Дража умро 1960-е у Русији!?

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Истраживање
Да ли је Дражин гроб у Русији
Спектакуларна тврдња да је Дража Михаиловић умро 1960. негде у Совјетском Савезу већ три године наилази на тотални мук у Србији

Споменик Драгољубу Дражи Михаиловићу у Брчком

Јурњава за гробом Драгољуба Драже Михаиловића по оноликим београдским локацијама о којима се шушка, говори и пише већ деценијама, више је него јалов посао.

Упркос томе што је у познатом процесу био осуђен на смрт, Дража није стрељан 17. или 18. јула 1946. године, него је пребачен у СССР, где је и умро у лето 1960. године.

Овај увод достојан таблоидне јурњаве за невероватним, написао сам на основу следећег цитата:

„Године 1946. био сам млад официр ОЗН-е, и сећам се да се Дража жалио и тражио помиловање. Обећао је да ће, ако му се преиначи пресуда, помагати и сарађивати са властима у сређивању стања у земљи. Тада сам од својих старијих колега чуо да је СССР тражио од наших власти да им се Дража уступи. Ово из разлога јер је био проруски човек, обавештајац. Од обавештајних служби СССР-а и Енглеске постављен је за команданта савезничке гериле у Југославији, која је требало да се брани око два месеца, да се одложи план „Барбароса” – напад на СССР, и напад на Грчку, где је требало да Немци помогну Италијанима. Шта ће бити са тврдњама ’демократа‘ у Србији, да је Дража Михаиловић стрељан и лутањем за његовим гробом, ако се добије обавештење да је Дража умро природном смрћу јуна 1960. године у Русији.”

Миодраг Мија Николић је ово написао у аутобиографској књизи „Одрастања и идеали’’, објављеној 2006. у Нишу (ауторско издање). Његов спектакуларни исказ медији у Србији игноришу већ три године, из нејасних разлога, поготово код оволике глади за свакојаким сензацијама.

До данас је једино документовано да је Михаиловић био осуђен на смрт, као и неки други, који су упркос томе поживели, па зашто то не би важило и за њега.

Својевремено је колега Богосав Марјановић баш на страницама „Политике” објавио делове свог разговора са Слободаном Учом Крстићем, некада високим функционером ОЗН-е Србије, који је са стрељања извукао Драгог Јовановића, шефа предратне и ратне полиције у Београду. Јовановић је потом „седео још три године у затвору и писао све што је знао и што је нас интересовало и био од велике користи”, тврдио је Крстић. Он је навео да је стрељању Драже Михаиловића присуствовао и Милош Минић, коме се колега Марјановић се обратио с питањем да ли је то тачно. Од минића је добио следећи одговор:

„Верујте да сам све време после разговора са вама размишљао да ли сам заиста присуствовао том догађају и готово сам сада сигуран да нисам. Јер, да сам тамо био вероватно бих се сетио”.

1-drazza-16.jpg


Да ли је овим Минићевим исказом, формулисаним у дипломатском маниру, саопштена чињеница да Дража није стрељан?


Био је осуђен на смрт и Божидар Бећаревић, геније антикомунистичког полицијског рада, али је он дуго после пресуде и наводно извршене смртне казне, био на услузи ОЗН-и, односно УДБ-и. Чак је саслушавао неке од најзначајнијих заточеника који ће завршити на Голом отоку у време сукоба Москве и Београда, поводом Резолуције Информбироа из 1948. године.

Бранко Михаиловић, Дражин син, у разговору с колегом Гораном Лазовићем је рекао 1992. године:

„Причали су ми да је тата живео у једној кући поред Барајева, да је држан у изолацији и да је наводно умро 1953. Други су га опет сретали на Теразијама, чудили се с каквом мирноћом разгледа излоге и једе трешње. Чуо сам и причу по којој је мој отац свакодневно играо карте са Ранковићем...”.


Органи ОЗН-е су ухватили Михаиловића и 13. марта 1946. пребацили га у Београд, о чему је Александар Ранковић одмах обавестио депешом Тита који је тада путовао у посету Пољској. Тито је наредио да се вест која га је заеткла на пропутовању кроз Мађарску чува у строгој тајности док се не врати с пута.

