Kradja Ostroškog blaga!!!
Prikazujem rezultate 1 do 2 od 2

Tema: Kradja Ostroškog blaga!!!

Ističe se Dragan_srbcg (avatar)
    Učlanjen
    26.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    62

Exclamation Kradja Ostroškog blaga!!!

Koliko se sjećam bilo je četiri- pet sanduka, nevjerovatno teških. I danas od tog nošenja osjećam bol u leđima, ali naredba je naredba

O sudbini dragocjenosti s dvora kraljevske porodice Karađorđević, te zlatu i novcu Narodne banke pred početak Drugog svjetskog rata dosad su objavljene brojne knjige, novinski članci i napisi. Ipak, do tančina se ni danas ne zna gdje je završio dio tog blaga, te šta se dešavalo s tri velike hrišćanske relikvije od kojih je jedna, ikona Bogorodice Filermoske, oskrnavljena u Crnoj Gori. Jedan od rijetkih živih svjedoka dijela sudbine kraljevskog i nacionalnog blaga je osamdesetsedmogodišnji Nikšićanin Luka Božović koji po prvi put za ''Reviju D'' govori o svojim sjećanjima na te ratne godine i priče o ''narodnom'' blagu. Božović kaže da u vrijeme početka rata još nije bio stasao za vojsku, ali se nešto kasnije, kao i njegovi vršnjaci iz rodnog sela Trepča, koje se nalazi nadomak Nikšića, dobrovoljno prijavio u partizane. A prije toga, sjeća se Luka, u gradu pod Trebjesom vladala je velika zbrka, ali i potraga, jer je kralj Petar Karađorđević 1941. godine sa svojom svitom i sanducima s dragocjenostima i novcem stigao u Ostrog.
    -Mnogo se pričalo o tome, jer je kralj iz manastira Ostrog pobjegao u izbjeglištvo avionom s nikšićkog Kapinog polja. Valjda je nešto donijetog blaga ponio sa sobom, a nešto je ostalo u Ostrogu i, kako se tada pričalo, u pećini ispod brda Trebjesa. Svašta se pričalo, a narod kao narod, jednako je tragao i za zlatom i za parama. Ja jedino mogu da govorim o onome što sam vidio i čemu sam lično prisustvovao, kaže Božović.
    On je kao dobrovoljac od 1941. godine bio u bataljonu Nikšićkog odreda, a onda je prekomandovan u Šipačno gdje je bio sve do aprila 1944. godine. Jeseni te godine Božović dobija novo zaduženje- kurirska služba u tadašnjoj UDBI na Cetinju.
    -Službu je narod tada šapatom zvao OZNA, a mi dobrovoljci radili smo tamo gdje nam se kaže i mene zapade mjesto kurira. Savo Brković bio je tada načelnik UDBE koja je bila smještena u najljepšoj i najboljoj zgradi na Cetinju, ambasadi Francuske. Negdje s proljeća 1945. godine Brković odredi jednu prateću četu, nas desetak koji smo ušli u jedna teretna kola. Niko od nas nije znao gdje idemo, niti zbog čega. Tek kad smo stigli pod Ostroške grede, znali smo gdje smo. Ja i moj ratni drug, sada pokojni, dobismo od Brkovića zaduženje da stojimo pored vozila i čuvamo ono što će oni donijeti. Odabrani oficiri su kod Donjeg Ostroškog manastira donosili sanduke... Sanduci su bili veliki, drveni i veoma teški, a ja i moj drug smo ih ubacivali u vozilo. Niti pitamo, niti smijemo, ali sam se odmah dosjetio da se radi o jugoslovenskom blagu, tada su ga zvali ''ostroškim'' zbog toga što je, valjda, tu bilo sakriveno. Dobro se sjećam da je jedan sanduk utovaren u gepek Brkovićevog auta, priča starina.
    Kasnije se, prisjeća se Božović, pričalo kako je neko od oficira koji su nosili sanduke od manastira do auta, stavljao ruke u džep, ne mogavši da odoli sadržini. Međutim, načelnik je naredio da se ništa o tome ne govori do Cetinja, a taj je, valjda, kažnjen. Na Cetinje su, priča Božović, stigli noću, a onda su sanduke nosili na sprat zgrade UDBE. Nije prošlo, prisjeća se Luka, možda ni dva dana, a od Brkovića su ponovo dobili naredbu da sanduke utovare u kamion.
    -Koliko se sjećam bilo je četiri- pet sanduka, nevjerovatno teških. I danas od tog nošenja osjećam bol u leđima, ali naredba je naredba. Pred zgradu UDBE došao je kamion Crvenog krsta u koji smo utovarili sanduke i ponovo na put. U Podgorici je tada usled bombardovanja bio srušen veliki gvozdeni most, pa je kamion jedva prešao na drugu stranu obale... Stali smo na Ćemovskom polju. Tu sam prvi put vidio avion i ušao u njega, ali samo toliko koliko sam mogao da unesem sanduk. To je bio ruski avion koji je održavao vezu Beograda s Crnom Gorom. Tako su sanduci, koliko sam kasnije saznao, otišli Josipu Brozu koji je i naredio da se spreme. Kakva je bila njihova dalja sudbina, to sami Bog zna, navodi Božović.
    Ko god je tada, a i kasnije imao ''posla'' s ''ostroškim blagom'', priča Božović, nije dobro završio. A, kako ističe, mnogi su bili upetljani, na neki način. Dio novca po bjekstvu jugoslovenske vlade, bio je ostavljen u Trebješkoj pećini koju su Nikšićani tada posjećivali, a nosio je ko je stigao i koliko je ko mogao.
    -Tačno je što su naši stari govorili da je svako zlato baksuzno... Ko se god tada okoristio od tog blaga ili para, nije dobro završio. Sjećam se da su 1942. godine partizani preko noći upali u naselje Ozrinići, popalili ljudima kuće, ubijali i odnosili što su zatekli. Komandant je tada bio Dimitrije Bulajić, a njegov komesar Savo Brković, kaže Božović.
    Iz svega je, ističe, izašao čistih ruku i obraza, a priče o narodnom iliti kraljevskom blagu i sudbinama onih koji su imali posla s njim, i danas se prepričavaju po Nikšiću.

B.Brašnjo
    ima još na-->
    http://www.revijad.cg.yu/?nivo=3&rubrika=5&datum=2009-03-18&brojms=351&clanak=852

Komunjare komunjare vi volite samo pare,...
    Sramota da nema vece.

Buduća legenda 27E (avatar)
    Učlanjen
    09.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    661

Podrazumevano Re: Kradja Ostroškog blaga!!!

nagorele pare iz `sanduka` imam i ja, pa sta
    dokle god pucaju puske na ljubinom grobu nemci nece proci,
    a kad prestanu znajte da na ljubinom gobu nema vise zivih proletera

Slične teme

1. KOPACI ZAKOPANOG BLAGA JAVITE SE !!!
    Autor Dr.Nitro u forumu Numizmatika i filatelija
    Odgovora: 50
    Poslednja poruka: 22.02.2010., 15:54
  2. Blaga Katastrofa !!!!!!!!
    Autor u forumu Video igre
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 06.01.2004., 01:58