naftne platforme

I understand everything above. I have intermediate knowledge of english,but I have another problem. I have not any course,so I need peviously that certificates :(
I guess that need for that courses much money and much time. So,I must see about that and than no one can guarantee a job :think: Isn't it ?

E tako to ja vidim. Prvo bih morao nekoliko hiljada potrositi na kurseve pa opet ako dobijem posao,nije sigurno ni 1 %. Neki kazu da neke kompanije placaju sertifikate kad te prime na posao,dakle naknadno polazes. Je li to istina ?
 
@pimbe

Veliki pozdrav za tebe. Vidim da si voljan da sa svima podelis svaku informaciju i svaka cast za to! Da li bi mogao samo da mi kazes kakva je potreba za kadrom koji se bavi bezbednoscu i zdravljm na radu? Radio sam u Rafineriji nafte Pancevo kao Safety Officer pa me interesuje koliko se vodi racuna o tome?

Hvala ti.
 
@ checho: istina je da kompanije placaju kurseva za svoje zaposlene, a da bi ispunjavali odredjene uslove koji su njima kao kompaniji uslovljeni. Najvazniji i najneophodniji kurs je BOSIET (oko 900 Eura) . . .

@ donrile86 Mnogo se vodi racuna on health, safety and enviroment (HSE), toliko mnogo da ti ljudi smaraju toliko da su omrazeni od drugih radnika . . . Mnogo su dobro placeni da zakeraju, podjebavaju i sviraju qrcu uglavnom. Ja licno tesko da bi mogao da radim takav posao . . .
 
Haha. Jeste to sve tako kako si napisao. Uglavnom nas svi mrze, ali mi smo tu zbog svih (vas) :) Nije to posao za svakoga mada ja sam se vec navikao. Kakvi su kriterijumi kada su u pitanju HSE Officers, ima li potraznje za tim kadrom?
 
@ checho: istina je da kompanije placaju kurseva za svoje zaposlene, a da bi ispunjavali odredjene uslove koji su njima kao kompaniji uslovljeni. Najvazniji i najneophodniji kurs je BOSIET (oko 900 Eura) . . .

Koliko sam ja shvatio moras biti odlican plivac,zar ne ? A desava li se da kompanija primi radnika bez ijednog sertifikata pa da ga onda salje na obuke,ili je uslov za prijem bar neki od sertifikata,npr. BOSIET ?
 
Jbga ne citate ranije postove...

Ti checho nisi dobro shvatio ama bas nista, neznam odakle ti ideja da moras da budes plivac UOPSTE? Da li si cuo za camac za spasavanje (life boat), pojas za spasavanje (life vest), camac na automatsko naduvavanje, a za spasavanje (life raft)?
Da nisi mozda shvatio da moras da budes i dobar letac, posto se na posao dolazi avionom i helikopterom?????

Nece ni jedna kompanija NIKOG da zaposli odmah, nemaju oni kad da se bakcu s tim.
U driling kompanije tipa Transocean, Seadrill, Ensco, Noble, Diamond, Vantage drilling i td se nikad niko nije zaposlio direktno.
Shvatite ljudi da to nije Posta ili EPS iliti sta ja znam koja nasa lezi lebe da te jedem firma.
Oni naruce ljude preko agencija, pa ako se pokazes dobar, ponude ti ugovor. A i ponudu ugovora ne treba ocekivati odmah, vec ako se pokazes dobar, pozvace te ponovo.
Na platformama postoje 2 posade:
Expats i national crew.
Expats iliti expatriate ( u najboljem prevodu = terenac ) smo mi koji radimo direktno za kompaniju koja je vlasnik platforme. Sve pozicije supervisor-a i zanatlija koji su neophodni su expati.
National iliti nacionalna posada tj lokalci se angazuju preko agencija i ako se pokazu dobri budu stavljeni na stalnu listu posade i imaju urednu rotaciju 28/28 isto kao i mi, a kakav oni dil imaju sa svojom agencijom, to nikoga u mojoj firmi ne interesuje.
A dil je uglavnom placeni su dok su na poslu, a kad su slobodni u najboljem slucaju imaju 25% plate. U vecini slucajeva nisu placeni dok su na odsustvu...
Nacionalnu posadu cine: kuhinjski radnici, kuvari, pekari, sobari, farbari, roustabouti, roughneci, kraniste, motormeni, razni asistenti tj pomocnici tipa pomocnik mehanicara, elektricara, kraniste i td.

