Prednosti i nedostaci foruma

Frank Lampard

Aktivan član
Poruka
1.630
Odmah da kazem da prosto nisam znao dje da smnestim ovu temu, pa moderatori neka stvar regulisu, tj. postave je dje joj je mjesto, ako nije odje tj. na filizofiji , ma rek'o bih da nije al' ajd ..nema adekvatnog pdf-a.

Prednosti i nedostaci.., vrline i mane.., kako god 'ocete.
Prednost i foruma kao i nekog drugog komunikacionog srdestva.
Vase misljenje o samo rijecima na papiru tj. monitoru, koliko je pouzdano, istinito, ...shvatate li za ozbiljno forum, koliko je uspjesan razgovor preko ovakvog nacina komuniciranja?
 
Pa, na forumu svako moze da pise sta hoce. Ali je gotovo nemoguce da neko ima gomilu postova a da svesno stvari pogresnu sliku o sebi. Za to je potrebno mnogo koncentracije koju forum ne zasluzuje.
E sad, ako kroz postove dovoljno upoznamo ljude, mozemo pretpostaviti kakav odgovor cemo od koga dobiti. Zato i postoje linkovi ka sajtovima na koje ucesnici upucuju da se informisemo.

Dakle, forum je DOBAR IZVOR INFORMACIJA, ali ne u smislu "rekla - kazala:, vec kroz upucivanje na sajtove sa informacijama uz argumentovan komentar.

Nedostaci? Samo u jednom slucaju - kada otkrijete pravog prijatelja, a on zivi u nekoj dalekoj drzavi :sad2:
 
Odmah da kazem da prosto nisam znao dje da smnestim ovu temu, pa moderatori neka stvar regulisu, tj. postave je dje joj je mjesto, ako nije odje tj. na filizofiji , ma rek'o bih da nije al' ajd ..nema adekvatnog pdf-a.

Prednosti i nedostaci.., vrline i mane.., kako god 'ocete.
Prednost i foruma kao i nekog drugog komunikacionog srdestva.
Vase misljenje o samo rijecima na papiru tj. monitoru, koliko je pouzdano, istinito, ...shvatate li za ozbiljno forum, koliko je uspjesan razgovor preko ovakvog nacina komuniciranja?


Nemoguce je u potpunosti biti siguran u pozadinu necijih reci ni u realnom kontaktu a osobito ne na forumima. Kvantitet poruka na odredjenim podforumima i temama zasigurno moze da odredi necija interesovanja i sklonosti, kvalitet pak ozbiljnost, stepen posvecenosti i zelje da izrazi deo sebe. Uspesnost razgovora? Zavisi od sagovornika...i od teme. Manje forume smatram zgodnijim, poput malih komuna sa vise bliskosti i uzajamne podrske, te vece mogucnosti za zblizavanje i bolje upoznavanje. Vece, kao sto je ovaj, remeti mnostvo ljudi i tema koje je nekada nemoguce "pohvatati" i pored najbolje volje.
Mislim da ne treba preozbiljno shvatati ovakva mesta...ionako je vecina tu radi razonode, ubijanja vremena ili delom dolazenja do informacija.
Forum ili bolje receno teme smatram ozbiljnim tek ako se uhvatim ukostac sa sagovornicima cije misljenje cenim i zelim da procitam...ima ovde dovoljno takvih :).
 
Ne dozivljavam forum kao mesto za upoznavanje i stvaranje prijateljstava.
Na forum dolazim da cujem ideje, ili da svoju sirovu i neiskristalisanu ideju okacim i posmatram kako je kritikuju. Komentari genija i komentari neznalica jednako su vredni ako govore o temi.
Ne vidimo se, ne poznajemo se, nema blama ni osvete. Nema besa i vredjanja. Samo rasprava.
Forum je maska koja me stiti, bilo bi mnogo teze kada bi znali ko sam. Onda bih morao da govorim "drustveno prihvatljivo i pozeljno". Ovde idem djonom. Ne moram da se krijem. Ni svoj bes, fasizam, mrznju ponekad...
Na direktna pitanja uvek dobijam direktne odgovore, ma kakvi oni bili.
Na uvijena pitanja dobijam uvijene odgovore.
Forum je kao zivi organizam koji reaguje na pisanu rec.
 
