Posao u Rusiji (1)

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Gledam sad na infostudu konkurs preko Hopexa za poslove u Rusiji... a već sam ranije čitao ovu temu i vidim da vrlo loša situacija što se tiče isplata... Ispunjavam sve uslove koje oni traže, ali sam u dilemi da li napustiti siguran posao u Srbiji sa prosečnom inženjerskom platom i upuštati uopšte u tako nešto, kada unapred znam da je velika šansa da me posle zavlače za pare? Da li neko zna kolika je okvirno plata inženjera na poslovima koje oni nude i šta nakon isteka ugovora od 6 meseci? Da li obično ljudi ostaju tamo i nastavljaju sa radom ili se vraćaju u Srbiju?
 
Gledam sad na infostudu konkurs preko Hopexa za poslove u Rusiji... a već sam ranije čitao ovu temu i vidim da vrlo loša situacija što se tiče isplata... Ispunjavam sve uslove koje oni traže, ali sam u dilemi da li napustiti siguran posao u Srbiji sa prosečnom inženjerskom platom i upuštati uopšte u tako nešto, kada unapred znam da je velika šansa da me posle zavlače za pare? Da li neko zna kolika je okvirno plata inženjera na poslovima koje oni nude i šta nakon isteka ugovora od 6 meseci? Da li obično ljudi ostaju tamo i nastavljaju sa radom ili se vraćaju u Srbiju?

Ja koliko znam krece se tu negde oko 2000-2500$! Ali na to pitanje mislim da najbolji odgovor moze da da Zoki, koji je cini mi se sef na nekom od gradilista. Ono sto sam ja hteo da kazem je da je cinjenica da Hopex, i pored svih tih kasnjenja, nikome nije ostao duzan!!! I koliko siguran posao u Srbiji donosi sigurnu, i redovnu platu? Mislim da su to odluke koje mi sami moramo doneti..
 
Gledam sad na infostudu konkurs preko Hopexa za poslove u Rusiji... a već sam ranije čitao ovu temu i vidim da vrlo loša situacija što se tiče isplata... Ispunjavam sve uslove koje oni traže, ali sam u dilemi da li napustiti siguran posao u Srbiji sa prosečnom inženjerskom platom i upuštati uopšte u tako nešto, kada unapred znam da je velika šansa da me posle zavlače za pare? Da li neko zna kolika je okvirno plata inženjera na poslovima koje oni nude i šta nakon isteka ugovora od 6 meseci? Da li obično ljudi ostaju tamo i nastavljaju sa radom ili se vraćaju u Srbiju?

Odgovor na ovo pitanje nemoj da uzimas zdravo za gotovo ni od koga. Sve zavisi kolika ti je plata.Ako je 500e, ja bih se razmisljao.Ako je 1000 i vise ne bih nikako(jer otprilike ti ostane toliko i ovamo kad se saberes i oduzmes).
Uglavnom, koliko ja vidim i cujem ovde: prevare, obmane i ostali vidovi ponasanja nasih ljudi uzimaju sve vise maha.Moj savet je: veoma oprezno!
 
Pošto bih trebao uskoro da krenem za Rusiju preko Hopexa, kao mašinski inženjer, da li bi mogao da mi kažes nešto više o radu za ovu kompaniju, da li je isplata redovna, da li su poslodavci korektni. Takođe me interesuje smeštaj i konakt sa porodicom, da li nam je internet i sve ostalo što su nam rekli (3 obroka) obezbeđeno... molio bih te da mi sto pre odgovoris. Hvala ti unapred.
 
Pozdrav svima zovem se Nikola Vasic iz Novog Sada sam i imam 23 godine. Trenutno se nalazim u Moswi kod devojke i ostacu ovde 2-3 meseca. Zeleo bi da radim ovde ali problem je sto nemogu da nadjem posao... zavrsio sam gladjevisku skolu ali do sada nisam radio u mojoj struci koja je inace monter suve gradje (gips spusteni plafoni itd.) uglavom sam radio po primorjima kao konobar sanker barmen... nije mi problem bilo sta da radim i zeljan sam ucenja. Ruski jezik ne znam bas najbolje ali se trudim i brzo ga ucim a engleski znam dosta dobro hvala unapred svima koji zele da mi pomognu.
kontakt telefon +79067182009 ili srpski +381692411198
 