Za slucaj da neki expat iz bilo kog razloga odustane od posla, recimo nadje bolje placen posao u drugoj firmi, kompanija angazuje agenciju koja posalje trazeni profil radnika. Tada ima sanse za dobijanje prvo poziva da se dodje za jos jednu smenu, pa tek onda se moze nadati ponudi ugovora za permanent job.

BOSIET je neophodan i iz razloga sto te kompanija koja vrsi prevoz helikopterom NECE pustiti da se ukrcas u njihovu letilicu, a let helikopterom od recimo sat i po je jednak putovanju brodom od DVA dana i to po lepom vremenu.
A za necije dupe niko nece da salje brod, a ni da te ceka da se ti dovuces tamo nekim alternativnim prevozom, uostalom smena je 28 - 28, s tim sto MORAS biti na platformi 28 dana, a rest si slobodan, od tih slobodnih dana oduzmi vreme provedeno u putu. Pa recimo putujes na posao avionom nekoliko sati, koje pak oduzmu CEO dan, pa brodom 2 dana, to je 3 i 3 nazad manje 28 i ostade samo 3 nedelje odmora . . . Nema smisla, a ni logike jbga . . .
Sanse da se pozivaju neiskusni radnici na platforme koje su u remontu ili u proizvodnji u brodogradilistima, su vrlo minimalne, jer dok su pri obali nije potreban BOSIET, jer nema letenja choperom.
Agencije kojima su potrebni radnici PLATE BOSIET kurs za njih pa im odbijaju na rate od plate ;)
 
Neki ce se naci prozvanim u daljem tekstu, a ostali, nadam se, naci korisne informacije! :per:

Sto se tice skolske spreme za elektricara ili bilo kog drugog zanata, bilo koju nasu diplomu elektricara, elektronicara ili mehanicara mozete, uglavnom, da okacite macku o rep, bitno je znanje i medjunarodni priznati kursevi, tipa High voltage, Low voltage, Ex (Explosion proofing) i td za elektricara / elektronicara i naravno poznavanje Engleskog i tehnickog Engleskog jezika i na prvom mestu, bitno je imati ideju kako nastaje struja, kako se tranformise, prenosi, kontrolise i trosi. Za motormena i mehanicara takodje, imati predstavu kako radi dvotaktni i cetvorotaktni dizel motor, osnove hidraulike i pneumatike, imanje osnovnog znanja i predstave o tipovima pumpi, kompresora i hidraulicnih / pneumatskih motora i opet, naravno, poznavanje Engleskog i tehnickog Engleskog jezika :rtfm:


Do drilera i dalje do OIM i RM pozicije, se stize ovim putem:

Painter (par smena) -> roustabout (par godina) -> roughneck (takodje par godina) -> derickman ili pumpman (par godina) -> assistant driller (opet par godina) -> pa tek onda driller (preko nekoliko godina) -> toolpusher (opet preko nekoliko godina) -> OIM (Offshore Instalation Manager) = Nazalost, svi menadzeri tj OIM-ovi su jebeni nepismeni rafneci koji imaju uglavnom do 2 casa i veliki odmor bilo koje skole i svi vole da pametnuju, prodaju muDa za bubrege, sole pamet i objasnjavaju kako sta radi, posebno nama iz tehnickog odeljenja. :dash::dash::dash:

Da pojasnim termine oko skolske spreme:

Painter ili Roustabout = bilo ko, ko je u stanju da broji do 10 i ume da se potpise, od normalne skolske spreme je potrebno apsolutno NISTA, od Engeskog je potreban minimum, tipa Yes, No, Please, Thank you, I know, I understand i najvaznije polufraze: Yes boss i Thank you boss!
Kasnije tokom gradjenja *karijere*, nauci se i taj Engleski, neko bolje, a neki i na visokim pozicijama jos uvek, nazalost, pricaju Tarzan engleski i pravopis im je nepostojeci. Tako redom do OIM, pa cak i RM (Rig Manager).