Ne dozivljavam forum kao mesto za upoznavanje i stvaranje prijateljstava.

Ovakav stav me VEOMA zalosti. Covek stice prijatelje iz okoline koja ga okruzuje ili sa podrucja profesionalne orijentacije (skola/posao).

Za mene je forum upravo prilika da se upoznam i sprijateljim sa ljudima kompletno drugacijeg zivotnog opredeljenja. To je moj stav koji, naravno, nikome ne namecem.
 
Ne dozivljavam forum kao mesto za upoznavanje i stvaranje prijateljstava.
Na forum dolazim da cujem ideje, ili da svoju sirovu i neiskristalisanu ideju okacim i posmatram kako je kritikuju. Komentari genija i komentari neznalica jednako su vredni ako govore o temi.
Ne vidimo se, ne poznajemo se, nema blama ni osvete. Nema besa i vredjanja. Samo rasprava.
Forum je maska koja me stiti, bilo bi mnogo teze kada bi znali ko sam. Onda bih morao da govorim "drustveno prihvatljivo i pozeljno". Ovde idem djonom. Ne moram da se krijem. Ni svoj bes, fasizam, mrznju ponekad...
Na direktna pitanja uvek dobijam direktne odgovore, ma kakvi oni bili.
Na uvijena pitanja dobijam uvijene odgovore.
Forum je kao zivi organizam koji reaguje na pisanu rec.

Lepo receno, osim ono za prijateljstva, ja imam ekipicu od 5-6 ljudi koje sam upoznao preko foruma (ne ovog), a ni jedan ne zivi u BG-u..
 
Mesto kao i svako drugo. Treba nastojati uvek i na svakom mestu dati najbolji deo sebe i najbloja saznanja i umeća. Drugima dati slobodu za ono šte jesu i što veruju. Kroz život sam naučio da čovek iza sebe treba da načini životni put tako da drugima bude lakše i bar za notu prijatnije. Voleo bih da se svako potrudi da ponudi najbolje odgovore ali i da sasluša druge.
Krutost, zajedljivost, oporost i nipodaštavanje neće pomoći ni rdugima a ponajmanje nama.
Došao sam na ovaj Forum, kojeg slučajno otkrih, da vidim šta to traže mladji ljudi u okviru psihologije, filozofije, religije i uopšte duhovnosti. Moja istraživanja su odavna završena. Pokušavam reći poneku reč ali nastojim biti obazriv. U suštini čovek izuzetno teško prima nova saznanja pa makar bila apsolutna istina.
Bez razlike od medjusobnih ubedjivanja život će svakome dati onaj nivo sazannja i razumevanja života i to baš onda kada je potrebno - kad sami pojedinac sazri za njih.
Davati prostora drugima da se osećaju komotno u svoijm verovanjima i saznanjima je jako važno - izuzetno važno.
Život je najveća škola.
Da li nešto očekujem od foruma? kao i na piajci, ponudite svoju najbolju robu pa kome se dopadne. Neko će se osmehnuti a neko zarežati.
 
Poslednja izmena:
Pa mislim da je nalazenje istomisljenika kao i sopstveno "izrazavanje ka svetu" jedna od glavnih prednosti foruma.

Glavna mana je ocigledna a to je da je kontakt nepotpun. Ali upravo zbog onog gore prvog recenog imaci tendenciju da stvori nesto vishe prikriva tu manu.

Licno, kod mene, mislim da se bolje izrazavam na forumu nego sto bih to mogao u prirodi, a uzrok koncentracije koju lakshe nalazim "u miru".
 
  • Podržavam
Reactions: !JO
Stvar ukusa. Stvorio sam iluziju sveta ciji sam ja centar i ka ostalima rusim mostove. (Jos ne znam zasto, samo konstatujem stanje.)
Nije svako sposoban da odrzava prijateljstva, ljudi su vukovi i ako ih imate za prijatelje morate se navici na povremene ujede.
Ne, hvala.
 
Odmah da kazem da prosto nisam znao dje da smnestim ovu temu, pa moderatori neka stvar regulisu, tj. postave je dje joj je mjesto, ako nije odje tj. na filizofiji , ma rek'o bih da nije al' ajd ..nema adekvatnog pdf-a.

