Virtuelna prevara

Walburga

Poznat
Poruka
8.194
Da li ste razmišljali o ovome? Da uzmemo za primer muškarca koji je u braku, može i žena, svejedno je, i taj neko ne može da dočeka trenutak da se sa nekim čuje ovde, da razmenjuje s njim ili njom privatne poruke. Ceo dan samo misli o toj nekoj osobi koju će čuti kada dođe na forum.
Da li vi mislite da je prevara kada je nekom srce uz nekog drugog? Ja svakako mislim to. Nije prevara samo u telu, prevara je u glavi, možda čak još veća. Zašto? Zato što će se ona druga strana, žrtva cele te priče zapitati šta to ima na njoj a da njega više ne privlači? Tačnije, šta to ima na onoj drugoj a da ona to nema. Zašto je njegovo interesovanje za nju splasnulo itd... Čovek idealizuje tu osobu s kojom ima virtuelni kontakt, on može da o njoj razmišlja sve najbolje, da nema nijednu manu, to je jedna od stvari koje najviše privlače kod virtuelne prevare. Prema njoj nema nikakve obaveze, kao prema sa osobom s kojom živi.
Veza između ljudi, dvoje ljudi u braku koja je postojala momentalno se prekida kada neko od njih učini prevaru, vitruelnu. Odnos koji su imali više nemaju, nemaju više šta da traže jedno s drugim.
Htela sam ovo na mnogo bolji način da vam prezentujem ali nisam uspela da napišem sve šta sam mislila. Ipak, ima dovoljno materijala za početak. Volela bih da čujem mišljenje nekog psihologa, ako takav postoji ovde.
 
Poslednja izmena:
Pa podjimo od toga da definisemo prevaru.

Da li smatramo prevarom to sto neka osoba je imala fizicki odnos sa nekom drugom osobom ali bez emocija recimo, da li smatramo prevarom onda kada dodje do vezivanja emocija za tu istu osobu sa kojom je postojao fizicki odnos i na kraju da li se prevara shvata ono kada neko drugi zauzme "misli i srce" osobe a da recimo nije bilo nikakvog "bliskog" kontakta. Tj ukratko ovo bih se svalo da li je prevara fizickog ili psihickog(emocionalnog) karaktera ili oba.

U slucaju date teme to je psihickog(emocionalnog) karaktera i ja verujem da bi se vecina ljudi slozila da je to gora prevare od one koja bih se cisto zasnivala na fizickom odnosu.

Zasto je prevara veca u glavi a ne u telu. Pa mislim da je to mozemo svesti na hormonalni nivo. Zelja i zadovoljenje. U slucaju tog emocionalnog odnosa tu subjekt stvara zelja za necim drugim a ne cisto za kratkotrajnim zadovoljenjem (nehomestzni prnicip). Dok kod cisto fizickog odnosa sve se svodi na zadovoljenje fizckih potreba (homeostazni princip).

A pitanje "sta to ona ima na onoj drugoj sto ona nema" je krajnje individualne prirode.
 
Da li vi mislite da je prevara kada je nekom srce uz nekog drugog? Ja svakako mislim to. Nije prevara samo u telu, prevara je u glavi, možda čak još veća. Zašto? Zato što će se ona druga strana, žrtva cele te priče zapitati šta to ima na njoj a da njega više ne privlači? Tačnije, šta to ima na onoj drugoj a da ona to nema. Zašto je njegovo interesovanje za nju splasnulo itd... Čovek idealizuje tu osobu s kojom ima virtuelni kontakt, on može da o njoj razmišlja sve najbolje, da nema nijednu manu, to je jedna od stvari koje najviše privlače kod virtuelne prevare. Prema njoj nema nikakve obaveze, kao prema sa osobom s kojom živi.

Pretpostavljam da u onoj drugoj ima svega onoga sto u prvoj nema ili ima ono sto je prva mozda nekada imala a vremenom izgubila, a mozda ima upravo sve ono sto ima prva i nesto vise od toga. Koja god solucija da je u pitanju prva osoba je na gubitku jer u glavi "prevaranta" prelazi na drugu poziciju i gubi privilegije vezane za vreme koje je dotle dobijala. Idealizacija je u stvari podloga za potiskivanje starog i uvodjenje novog lika na pozornicu uskomesanih emocija. I bas zbog nedostatka ikakvih obaveza prema tom novom, osecanja su nedefinisana, uzbudljiva, intrigantna. Dokle? Do trenutka kada se shvati sva besmislenost takve naklonosti, bilo otvaranjem ociju nad obicnoscu tog drugog, realnim sagledavanjem bezperspektivnosti kontakta sa (ipak) strancem, nestankom carolije izazvane mastarijom o necem novom, dalekom ali opet bliskom.

Veza između ljudi, dvoje ljudi u braku koja je postojala momentalno se prekida kada neko od njih učini prevaru, vitruelnu. Odnos koji su imali više nemaju, nemaju više šta da traže jedno s drugim.