Sad o finansijama, tj koliko ko zaradjuje, cifre su na godisnjem nivou i o potrebnom znanju engleskog:

Drilling department:

Painter = od 10.000 do 15.000 $ (No need for English if someone from his coworkers speaks English or very little English)
Lead Painter (poslovodja farbarima) = do 20.000 $ (Basic, preferably Fluent English, writen and spoken)
Roustabout = do 20.000 $ (Very little English)
Roughneck = do 30.000 $ (Litlle English)
Derickman = od 45.000 do 50.000 $ (Basic English)
Ass. Driller = od 85.000 do 100.000 $ (Basic, preferably Fluent English, writen and spoken)
Driller = od 175.000 do 190.000 $ + bonusi (Fluent English, writen and spoken)
Toolpusher = od 190.000 do 210.000 $ + bonusi (Fluent English, writen and spoken)
OIM = od 200.000 do 220.000 $ + bonusi + biznis klasa letenja (Fluent English, writen and spoken)
RM = od 250.000 do 300.000 $ + bonusi + sve im je placeno (kuca ili vila, odrzavanje kuce, rezija, hrana, pice, higijena i ostali troskovi vezani za kucu, auto, skola za decu, preko nekoliko telefona, izlasci, letenje PRVOM klasom i td.) (Fluent English, writen and spoken).




U tehnickom odeljenju plate su:

Motorman = do 30.000 $ (Basic, preferably Fluent English, writen and spoken)
Assistant mechanic = do 50.000 $ (Preferably Fluent English, writen and spoken)
Assistant electrician = do 50.000 $ (Preferably Fluent English, writen and spoken)
Mechanic = do 130.000 $ (Preferably Fluent English, writen and spoken)
Senior mechanic ili Chief mechanic = od 185.000 do 200.000 $ + bonusi (Fluent English, writen and spoken)
Electrician = do 130.000 $ (Preferably Fluent English, writen and spoken)
ET (Electronic ili Instruments Technician) = od 130.000 do 140.000 $ (Fluent English, writen and spoken)
Senior electrician ili Chief electrician = od 185.000 do 200.000 $ + bonusi (Fluent English, writen and spoken)
Chief engineer ili Tecnical Section Leader ili Rig Maintenance Supervisor (Sef odrzavanja) = od 200.000 do 275.000 $ + bonusi + biznis klasa letenja (Fluent English, writen and spoken).

Na mornarskoj strani (Marine sector)

Glavni baja je Barge Engineer ili MSL (Marine Section Leader) (koji je uglavnom bivsi roustabout na non DP platformama) (na DP potrebna pomorska skola, Kapetan) = od 185.000 do 200.000 $ + bonusi (Fluent English, writen and spoken)
ONLY on DP (Dinamic Position) deep water units DPO (Dinamic Position Operator) iliti kormiral, tj. navigator (potrebna pomorska skola) = od 120.000 do 140.000 $ + bonusi (Fluent English, writen and spoken)
ONLY on anchored semi-submersibles BCO (Ballast Control Operator) + funkcija deck pusher-a = do 120.000 $ (Fluent English, writen and spoken)
Deck pusher ili Lead crane operator ili Assistant MSL = do 120.000 $ (Preferably Fluent English, writen and spoken)
Crane operator = od 70.000 do 100.000 $ (Basic, preferably Fluent English, writen and spoken)
Roustabout-e sam vec pomenuo


U hotelskom delu

Baja je Campboss iliti upravnik hotela i kuhinje = od 100.000 do 140.000 $ zavisi od firme i oblasti gde se radi (Fluent English, writen and spoken)
Kuvari i pekari (poslasticari) = od 30.000 do 50.000 $ (Basic, preferably Fluent English, writen and spoken)
Kitchen hands iliti šamarači tanjira = do 15.000 $ (Very little English)
Sobari, Room boys ili Stewards = do 15.000 $ (Very little English)
Perionica Laundryman = do 15.000 $ (Very little English)