Prednosti i nedostaci.., vrline i mane.., kako god 'ocete.
Prednost i foruma kao i nekog drugog komunikacionog srdestva.
Vase misljenje o samo rijecima na papiru tj. monitoru, koliko je pouzdano, istinito, ...shvatate li za ozbiljno forum, koliko je uspjesan razgovor preko ovakvog nacina komuniciranja?

Ne vidim zasto bi to "da je neko iskren preko foruma" bilo nesto nemoguce. Nemam dokaza za to... a nemas ih ni ti?

Mozda nisi to ni hteo da kazes...

Shvatamo li ozbiljno forum... pf, forum je realna stvar, on 'postoji', ma koliko se prica da je virtuelan od strane ljudi koji prate modu pa pricaju ono sto "je in/cool pricati".

- Velika prednost foruma je u tome sto ono sto se napise "ostaje", i to mogu cuti svi cak i ako ne vices dovoljno glasno, tj. procitati...

- Velika mana (ovog, za ostale ne znam) foruma je to sto onemogucava ukazivanje na lazove, zle i moralno degenericne... u stvarnosti mozes reci stvari iz privatne komunikacije, dok ovamo ne smes pricati o PP i o stvarima van foruma, sem ako ti osoba za koju pricas u vezi tih stvari izricito ne dozvoli to, odnosno, ne saopsti moderatoru da ti "daje dozvolu". Svakako, ovi koji ne zele da se ukaze na to da su prevaranti itd. ne zele ni da dozvole to. Kada bih ja imao svoj forum, ne samo da bih dozvolio iznosenje stvarnih PP (onih koje su stvarno postojale), vec bih i oznacio da su istinite i da su stvarno primljene/poslate, tako sto bi svaka PP koja je iznesena javno morala da ceka da bude verifikovana kao lazna ili kao prava. (za laznu se dobija permanentni ban, za stvarno znak onaj zeleni kao "tacno") Sta bih time postigao, odnosno, zasto bih to uradio na svom forumu? Postigao bih to da se prevarantni manje skupljaju na moj forum, da ih skoro i nema... time bi se povecala mogucnost da se "dve normalne osobe" "lakse nadju", i razgovaraju... ali i to da se omoguci to da svi mozemo analizirati jedni druge, cime bi forum postao "manje razlicit od realnog sveta po broju mogucnosti koje pruza", sto bi za svakoga normalnog bilo OK, dok bi za prevarante bilo odbojno, ali zasto da se ide na ruku njima?

Jednostavno, normalan covek je "navikao" da kada vidi da neko ko je njega prevario u vezi necega oce sad i drugog kaze "e, druze, to je prevarant, ne veruj mu", dok ovde ta mogucnost i ne postoji. Cak i ako vidis da neko na tvoje oci laze, ne mozes reci to, jer je zabranjeno pricati o komunikaciji van javnog foruma bez dozvole.

Time sto brani to "ukazivanje" ovaj forum na neki nacin ide na ruku lazovima i prevarantima, sto znaci da ce se oni skupljati u "vecim masama" na tako "atraktivnom za njih" mestu... gde su im prvila podredjena.

Meni licno sve to smeta samo zbog 1 jedine stvari: dok upoznas na forumu normalnog coveka, koji nije psihopata, proce vek... kada bi se ukinula ta zabrana da se ukaze na lazove itd. onda bi to vreme koje je potrebno za ostvarivanje kvalitetnijeg prijateljstva (sa osobom koja ne glumi, ne laze, i ne manipulise) bilo znatno krace, sto ce svakome normalnom samo da se ucini kao bolja opcija.
 
