JA

Sta je JA ?

Ovde se susrecemo sa velikim filozofskim ucenjem o nemogucnosti saznanja subjekta .

1)Subjekat je jedno kada tu rec uzimamo u logici gde imamo subjekat suda sa svojim predikatima.

2)Subjekat je drugo kada ga uzimamo kao vrsioca radnje u recenici

3)On je trece kada se u uobicajenoj upotrebi za subjekat uzima neka osoba ,tj njeno telo.

"SUBJEKAT"nije nista od ovoga kada ga uzmemo u smislu korelacije sa objektom .Kada ga uzmemo kao ono sto opaza opazaje u svesti a sto je najblize znacenju reci "JA".
Pa sta je to "Ja" ?

Njega niko nikada nije video ,niti ce ga videti, jer bi sam taj dogadjaj bio protivurecnost.. Telo je takodje objekat u svesti subjekta, dok on sam nikada nije bio opazen, bas kao sto oko ne moze samo sebe da vidi.

Da si rodjen u pustinji i da nikada nisi izasao iz nje, da li bi znao koje su boje tvoje oci ?
%7B7C937B6D-D89A-4EA8-8B40-F74C32306ADC%7D.jpg


Ne bi, jer oko ne moze samo sebe da vidi !

Isto tako ako bi neko opazio svoj subjekat ,ono sto bi tako opazio, ne bi bio subjekat vec objekat nekog drugog subjekta koji bi i dalje ostao izvan mogucnosti opazanja.

U jednoj recenici:
Citat:
Ono sto sve saznaje a ni od koga nije saznato jeste subjekat.
Dakle ja ne znam ko sam. To ne znate ni vi. To ne zna niko jer je "Ja" nedostupno ljudskom saznanju.Do njega moramo doci drugim putevima nego sto je opazanje i misljenje.

PS. Ovo sam preneo sa svog bloga jer se potpuno uklapa u temu a daje i definitivan odgovor.
 
Lazare, svako kada objašnjava JA govori istinu svoju. Ali, ako te stvarno zanima šta je to JA onda je to Duša, jedino realno i besmrtno biće. Dok je Duša (bilo ko ili iko od nas) još nedovoljno iskusna ili nedovoljno duhovno sazrela onda um ne dozvoljava da sebe raspozna i spozna kakvom uistinu jeste. Zato se u ranijim stadijumima svako od nas poistovećuje sa fizičkim telom a onda i sa svojium ego bićem ili pasijama uma.
Ima previše teorija i spekulacija o tome šta je JA. Ipak TI (JA) si to veličanstveno i večito duhovno biće koje tek treba da se sagleda i realizuje kroz ekspanzije svoje svesti. Uz napomenu da svest nije intelektualna već je čisto duhovna kategorija odnosno kvalitet.
 
Njega niko nikada nije video ,niti ce ga videti, jer bi sam taj dogadjaj bio protivurecnost.. Telo je takodje objekat u svesti subjekta, dok on sam nikada nije bio opazen, bas kao sto oko ne moze samo sebe da vidi.

Da si rodjen u pustinji i da nikada nisi izasao iz nje, da li bi znao koje su boje tvoje oci ?

Ukratko, hteo si da kažeš još nešto sa te ".." na kraju rečenice? Ne! Taj događaj bi bio protivurečnost samo ukoliko bi Ja bilo deo materijalnog sveta u kome vlada ta i takva logika po kojoj bi to bila protivurečnost... ali kako nemaš dokaz da je to Ja materijalno u svakom slučaju i nema mogućnosti da ne bude jedino i samo materijalno uvek, tj. ono na koje deluju (samo) zakoni koji deluju i na ostalu materiju, onda nemaš ni dokaza da bi to bila protivurečnost, pa zato i ne bi trebao da pričaš bez argumenata! (niti ga iko drugi danas ima, -taj dokaz; pa ga stoga, ako ga ipak imaš, i iznesi!)

Da li se slažeš sa ovime što sam rekao?

PS. Iz toga bi proizišlo i to da je to što si stavio tu sliku jako glupo... mada ne vidim ni (sve kad bi bilo tako kako pričaš) u kom slučaju zdrav i normalan i smisaon razlog da umetneš takvu sliku u svoj tekst?

PS. Imaš ti ovde još većih predrasuda, logičkih grešaka, pokušaja da se nedokazano predstavi kao dokazano, da se "prikrije" kontradikcija u koju si sam sa sobom upao time što si u istom tekstu u kome si napisao mnogo stvari kontradiktornih sa tim dodao (tu čak nisi ni naveo pseudo-dokaze i pseudo-argumente, kao na ostalim mestima) i to da je ono što najviše odgovara značenju reči "Ja" opažanje opažaja u svesti, itd. itd. ali to je sve nebitno za temu.
 
Poslednja izmena:
jednosmeran
Taj događaj bi bio protivurečnost samo ukoliko bi Ja bilo deo materijalnog sveta u kome vlada ta i takva logika po kojoj bi to bila protivurečnost...

Upotrebio si reci "bi bio" kao da se taj dogadjaj (opazanje subjekta) desio pa ga evo ti sada "logicki" analiziras.
Da se desio, onda to ne bi bila protivurecnost ali taj dogadjaj se ne moze desiti niti se ikada desio upravo zbog protivurecnosti.

Jer "saznati" znaci imati saznavaoca (subjekat) i ono sto je saznato (objekat). A u slucaju saznanja subjekta toga ne moze biti, jer i u samosvesti mora doci do podele na saznavaoca i ono sto je saznato. A to je protivurecnost jer subjekat ne moze biti i objekat u isto vreme. Ako se tako nesto i desi (a desava se -pogledaj temu - Volja -objektivacija jednog cuda) onda to nije saznanje vec nesto drugo.

Ali ovo su kao sto vidis mnogo reci, koje zbunjuju, zato sam dao analogiju sa okom i pustinjom koja moze dati ideju o cemu se tu radi. Kao sto oko ne moze videti koje je boje u pustinji isto tako subjekat saznanja ne moze opaziti samog sebe. Pokusaj pa ces se uveriti. To je dokaz nad dokazima. Apodikticnost na delu.

ps. A stavio sam onu sliku da bi posetioc foruma obratio paznju na misao iza te slike i da ne bi tek tako preleteo preko reci. Ali kao sto vidis u tvom slucaju, ni to nije dovoljno.. I zasto bi ti smetala slika ? Ja uvek dajem prednost slici naspram pojma a ako tebi to smeta, zadrzi to za sebe. I umesto nervoze pokusaj da ovde izneses znanje kada se vec pravis pametnim i ocenjujes da je nesto "glupo".
 
Da, to bi i JA htela da znam!

Sta je to JA i koliko me ima?:whistling:

Roses are red,
violets are blue,
I'm schizophrenic,
and i am, too

:mrgreen: :)
 
Не умем да објасним шта сам.
Не умем да дефинишем.
Тело унутар душе?
Да ли ја представља моја размишљања или пак моје тежње?
Или можда ја представља оно за чим моја душа тежи,а чега се мој разум боји.:confused:
И кад би ми тело умрло,тачније нестало да ли би ја и даље постојало?
Има милион питања а чини се да су без одговора.:confused:
 
Ne znam sta je to JA, ali znam sta bih voleo i naslucujem da je. Nesto poput univerzalne svesti (koja ima u svim ljudima, i jednako savrsena u svakom) stvorene da voli i da bude voljena, i ispunjena tom svojom svrhom jedina sposobna da coveka ucini sustinski srecnim.
 

Back
Top