U administrativnom delu:

STO (Safety Training Oficer) ili STC (Safety Training Coordiator) ili HSE (Health, Safety, Enviroment) = od 100.000 do 130.000 $ + bonusi (Fluent English, writen and spoken)
Magacioner, MATCO (Materials Coordinator) iliti Storekeeper = od 75.000 do 100.000 $ + bonusi (Fluent English, writen and spoken)
Medic, medicinski brat = od 60.000 do 90.000 $ (Fluent English, writen and spoken)
Offshore administrator ili RRO Radio Room Operator ili Radio Man = do 90.000 $ (Fluent English, writen and spoken)


Bonusi zavise od puno faktora u toku godine i dele se jednom godisnje i to samo odredjenim, tj rukovodecim pozicijama i obicno se krecu od 20.000 pa do 75.000 $, a ponekad i preko.

Svi na platformi bez obzira iz koje su firme i za koga i sta rade, su osigurani zivotno, zdravsveno i invalidski. Takodje svi moraju imati BOSIET
BOSIET je sklop kurseva i to: offshore induction and work permits, basic first aid, basic fire fighting, HUET (Helicopter Underwater Escape Training) i sea survival. Traje 4 dana i kosta od 900 do 1000 jura.
Radi se 28/28, u Severnom moru 21/21, a u Norveskom sektoru 14/28, 14 radis, 28 odmaras, ali su plate u Norveskom sektoru mnogo manje.
Na 28/28 prakticno radis 6 meseci, a 6 odmaras, naravno naizmenicno svakih 4 nedelje. :whistling:
Svih 28 dana je radno, svaka smena traje 12 sati.



Pozz iz Vietnama



:hvala:
 
Poštovani gospodie Pimp :),

Pročitao sam sve hrvatske forum na istu temu od nekih 315 stranica foruma i zaključio da nitko s tog foruma nije uspio doći na platformu na početne pozicije bez poznanstva i veze, samo je jedna osoba dobila posao, tj.ta osoba je iskopala očito dobre vezu u nekoj agenciji za posredovanje, napominjem agenciji za posredovanje, ne u samoj kompaniji ( što je i sama djelomično priznala ).
Inženjer sam riječnog prometa, imam administrativnog iskustva 6 godina van svoje struke u jednoj komunalnoj firmi i trenutno sam zaposlen u Zagrebu na sličnom radnom mjestu,dakle referentska pozicija-obično piskaralo :) .imam i nešto iskustva kao poslovođa na terenu, no nebitno za offshore...na žalost ne poznajem nikoga da bi me progurao na najnižu poziciju. Slažem se s vama da je prilika jedino sjeverno more gdje je znatno hladnije-što mi ne bi predstavljalo nikakav problem.Zanima me da li možete poslati na moj mail imena nekih agencija koje šalju ljude u sjeverno more, tj extremne uvjete, jer jedino tamo vidim svoju šansu :). Također sam spreman davati od svoje plaće koliko kod se dogovorimo osobi koja me zaposli, tj. ugovorom bi to definirali da osoba bude sigurna da je ne bih izigrao.
Imam 34 godine i zanima me do koliko godina starosti imam šanse za offsore ( također molim i sve druge koji žele - da mi odgovore na mail ili ovdje)
Molim vas g. Pimpe da me kontaktirate na e mail: skysky2929@gmail.com
p.s. kolike su šanse da se prekvalificiram za kranistu u zagrebu i odradim stručnu praksu uz tu kvalifikaciju, traže li kraniste koji imaju iskustva na offshoru ili je dovoljno obično radno iskustvo s kopna....???