Танјуг је 24. марта 1946. саопштио да је Михаиловић ухапшен и да се „води истрага”.

Ранковић је сведочио да су „Тито и Кардељ били за то да се Дражи омогући одлазак у иностранство, али ми други нисмо”, при чему је мислио на ондашње руководиоце из Србије.

Миодраг Мија Николић је, иначе, од 1945. до 1960. радио у ОЗН-и и УДБ-и.

Низ чињеница саопштених у својој књизи, он је сазнао док је био ангажован на пословима политичке обавештајне службе, као и током школовања на вишој школи ФНРЈ за унутрашње послове средином педесетих година прошлога века. До многих сазнања је дошао и самосталним, вишегодишњим истраживањима.

У свој рашомонијади око животног краја Драже Михаиловића,можда је кључни исказ Миодрага Николића да је Дражи остала глава на рамену зато што је био „проруски човек, обавештајац”, о чему сам пре пет-шест година нешто писао на страницама „Политике”.Та велика тема прераста оквире овог текста и остаје за неку другу прилику.

Слободан Кљакић
 
Ja gledo na televiziji !
Bilo u emisiji "Poslednji Cin". Uhapsili tog druga Mihajlovica uz pomoc nekog bradonje. Mislim da se bradonja zvao Milan Rankic. Pored Milana Rankica pojavljivao se i Tanasije Uzunovic i Dragan Nikolic - Prle i Tihi...
Хахаха... није
Драма је то била и ухапшен је уз помоћ Николе Калабића...коме се заиста губи сваки траг и не зна се ништа...
 
Хахаха... није
Драма је то била и ухапшен је уз помоћ Николе Калабића...коме се заиста губи сваки траг и не зна се ништа...

Ovo što si napisao za Dražu teško da pije vodu, ali nikada se ne zna... Svakave zavrzlame su obaveštajne službe pravile.

No, jedno znam sigurno. Nije da se ništa ne zna za Kalabića. Zna se zvanična verzija, a ja znam i onu pravu. Pošto je čovek mrtav odavno, nije problem i da se iznese u javnost.

Kao što je poznato, Nikola Kalabić je omogućio crvenima da uhvate Dražu. Namerno ne kažem izdao, jer on je duboko bio uveren da mu pomaže.
Naime, Krcun & Co. su Kalabića po hapšenju stavili pod specijalan tretman. Taj tretman je imao za cilj da Kalabić shvati i prihvati da su se crveni iskreno borili za narod, a da je kralj izdajnik, i da je on bio izigran i prevaren od strane kralja i vlade. Toliko su bili uspešni u ispiranju mozga Kalabiću, da je ovaj progutao mamac kao som. Vodali su ga po Beogradu, u bioskope, gde su naravno pre filmova prikazivani propagandni žurnali, dobijao je svu tadašnju štampu svakodnevno u ćeliju, naravno, posebna izdanja štampana za njega (što on nije znao), odnos čuvara prema njemu je bio skoro pa drugarski, itd. da ne nabrajam dalje. Elem, ovca Kalabić postade "veći katolik od pape". Toliko je zagotivio komunizam, a zamrzeo kralja, da se i sam Krcun čudio.
A, onda su počeli da ga obrađuju po pitanju Draže. Prosipali su mu priče kako je i Draža u zabludi, kako oni znaju da je on patriota, kako je on potreban novoj vlasti i narodu. Da se razumemo...Kalabić je voleo Dražu, ali ga je i dobro poznavao, i znao je da Draža ne bi poverovao Kalabićevim pričama o "slatkim" komunistima, a to su znali i crveni.
Tako su oni ubedili Kalabića da je jedini način da ga uhvate na prevaru, i kasnije mu lepo objasne (kao i njemu) da je u zabludi.

Ne znam ko i zašto je odlučio da Kalabića nakon svega ostavi u životu. Ali, ostavljen je.
Zvanična verzija kaže da je Kalabić zbog saradnje u hvatanju Draže Mihajlovića pušten na slobodu, i da ga je nakon par dana nepoznati izvršioc ubio u toku šetnje po Kalemegdanu. Pretpostavljalo se da je u pitanju osveta.
Ta zvanična verzija je bila pokriće za ono što je usledilo.

