Biblija

LunaLavgud

Obećava
Poruka
59
E sad ce neko reci 'E,bas je Bibliju nasla od svih mogucih knjiga!'Pa,razmislite...Zar nisu skoro sve knjige ,nekako, na posredan ili neposredan nacin,napisane po uzoru na Bibliju!Evo na primer,ako pazljivo citate i uporedite Bibliju i Tolkinovog 'Gospodara' videcete da ima neke slicnosti,bar male,ali ipak je ima!(Ljubitelji LOTR-a,ne zamerite mi!)Tu slicnost mozete naci i kod ostalih knjiga napisanih u prozi,uglavnom.
Ja ne ocekujem da ce ova tema imati neku veliku posecenost i verujem da ce posle dva-tri dana a mozda i odmah,da spadne dole,ali ako se ipak odlucite da pisete,molim vas neka to ucine samo oni koji su procitali Bibliju ili bar neki deo iz Biblije.Thanks,unapred!(ovde mozemo komentarisati i Gibsonovo ostvaranje 'Stradanje Isusovo',kako su nasi originalno preveli!)
 
Управо треба да се јављају сви.Можда ће је узети да чита неко коме се чинила незанимљива или одбојна.
 
То нису књижевни текстови, али свеједно.
Како вам се свиђа Јосифово тумаћење фараонових снова.А како Легенда о Јосифу Томаса Мана?
 
pa nisu svi, ali sta su po formi
PESMA NAD PESMAMA
PRVA KNJIGA MOJSIJEVA
KNJIGA O JOVU
PSALMI DAVIDOVI
KNJIGA PROPOVEDNIKOVA
PLAC JEREMIJIN
SVA 4 JEVANDJELJA
OTKROVENJE SV. JOVANA BOGOSLOVA????
:?
 
Biblija je moja najomiljenija knjiga i u potpunosti se slazem da je veliki dio knjizevnih djela inspirisan po uzoru na nju. Dok u knjizevnim djelima pronalazimao po neke odgovore, u Bibliji pronalazimo odgovor na svako. Ne postoji ljepsa i sveobuhvatnija knjiga, bar za mene. Pozdrav
 

...sve knjige Svetog Pisma mogu se podeliti na cetiri grupe:
1. Knjige Starog Zaveta koje pretezno govore o Bogu kao tvorcu, o premudrosti i svemoci Bozjoj;
2. Cetiri Evangelija koja govore o Bogu - Spasitelju, tj. o njegovoj ljubavi i milosti prema ljudima;
3. Apostolske poslanice o Bogu - Osvetitelju, tj. o svetosti Bozjoj;
4. Otkrivenje Sv. Jovana Bogoslova, koje govori o Bogu kao sudiji vaseljene, tj. o pravdi i pravednosti Bozjoj.
...Otkrivenje (Apokalipsa) sv. apostola Jovana Bogoslova sadrzi prorocanstva o buducnosti, o sudbinama sveta, covecanstva i Crkve u vreme od prvog do drugog dolaska Hristovog, tj. do svrsetka sveta...
 
i ja sam za to da ne bas sve stvari iz biblije su istinite... ne znam... ne verujem da je vecina ljudi ovde kompetentna za analizu biblije... bice opet ono... ja sam u pravu a ti nisi... batalite
 
bozica:
Biblija je moja najomiljenija knjiga i u potpunosti se slazem da je veliki dio knjizevnih djela inspirisan po uzoru na nju. Dok u knjizevnim djelima pronalazimao po neke odgovore, u Bibliji pronalazimo odgovor na svako. Ne postoji ljepsa i sveobuhvatnija knjiga, bar za mene. Pozdrav

Како је лепо речено.
Занима ме како читаш Библију:
Изнова отпочетка до краја.
Поново, ту и тамо.
Поново по неку главу.
Не читаш је више,пошто си је прочитала,али слушаш читања из ње у цркви?

Поздрав Подгорици
Посебно Цркви св.Ђорђа
 
Bibliju sam procitala nekoliko puta u razmaku od 10-ak godina. Sada citam ponovo pojedina poglavlja na sto me podstakne ili literatura,film ili razgovor. Daleko sam od poznavaoca , a s druge strane nisam ni neupucena.Smatram da me citanje, i normalno, razmisljanje o procitanom, cini boljom osobom. U crkvu ne idem, ne zato sto smatram da je to dobro ili lose, vec stoga sto sam tako odgojena. A zasto te sve to zanimalo, Joco? Pozdrav.
 
bozica:
Bibliju sam procitala nekoliko puta u razmaku od 10-ak godina. Sada citam ponovo pojedina poglavlja na sto me podstakne ili literatura,film ili razgovor. Daleko sam od poznavaoca , a s druge strane nisam ni neupucena.Smatram da me citanje, i normalno, razmisljanje o procitanom, cini boljom osobom. U crkvu ne idem, ne zato sto smatram da je to dobro ili lose, vec stoga sto sam tako odgojena. A zasto te sve to zanimalo, Joco? Pozdrav.