Poteglo se i pitanje ozbiljnosti virtuelne odnosno duhovne nad fizickom prevarom...Psihologija nepovezanosti fizickog kontakta sa mentalnim angazmanom u kontaktu sa nekim (tek jednom, mozda par puta, iz zabave, potrebe ili nekog desetog razloga) se obicno vezuje za muskarce. Suprotno tome, smatra se da ce zena retko kad posegnuti za fizickim kontaktom ukoliko ne postoji bar malo emocionalne vezanosti za partnera. Sa ovakvim zakljuccima, smatralo bi se da je virtuelna prevara zene, izostavicu ovde muskarce (one koja se emotivno unosi i time izgradjuje temelje potpunog predavanja kada se za to steknu svi uslovi) preduslov sigurnog kraha postojece veze. Fizicka prevara muskarca bi u ovom slucaju bila opravdana kratkotrajnoscu takvog kontakta i cistom fiziologijom iza koje ne stoje nikakve ozbiljne namere niti nakana da se u postojecem statusu sa pravim partnerom nesto menja. Oprostivo?

Razmisljam jos o necemu...da li se "prevara" iskonstruisana u glavi, bez ikakvog kontakta sa predmetom zelje, takodje moze smatrati prevarom i razlogom nestanka poverenja i prekida jedne veze?
 
Slažem se sa svim ovim što si napisao. Ali šta misliš koliko će osobi koja se vara biti potrebno to da shvati?

Pa zavisi od psiholoskog profila date osobe. Mislim da kod takvih osoba nastaje pseudo-realnost tj. da oni shvataju svoje akcije ali da zbog "kandzi srece" oni i dalje nastavljaju da se upustaju u isto.

Sve to nastaje usled velike nezrelosti coveka i nesposobnosti da se nosi sa teretom zivota, psiholoski gledano. Uzroci mogu biti razne prirode.
 
@seducer

Tvoja prica o "hormonalnoj regulaciji seksa" je jednako dobra i pametna kao i prica ljudi iz srednjeg veka o tome da su za prevare krive magije i vestice, i to uvek...

Zasto?

Zato sto si ti video taj "uticaj hormona, i hormone" jednako koliko ovi te "magije i vestice", kao i "njihov uticaj". I oni su (kao i ti) za to sto pricaju culi od nekoga drugoga, i sada u to beskonacno veruju...

Naravno, da bi normalnoj osobi na taj nacin opravdao prevaru, morao bi prvo da joj dokazes da je to sto pricas tacno, ... nenormalnima nista ne moras dokazivati.
 
Razmisljam jos o necemu...da li se "prevara" iskonstruisana u glavi, bez ikakvog kontakta sa predmetom zelje, takodje moze smatrati prevarom i razlogom nestanka poverenja i prekida jedne veze?

Pa posmatraj to sa strane "zrtve". Kako bi se ona osecala da sazna da njen partner ima takav vid "prevare"? Vecina osoba bih dozivela veliko razocarenje, bol i tugu. Najveci problem bih nastao ne u samom aktu vec u tome sto bih zrtva dobila veliko nepoverenje i nesigurnost u svog partnera a to je najveci problem u vezi.
 
Ne bih temu usko povezala sa VR svetom i forumima.
Svakodnevno to viđam i na radnom mestu, gde god da sam do sada radila...

Eto toliko,
a mišljenje o toj situaciji ću zadržati za sebe , pošto ga ti ionako tražiš od nekog psihologa, ...
 
Ne bih temu usko povezala sa VR svetom i forumima.
Svakodnevno to viđam i na radnom mestu, gde god da sam do sada radila...

Eto toliko,
a mišljenje o toj situaciji ću zadržati za sebe , pošto ga ti ionako tražiš od nekog psihologa, ...

Nisam ni ja psiholog pa sam rekao svoje misljenje.

Lepo je razmeniti iskustva i misljenja
 
Poslednja izmena:
Da li ste razmišljali o ovome? Da uzmemo za primer muškarca koji je u braku, može i žena, svejedno je, i taj neko ne može da dočeka trenutak da se sa nekim čuje ovde, da razmenjuje s njim ili njom privatne poruke. Ceo dan samo misli o toj nekoj osobi koju će čuti kada dođe na forum.

Doticna nije ni trebala da se udaje, ako je spremna/sklona da trazi jos po neku vezu i bijedno ceka poruku na netu od "voljenog"
 
Ne bih temu usko povezala sa VR svetom i forumima.
Svakodnevno to viđam i na radnom mestu, gde god da sam do sada radila...

Eto toliko,
a mišljenje o toj situaciji ću zadržati za sebe , pošto ga ti ionako tražiš od nekog psihologa, ...

Rekla sam da bih volela da čujem mišljenje psihologa, a nisam rekla da ne želim da čujem mišljenje drugih.
 
Doticna nije ni trebala da se udaje, ako je spremna/sklona da trazi jos po neku vezu i bijedno ceka poruku na netu od "voljenog"

Zasto (po tvom misljenju) je bednije cekati poruku od nekoga za koga osnovano mislis da je bolji i zanimljiviji nego svi ljudi koje trenutno poznajes "ali ne preko kompjutera", nego cekati SMS "da se vidimo" od nekoga za koga osnovano mislis da je gori i manje zanimljiv nego neki ljudi koje znas na forumu?
 