Nemoguce je u potpunosti biti siguran u pozadinu necijih reci ni u realnom kontaktu a osobito ne na forumima. Kvantitet poruka na odredjenim podforumima i temama zasigurno moze da odredi necija interesovanja i sklonosti, kvalitet pak ozbiljnost, stepen posvecenosti i zelje da izrazi deo sebe. Uspesnost razgovora? Zavisi od sagovornika...i od teme.
B:Da samo sto u realnom kontaktu mnogo bolje mozes da procijenis kakav je k'o za razliku od foruma dje im as samo rijeci i nista vise.
B2:Samo sto opet se vrtis ..kako ces znati kakav je sagovornik...jedino ako se vec znate , prijatelji ste, drugovi, saradnici....a ovako na slijepo ??:think:
Manje forume smatram zgodnijim, poput malih komuna sa vise bliskosti i uzajamne podrske, te vece mogucnosti za zblizavanje i bolje upoznavanje. Vece, kao sto je ovaj, remeti mnostvo ljudi i tema koje je nekada nemoguce "pohvatati" i pored najbolje volje.
Mislim da ne treba preozbiljno shvatati ovakva mesta...ionako je vecina tu radi razonode, ubijanja vremena ili delom dolazenja do informacija.
Forum ili bolje receno teme smatram ozbiljnim tek ako se uhvatim ukostac sa sagovornicima cije misljenje cenim i zelim da procitam...ima ovde dovoljno takvih :).
B:Da ...jos ako se radi..(prica)o jednoj temi gdje se moze doci do pouzdanih informacija...kontakata..trazenja pomoci i sl.
B2:Ta cinjenica da su odje svi iz razonode i ubijanja vremena dovoljno govori o ozbiljnosti foruma ...naravno postoje izuzetci ali ni njih ne mozes da rasklinkas do kraja...ima odje svakakvih cini mi se ..i placenih i spijuna i nekih koji svjesno namecu misljkenje vidljivo mladjim korisnicima...propagiranje mrznje...diskriminacije po bilo kom osnovu...forsiranje npr.neke sekte., svoje teze,nekog degradiranog stava, ...a da se svi prave mudrui i ozbiljni...IPAK za puno razumijevanje i za ozbiljnije shvatanje ovakvog foruma treab osobu znati uzivo pa potom se moze nastaviti i preko net-a...svi ostali slucajevi su manje pozeljni.
Ne dozivljavam forum kao mesto za upoznavanje i stvaranje prijateljstava.
Tuzno da re'o bih dosta njih dolazi odje da bi upravo trazila neke blize kontaktye:think:
To mi je nekako smijesno i bijedno, al' ako spontano sretnes/naletis na osobu s podudaranjem misljenja i visokim stepenom saglasnosti..ako osjeti da je neko debelo obrazovan i ucen...mozda covjek iz radoznalosti da dodje na ideju da se upozna sa doticnom osobom
Na forum dolazim da cujem ideje, ili da svoju sirovu i neiskristalisanu ideju okacim i posmatram kako je kritikuju. Komentari genija i komentari neznalica jednako su vredni ako govore o temi.
Bold:Pronas'o sam se...i to je jedan od kljucnih razloga zasto sam ja odje.
Misljenja vecine..kakva god da je ipak nesto govori..neki mkomentar koji je na mjestu i upucen meni ...uvazavam...jer nemam priliku da pred ovoliko ljudi iznesem stav i ocekujem sud od njih, ovo mi je kakkva takva provjera
Ne vidimo se, ne poznajemo se, nema blama ni osvete. Nema besa i vredjanja. Samo rasprava.
To je jedna od prednosti, a istovremeno mana foruma, sto ne znamo kako ko izgleda ponaosob.
Prednost:jer mozda je neko ruzan ili mozda nije (jer se samo osjeca tako) pa mu dobro dodje da razgovara sa svima jer ukoliko bi znali kako izgleda ...ljudi bi odmah stvorili predrasude i manje bi komun icirali sa doticnim sagovornikom ili bi pak razgovarali ali na neki ruzniji nacin, te stoga , potpuno su svi ravnopravni.
Mana:Ja vjerujem ipak u fizionomiju(crte lica, izraz lica ...itd ..ne nesto fanaticno), govor tijela...pa dosta osoba sto ti kaze odje , mozda bi na drugaciji nacin i sa manjom sigurnoscu , sa sustezanjem rekla nesto...a govor tijela ne moze da omane..
Cito sam da ljudi u razgovoru uzivo, realno direrktno 60-70 % se oslanjaju i vjeruju u govor tiijela.a da neki manji procenat ide na rijeci koje izgovaramo....dakle vise obracamo paznju na to kako nesto izgovara sagovornik, na neciji osmjeh("kiseo", veseo, drag, mio...)...na polozaj tijela, ...a sve to odje preko foruma nam je nedostupno tako da se svak moze pretvarati kako oce i na kraju krajeva svjesno stvarati dobru sliku o sebi...jer je navodno lose misljenje u okruzenju za odredjenu osobu...pa mu godi da ga forumasi dozivljavaju na lijep nacin tj. iskrivljena slika stvarnosti, a takodje je i moguca drugacija situacija :da ljudi u stvarnosti imaju dobro misljenje o osobi, a da na forumu naidje na negodovanje, jer mozda se u komuniciranju manje oslanja na rijeci vec na to kako ih izgovara..
Forum je maska koja me stiti, bilo bi mnogo teze kada bi znali ko sam. Onda bih morao da govorim "drustveno prihvatljivo i pozeljno". Ovde idem djonom. Ne moram da se krijem. Ni svoj bes, fasizam, mrznju ponekad...
Da mozda si optizen od okruzenja ili prethodno npr.boravio u zatvoru/kulturno-popravnom domu/dusevnoj bolnici/bio glavi spijun... a okolina te zbog toga izbjegava i ne cijeni, a odje mozes da se raspistoljis i stvaras "realnu" sliku o sebi