Божице,
Хвала на брзом и исцрпном одговору.Незнам зашто ме је то занимало,можда што ми се толико свиђао твој наступ,као и начин размишљања,који се видео у првом јављању а и сада.Ако је радозналост прешла границу пристојности, опрости.Топли поздрав.
 
Ragen:
i ja sam za to da ne bas sve stvari iz biblije su istinite... ne znam... ne verujem da je vecina ljudi ovde kompetentna za analizu biblije... bice opet ono... ja sam u pravu a ti nisi... batalite
Slazem se sa tobom,Biblija je "knjiga" koja se cita ceo zivot a na osnovu mog licnog iskustva i neki od svestenika trebalo bi da ponovo "obnove gradivo". :wink:
 
infidel:
Iako sam nevernik podrzavam Bibliju, ali samo kao knjizevno delo. Istorijsko nije. Ima da se nadje par zanimljivih stvari i zanimljiva je za citanje.

Зар само неколико историјских ствари? Библија је препуна тога и историчарима је врло поуздан извор.Узгред,неверујућих нема, јер је и нихилизам веровање (да не постоји Бог и да је свет бесмислен).У сваком случају је симпатично што си читао Библију и што ти се допала.
 
ena28:

...sve knjige Svetog Pisma mogu se podeliti na cetiri grupe:
1. Knjige Starog Zaveta koje pretezno govore o Bogu kao tvorcu, o premudrosti i svemoci Bozjoj;
2. Cetiri Evangelija koja govore o Bogu - Spasitelju, tj. o njegovoj ljubavi i milosti prema ljudima;
3. Apostolske poslanice o Bogu - Osvetitelju, tj. o svetosti Bozjoj;
4. Otkrivenje Sv. Jovana Bogoslova, koje govori o Bogu kao sudiji vaseljene, tj. o pravdi i pravednosti Bozjoj.
...Otkrivenje (Apokalipsa) sv. apostola Jovana Bogoslova sadrzi prorocanstva o buducnosti, o sudbinama sveta, covecanstva i Crkve u vreme od prvog do drugog dolaska Hristovog, tj. do svrsetka sveta...

Ена,
Потрудила си се да нешто конкретно напишеш на ову тему.Али нико није нашао за сходно да барем нешто прокоментарише.Ја сам,ипак,за класичну поделу,Стари завет и Нови завет.Па онда поделити и приказати сваки посебно.Ако би неко, ко ништа незна о тој књизи, погледао предложену поделу,не би му било много јасније каква је то уствари књига.Уосталом,свако има своје виђење, па ти вероватно ниси истог мишљења.
Поздрав Ени
 
LunaLavgud:
E sad ce neko reci 'E,bas je Bibliju nasla od svih mogucih knjiga!'Pa,razmislite...Zar nisu skoro sve knjige ,nekako, na posredan ili neposredan nacin,napisane po uzoru na Bibliju!Evo na primer,ako pazljivo citate i uporedite Bibliju i Tolkinovog 'Gospodara' videcete da ima neke slicnosti,bar male,ali ipak je ima!(Ljubitelji LOTR-a,ne zamerite mi!)Tu slicnost mozete naci i kod ostalih knjiga napisanih u prozi,uglavnom.
Ja ne ocekujem da ce ova tema imati neku veliku posecenost i verujem da ce posle dva-tri dana a mozda i odmah,da spadne dole,ali ako se ipak odlucite da pisete,molim vas neka to ucine samo oni koji su procitali Bibliju ili bar neki deo iz Biblije.Thanks,unapred!(ovde mozemo komentarisati i Gibsonovo ostvaranje 'Stradanje Isusovo',kako su nasi originalno preveli!)
Knjiga Bozija cita se srcem uz pomoc Razuma Duha Svetoga.
" Sve je napisano u knjizi Bozijoj "
Nema vece istine od Hrista, On jeste - ISTINA !
 

Back
Top