Nikola Kalabić se obrijao i ošišao, dobio novi identitet, i dugo i srećno živeo u mom gradu, u Subotici. Umro je u dubokoj starosti, prirodnom smrću.
 
Ovo što si napisao za Dražu teško da pije vodu, ali nikada se ne zna... Svakave zavrzlame su obaveštajne službe pravile.

No, jedno znam sigurno. Nije da se ništa ne zna za Kalabića. Zna se zvanična verzija, a ja znam i onu pravu. Pošto je čovek mrtav odavno, nije problem i da se iznese u javnost.

Kao što je poznato, Nikola Kalabić je omogućio crvenima da uhvate Dražu. Namerno ne kažem izdao, jer on je duboko bio uveren da mu pomaže.
Naime, Krcun & Co. su Kalabića po hapšenju stavili pod specijalan tretman. Taj tretman je imao za cilj da Kalabić shvati i prihvati da su se crveni iskreno borili za narod, a da je kralj izdajnik, i da je on bio izigran i prevaren od strane kralja i vlade. Toliko su bili uspešni u ispiranju mozga Kalabiću, da je ovaj progutao mamac kao som. Vodali su ga po Beogradu, u bioskope, gde su naravno pre filmova prikazivani propagandni žurnali, dobijao je svu tadašnju štampu svakodnevno u ćeliju, naravno, posebna izdanja štampana za njega (što on nije znao), odnos čuvara prema njemu je bio skoro pa drugarski, itd. da ne nabrajam dalje. Elem, ovca Kalabić postade "veći katolik od pape". Toliko je zagotivio komunizam, a zamrzeo kralja, da se i sam Krcun čudio.
A, onda su počeli da ga obrađuju po pitanju Draže. Prosipali su mu priče kako je i Draža u zabludi, kako oni znaju da je on patriota, kako je on potreban novoj vlasti i narodu. Da se razumemo...Kalabić je voleo Dražu, ali ga je i dobro poznavao, i znao je da Draža ne bi poverovao Kalabićevim pričama o "slatkim" komunistima, a to su znali i crveni.
Tako su oni ubedili Kalabića da je jedini način da ga uhvate na prevaru, i kasnije mu lepo objasne (kao i njemu) da je u zabludi.

Ne znam ko i zašto je odlučio da Kalabića nakon svega ostavi u životu. Ali, ostavljen je.
Zvanična verzija kaže da je Kalabić zbog saradnje u hvatanju Draže Mihajlovića pušten na slobodu, i da ga je nakon par dana nepoznati izvršioc ubio u toku šetnje po Kalemegdanu. Pretpostavljalo se da je u pitanju osveta.
Ta zvanična verzija je bila pokriće za ono što je usledilo.

Nikola Kalabić se obrijao i ošišao, dobio novi identitet, i dugo i srećno živeo u mom gradu, u Subotici. Umro je u dubokoj starosti, prirodnom smrću.

Проблем је што је то вероватно и случај са Дражом.
Постављам питање - ако је стрељан што није сликан његов леш? Једноставно нема тога.

Ако је истина око Калабића да је умро природном смрћу, а истина је, онда и за Дражу се поставља питање- што се ћути!?
Ако је мртав, нека се достојно сахрани, нем аразлога да се таји, ама баш никаквог. На власти су се ређали сви поборници Драже, па и унук му је био у партији на власти, па ништа.
Дакле ја сматрам да има неки разлог што се ћути. А то је да је умро у старости негде.
А ниеј ми јасно ЗАШТО се то и не објави, сем да је у то умешана и нека већа земља која не жели да одаје своје тајне.
 
А Тито је био масон, човек-гуштер, ванбрачни син Франца Јозефа, пољски гроф, сионски мудрац, руски племић, члан свестке владе у сенци, илуминат и розенкројцер...

И дипломирао је за машинбравара на МИТ-у
 

Back
Top