Mesto kao i svako drugo. Treba nastojati uvek i na svakom mestu dati najbolji deo sebe i najbloja saznanja i umeća. Drugima dati slobodu za ono šte jesu i što veruju. Kroz život sam naučio da čovek iza sebe treba da načini životni put tako da drugima bude lakše i bar za notu prijatnije. Voleo bih da se svako potrudi da ponudi najbolje odgovore ali i da sasluša druge.
Krutost, zajedljivost, oporost i nipodaštavanje neće pomoći ni rdugima a ponajmanje nama.

Treba nastojati, al' ne razmisljamo svi isto i onda kad to shvatis i uvidis da si se trudio da nesto predstavi ...drugi ne postuju...onda ti apetiti za detaljnu raspravu opadnu i postavis pitanje KOJI JE SMISAO FORUMA?
Ako covjek ne uspijeva u svojoj sredini (vecoj) da pronadje adekvatnu osobu za razgovor ...nece ni odje, dok pak ljudi iz manjih gradova mogu mozda pronaci ljude s drugacijim vidicima razmisljanja i potvrditi njihovo misljenje i onda ti mozda to godi i utripujes se da si odmak'o od sredine
Došao sam na ovaj Forum, kojeg slučajno otkrih, da vidim šta to traže mladji ljudi u okviru psihologije, filozofije, religije i uopšte duhovnosti. Moja istraživanja su odavna završena. Pokušavam reći poneku reč ali nastojim biti obazriv. U suštini čovek izuzetno teško prima nova saznanja pa makar bila apsolutna istina.
Zasto onda dolazi na forum , jer kaze da dolazi zbog novih informacija, rek'o bih da covjek prima informacije knjizki napisane na nekom sajtu vise i u vecoj mjeri nego li od nekog forumasa, ..tako da je forum besmislen, jer mozes da primas znanja obrazujes se, a da ti nije potrebno misljenje drugih za to, jedino ako si nesiguran/sumnjicav u ono sto si cuo pa dodjes da se obrazujes i stices znanja tako sto kazes da si nedje procit'o ...pa trazis sud /misljenje od korisnika foruma

Život je najveća škola.
bold:Zasigurno i nista tu cinjenicu koje covjek shvati kasnije ne moze opovrgnuti

Pa mislim da je nalazenje istomisljenika kao i sopstveno "izrazavanje ka svetu" jedna od glavnih prednosti foruma.
Pa ...:think:meni je prednost i da naidjem i na neistomisljenika ista kao i kad naidjem na istomisljenika, ako je neistomisljenik precizno, jasno, bez uvrede (i tendencije ka tome), na lijep nacin, kulturno iznio svoj stav i uvjerio me da nisam u pravu.
 
B:Da samo sto u realnom kontaktu mnogo bolje mozes da procijenis kakav je k'o za razliku od foruma dje im as samo rijeci i nista vise.
B2:Samo sto opet se vrtis ..kako ces znati kakav je sagovornik...jedino ako se vec znate , prijatelji ste, drugovi, saradnici....a ovako na slijepo ??:think:

U realnom kontaktu - mnogo bolje ali ne potpuno, niti pouzdano. Neki zmure i kada imaju otvorene oci. Reci ... nekada samo to a nekada i mnogo vise, zavisi od sposobnosti procene sta iza napisanog stoji i koliko je onaj ko pise precizan i ozbiljan u svom izlaganju a koliko je onaj koji to cita u stanju da dokuci sta sve to znaci.
Neke "poznajem" sa nekih drugih mesta (foruma) a da ih uopste nisam srela, pa na osnovu toga imam vec izgradjeno misljenje (podlozno nemenjanju)... neke tek "upoznajem" na osnovu onoga sto pisu i time sticem utiske o njima, i na osnovu toga obratim (ili odvratim) paznju na svaki njihov novi post, osobito na temama koje me zanimaju.


