Francuski filmovi

andeli apokalipse

Aktivan član
Poruka
1.926
Liste des films français sortis dans les années 2000 Za sve filmoljubce i one kojima je dosta glupih američkih filmova i serija neka promjene svoj život prema bolje i počnu gledati kvalitetu.Zašto bi gledali ono što vam se ne sviđa a stalno vam serviraju na televiziji drugorazredne američke filmove B produkcije i serije koje su dosadile čak i penzionerima.Francuzi snimaju manje filmova od amera ali su im zato filmovi mnogo realniji i kvalitetniji od američkih bajki za malu djecu,ovdje imate link sa listom odličnih Francuskih filmova koji su osvojili mnoge svjetske nagrade od Oscara do Kana http://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_des_films_français_sortis_dans_les_années_2000
 
Francuska kinematografija je, uz Italijansku uvek bila najznačajnija u Evropi, a i u svetu je u prvih 3 bez problema. to što je sad period stagnacije maltene svuda (sem u Japanu i Latinskoj Americi), j-e-biga, ali i da ne snime nijedan film u narednih 50 godina, biće medju vodećima po idejama i remek delima iz (pre svega) 20ih, 30ih, 50ih i 60ih godina (u dva navrata).

Žorž Melijes, lik koji pravi prvi poznati kratki film, Put na mesec (La voyage dans la Lune, 1902), sve to izgleda jako smešno i naivno, ali Čaplin i Grifit su uz njegovo ime dodavali sintagmu 'čovek koji nam je dao sve'. morao je neko da probije led. vrlo veliki uticaj i na Ejzenštajna (naročito u prvom filmu 'Dnevnik Glumova')

Francuz Abel Gans je, 20ih, prvi montirao u film kadrove od samo jednog frejma, i to u sceni pred kraj filma Točak (Le roue) kada umire glavni lik i prolazi mu ceo život kroz glavu. to je npr vrlo bitna stvar za dalji razvoj i montaže i filma.
pa taj francuski impresionizam i začeci avangarde s' kraja dvadesetih (pored Gansa još i) Jean Epstein, Germaine Dulac, Rene Clair, Fernand Leger.. sjajni eksperimentalni (i žanrovski) filmovi
pa onda tridesetih tri Žana, Vigo, Kokto i Renoar.. šteta što je Vigo umro od tuberkuloze sa nepunih 30, bio bi čudo.

e onda idu 50e i novi talas, potpuno pomeranje filmskih granica. fantastični ljudi. pod uticajem američkih filmova (tako da se ne bih složio da je sve preko bare 'za malu decu', nikako nije), Hičkoka, Hoksa, Forda, Kapre itd počinju da snimaju novi francuski autori. Francois Truffaut, Jean-Pierre Melville, Jean-Luc Goddard, Claude Chabrol, Eric Rohmer. po mnogo čemu posebni, počeli da prave filmove bez scenarija (ne kažem da su im svi bili bez ali već to je bilo neverovatno), Godar prvi snimio kadar u kome se prelazi iz enterijera u eksterijer bez reza, ranije to nije bilo moguće u pravom eksterijeru. sjajna ekipa, ma zar neko ko da sebi nadimak Melville (po Hermanu Melvilu), nosi naočare, kapute i snima sjajne trilere i krimiće sa Alanom Delonom, može da bude loš? :) to je ta američka gotiva koju ja volim. beat. samo prenet u evropu i pomešan sa francuskim mentalitetom. directed by Melville :) :)
novi talas. (zabranjena) ljubav. pištolj. odrastanje. gluvarenje

e onda je tu i ubedljivo najbolji francuski reditelj svih vremena, Robert Bresson. njega ne stavljam u novi talas, iako je radio baš u tom periodu. on mi je nekako, izvan svega. filmovi su mu totalno posebni. bio je uz Bergmana, omiljeni režiser Tarkovskog. vera. nada. patnja.

Francuzi možda i jedini imaju taj kontinuitet u razvoju filma, što se tiče Evrope, Italijanske filmove pre WWII stvarno ne poznajem (a razvijeni su bili, to je moj propust), Nemci imaju rupu od 30ih do Fazbindera (a i posle njega), Rusi isto zbog Staljina od 30ih do Tarkovskog i Paradžanova, Španci imaju Bunjuela :) a Britanci nikad nisu imali neku generaciju za kojoj su ljudi sekli vene (ako ne računamo Čaplina i Hičkoka, koji su sve snimali u SAD).

dakle, SAD (do 80ih), Francuska, Italija bilo kojim redom.

preporuke :

Le Roue (Abel Gance, 1923)
L' Entracte (Rene Clair, 1924)
Ballet Mecanique (Fernand Leger, 1924)
Napoleon (Abel Gance, 1927)
La coquille et le clergyman (Germaine Dulac, 1928)
La chute de la maison Usher (Jean Epstein, 1928)
L' sang de un poete (Jean Cocteau, 1930)
L' Atalante (Jean Vigo, 1934)
La grande illusion (Jean Renoir, 1937)
Le regle du jeu (Jean Renoir, 1939)
Les enfants du paradis (Marcel Carne, 1945) (apsolutno remek delo, scenario pisao Žak Prever)
Les enfants terribles (Jean-Piere Melville, 1950)
Les Diaboliques (Henri-Georges Clouzot, 1955)
Un condamne a mort s'est echappe (Robert Bresson, 1956)
Mon oncle (Jacques Tati, 1958)
Pickpocket (Robert Bresson, 1959)
Les quatre cents coups (Francois Truffaut, 1959)
A bout de souffle (Jean-Luc Goddard, 1960)
Jules et Jim (Francois Truffaut, 1962)
Bande a part (Jean-Luc Goddard, 1964)
Au hasard Balthazar (Robert Bresson, 1966)
Le samourai (Jean-Pierre Melville, 1967)
Mouchette (Robert Bresson, 1967)
Les Biches (Claude Chabrol, 1968)
Ma Nuit Chez Maud (Eric Rohmer, 1969)
La nuit Americaine (Francois Truffaut, 1973)

