Ako je Bog dobar, kako onda postoji zlo ?( Sveti Avgustin )

Zar se na religiji otvaraju samo provokatorske teme?
Sveti Avgustin je bio "opterecen" filosofijom antickih filozofa i zato je upotrebio pojam "zlo" da bi istakao razliku izmedju sveta i Boga.
Samo je Bog savrsen, a svet je stvoren kao "veoma dobar", stvoren da se preko coveka vecno priblizava Tvorcu.
Znaci Bog nije stvorio zlo i sramota je da tako nesto kazes!
Bog je stvorio andjele i coveka, bica sa slobodnom voljom. Sustina slobodne volje je ucestvovanje stvorenja u Bozijem planu. Satana se sablaznio o coveka, doveo je u pitanje nepogresivost Bozijeg plana i zato je odbio da se pokloni coveku kao bicu (prividno) nesavrsenijem od njega. Time je svesno odbio da ucestvuje u Bozijem planu. Tako je, preko Eve, i Adama naveo da prekrsi Boziju zapovest a time je i Adam prestao da ucestvuje u Bozijim odlukama i za sobom povukao citavu tvorevinu kojoj je od Boga bio postavljen za gospodara ("zemaljskog boga").
Sustina Spasenja bilo je vratiti coveka kao aktivnog ucesnika u Bozijem planu. Posto to niko od ljudi nije mogao zbog greha, sam Bog je postao covek i time dao covekovoj prirodi Bozansko dostojanstvo, a covekom je obozio (tj. ce oboziti) i citavi tvorevinu.
Zlo je posledica zlouotrebe slobodne volje stvorenja. Bog nam je otkrio da se djavo nikada nece pokajati. Na taj nacin on ce sa sobom kroz svu vecnost povuci sve otpale od Boga. NE DAJ BOZE DA SE OVO IKOM OD NAS DESI!
Tako i ovo zlo postaje "savecno" sa celokupnom Bozijom tvorevinom. Ali, to je tajna Buduceg Veka.
Citaj Prepodobnog Justina Celijskog i Svetog Vladiku Nikolaja i neces doci u situaciju da otvaras ovakve teme!
 
Poslednja izmena:
Bog je savrsenstvo. Stvara svet,po logici savrseno mora da proizvede samo savrsenstvo.(nesto sto ne moze vise da se usavrsava). Kako onda objasniti pojavu zla ? Kakav je to svet stvorio Bog, pun patnje i zla.
Sveti Avgusti apologet hriscanstava, objasnjava problem zla: Bog stvara svet iz nista,a to nista se posle manifestuje kao zlo. Sta je pisac hteo da kaze ?

Pojam dobra i zla je izmislio chovek , pojam boga je izmislio chovek , vremenom se menja shta je dobro a shta loshe , a menjaju se i bog(ovi).
 
24q75sk.jpg
 
Bog je savrsenstvo. Stvara svet,po logici savrseno mora da proizvede samo savrsenstvo.(nesto sto ne moze vise da se usavrsava). Kako onda objasniti pojavu zla ? Kakav je to svet stvorio Bog, pun patnje i zla.
Bog je stvorio coveka kao i sve ostalo.....coveku je dao slobodu izbora da se ponasa i radi kako hoce....tako da je covek taj koji cini dobro ili zlo....a kako radi, tako mu se i vraca...
 
bog je ljubav:D

uzimo slicicu nase drage imortalke:lol::lol::lol:

Picture1061cartR2540w-1.jpg


recimo ja sam zelena tachica:lol::lol:

e sad kad gledam oko sebe vidim jos zelenih tachkica,onda tachkice drugih boja,onda razlicit polozaj tachkica na platnu

chak mogu da primetim da su i neke zelene tachkice drugachije nijanse,oblika i velichina,a i nisu na istom mestu na platnu kao jaaa:sad2::sad2:

:rotf::rotf::rotf:

e to ti je razlichitost,a nekad iz straha i egoizma,chini ti se da su ili druge boje protiv tebe ili su neke od zelenih zelenije,vecje,drugachije bre:evil:,a ti se chak nalazis na samom ramu platna:sad2::sad2::sad2::hahaha::hahaha:

e a bog je recimo bela svetlost,i posto su sve tachkice deo bele svetlosti,on ih gleda podjednako bez obzira na velichinu,oblik,boju ili polozaj na platnu

e ako svaka tachkica spozna boga- ljubav,onda necje imati straha ni egoizma,jer su sve tachkice deo celine,samim tim promenicje se princip koji vlada medju nesvesnim tachkicama:hahaha::hahaha::hahaha:

umesto da smeta razlichitost,razvojem svesti i ljubavi priblizavas se vidjenju bele svetlosti(tj.svega sto je ljubav stvorila),a to je vidjene iz kog gleda bog-ljubav

:think::super::lol::lol::lol:

:heart::cmok::lol::lol::lol:
 
Kao prvo, zemaljski zivot nije savrsen i nikada ne moze biti savrsen. Ono sto je bitno na zemaljskom zivotu je da li covek bilo kada i u bilo kakvoj situaciji moze uciniti dobro.