Pošto bih trebao uskoro da krenem za Rusiju preko Hopexa, kao mašinski inženjer, da li bi mogao da mi kažes nešto više o radu za ovu kompaniju, da li je isplata redovna, da li su poslodavci korektni. Takođe me interesuje smeštaj i konakt sa porodicom, da li nam je internet i sve ostalo što su nam rekli (3 obroka) obezbeđeno... molio bih te da mi sto pre odgovoris. Hvala ti unapred.
Nadam se da ćeš dobiti odgovore koje tražiš, a zamolio bih te da podeliš sa nama iskustva koja si imao sa Hopexom dok nisi došao do toga da treba da ideš za Rusiju...
Interesuje me da li si preko konkursa dobio posao ili si na drugi način (lični kontakt, direktno slao CV njima, pošto sam na njihovom sajtu video da imaju stalno otvoren konkurs za inženjere, ili nešto sl.)
Koliko je trajala cela procedura (od prvog kontakta, pa do danas)? Gde bi trebaloi da ideš i šta će ti biti posao, pošto je mašinska struka vrlo široka? Koliko imaš godina radnog iskustva? Koliku si platu dogovorio (ako nije tajna) i koji su ostali uslovi (dužina ugovora, stan i hrana koliko vidim to su ti rekli da je obezbeđeno, itd.)?
Nadam se da nisam previše radoznao?! :)
Mislim da bi mnogima koji prate temu ove sveže informacije iz prve ruke bile od velike koristi... fala unapred ;)
 
Poslednja izmena:
plata ne kasni, tj do danasnjeg dana sve plate su isplacene u potpunosti, imamo ljude koji ostaju i po 12 meseci na npski, po isteku 6 meseci ide se na odmor od 20-30 dana u srbiji, u odnosu na ocenu sefa gradilista koji vas je otpustio na odmor odredjuje se da li se vracate ili ne, mada uglavnom mozete znati posto vam se narucuje kupovina i povratne karte moskva-npska.
poslova za geodetu ima jako mnogo, trebalo bi da kontaktirate hopex ili da odete licno, ja inace nikada ne bi isao preko agencije (ukoliko ste dosli preko agencije u hopex u zavisnosti od ugovora sa plate vam se skida odredjena provizija koja se uplacuje agenciji, hopex uvek ispostuje agenciju tako da vam ne pomaze da se bunite).
smestaj zavisi od npske, internet takodje, 3 obroka su obavezna (tj postoji i 4. kada se radi nocna smena, rucak su obavezno 2 jela), uglavnom sami obezbedjujete interne kupovinom usb modema (cena varira od provajdera od 1000 rubalja pa nadalje, paketi su oko 1000 rubalja mesecno, telefon takodje (cena minuta razgovora sa srbijom je oko 17 rubalja i ovaj paket treba da se posebno ukljuci).
 
Moja žena je Ruskinja. Sada živimo u Bosni ali planiramo da uskoro krenemo u Rusiju, u njen grad. Pitam se da li bih se mogao tamo snaći sam, sa još uvijek polovičnim znanjem ruskog jezika, bez naših sumnjivih posrednika. Kakvi su uopšte papiri potrebni za radnu dozvolu i da li je moguće samostalno naći neki posao? Nesanjam o velikim parama koje ću zaraditi na brzinu i sa kojima ću se vratiti u Bosnu. Bio bih zadovoljan nekim prosjekom od koga bi nas dvoje mogli živjeti TAMO. Sit sam Bosne, jada i čemera.
 
Iz razgovora sa Rusima,koliko znam plate su jedino dobre u Moskvi. Sto dalje na sever-to je uzas zivi.Naravno, govorim o onim koji rade za ruske firme itd.
Sto se tice paprira: ovde je situacija malo zamrsena, ti bi verovatno zbog zene dobio neku vrstu privremene registracije.Ovde je to ujedno i glavna fora.A sa pasosom RF sva su ti vrata otvorena i mozes da radis gde hoces(unutar Rusije). Ako imate stan i oboje bi radili, verovatno moze da se zivi normalno.
Ovde moze da se zaradi mnogo, ali na zalost, mnogo je i onih koji nisu uopste zadovoljni.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima zovem se Nikola Vasic iz Novog Sada sam i imam 23 godine. Trenutno se nalazim u Moswi kod devojke i ostacu ovde 2-3 meseca. Zeleo bi da radim ovde ali problem je sto nemogu da nadjem posao... zavrsio sam gladjevisku skolu ali do sada nisam radio u mojoj struci koja je inace monter suve gradje (gips spusteni plafoni itd.) uglavom sam radio po primorjima kao konobar sanker barmen... nije mi problem bilo sta da radim i zeljan sam ucenja. Ruski jezik ne znam bas najbolje ali se trudim i brzo ga ucim a engleski znam dosta dobro hvala unapred svima koji zele da mi pomognu.
kontakt telefon +79067182009 ili srpski +381692411198

Uf Nikola Nikola!Pa jesi li se sam malo angazovao po Moskvi?Ovde barem posla ima.Primetio sam da se i konobari dosta traze.

Npr pogledaj na ovom sajtu http://job.24ru.com (nadamse da moderatori nece zamerit)i.

Sto se tice jezika, sem ako se zaposlis kao konobar,engleski ti skoro nista ne znaci. Nisu se oni jos oporavili od posledica gvozdene zavese. Ne zato sto ne mogu, nego zato sto im se tako svidja.
 