eto.. poz
 
Na temi "Gledao sam film,ali ne znam kako se zove..." sam postavila pitanje u vezi jednog francuskog filma.Pa s obzirom da mi tamo niko nije odgovorio ja ću biti slobodna da copy/paste pošto će se možda ovde naći neko poznavalac koji će mi rešiti misteriju.

"Francuska komedija,novijeg datuma,davali su je na HBO Comedy.Dva bračna para,ili možda jedan par + raspuštenac,imaju probleme sa svojom decom tinejdžerima koji zbog svoje razmaženosti polako počinju da upravljaju njihovim životima.Roditelji odlučuju da im se suprotstave i primenjuju radikalne mere.Glavni ženski lik se zapošljava kod nekog profesora da mu nešto prekucava kod njegove kuće.Profa živi u nekoj "nobles" kući sa mnogobrojnom familijom i decom tinejdžerima.A njegovi klinci su pravi antihristi (brat i sestra)pa ova pokušava da utiče i na njihovog oca da ih promeni.Čini mi se da igraju neki poznatiji fr. glumci. "

U međuvremenu sam se setila i da su u pitanju jevrejske porodice,ali ovo ne mogu 100% da garantujem pošto sam deo filma snimila u gostima pa nisam mogla baš ostatak društva da stavim na "ignore" kako bih ja natenane odgledala film:whistling:
 
Nekako kad pomislim na francuski film, jedna od prvih asocijacija mi je komedija. Da ne nabrajam mnogo, ali Luj de Fin kao inspektor Kruso, pa malo noviji Mangupi polazu maturu, Tri muskarca i kolevka, Posetioci i mnogi drugi koji su odmah dobili i svoju bledu americku kopiju. Jedan od filmova koji sam relativno skoro odgledala je Une chance sur deux sa Jean Paul Belmondom i Alan Delonom, sjajan film koji je spojio ove dve legende. Pa opet avanturistickka komedija Covek iz Rija sa Belmondom ili Kartus...
O francuskom filmu se moze pricati mnogo, o francuskim glumcima i reziserima jos vise, a ja samo mogu da konstatujem da je steta sto francuskih filmova danas nema toliko na TV-u. Nekad je RTB (tada je samo ona postojala kao televizija) pustala mnogo vise francuskih i uopste evropskih filmova. Danas su nezasluzeno prisutni samo u tragovima.
 
Nekako kad pomislim na francuski film, jedna od prvih asocijacija mi je komedija. Da ne nabrajam mnogo, ali Luj de Fin kao inspektor Kruso, pa malo noviji Mangupi polazu maturu, Tri muskarca i kolevka, Posetioci i mnogi drugi koji su odmah dobili i svoju bledu americku kopiju. Jedan od filmova koji sam relativno skoro odgledala je Une chance sur deux sa Jean Paul Belmondom i Alan Delonom, sjajan film koji je spojio ove dve legende. Pa opet avanturistickka komedija Covek iz Rija sa Belmondom ili Kartus...
O francuskom filmu se moze pricati mnogo, o francuskim glumcima i reziserima jos vise, a ja samo mogu da konstatujem da je steta sto francuskih filmova danas nema toliko na TV-u. Nekad je RTB (tada je samo ona postojala kao televizija) pustala mnogo vise francuskih i uopste evropskih filmova. Danas su nezasluzeno prisutni samo u tragovima.

Tako je u vama susjednoj Hrvatskoj ista situacija što se više integriramo prema EU to manje europe gledamo na TV-u,:dontunderstand:
 
Meni su nekako najdraži Godarovi filmovi. :)

Od novijih Gatlif i Kassovitz mi nisu loši.


Filmovi su onako... :confused:
Lično se pridružujem Arnoldovim preporukama. :)

drugi deo Rivières pourpres je zesce njesra

Slažem se.
Zaspala sam posle samo desetak minuta gledanja.
Prvi deo je ok, može da se odgleda ali ovo... :confused:
Kad bolje razmislim, šta god sam odgledala od Olivier Dahan-a nije mi se svidelo.
 
на списку нема филма луја мала лифт за губилиште.
давно сам гледао филм доктор папо, белмондо у главној улози, прогања само ружне жене... :lol: ... волео бих поново то да одгледам.
 
Osam zena je takodje dobar.

Ja se tog filma uopste ne secam... secam se da sam ga gledala, secam se ko glumi - i nicega vise. A nemam bas tako lose pamcenje, sve mi se cini da u tom filmu mnogo toga nema... I uopste mi je taj Ozon cudan reditelj: gledala sam i 5x2 i Bazen... i nije lose, ali nije on reditelj koji mi padne na pamet kada kazem "francuski film"...
Od ovih mladjih su to mozda Kassovitz i Agnes Jaoui...
 
taj Ozon je meni takav smor od reditelja....pa to je strashno
gledao sam onaj Leming(to je valjda njegovo?) i film apsolutno nema radnju
slichno i sa 8 zena/bazen
dosadno i razvucheno(ali ne na dobar nachin) i onda kraj
bzvz...
 

Back
Top