LP
Zvonimir
 
Poslednja izmena:
Zvonko,
Za kranistu su potrebni SPAROW tickets i koliko sam upucen moguce ih je dobiti u Aberdinu, Roterdamu i td. Pitaj gugla, nemoj da se cimas bzvze sa lokalnim prekvalifikacijama.
Hrvatima je sad mnooogo lakse da dobiju posao jer su europljani, a mi ostadosmo divljaci, jbga.
Ti pitaj Kozulica u Trstu za posao (nesto kao Kozulic frateli), on je Hrvat i salje Hrvate na platforme, jes da je plata preko njega smesna, ali se ipak ode na platformu (cifre zarada iz mog predhodnog posta umanjiti za minimum 30 do 40% kad se radi kod Kozulica).
Hrvati su takodje omiljena (citaj jevtina) radna snaga kod zabarske firme SAIPEM ili ENI, takodje oni placaju mnogo manje od ostalih . . .

Pozz iz Vijetnama
 
Zvonko,
Za kranistu su potrebni SPAROW tickets i koliko sam upucen moguce ih je dobiti u Aberdinu, Roterdamu i td. Pitaj gugla, nemoj da se cimas bzvze sa lokalnim prekvalifikacijama.
Hrvatima je sad mnooogo lakse da dobiju posao jer su europljani, a mi ostadosmo divljaci, jbga.
Ti pitaj Kozulica u Trstu za posao (nesto kao Kozulic frateli), on je Hrvat i salje Hrvate na platforme, jes da je plata preko njega smesna, ali se ipak ode na platformu (cifre zarada iz mog predhodnog posta umanjiti za minimum 30 do 40% kad se radi kod Kozulica).
Hrvati su takodje omiljena (citaj jevtina) radna snaga kod zabarske firme SAIPEM ili ENI, takodje oni placaju mnogo manje od ostalih . . .

Pozz iz Vijetnama

Hvala na odgovoru:)...Za Kozulića pišu na hrvatskim forumima da već zadnje dvije godine jako jako slabo uzima, no probat ću...budem također probao i kod Saipem i Eni.
Koliko mi je recimo godina potrebno da eventualno odradim u Saimpemu i Eni-u da bih mogao naći redovnim putem drugi posao za drugu offshore firmu!?
Za koiko recimo najobičniji šljaker s početne pozicije dogura do drillera, ima li ikakve veze moj završeni fakultet ili bi me tretirali u napretku kao i sve druge(jasno trudio bih se maksimalno)!?Pisao si tamo par godina, ovo, par godina ono....po tome ispada da za tek cca 10 godina mogu biti driller????
 
Pa da ti pravo kazem, posedovanje fakultetske diplome moze samo da bude frustrirajuce. Jer kao sta sam i ranije naveo, polupismeni ljudi sa nekoliko kurseva su uvek na vrhu. Vrlo je retko da se neko sa visom ili visokom skolom odluci da pocne on roustabauta, pa izgura klasicnu karijeru.
Najvise drilera i tulpusera ima iz US i Engleske, a ovde u Aziji Ausrtralijanaca. Ameri su generalno nepismen narod i sve sto znaju su uglavnom saznali gledajuci CNN i Discovery, a Englezi su mnogo vise edukovaniji od Amera, a Oziji su nesto poput nas, hocu reci da im je osnovna skola jaca od Americke srednje.
Agencija koja regrutuje za Saipem je Puglishevich, koko se secam sediste im je u Kanadi. Imao sam korespondenciju s njima pre par godina i pitao sam jednu Puglisevicku da li je prezime Hrvatsko i rece mi da je Maltesko. Elem ja zivim na Malti i ona mi da adresu bara njihovih rodjaka dole. Matori u baru mi je rekao da je njihov neki pra, pra dosao na Maltu s Kipra i da je bio advokat, ali ovo je totalno ne bitno :)
A za godine guranja do drilera sa nule si u pravu, 10 godina i to ako si lucky i veoma dobar i bez ijednog zajeba u karijeri . . .