B2:Ta cinjenica da su odje svi iz razonode i ubijanja vremena dovoljno govori o ozbiljnosti foruma ...naravno postoje izuzetci ali ni njih ne mozes da rasklinkas do kraja...ima odje svakakvih cini mi se ..i placenih i spijuna i nekih koji svjesno namecu misljkenje vidljivo mladjim korisnicima...propagiranje mrznje...diskriminacije po bilo kom osnovu...forsiranje npr.neke sekte., svoje teze,nekog degradiranog stava, ...a da se svi prave mudrui i ozbiljni...IPAK za puno razumijevanje i za ozbiljnije shvatanje ovakvog foruma treab osobu znati uzivo pa potom se moze nastaviti i preko net-a...svi ostali slucajevi su manje pozeljni.

I ne treba ocekivati bilo sta ozbiljnije, niti od svega praviti instituciju koja osmisljava zivot. Ne znam da li ima placenika ili spijuna i sta to ovde moze da se nahvata (opasno po drzavu ili pojedinca) :). Na svakom je da proceni da li mu vrbovanje, maltretiranje, diskriminacija ili podvodjenje odgovara. Slazem se da je najbolje nekog poznavati uzivo pa tek onda i ovu mogucnost koristiti za komunikaciju ali ni obrnuti red nije nemoguc niti nepozeljan ako se smatra da je neko vredan upoznavanja u realnom zivotu. Svako odredjuje sopstvenu distancu.
 
Drustvo u kome se krecem ponekad ume da ugrize.
Na neki moj komentar ili misao cesto dobijem odgovor: "a ti bi kao bolje?", "A ti si kao visok?", "Ti bi kao dao gol", "otkud znas kad ti nije struka" i slicno. Ne mogu ni burek da pokudim, jer sledi pitanje: "ti bi kao napravio bolji?". Skroz dobronamerno, ali glupo.
Tema je burek, i ima se sta reci o temi. Njihovom recenicom se diskvalifikuje tema razgovora i pocinje prica o meni. To se zove promasena tema, kada umesto o temi pricamo o meni.
Posle glupih komentara uglavnom cuteci zavrsimo pivo.
Na forumu ne primecujem takve komentare (dobro, na politici umeju da budu ruzni). Niko ne zna koliko sam kvalifikovan da o necemu pricam, pa ne prica o meni nego nastavlja raspravu o zapocetoj temi.
Prijatno sam iznenadjen.
Lepo je pricati sa kulturnim ljudima.
 
Drustvo u kome se krecem ponekad ume da ugrize.
Na neki moj komentar ili misao cesto dobijem odgovor: "a ti bi kao bolje?", "A ti si kao visok?", "Ti bi kao dao gol", "otkud znas kad ti nije struka" i slicno. Ne mogu ni burek da pokudim, jer sledi pitanje: "ti bi kao napravio bolji?". Skroz dobronamerno, ali glupo.
Tema je burek, i ima se sta reci o temi. Njihovom recenicom se diskvalifikuje tema razgovora i pocinje prica o meni. To se zove promasena tema, kada umesto o temi pricamo o meni.
Posle glupih komentara uglavnom cuteci zavrsimo pivo.
Na forumu ne primecujem takve komentare (dobro, na politici umeju da budu ruzni). Niko ne zna koliko sam kvalifikovan da o necemu pricam, pa ne prica o meni nego nastavlja raspravu o zapocetoj temi.Prijatno sam iznenadjen.
Lepo je pricati sa kulturnim ljudima.