Cilj slobodne volje je odabir izmedju destrukcije i kreacije, mrznje i ljubavi.

Nije bitan zemaljski zivot vec nebeski, tj. vecni. Zasto nas djavo kusha?

Pa upravo zbog toga da bi mi pokazali ustvari koliko smo ljudi, koliko postujemo Boga i njegovu dobrotu.
 
Zlo (kao subjektivan pojam) je dokaz da "dobar bog" ne postoji, mada ništa nije dobro ni loše samo po sebi, već sve zavisi od perspektive. Kad čoveka pojede lav, to je za čoveka loše, ali za lava svakako dobro.

Pojam slobodne volje je morao biti uveden. Kako drugačije opravdati očiglednu nemoć Boga da kontroliše Univerzum? (Da je bar uradio stvari kako treba u početku, problema ne bi ni bilo. On se, kobajagi, iznenadio što Satana nije hteo da se pokloni? Onaj ko zna sve, i prošlost i budućnost, ne može da se iznenadi, on je pri samom činu stvaranja znao šta radi, i znači da nije bio inherentno dobrih namera.)

To je teorija, u praksi je zlo samo još jedan dokaz da bogovi ne postoje, i da su stvari prepuštene same sebi.
 
Voleo bih da neko od onih koji ucestvuju na forumu i koji kazu da sve sto u prirodi opazamo ukazuje na postojanje Inteligentnog Tvorca, odgovori na pitanje: a ko je stvorio Tvorca? Dakle, po analogiji takvog pirstupa resavanju problema porekla univerzuma i zivota u njemu, neko mora da je stvorio i samog Tvorca, zar ne? Ako je neko stvorio Tvorca, onda mozemo zamisliti beskonacni 'tvoracki lanac'... U tom smislu ne shvatam sta prica o tvorcu resava po pitanju enigme postanka univerzuma ili zivota?
Veoma zanimljivo! Ne znam šta da ti odgovorim. Hrišćanska religija smatra da je Bog nestvoren, da oduvijek postoji, da je vječan i da je sveprisutan. Ja sam ubijeđen 100% da Bog postoji, a o njegovoj suštini, njegovoj esenciji, eventualnom liku ili obliku, mjestu boravka, načinu postojanja... ne mogu ništa reći. Jedino osjećam da je sveprisutan, da ima svest (inteligenciju) i da se obraća ljudima upućujući ih da rade ono što je za njih dobro i da ne rade ono što će im biti zlo. Ne znam zašto to radi ali smatram da svakako ima neki razlog.

A evo moje lično mišljenje. Bog vidi ljudske misli i na osnovu njih određuje čovjekovu sudbinu. Misli podliježu zakonima, kao što sve u prirodi podliježe zakonima. Dobre misli omogućavaju dobar život, a loše (zle) rđav život. A slobodna volja je stvarno slobodna i čovjek je mora imati da bi u opšte živio. Bog traži od ljudi da slobodnom voljom odlučuju i sugeriše im da čine dobro a ne zlo. To je jako bitno, najbitniji elemenat čovjekovog života, obzirom da i slobodna volja podliježe zakonima! Slobodna volja je jako oslabljena kod ljudi bolesnih od neke zavisnosti. Oni moraju da ulože ogroman trud da ojačaju slobodnu volju i iščupaju se od zavisnosti. Suština je da stvarno čovjek odlučuje svojom slobodnom voljom i da je čovjek kreator svoje sudbine. Pa, kako onda Bog određuje čovjekovu sudbinu? Preko zakona. Ne mogu da objasnim kako je moguće, ali smatram da je Bog istovremeno i zakon. A sve što se događa čovjeku podliježe zakonima. Čovjekove misaone tvorevine podliježu zakonima, što sam već napomenuo. Smatram da ne postoji Đavo kako ga opisuje hrišćanska religija, nego je ono što neki vernici doživljavaju kao Đavola u stvari ispoljavanje zakona. (A vrlo je upečatljiv taj doživljaj Đavola i mnogi vernici ozbiljno misle da i Đavo stvarno postoji i da ih navlači na zlo, da im se događaju loše stvari. Oni se stvarno bore sa Đavolom, što nije ništa drugo nego borba sa svojom slobodnom voljom, a koja je oslabila iz raznoraznih razloga). Znači, Bog je kreirao ovaj svijet i Sam se ispoljava u njemu kao zakon. A zašto baš ovakav svijet i je li moglo bolje? Na ta pitanja je teško naći odgovor.
 