Pozz
 
Pa da ti pravo kazem, posedovanje fakultetske diplome moze samo da bude frustrirajuce. Jer kao sta sam i ranije naveo, polupismeni ljudi sa nekoliko kurseva su uvek na vrhu. Vrlo je retko da se neko sa visom ili visokom skolom odluci da pocne on roustabauta, pa izgura klasicnu karijeru.
Najvise drilera i tulpusera ima iz US i Engleske, a ovde u Aziji Ausrtralijanaca. Ameri su generalno nepismen narod i sve sto znaju su uglavnom saznali gledajuci CNN i Discovery, a Englezi su mnogo vise edukovaniji od Amera, a Oziji su nesto poput nas, hocu reci da im je osnovna skola jaca od Americke srednje.
Agencija koja regrutuje za Saipem je Puglishevich, koko se secam sediste im je u Kanadi. Imao sam korespondenciju s njima pre par godina i pitao sam jednu Puglisevicku da li je prezime Hrvatsko i rece mi da je Maltesko. Elem ja zivim na Malti i ona mi da adresu bara njihovih rodjaka dole. Matori u baru mi je rekao da je njihov neki pra, pra dosao na Maltu s Kipra i da je bio advokat, ali ovo je totalno ne bitno :)
A za godine guranja do drilera sa nule si u pravu, 10 godina i to ako si lucky i veoma dobar i bez ijednog zajeba u karijeri . . .

Pozz

Puglišević prezime prvi puta čujem u Hrvatskoj :)
Nego...čitajući sve forume na netu na temu platformi ti si jedini objektivan i okrutno realan čovjek..hehe:)
Ovo što se amerike tiče, davno se reklo "Ameriko-čemeriko":)...odgovorno tvrdim da su naše srednje škole teže od njihovih fakulteta, dobro je rekao moj profesor na faksu da je amerika skupila najpametnije ljude i najveći šljam, s time da su svi pametni uvoz iz Europe ili Japana:)
Sve se slažem šta si rekao o ovim polupismenim šefovima na rigu, no barem je većina njih došla trudom (pretpostavljam)...., to je kao kod nas u državnim firmama, šefovi su stari komunistički kadar koji je kupio fakultete,nesposobni primitivci koji su se nakrali od 80.godina pa sve do sada i sada ugnjetavaju sirotinju,vjerujem da nema razlike po tom pitanju između Srbije i Hr....da, teško je gledat nepravdu, pa čak i na platformi, no barem znaš za što trpiš i šutiš, bar ti se isplati:)
Napisaso si da si na održavanju, na održavanju čega, koje si struke??..ako ti je preintimno pitanje za šire mase :), možeš odgovoriti i na moj mail skysky2929@gmail.com
Šta bi me savjetovao,koju prekvalifikaciju bi se eventualno isplatilo napraviti ili niti jednu obzirom da i nakon prekvalifikacije treba neko iskustvo da bi nekome eventualno zapeo za okace:)..ili jednostvano što bi napravio na mome mjestu i kojim putem bi krenuo!?:)
 
Ja sam masinac, a radim na odrzavanju SVEGA, tacnije na koordinaciji odrzavanja, jbga, malo sam i ja uznapredovao :per:

Prekvalifikacija ti nije preko potrebna, papiri su zadnja stvar koja se gleda. Na prvom mestu je iskustvo.
A pocetne pozicije bez kvalifikacija su: painter, roustabout, steward, pomocnik u kuhinji, radnik u perionici. Za motorman-a je pozeljna masinska skola . . .
 
Ja sam masinac, a radim na odrzavanju SVEGA, tacnije na koordinaciji odrzavanja, jbga, malo sam i ja uznapredovao :per:

Prekvalifikacija ti nije preko potrebna, papiri su zadnja stvar koja se gleda. Na prvom mestu je iskustvo.
A pocetne pozicije bez kvalifikacija su: painter, roustabout, steward, pomocnik u kuhinji, radnik u perionici. Za motorman-a je pozeljna masinska skola . . .

Znači ako nema kvarova samo se okolo prešetavaš s ključem u ruci :) ili radiš i ti nešto?:))...za ozbiljno, ako sve funkcionira kako spada, odmaraš li ili ti daju nova zaduženja, djeluje mi tvoj posao kao da nije fizikalija!?
 
