjenje pojma

Zainteresovan član Tumaram_i_dalje (avatar)
    Učlanjen
    02.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    35

Podrazumevano Misticizam-objasnjenje pojma

da li bi neko mogao da objasni pojam misticizma, sto podrobinje da objasni i navede primere, poznate mistike i sve sto ide u prilog tome i bolje ga objasnjava?

Zainteresovan član branko turk (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    37

Podrazumevano Re: Misticizam-objasnjenje pojma

Ovo je vec bila tema na forumu i po stoti put me uverila kako se o misticizmu imaju
    najsarenije predstave ali osim Модруне niko nije dao povrsan ali priblizno tacan odgovor.
    Da ne bi trazio predlazem knjizicu od Vladete Jerotica o toj temi

Domaćin
    Učlanjen
    15.08.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Tumaram_i_dalje Pogledaj poruku
    da li bi neko mogao da objasni pojam misticizma, sto podrobinje da objasni i navede primere, poznate mistike i sve sto ide u prilog tome i bolje ga objasnjava?
    Misticizam (od grčkog μυστικός mistikos - skriveno, tajno) je verovanje u vrhovne stvarnosti iznad materijalne, i nastojanje da se dostigne jednost sa tom Stvarnošću (ili Bogom) neposrednim doživljajem, mimo razumskih shvatanja.

U misticizam se ubraja svako učenje koje smatra da je osnova stvarnosti nešto naptprirodno, nematerijalno i da se do tog božanskog ne dolazi pojmovno, racionalno, već neposrednim osećanjem, intuicijom ili uvidom[1]. U takvom stanju mističnog istupljenja (ekstaze) mistik se oseća sjedinjen s apsolutnim, božanskim. Misticizam je lično iskustvo i direktan put ka Bogu (ili Stvarnosti), i kao takav predstavlja posebnu vrstu iskustva koje je izvan svakog razumskog znanja.
    Ja lično sam se bavio sa tri vrste misticizma
    Isihazam (gr: ησυχια hesihia - mirovanje, tihovanje, ćutanje) je molitvena tradicija u pravoslavlju, koju upražnjavaju monasi isihasti (gr: Ἡσυχαστής hesihastes). Ovaj način duhovnog života je pretežno zastupljen na Svetoj Gori.

Isihastička praksa započinje pokajanjem i podvizima za očišćenje duše i tela od strasti, a nastavlja se neprestanim upražnjavanjem unutrašnje molitve srca. Plod takvog podviga je viđenje božanske svetlosti, poput apostolskog na gori Tavor prilikom Isusovog preobraženja.[1]

Kabala (hebr. קַבָּלָה‎ – „predanje“, „tradicija“, „primiti“, „prihvatati“) je mistična struja i filozofski sistem u judaizmu.Kabala smatra da Biblija u sebi krije sve tajne univerzuma, ali je ne izučava bukvalno kao knjigu zapovesti i zabrana. Kabala sadržava i mnoge predaje iz Talmuda. Prva kabalistička knjiga je Sefer Jecirah (Knjiga stvaranja, Postanak), napisana u 3. veku[2], koja objašnjava stvaranje sveta putem mistične simbolike deset brojeva i 22 slova hebrejske azbuke. Pre toga, učenje se prenosilo usmeno.
    Najvažniji izvor kabalističkih učenja je Zohar, komentar Biblije nastao u 13. veku, koji je pisan kao razgovor između grupe prijatelja, učenika i duhovnih učitelja.
    Druga važna knjiga je Sefer habahir ili Bahir (Knjiga sjaja) prvi put izdata u Provansi 1174. godine, koja govori o tome da šta god se dešava „ovde“ dešava se i „tamo“, u Bogu, i da sve što postoji „ovde“ predstavlja različite beskonačne modalitete Boga i nosi različita božanska imena.

Zen (japanski: zen, kineski: č'an, sanskrit: dhjana – meditacija [1]) je škola mahajana budizma.

Ova škola sebe smatra čuvarem i prenosiocem žive mudrosti koju je Buda, probuđeni, dosegnuo sedeći u meditaciji pod bodi drvetom. Zen naglašava upražnjavanje darme i iskustvene mudrosti, koja se između ostalog postiže zazen meditacijom, radi postizanja probuđenja. Sledstveno tome, u drugom planu su teoretsko znanje i proučavanje religijskih tekstova.

Na kraju sam shvatio da svi putevi idu istom izvoru

Neproveren član
    Učlanjen
    07.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ja sam kao Bog i Bog je kao ja ...
    Velik sam kao Bog i Bog je mali kao ja...
    Ja ne mogu biti ispod njega
    Niti on iznad mene moze biti ...

Angelius Silesius,17 vek

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Ja mislio da je definiciju mistika najbolje prikazao oziman, kad je pokazao da je mistik onaj koji neposredno prima znanja, koji zna sam od sebe....

A ovo za Kabalu, skoro je na jednom sajtu bilo 90 knjiga iz kabale, skinuo ja nekih 5,6, pa prestao, ali sam mislio da se radi o drugim stvarima, a ne o bibliji kao riznici mudrosti, jer ebiga onda sam ja kabalista.....

Kad svi lude , dobro je NE-NORMALAN biti

Veoma poznat
    Učlanjen
    23.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

jevrejska mistika za središte ima kabalu, lakši put ka sličnom je hasidizam, koji je i noviji i prijemčiviji za razumevanje. kabali možeš da posvetiš čitav život, i to su mi rekli ljudi od poverenja ( : hasidizam je, druge strane, opštiji i on je pomogao u oblikovanju muzike, književnosti ali je problem što je primarno verski. i buizam spada u tip mistike, ako govorimo o hinajana budizmu, satoriju, u islamu je to sufizam..u katoličnastvu, referenca ekhart, krervo...protestant beme i da ne nabrajamo..kako god se okrene svrha je putem raznih tehnika, meditativnih pretežno, postići sjedinjenje sa višim....odnosno biti njegov prijatelj...

Poznat faraonn (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    450
    Reputaciona moć
    401

...misticno, religijsko i filosofsko, kao i metafizicko,- sve to moze posluziti poeziji kao nadgradji svega toga jer poezija hoce uvijek da nadje pomirenje u trazenju i nalazenju drugih pokraj svojih problema nerjesivih. Misticnim obicno se proglasava nesto sto nije metafizicko kad je tu metafizicar, filosofsko nije isto ako je filosf u blizini ili nije religijsko ako je teolog tu negdje...Sve Sufi, Kaba i Vudu , kao i sve ono sto je daleko i Cudu,- proglasavam misticnim ali samo onda ako nije duh Blejka ili Swedenborga u blizini..

Slične teme

1. Misticizam u savremenoj filozofiji
    Autor Tuzni_patak u forumu Filozofija
    Odgovora: 94
    Poslednja poruka: 08.06.2017., 22:15
  2. pojma nemam
    Autor daco22 u forumu Arhiva
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 09.06.2006., 11:55
  3. misticizam
    Autor Karina u forumu Filozofija
    Odgovora: 5