kada bi ovo samo bila istina:lol:,jer uvek neko ima svoju pretpotsavku o tome kakav je čovek koji je izgovorio nešto.. npr ja pišem o tome šta treba da se promeni u školi ,a ide komentar "ako si ti nezadovoljna svojim školovanjem itd":),ili ja kažem " ne znam da li ..."-postavljajući time pitanje , a i de komentar " a zašto bi tebe neko obavestio.."...mislim ponekad mi je stvarno prava detinjarija ovaj "nivo diskusije" na pojedinim temama ... a i malo mi je deprimirajuće kad primetim neke "greške u zaključivanju" (primetiti navodnike) kod ljudi koji se kroz temu uporno predstavljaju(tj pominju kao dokaz svoje kompetentnosti valjda) kao "svoje zanimalje" , " svoj br.završenih fakulteta" :) il sl ...onda stvarno razmišljam -Kuda ide ovaj svet :neutral:
 
Odmah da kazem da prosto nisam znao dje da smnestim ovu temu, pa moderatori neka stvar regulisu, tj. postave je dje joj je mjesto, ako nije odje tj. na filizofiji , ma rek'o bih da nije al' ajd ..nema adekvatnog pdf-a.

Prednosti i nedostaci.., vrline i mane.., kako god 'ocete.
Prednost i foruma kao i nekog drugog komunikacionog srdestva.
Vase misljenje o samo rijecima na papiru tj. monitoru, koliko je pouzdano, istinito, ...shvatate li za ozbiljno forum, koliko je uspjesan razgovor preko ovakvog nacina komuniciranja?

Frank, sta ti se desilo s avatarom?:eek::sad2:
Uzas i grehota:sad2:
Vrati onog baju aman:worth:

@tema
Opet imas sjajnu temu:ok:
Prednosti i nedostaci:think:
najveci problem foruma je sto sve to jeste, ali i nije
ne znam
da nisu izmislili ova sokocala mnogi ljudi se nikada ne bi upoznali, ali bi se zato oni koji se znaju vise druzili u nazovi rl
nisam pametna
do sadanisam uspela da odgovorim na to pitanje - sta je to dobro i sta je to lose u forumu
cinjenica je da mi prekracuje dan, da se zabavim i da vreme brze proce
i da sam pronasla interesantne sagovornike
sve ostalo je u domenu nagadjanja
 
Odmah da kazem da prosto nisam znao dje da smnestim ovu temu, pa moderatori neka stvar regulisu, tj. postave je dje joj je mjesto, ako nije odje tj. na filizofiji , ma rek'o bih da nije al' ajd ..nema adekvatnog pdf-a.

Prednosti i nedostaci.., vrline i mane.., kako god 'ocete.
Prednost i foruma kao i nekog drugog komunikacionog srdestva.
Vase misljenje o samo rijecima na papiru tj. monitoru, koliko je pouzdano, istinito, ...shvatate li za ozbiljno forum, koliko je uspjesan razgovor preko ovakvog nacina komuniciranja?

Na Filozofiji je nekad bila aktuelna tema "Život u virtuelnom svetu" (meni vrlo draga :)), na kojoj su se mnogi od nas služili raznim stilskim figurama kako bi dočarali svoje viđenje virtuelnog sveta, s akcentom na forumima. O forumu smo pričali, takoreći, poetski.
Ali, da zanemarimo metafore ...
1. prednosti:
-komunikacija sa većim brojem ljudi različitih stavova, što pospešuje socijalizaciju;
- uspostavljavljanje i učvršćivanje kontakata sa istomišljenicima (pripadnost grupi - što je izvesnom broju ljudi potrebno);
- dostupnost i razmena informacija
- brzina i praktičnost komunikacije (nije skupa, moguća je i kad smo bolesni, bez novca za izlazak, ili kada je napolju kijamet :lol:)
2. nedostaci:
- jedan pogrešno ukucan znak interpunkcije ili slučajno izostavljeno slovo, kao i loše ili na brzinu pročitan i shvaćen komentar, mogu dovesti do kolapsa u dijalogu (malo stilskih figura :mrgreen:: sagovornici su kao zatvorenici u zasebnim ćelijama, naslonjenim jedna na drugu zidovima - kroz koje se može čuti ono što govore i o koje se može kuckati - ali ipak odvojenim tako da se "osuđenici" nikada uzajamno ne vide)
- idealizacija sagovornika ili, suprotno, odbojnost - na osnovu sopstvenih projekcija, što takođe može dovesti do razočaranja i teških krahova;
- početnički rizik od namernog dovođenja u zabunu od strane klonova, predatora, "usisivača" energije i raznih drugih manipulatora, koji su skloni mengeleovskom proučavanju tuđih karaktera i njihovog stepena izdržljivosti