Sto se tice misljenja psihologa, i to onog koji iz predmeta koji se uglavnom bave fiziologijom a ne psihologijom (mada se uce na fakultetu) ima zavidno visoke ocene, on bi mogao da kaze da je ovo sto prica seducer sasvim nedokazano, tj. da istrazivanja hormona & ponasanja i hormona & 'izjava ispitanika' i hormona & 'klinickih studija slucajeva' ni do dan danas nisu dala argumente za to da je ovo sto on prica (da je seksualno ponasanje regulisano horomnima) istina. Svakako, dobro je dokazano da to jeste istina za macke... ciji se zivot inace i te kako razlikuje od covecijeg... ali nije dokazano da je kod coveka to tako. Prema tome: njegova prica je cisto lupanje gluposti da bi se ispalo pametan.

Ali sta vredi to misljenje psihologa kada se Walburger vec slozila sa seducer-om?
 
Doticna nije ni trebala da se udaje, ako je spremna/sklona da trazi jos po neku vezu i bijedno ceka poruku na netu od "voljenog"

I sta ako je recimo neko spreman da pise na forumu kako su narkomani ... ljudi koji uopste nemaju tako dobre osobine kao on, a onda da ne saceka ni 2 meseca pa popusi drogu? I sta ako recimo isti taj kasnije dodje i prica o tome "sta je trebalo da se bude spreman, da se ne bude spreman" :lol: Ili je opravdanje to sto ti je psiholog predlozio da zapalis joint?:lol:
 
Eeeee, Đole iz Bačku Palanku, što prvi i jedini i umeš da se ljubiš :
'' Mnoge žene varale bi svoje muževe, imaju razloga, ali im se ne radi to što muževi smatraju neverstvom. Žene bi umele da izmisle raznovrsna neverstva ali muževi ne priznaju ni jedno drugo. '' D.Radović
 
Sto se tice misljenja psihologa, i to onog koji iz predmeta koji se uglavnom bave fiziologijom a ne psihologijom (mada se uce na fakultetu) ima zavidno visoke ocene, on bi mogao da kaze da je ovo sto prica seducer sasvim nedokazano, tj. da istrazivanja hormona & ponasanja i hormona & 'izjava ispitanika' i hormona & 'klinickih studija slucajeva' ni do dan danas nisu dala argumente za to da je ovo sto on prica (da je seksualno ponasanje regulisano horomnima) istina. Svakako, dobro je dokazano da to jeste istina za macke... ciji se zivot inace i te kako razlikuje od covecijeg... ali nije dokazano da je kod coveka to tako. Prema tome: njegova prica je cisto lupanje gluposti da bi se ispalo pametan.

Ali sta vredi to misljenje psihologa kada se Walburger vec slozila sa seducer-om?

Pa niko ne kaze da sam ja prostudirao na temi :). Ja samo govorim ono sto mogu da sakupim iz mog spektra znanja. (a i rekao sam da nisam psiholog)

Seks je kompleksna stvar i po analitici dosadasnjih psihologa nije dovoljno ispitan (bash sam danas citao o tome sta vishe). Ali, u slucaju da kada osoba samo spava sa nekim radi cistog seksualnog zadovoljenja a ne nekog trajnjeg emocionalnog vezivanja onda se svodi na fizioloske potrebe. Zar ne? (gledano sa strane muskarca).

Svrha ovog posta inache i nije 'pozuda sexa' vec da li je prevara ili ne.

Mislim da se ona slozila samnom o nacinu gledanja na virtuelnu prevaru.
 
Poslednja izmena:
Pa posmatraj to sa strane "zrtve". Kako bi se ona osecala da sazna da njen partner ima takav vid "prevare"? Vecina osoba bih dozivela veliko razocarenje, bol i tugu. Najveci problem bih nastao ne u samom aktu vec u tome sto bih zrtva dobila veliko nepoverenje i nesigurnost u svog partnera a to je najveci problem u vezi.

Mislila sam na primer osobe koja "prevaru" cini u sopstvenoj glavi a da njen predmet zelje niti zna ista o tome, niti osoba zeli da to realno ucini. Kome to skodi i da li se takva prevara moze staviti u rang virtuelne koja prestupnike ipak vezuje nekom komunikacijom?
Naravno da bi saznanje o konkretnim relacijama moglo da povredi partnera, makar cinjeno na stotine km razdaljine. Znam da sam s ovim potegla neko drugo pitanje (da li je masta kaznjiva i kakva je cena toga) ali sam morala da dovedem u vezu sa naslovom teme.
 
ha ha...ma bas to da ti padne na pamet, a to je virtuelno i sad kao mi ne znnamo za takve slucajeve...dakle ili pricas iz svog iskustva ili iz drugog(neka ti drugaridca, forumasica) iznijela stav i ti ga sad nama ...ono kao STA BI BILO KAD BI BILO...a vec je bilo:D


Paaaa, možda pitanje nije ni bilo postavljeno nama , nego Njemu, da mu se da do znanja da sumnja postoji...:think:
 

Back
Top