Veoma zanimljivo! Ne znam šta da ti odgovorim. Hrišćanska religija smatra da je Bog nestvoren, da oduvijek postoji, da je vječan i da je sveprisutan. Ja sam ubijeđen 100% da Bog postoji, a o njegovoj suštini, njegovoj esenciji, eventualnom liku ili obliku, mjestu boravka, načinu postojanja... ne mogu ništa reći. Jedino osjećam da je sveprisutan, da ima svest (inteligenciju) i da se obraća ljudima upućujući ih da rade ono što je za njih dobro i da ne rade ono što će im biti zlo. Ne znam zašto to radi ali smatram da svakako ima neki razlog.

A evo moje lično mišljenje. Bog vidi ljudske misli i na osnovu njih određuje čovjekovu sudbinu. Misli podliježu zakonima, kao što sve u prirodi podliježe zakonima. Dobre misli omogućavaju dobar život, a loše (zle) rđav život. A slobodna volja je stvarno slobodna i čovjek je mora imati da bi u opšte živio. Bog traži od ljudi da slobodnom voljom odlučuju i sugeriše im da čine dobro a ne zlo. To je jako bitno, najbitniji elemenat čovjekovog života, obzirom da i slobodna volja podliježe zakonima! Slobodna volja je jako oslabljena kod ljudi bolesnih od neke zavisnosti. Oni moraju da ulože ogroman trud da ojačaju slobodnu volju i iščupaju se od zavisnosti. Suština je da stvarno čovjek odlučuje svojom slobodnom voljom i da je čovjek kreator svoje sudbine. Pa, kako onda Bog određuje čovjekovu sudbinu? Preko zakona. Ne mogu da objasnim kako je moguće, ali smatram da je Bog istovremeno i zakon. A sve što se događa čovjeku podliježe zakonima. Čovjekove misaone tvorevine podliježu zakonima, što sam već napomenuo. Smatram da ne postoji Đavo kako ga opisuje hrišćanska religija, nego je ono što neki vernici doživljavaju kao Đavola u stvari ispoljavanje zakona. (A vrlo je upečatljiv taj doživljaj Đavola i mnogi vernici ozbiljno misle da i Đavo stvarno postoji i da ih navlači na zlo, da im se događaju loše stvari. Oni se stvarno bore sa Đavolom, što nije ništa drugo nego borba sa svojom slobodnom voljom, a koja je oslabila iz raznoraznih razloga). Znači, Bog je kreirao ovaj svijet i Sam se ispoljava u njemu kao zakon. A zašto baš ovakav svijet i je li moglo bolje? Na ta pitanja je teško naći odgovor.


Ako je bog zakon , a nashe misli nasha sudbina , kako ja bogohulnik pishem ovo a negde neko dete umire od gladi , da li je ono samo odabralo to ?
Da li je to po tebi pravda ?
 
Ako je bog zakon , a nashe misli nasha sudbina , kako ja bogohulnik pishem ovo a negde neko dete umire od gladi , da li je ono samo odabralo to ?
Da li je to po tebi pravda ?

pa ako si svestan toga to je stepen pravde koji je u nama,a da smo blizi bogu niti bi bilo gladnih,niti bi ti uzimao boga kao krivca sto su ljudi jos uvek nesvesni

kad bude vaznije da deca budu sita od toga da krivimo boga za sve sto neumemo da uradimo,eto ti pravde
:cool:
 
pa ako si svestan toga to je stepen pravde koji je u nama,a da smo blizi bogu niti bi bilo gladnih,niti bi ti uzimao boga kao krivca sto su ljudi jos uvek nesvesni

kad bude vaznije da deca budu sita od toga da krivimo boga za sve sto neumemo da uradimo,eto ti pravde
:cool:
Ja ne krivim boga, krivim one ljude koji eksploitisu ljude u njegovo ime, "Jer to bog zeli i to je pravedno!".
Da ljudi odbace boga i da prihvate ceo svet kao jednu jedinu zemlju na kojoj svi zivimo i trebamo pomagati jedni drugima bice bolje.
Deljenje ljudi na vernike i nevernike samo pravi jaz izmedju ljudi.
 
O tome ja pricam, kada se nebi delili na muslimane, katolike, pravoslavce i druge i bili zatvoreni, nego prihvatili cinjenicu da smo svi ljudi bez obzira na rasu, nacionalnost i seksualno opredeljenje i da nas samo nasa dela definisu kao licnost a ne kome se bogu klanjamo.
Lepo je rekao Heraklit :"Један је мени колико и десет хиљада само ако је најбољи! Карактер човека је његова судбина."
 