Poslednja izmena:
Postoji nesto sto se zove preventivno odrzavanje, korektivno odrzavanje, redovno odrzavanje, pracenje stanja rezervnih delova, alata i potrosnog materijala, kao i planiranje sitnih i kapitalnih (skupih) projekata.
Koordinirsanje poslova = TITO . . .
TI da uradis TO, a TI, TO . . .
Nadam se da kontas sada . . .
Svuda ima fizikalije
Ovde je zabranjeno dici bilo sta teze od 20 kila . . .
 
Postoji nesto sto se zove preventivno odrzavanje, korektivno odrzavanje, redovno odrzavanje, pracenje stanja rezervnih delova, alata i potrosnog materijala, kao i planiranje sitnih i kapitalnih (skupih) projekata.
Koordinirsanje poslova = TITO . . .
TI da uradis TO, a TI, TO . . .
Nadam se da kontas sada . . .
Svuda ima fizikalije
Ovde je zabranjeno dici bilo sta teze od 20 kila . . .

Nemoj mi molim te samo Tita spominjat :) ....ma to nije sporno, kužim ja to sve, nego me zanimalo tipa..jel netko prigovara ako sjedneš s kolegom na petnaest minuta, pola sata ako si sve zadaće odradio ili ti jednostavno odmah izmisle novi posao!?Jel si rob:) ili te ipak tretiraju kao čovjeka?:)
 
Ma ne, kad nema posla, nema problema, a kad su problemi, svi imaju posla . . . Uglavnom nema problema, jer se svi trude da ih ne prave . . .
A sto se tice Tita, vi bi u Hrvatskoj Titu na svakom cosku spomenik trebali praviti, jbni bravar se voleo igrati geografije . . .
 
Ma ne, kad nema posla, nema problema, a kad su problemi, svi imaju posla . . . Uglavnom nema problema, jer se svi trude da ih ne prave . . .
A sto se tice Tita, vi bi u Hrvatskoj Titu na svakom cosku spomenik trebali praviti, jbni bravar se voleo igrati geografije . . .

Tita u Hrvatskoj samo vole komunjare i oni koji su se nakrali u pretvorbi i privatizaciji i danas i dalje kradu, a takvih je grooo, te njihovi sinovi i unuci, Tito je jedan od najvećih ratnih zločinaca u povijesti čovječanstva, taj zlotvor je glavni UDBAŠ i svi koji su bili uz njega, taj se gad naubijao nevinih ljudi na stotine tisuća....vi Srbi bi njemu trebali dići spomenik jer je sav novac vukao vama u Srbiju i vama je naklonjen bio. Uglavnom pravi Tito
( onaj dobri bravar ) je poginuo u jednoj od "famoznih " bitaka NOB-a, poslije njega je došao zamjenski iz Rusije sličan njemu, kojega su obućavali, to su svi znali, a moralo se šutjeti o tome ili Goli otok ili metak u čelo...
Znaš šta vele iz zajebancije koji je jedini spas za Hrvatsku..da napadnemo Njemačku, oni nas porobe i ostanemo pod njima :)...i idealno :)..to ne bi ni Vama Srbima škodililo, to isto i vi možete napraviti. Nitko sretniji od mene da je Hrvatska od 45. ostala pod Njemcima..bilo bi pravde i blagostanja :)
Nego...vratimo se mi platformi, zato i idem tamo da se maknem iz ove UDBAŠKE zemlje....daj mi reci, jel i šljakeri..Painter
Lead Painter ,Roustabout , Roughneck ,Derickman imaju vremena za odmor kao ti ili stalno crnče bez prestanka???? Jel si i ti počeo od paintera karijeru ili..?
 
Poslednja izmena:
Uglavnom imaju vremena za odmor . . .
Ne ja sam poceo od mehanicara (rig mechanic) . . .

Još samo jedno pitanje (ja se nadam) :) ...koliko dobro drilleri i crane operatori moraju pričat i pisat engleski, dobro, vrlo dobro, odlično ili samo - dovoljno..kakva su tvoja iskustva s tim ljudima koji to rade?
 
Poslednja izmena:

Back
Top