ISDN

W

Wizard32

Gost
Ljudi ISDN je fenomenalna stvar.Jeste da kosta 7.100din ali zato imate uvek 64kb/s ili cak 128kb/s
po duploj cena a to ne da je brzo nego jedva se snalazis.Takode dok visite na netu tel. linija Vam je slobodna jer u stvari i imate dve linije.Veoma pametna stvar :idea: :lol:
 
Otkrio si toplu vodu... treba ti dati nagradu za reinventivnost...

A brzina... :lol: :lol: :lol: ... Ocito nisi video ista brze od DialUp-a, pa ti sad ISDN deluje kao cudo nad cudima...

Cinjenica: ISDN jedan od najneisplativijih nacina konektovanja na internet!
 
Jel postoji za isdn mesecna pretplata? i da li isdn moze da se uvede svuda gde je digitalna centrala ili samo tamo gde ovi provajderi imaju nesto njihovo:(
 
NinjaTurtles:
Jel postoji za isdn mesecna pretplata? i da li isdn moze da se uvede svuda gde je digitalna centrala ili samo tamo gde ovi provajderi imaju nesto njihovo:(

Postoji kod sezampro mesecna pretplata za 1100 din za 64kb/s i 1500din za 128/kd/s.ISDN moze da se uvede i na analognu centralu, a svi provajderi prihvataju ISDN sistem
 
Pitam zato sto u mom mestu nema ni jedan provajder! idem na internet preko modema a broj koji zovem je susedni grad u kome ima ptt ili smin pa me interesuje da li mogu da uvedem kod mene isdn i sta je sve potrebno za to!
 
pa ISDN nije uopste brz!!! kad imas stalni dostup netu, trasmisija je brza! ISDN je odlican za telefoniranje, pogodan za faks,standartno moze se da se prikljuci do 8. "masina" na jednomNT.
 
Ewa, reci mi sta ti treba bolje od ISDN.Da nisi slucajno neki provajder pa 128kb/s ne moze da ti obavi posao.
Ne stvarno sta ti to imas bolje od ISDN ,koliko to kosta i kako se to uvodi :?:
 
Meni ni 1 Mbps ne bi bili dovoljni... cuj 128 kbps dovoljno... ne mozes sa tom smesnom brzinom ni normalan video stream da imas...

A ISDN je najneisplativija moguca konekcija... Za 128 kbps ces placati duplo racun (posto koristis obe linije) + duplo vreme kod provajdera (mada imas ISDN flat pakete) + mnogo puta vecu pretplatu...

ISDN jeste napravljen da bi se lakse prenosili podaci, ali ipak to nije dobro internet resenje...
 
Dovoljno je Inkognito.Sa 128 mozes da vodis live chat preko web kamere doduse ne bas kao da kledas tv ali sasvim solidno.DAP mi preuzima sa 11-12kb/s.Samo jeste skupo 1500din za ceo mesec + racun nekih 3500din,ali taman se toliko zaradi na PTR. :P
 
ok, da vidimo: ja placam u rumuniji 30$ mesecno radio vezu od 128Kbits i radi mi maestralno.... znaci.. nemam reci.. unlimited download... brzina je cesto oko 25Kb/s
 
Posto vidim da se razumes u ISDN,mozes li mi objasniti zasto dok sam imala windows 2000(sad je xp) stalno mi je pokazivao protok od 115,200kbps,a sad kad je xp pokazuje 64?
a,prethodni problem je sto kad meni nestanu sati,kad hocu da idem na tudji nalog(tacan je) ne mogu..pokusavala sam da pravim i novu konekciju i nece..sve sam pokusala i nista...
hvala ti unapred...pozdrav od Ane..
 
Pazi ovako taj protok nema veze sa operativnim sistemom vec sa kablom kojim si povezala adapter sa racunarom.Ako ga povezes sa seriskim kablom onda ti je maksimalna brzina na oba kanala 115Kb/s, a ako ga povezes preko USB-a onda imas svih 128Kb/s.Tebi je sad 64Kb/s zato sto koristis samo jedan kanal.Da di povecala brzinu treba da u donjem desnom uglu kliknes na onu ikonicu gde treperi crvena tacka i da cekiras opciju enable multilink PPP.Tada ces opet imati onu staru brzinu ali treba da znas da ti tada idu i dupli impulsi i duplo internet vreme.
Pozdrav :)
 
Incognito:
lol... kada bih ja koristio ISDN, to bi me kostalo vise od 10000 dindzi (+medjunarodni pozivi i sl.) jer sam non-stop na net-u...