Ja ne krivim boga, krivim one ljude koji eksploitisu ljude u njegovo ime, "Jer to bog zeli i to je pravedno!".
Da ljudi odbace boga i da prihvate ceo svet kao jednu jedinu zemlju na kojoj svi zivimo i trebamo pomagati jedni drugima bice bolje.
Deljenje ljudi na vernike i nevernike samo pravi jaz izmedju ljudi.

pa poturaju svoje interese kao bozje misljenje

ljubav je bog i po njoj je sve jasno,da od stanja u kome se nalazi celina,zavisi i pojedinac

a na stanje celine utiche svako pojedinachno

poenta je da kad krecjemo od ljubavi,nepravimo probleme koje kasnije moramo da resavamo

:D
 
kad bude vaznije da deca budu sita od toga da krivimo boga za sve sto neumemo da uradimo,eto ti pravde
Ne, mi ne umemo da nahranimo svu gladnu decu sveta, niti umemo da spasemo svih 100 hiljada ljudi kad udari cunami, niti umemo da izlečimo sve smrtno bolesne, niti su svi oni krivi što su se našli tu gde jesu.

Jedna suza deteta koje umire od gladi vredi više nego svi bogovi, zmajevi, čarobnjaci, vile i vilenjaci zajedno. Razlog je prost, patnja deteta je vrlo realna za razliku od ovih likova iz mašte.
 
Zar se na religiji otvaraju samo provokatorske teme?
Sveti Avgustin je bio "opterecen" filosofijom antickih filozofa i zato je upotrebio pojam "zlo" da bi istakao razliku izmedju sveta i Boga.
Samo je Bog savrsen, a svet je stvoren kao "veoma dobar", stvoren da se preko coveka vecno priblizava Tvorcu.
Znaci Bog nije stvorio zlo i sramota je da tako nesto kazes!
Bog je stvorio andjele i coveka, bica sa slobodnom voljom. Sustina slobodne volje je ucestvovanje stvorenja u Bozijem planu. Satana se sablaznio o coveka, doveo je u pitanje nepogresivost Bozijeg plana i zato je odbio da se pokloni coveku kao bicu (prividno) nesavrsenijem od njega. Time je svesno odbio da ucestvuje u Bozijem planu. Tako je, preko Eve, i Adama naveo da prekrsi Boziju zapovest a time je i Adam prestao da ucestvuje u Bozijim odlukama i za sobom povukao citavu tvorevinu kojoj je od Boga bio postavljen za gospodara ("zemaljskog boga").
Sustina Spasenja bilo je vratiti coveka kao aktivnog ucesnika u Bozijem planu. Posto to niko od ljudi nije mogao zbog greha, sam Bog je postao covek i time dao covekovoj prirodi Bozansko dostojanstvo, a covekom je obozio (tj. ce oboziti) i citavi tvorevinu.
Zlo je posledica zlouotrebe slobodne volje stvorenja. Bog nam je otkrio da se djavo nikada nece pokajati. Na taj nacin on ce sa sobom kroz svu vecnost povuci sve otpale od Boga. NE DAJ BOZE DA SE OVO IKOM OD NAS DESI!
Tako i ovo zlo postaje "savecno" sa celokupnom Bozijom tvorevinom. Ali, to je tajna Buduceg Veka.
Citaj Prepodobnog Justina Celijskog i Svetog Vladiku Nikolaja i neces doci u situaciju da otvaras ovakve teme!

Po cemu je ovo provokativna tema ? Mene da bude sramota, zato sto sam citirao Sv.Avgustina ??? Zar nije ovo slobodan demokratski forum ? Ako mislim da teme krsi pravilnik foruma, ti prijavi.
 
3. Bog je sve što postoji za nas svijesno i nesvijesno, dubina i veličina tvari, svemira, srž svega, temelj misli, duha i materije...Bog je Postelja Postojanja u kojem smo mi samo sitnice i veličine od svega...kao što je sitnica i veličina dio nas.

(Nesvijensnost je duboki san koji se odigrava posredno kao oštra granica, nesvijesnost je podjeljena na fizička osjetila koja sama po sebi ne rade uvjek u skladu kao što je čovjekov svijesni i nesvijesni dio odvojen te daje polovična i subjektivan opažanja.
Svijesnost je ispunjenje! Rušenje granica, Ispunjenje zvano Ljubav.
Svijestnost je objektivni vid i radost u jedinstvu s Bogom u nama i nas u Bogu.)

by:Ramzes13.:heart:
 

Back
Top