Moj Ubuntu... (Tips&Tricks)

Šakal

Elita
Poruka
17.385
Izgled mog, vasheg ubuntua... bačite ovde fotke, čisto da vidimo kako to izgleda... ;)
Takodje, ovde možemo i diskutovati o Ubuntu-u i pomagati jedni drugima ako negde i nešto zaškripi...

Ja ću prvi, evo nekih transformacija... :lol:


my.php
 
Planiram da ga instaliram pored viste, kako da podesim da biram koji sistem će pokrenuti prilikom paljenja?

Prilikom instalacije ubuntu instalira se i GRUB. To je program koji sluzi za odabir sistema koji ce se pokrenuti prilikom paljenja.

Postoji dve vrste instalacije ubuntu-a. Prva u okviru windows-a (instalira se kao obican program) i zasebno na nekoj particiji.

Ako si pocetnik, preporucujem ti prvu varijantu instalacije. Jer ubuntu moze da se instalira na particiji npr. gde je windows ili gde su podaci. Nece doci do gubljenja podataka sa te particije. Ako ne zelis vise da koristis ubuntu, jednostavno aktiviras uninstall u okviru add/remove programa.
 
Prilikom instalacije ubuntu instalira se i GRUB. To je program koji sluzi za odabir sistema koji ce se pokrenuti prilikom paljenja.

Postoji dve vrste instalacije ubuntu-a. Prva u okviru windows-a (instalira se kao obican program) i zasebno na nekoj particiji.

Ako si pocetnik, preporucujem ti prvu varijantu instalacije. Jer ubuntu moze da se instalira na particiji npr. gde je windows ili gde su podaci. Nece doci do gubljenja podataka sa te particije. Ako ne zelis vise da koristis ubuntu, jednostavno aktiviras uninstall u okviru add/remove programa.

Odradiću tu prvu varijantu za sada, hvala na informaciji.
 
Odradiću tu prvu varijantu za sada, hvala na informaciji.
nema na cemu :D


e da...

Samo ovaj prvi nacin instalacije ima jednu manu. Nisam siguran da li ce po reinstaliranju windowsa da ostane ubuntu aktivan. Ipak je on snimljen kao aplikacija...
Tako da ako ti se svidi ubuntu nemoj da ostajes na tom "aplikacionom" ubuntu, vec instaliraj kao sto je ovde opisano.

http://www.ubuntu-rs.org/wiki/Instalacija_Ubuntu-a_8.10

I ovde preporucujem prvu varijantu, odnosno preko live cd-a.

Najnovija verzija ubuntu-a je 9.04. Ova verzija je jos u beta fazi (konacna verzija ce se pojaviti krajem aprila), ali je koristim bez problema. Bar kod mene nije dolazilo do nekih problema.
 
Poslednja izmena:
Ja sam tek danas namestio Interpid Ubuntu. SUper je. Evo ovde se vidi da obavljam prvi update software-a.

I ja isto koristim tu verziju i prezadovoljan sam. U odnosu na ubuntu 7 dosta je odradjeno na priblizavanju ubuntu-a obicnim korisnicima. Jedva cekam da se pojavi Koala (odnosno ubuntu 9.10). Kako sam negde na netu procitao, spremaju ogromno osvezenje GNOME-a. Planiraju da bude sto vise prijateljski nastrojen prema novim korisnicima :D
 
I ja isto koristim tu verziju i prezadovoljan sam. U odnosu na ubuntu 7 dosta je odradjeno na priblizavanju ubuntu-a obicnim korisnicima. Jedva cekam da se pojavi Koala (odnosno ubuntu 9.10). Kako sam negde na netu procitao, spremaju ogromno osvezenje GNOME-a. Planiraju da bude sto vise prijateljski nastrojen prema novim korisnicima :D

Pa nema tu sta da se razmislja. Duplo je jednostavniji od XP-a. Pogotovo vaj sistem updatea i sl. Drajvere jako dobro sam pronalazi. mada malo mi je grafika sad losa, mora da treba drajver za grafiku da se updateuje sa restricteda. Osim toga i kodeke za filmove.

Provericu kada zavrsi mega update od 250 MB. Jos 5 minuta.

Ubuntu mi lepo radi sa svim vrstama fajlova. Besplatan je a originalan. A uz to i prijatno osvezenje.

I sto je bitno vise mi ne treba smaracka zastita :D
 
AJ sad pomoc:

Kad pokusam da mountujem particije XP-a u NTFS izbacuje mi gresku

screenshotr.jpg


kako to da izbegnem i kako da namestim automountovanje ovih particija pri podizanju sistema? Tokom instalacije nisam nailazio na opciju da podesim automatski ovo mountovanje.
 
Zapravo jesi, kad je pitao kako da particioniše diskove, ako si tad išao na Manual, mogao si da izabereš te ntfs particije i da izabereš mesto na koje će da se mountuju (/media/sda1, /media/sda2 recimo).
Elem, treba da edituješ fajl /etc/fstab. Ajde kucaj ovo
sudo gedit /etc/fstab
i ubaci ovde sadržaj tog fajla.
 
Zapravo jesi, kad je pitao kako da particioniše diskove, ako si tad išao na Manual, mogao si da izabereš te ntfs particije i da izabereš mesto na koje će da se mountuju (/media/sda1, /media/sda2 recimo).
Elem, treba da edituješ fajl /etc/fstab. Ajde kucaj ovo
sudo gedit /etc/fstab
i ubaci ovde sadržaj tog fajla.

hteo bih i ja to da namestim. Odkucao sam prvo "sudo fdisk -l|grep NTFS", kako bih dobio ime particije. Pojavilo se sledece:

/dev/sda1 * 1 4462 35840983+ 7 HPFS/NTFS
/dev/sdb1 1 60800 488375968+ 7 HPFS/NTFS <---- hteo bih da namestim da se ona
mountuje automatski

posle toga sam odkucao u terminalu: sudo gedit /etc/fstab

i pojavilo se sledece:

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
proc /proc proc defaults 0 0
# /dev/sda2
UUID=5de6a64b-0e01-4713-9dae-45fda4b2856c / ext3 relatime,errors=remount-ro 0 1
# /dev/sda3
UUID=4631980c-a234-4a18-b5ae-5c155e6dd4dc none swap sw 0 0
/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0
/dev/scd1 /media/cdrom1 udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0


sta dalje treba da uradim?
 
ok, fstab...

Kucaj u konzoli sudo blkid i obrati pažnju na izlaz te komande. Dobićeš koji su ti UUID-ovi tvojih particija, i njih treba da upišeš u /etc/fstab, na sledeći način :

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
proc /proc proc defaults 0 0
# /dev/sda2
UUID=5de6a64b-0e01-4713-9dae-45fda4b2856c / ext3 relatime,errors=remount-ro 0 1
# /dev/sda3
UUID=4631980c-a234-4a18-b5ae-5c155e6dd4dc none swap sw 0 0
# /dev/sdb1
UUID="Tvoj UUID particije, bez navodnika" /media/sdb1 ntfs defaults 0 0
/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0
/dev/scd1 /media/cdrom1 udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0


Dakle, plavu liniju dodaj...
/media/sdb1 je primer, ti možeš da mountuješ tu particiju gde ti volja (al ne zaboravi da prepraviš u fstab-u da bude ta lokacija), obično ide ili u /media ili u /mnt. I moraćeš da napraviš direktorijum /media/sdb1 ili koji već izabereš.

Javi ako radi
 

Back
Top