Totalno neisplativo...
Kako si sada povezan? Ne verujem da preko dial-up..?
Ja sam trenutno na wireless 256 ali za dve nedelje prelazim na 2Mbs takodje wireless. Cena 1000 din/GB
Mesecno sam do sada imao prometa 4-5 GB pa mi dodje na isto (do sada 5000 din mesecno otprilike)

Kada sam se preracunavao za ISDN, ispalo je mnogo skuplje, nezgodnije i neisplativo, jer moram biti ceo dan na mrezi bez prekida i fiksni IP je neophodan.
Osim toga, tek na 256 imam preko Netmeetinga sve kako treba (voice, video i desktop sharing). Moze i sa 128 ali se vec oseca ako se sve tri opcije ukljuce, pa jos ujedno saljes/primas postu i posetis neki site... tesno..
A 256 ISDN tesko da ko dobije a i kostalo bi "ko Sv.Petra kajgana" - AKO dobije i ako nasi to uopste daju/imaju.

A opet, imam drugare koji su na ISDN na 64 i sasvim zadovoljni, samo sto oni nemaju neke vece zahteve pa i obicno surfovanje je za njih ok... Oni za voice konekciju koriste SkyPe i to je ono sto im je dovoljno i na 64

Stvar potrebe, para i mogucnosti..
 
Ono sto ja znam to je da moze da se downloaduje brzinom do 16000Kb/s sa jedn.sat.linkom a pretpostavljam da sa dvosmernim sat. linkom moze i vecom brzinom da se surfuje.Verovatno telekom ostvaruje i vise 0d 100Mb/s.
Pozdrav :x
 
KATARINA3:
Moze li neko da mi objasni sta je to ISDN?Trenutno se povezujem preko Ptt,kako mogu da pređem na ISDN.
ISDN (Integrated Service Digital Network) ili kako zvanican prevod kaze "Digitalna mreza integrisanih usluga" je relativno novi nacin pruzanja telekomunikacionih usluga u svetu.

Kazem "teleko- munikacionih", a ne telefonskih usluga prosto zato sto ISDN osim standardnih telefonskih servisa omogucava i jos neke servise.

Zapravo, njegovi osnovni servisi (za bazni pristup) su:

• klasicna telefonija, sa propusnim opsegom od 3.1kHz.

• telefonija u prosirenom propusnom opsegu od 7kHz.
• paketski prenos podataka brzinom od 64 kbit/s, odnosno 128 kbit/s.

• telefax grupe 4.

• teletext 64 kbit/s.

• video text.

• video telefonija.



Kako radi ISDN ?

Postoje dva tipa ISDN prikljucaka: bazni prikljucak (BRI) i primarni prikljucak (PRI).

Svaki od njh se sastoji od od informacionih kanala (B), propusnog opsega 64 kbit/s i jednog kanala za prenos podataka (D), koji sluzi za signalizaciju, uspostavljanje i raskidanje veze i prenos paketa podataka malim brzinama.

Bazni prikljucak poseduje dva B kanala i jedan D kanal propusnog opsega 16kHz, pa se cesto naziva i (2B+D) prikljucak. On se realizuje preko klasicne bakarne parice, koja se na strani korisnika zavrsava sa, takozvanim, mreznim zavrsetkom (Network Terminator).

Postoji vise tipova terminatora, u zavisnosti od toga koliko uredjaja se povezuje na njih. ISDN standard dozvoljava povezivanje do 8


uredjaja na mrezni zavrsetak i oni mogu biti i analogni (obicni telefonski aparati, fax masine...) i digitalni.



Medjutim, gotovo svi digitalni uredjaji (telefoni, fax-ovi grupe 4, adapteri za racunare...) imaju na sebi jedan digitalni ulaz i bar jedan digitalni izlaz, tako da je, prakticno, maksimalna konfiguracija terminatora ona sa dva digitalna izlaza (S0 uticnica) i 6 analognih izlaza (R11 uticnica). Svaki uredjaj povezan na terminator ima svoj telefonski broj i brojac impulsa.

Naravno, uredjaji mogu komunicirati izmedju sebe, a istovremeno u saobracaju mogu biti samo dva uredjaja. Analogni uredjaji koriste jedan B kanal, dok digitalni mogu koristiti jedan ili oba B kanala, pri cemu se postize protok od 64 kbit/s, odnosno 128 kbit/s.



















Naravno, ovo nisu moje reci. Copy-Pastovao sam tekst sa nekog sajta, posto se ja inace i nerazumem previse u ISDN, ali znam sigurno da je to najneisplatljiviji vid pristupa internetu,
 
naravno da ima pretplate i ona iznosi oko 200 dinara mesecno i sve ostale dodatne uluge se placaju kroz povecanje pretplate pa i vise brojeva jer u jedan paket dolazi samo jedan tlf broj.
 
Incognito nelupaj, Sa ISDN-om mozes da se kacis na jedan kanal (kao ja) i tako su ti troskovi potpuno isti kao i kod analognog modema samo sto umesto 33k (u mom slucaju) ili 52k (u najboljem slucaju) imas 64k. Takodje ta veza je digitalna tako da nemas lagova vec cistih 64k (8 KBps) protoka. Da ne spominjem da connectovanje u najgorem slucaju traje 5 sekundi.