Čuo sam da kao ruski zet mogu relativno lako dobiti neki status kao privremenog boravka (status kakav ona ima sada u Bosni) što neznači da automatski imam i radnu dozvolu i taj status traje godinu ili dvije poslije čega je moguće dobiti Vid na proživanije, ma šta to značilo.
 
Mnogo nasih ljudi ovde ima, koji su ozenjeni Ruskinjama i zive preko 10g a jos nemaju drzavljanstvo. Procedura je komplikovana, a postoji i druga strana- Ruski pasos van Rusije je prilicno neupotrebljiv.

Ti si verovatno mislio na ovo: http://ru.wikipedia.org/wiki/Вид_на_жительство

Ne znam kako je sa licima koja imaju pravo na privremeni boravak(tj vid na ziteljstvo).Znam, da ga kao i vizu, produzavas svake godine. U zavisnosti od grada tj oblasti FMS(federalna migraciona sluzba)moze da bude manje ili vise dosadan-u smislu da te proverava.Da li ste stvarno u braku, da li zivite zajedno itd.
Radna dozvola moze da se sredi i uglavnom su problem samo pare.Inace ona vazi samo za odredjenu oblast. Tj ako je dobijes za recimo Moskvu ne smes da radis u okolini, ili u drugom gradu.Tj. takav im je zakon.
Dobra ili losa strana Rusije je korupcija.500-1000r uglavnom resava sve probleme sa policijom-cak iako nemas nikakve papire.(ovo nije nista pohvalno, licno se time ne sluzim, ali mislim da je realno podeliti svako iskustvo).
Ja ti ovo govorim kao laik i covek koji je tek godinu dana u Moskvi. Mogu da se raspitam kod ljudi koji imaju vid na ziteljstvo,za detalje.

P.S: Evo nasao sam i Federalni zakon o gradjanstvu u RF, nije ga lose prouciti. Ne kazem ovo samo za tebe nego za sve nas ovde.A moze da se vidi,koliko je komplikovana procedura.

http://base.consultant.ru/cons/cgi/online.cgi?req=doc;base=LAW;n=73088
 
Poslednja izmena:
Čuo sam da kao ruski zet mogu relativno lako dobiti neki status kao privremenog boravka (status kakav ona ima sada u Bosni) što neznači da automatski imam i radnu dozvolu i taj status traje godinu ili dvije poslije čega je moguće dobiti Vid na proživanije, ma šta to značilo.

Ja bih ti vise preporucio neku drugu(obecanu) zemlju.Ako imas ikakve sanse: Novi Zeland,Kanada,Australija. Rusija previse lici na nase predele. Mozda se jos vise razocaras.
 
Ja bih ti vise preporucio neku drugu(obecanu) zemlju.Ako imas ikakve sanse: Novi Zeland,Kanada,Australija. Rusija previse lici na nase predele. Mozda se jos vise razocaras.

Nažalost nemamo nikakvu mogućnost za iseljenje u neku od tih zemalja koje si nabrojao, tim prije što ona ima naravno rusko državljanstvo pa bi procedura bila duplo komplikovanija tako da i nerazmišljam o tome. A u Rusiji (u Tuli) sam već bio kao gost kod njene familije i na prvi pogled mi se učinilo da bih se relativno lako mogao uklopiti tamo, i to baš zato što mi sve to izgleda slično nama. Ja i neočekujem neki luksuzan život pun love. Treba mi samo više sigurnosti i stabilnosti u životu što ovdje nemam. Dosadio mi je život od danas do sutra. Možda vrijedi pokušati. Uvijek se može vratiti nazad. Tako ja rezonujem.
 
Recimo da je bas Tula na spisku gradova za koje sam cuo da se lose zivi. Iako je za ruske standarde blizu Stolice oko 400km....
Ne znam. Jedino kao gastarbajter mozes da se usrecis ovde. Ovako, stvarno nemam iskustva.
Mada, mislim da bi ti takve poslove i trazio. Vid na ziteljstvo ti j + svakako.
Potpuno te razumem, ja sam iz slicnih razloga ostavio posao u SRB(koji se racuna kao dobar i stabilan sa dobrom platom) i porodicu da bih probao nesto da postignem
 
Meni je jasno da je kod nas katastrofa i da se ljudi hvataju za slamku, trazeci neki izlaz iz bezizlazne situacije.
Vidim da dosta ljudi hvali Hopex. Medjuti, da li je ovo stvarno ponasanje ozbiljne kompanije?
Izvini acika, ali znas li uopste u sta se upustas?Spreman si da nekoliko hiljada kilometara odes u nepoznato? To u najmanju ruku nije logicno!

Ne zelim nikome zlo.I svakako nisam od onih ljudi koji likuju nad tudjom nesrecom, jedva cekajuci da neko propadne da bi likovali onom cuvenom: A jel sam ti lepo rekao!

Samo sam se ovde nagledao i naslusao svakakvih stvari. Sta nasi nasima mogu da urade, to je prosto za ne poverovati.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top