Pisana reč je ili moćno oružje, ili epitaf na sopstvenoj nadgrobnoj ploči. Nema neutralnih reči. One su ili uverljive ili blede, i predstavljaju misli koje je neko pljusnuo na tastaturu. Što bleđe reči, to su i beznačajnije misli, što moćnije reči, to je onaj koji ih je zapisao vredniji pažnje. Tako je to na forumu. U rl bi nečija pojava zasenila njegove/njene reči. Ovde ne opstaju ljudi koji nemaju šta da kažu, ili ne umeju.
U forumskom dijalogu, gde nema glasova, dodira, lica, i gde je sve pod znakom pitanja (istinitost nečijih reči nije moguće utvrditi, a autentičnost fotografija je takođe vrlo diskutabilna), najbolje je istovremeno biti na distanci ali i opušten - što je vrlo, vrlo teško.
 
da, ima toga mnogo

Neki ljudi - moram da primetim - preozbiljno shvataju sve što je izrečeno na forumu (ili donose pogrešne zaključke na osnovu malo podataka).
Paranoja je posebna priča.

Ja sam jedna od onih sto ozbiljno shvataju,ali u smislu da "slusam" sagovornika.Pogresan zakljucak nije problem ukoliko druga strana kaze: sve si skapirao pogresno.

Ovde se javlja problem koji postoji i u RL.Ocekivanje da nekom "citas misli".Drugim recima cutanje na ono sa cim se ne slazemo,sto je tek apsurd ovde.

Ocekivala sam da ce ovde ljudi biti sigurniji,jer imaju zastitu "nevidljivost",al nekako samo se desi povlacenje u svoju "celiju"....:confused:

No,to ipak govori o tome da i VR oblikuju ljudi i da nema toliko razlike izmedju "dva sveta".
 
Ja sam jedna od onih sto ozbiljno shvataju,ali u smislu da "slusam" sagovornika.Pogresan zakljucak nije problem ukoliko druga strana kaze: sve si skapirao pogresno.

Ovde se javlja problem koji postoji i u RL.Ocekivanje da nekom "citas misli".Drugim recima cutanje na ono sa cim se ne slazemo,sto je tek apsurd ovde.

Ocekivala sam da ce ovde ljudi biti sigurniji,jer imaju zastitu "nevidljivost",al nekako samo se desi povlacenje u svoju "celiju"....:confused:

No,to ipak govori o tome da i VR oblikuju ljudi i da nema toliko razlike izmedju "dva sveta".

Pa treba znati čitati ono što je napisano, isto kao što, u rl, treba znati slušati sagovornika.
Moj zaključak je da su ovde ljudi zapravo ono što jesu. Čak i kad glume, jasno je da iza te potrebe za glumom postoji nešto, što možda nije vidljivo u rl. Ali, ne možeš znati da li neko glumi dok tu osobu ne sretneš u realnom svetu.
U vl pucaju oni koji su već napukli u rl.
I čini mi se da svi za nečim tragaju. Problem je u tome kada nađu ono za čim nisu tragali.
 
Pa treba znati čitati ono što je napisano, isto kao što, u rl, treba znati slušati sagovornika.
Moj zaključak je da su ovde ljudi zapravo ono što jesu. Čak i kad glume, jasno je da iza te potrebe za glumom postoji nešto, što možda nije vidljivo u rl. Ali, ne možeš znati da li neko glumi dok tu osobu ne sretneš u realnom svetu.
U vl pucaju oni koji su već napukli u rl.
I čini mi se da svi za nečim tragaju. Problem je u tome kada nađu ono za čim nisu tragali.

Slazem se,donekle.Gluma ne moze sakriti ono sto ljudi u stvari jesu,pa ni ovde.
To sa traganjem mi je posebno zanimljivo kao fenomen.A i posmatranje zivota kao problema(ako podjemo od toga da rec "problem" uglavnom ima negativnu konotaciju).

E,sad pozitivne strane.Mogu da budem dete,al skroz :P i mogu da zadirkujem moderatore ;)

p.s. i usput se uci :P
 

Back
Top