Pretplata takodje nije velika, ja mislim da je oko 100din

Normalno je da ako mnogo skidas (kao ja) da ti treba veca brzina. Ja cu iz tog razloga da sada uzmem wireless kod verata (512k za 2000din).
 
h3x:
Incognito nelupaj, Sa ISDN-om mozes da se kacis na jedan kanal (kao ja) i tako su ti troskovi potpuno isti kao i kod analognog modema samo sto umesto 33k (u mom slucaju) ili 52k (u najboljem slucaju) imas 64k. Takodje ta veza je digitalna tako da nemas lagova vec cistih 64k (8 KBps) protoka. Da ne spominjem da connectovanje u najgorem slucaju traje 5 sekundi.

Pretplata takodje nije velika, ja mislim da je oko 100din

Normalno je da ako mnogo skidas (kao ja) da ti treba veca brzina. Ja cu iz tog razloga da sada uzmem wireless kod verata (512k za 2000din).

Hmmmmm, a sta to molicu lupam? Jesam lepo napisao:

Incognito:
A ISDN je najneisplativija moguca konekcija... Za 128 kbps ces placati duplo racun (posto koristis obe linije) + duplo vreme kod provajdera (mada imas ISDN flat pakete) + mnogo puta vecu pretplatu...

I sve to stoji... Zasto bih prelazio na ISDN ako bih koristio samo jedan kanal? Ja i sada imam oko 6 KB/s protoka, tako da tih 7 KB/s (8 KB/s je idealna situacija koja se RETKO kada desava) kod 1B ISDN-a nije vredno... Sta, imacu 60 kb vise za minut konstantnog download-a? Big deal...

Dakle, dati 15000 din. za 'stvaranje tehnickih mogucnosti™' (© Telekom Srbija) + placati osnovnu pretplatu od 276 din (sto je vise od 6 puta vise od pretplate za obicnu fiksnu liniju). za ~1 KB/s vise, ne deluje meni kao isplativa stvar. Da napomenem da su navedene cene bez poreza od 20%...

A ako koristis 2B kanala, onda placas duplo vise impulsa i duplo vise kod provajdera...

Inace, ISDN je skup svuda u svetu, i retko ko koristi isti za pristup internetu.

Dakle, malo se informisi pre nego sto pocnes da pricas nekome da lupa!
 
Ni si ni ti Incognito potpuno u pravu.Slažem se sa tobom da je dvostruki kanal kod ISDN (128Kb/s)zaista neisplativo ali zato je jedan kanal(64Kb/s) vrlo isplativo!Osim malo veće pretplate ništa više nije skuplje(jeste mesečna pretplata za internet za ISDN 1100 a modemska 850)ali zato imaš primetno bržo konekciju.A da ne govorim o oslobođenoj telefonskoj liniji koliko znači.Da ISDN nije isplativ ja ga prvi ne bih uveo.
Kad mi zatreba video chat znaš li koliko znači konekcija sa dva kanala i protok od 128kb/s ili kad treba nešto da downloadujem to obavljam brzinom i do 25Kb/s a ti se mučiš da dostigneš 3Kb/s.
Ne kažem ja da je ISDN savršen ali je ipak dobro rešenje za naše uslove(dok ne stigne kablovski internet).A kad stigne prećiću na njega ali opet neću žaliti sto sam uveo ISDN jer mi ostaje kao alternativa ako ovaj zakaže, plus odlična tel. veza za faks i dve linije i pet telefonskih brojeva.Ma milina ima da otvorim informativnu agenciju :lol:
Pozdrav :D
 
Cekaj, ja ovde govorim o normalnim digitalnim fiksnim linijama bez PCM-a, ECM-a, dvojnika i sl. vs 1B ISDN (posto je to naveo covek)... Izvol'te, ko hoce da poredi iste neka dodje kod mene, pa da vidi kako i obican 56k modem (doduse, ne djubre od 10€) moze sasvim solidnih 6 KB/s da izvuce bez sumova i gresaka na obicnoj digitalnoj fiksnoj liniji.

A onda cemo skoknuti do prvog komsije koji ima ISDN, pa uporediti istu situaciju sa 1B ISDN-om... Gde vise od 7 KB/s neces imati (a i to retko)... Pa ako koza laze, rog ne laze...

Poredjenje obicne linije i 2B ISDN-a je smesno jer 56000 baud/s vs 131072 bps je totalno neravnopravno.

A drugo, gde si to video 25 KB/s na 2B ISDN-u??? Toliko ne moze ni teoretski u idealnim uslovima... Maximum protok 2B ISDN-a je 128 bps, odnosno 16 KB/s... Sto u realnosti, u proseku, iznosi oko 13 KB/s... btw. nikad se nisam mucio da dostignem i 5 KB/s sa obicnom linijom...

Naravno, video conferencing je smesan na obicnoj liniji, ali nije rec o tome... Ja sam vec napisao da meni ni 1 mbps nije dovoljno, a kamo li 56k...

Bottom line: Nisam rekao da ISDN ne valja, vec samo da je to vid najneisplativijeg pristupa internetu, i to ne samo u Srbiji vec u celom svetu!
 

Back
Top