Velike zveri u Srbiji

Jel moguće da se stanište vuka i šakala poklapa?! Ja sam čuo da vuk uvek beži od šakala, ali uvek zaboravim zašto... :rumenko:

Elem, stvarno je zabrinjavajuće...
I činjenica je da to znaju SVI osim onih koji bi trebali da znaju...
Jedino preostaje da se "zeleni" i pravi lovci kojima su životinje važne (bez rasprave o ovome) dignu bunu na dahije...
 
Elem, situacija je jos gora, zato sto pravih i proverenih, tacnih informacija sa terena NEMA. Onda nema nikakvog smisla govoriti o bilo kom broju, npr. vukova. Tad se stavlja NEPOZNATO, ne manupulise se odokativno ciframa, ma kakve bile jer je u tom slucaju NEPOZNATO, tacnije od bilo koje cifre.
Cak mislim da je takav nacin odokatvnog "odredjivanja broja" stetniji za samu vrstu jer se time stvara lazna slika...ima ih...a ustvari....nema ih.

Kao i za sakale, lisice jer su to vrste na koje nemamo lovostaj , takav nacin gazdovanja nijedna vrsta ne moze da izdrzi bez poremecaja populacije (naravno na stetu same vrste).
O manjku lisica u lovistu mozemo se uveriti na osnovu drugih pokazatelja.

Za riseve i medvede, s obzirom da su dospeli u takvo stanje a pod zastitom su, nema smisla ni govoriti kako ta zastita funckionise. BRUKA za lovacki savez odakle se ponovo plasiraju vesti o savrsenstvu koje vlada u lovistima...jedini se Pantelic odvazio da izjavi da je situacija sa divljaci vrlo losa ali tek nakon silaska s duznosti.

I ne smemo zaboraviti, unistavanje stanista za sve te vrste.
 
Jel moguće da se stanište vuka i šakala poklapa?! Ja sam čuo da vuk uvek beži od šakala, ali uvek zaboravim zašto... :rumenko:

Elem, stvarno je zabrinjavajuće...
I činjenica je da to znaju SVI osim onih koji bi trebali da znaju...
Jedino preostaje da se "zeleni" i pravi lovci kojima su životinje važne (bez rasprave o ovome) dignu bunu na dahije...

Sakal i vuk nikada nisu na istoj teritoriji. Ne apsolutno da im se teritorija ne poklapa ali je sigurno da sakal povlaci pred vukom . U Homolju je u toku poslednjih 8 godina zabelezeno samo dva slucaja odstrela sakal i jedno gazenje autom. Dok je odstrel vuka znatno veci.
 
Sakal i vuk nikada nisu na istoj teritoriji. Ne apsolutno da im se teritorija ne poklapa ali je sigurno da sakal povlaci pred vukom . U Homolju je u toku poslednjih 8 godina zabelezeno samo dva slucaja odstrela sakal i jedno gazenje autom. Dok je odstrel vuka znatno veci.

Ja sam čuo obrnuto: da se vuk sklanja pred šakalom, pa da je to još jedan "problem" pri povećanju broja vuka...
 
Ja sam ubeđen da su brojke iznesene u ovom članku krajnje proizvoljne. Zato što u poslednjih 20godina niko nije čuo za risa a kamoli video. Ne pominje se ni u priči. A medvedi su do skora živeli samo po cigamalama. Tako da ako ne bude neke ozbiljne akcije, ali ozbiljne u pravom smislu te reči. Ove dve zivotinje ćemo moći da izbrišemo sa spiska. A vrlo je moguće da risa već treba izbrisati.
 
Realno je tesko utvrditi koliko ima divljaci u prirodi pogotovo kada se radi o velikim zverima, ako se ima u vidu njihov nacin zivota. Ris i medved su realno na svu srecu jos uvek prisutni u terenu , pitanje je dokle. Covek je najveca stetocina za prirodu , nazalost.
 
Izvinjavam se ako sam pogresno protumacio, ali ovo mi lici na jos jednu provokaciju "zelenih" od kojih vise ne moze covek ni da pise o lovu. Uvek se nadje bar 10 njih sa izmisljenim cinjenicama i podacima o nestajanju vrsta a kao izvor navode neki svoj anonimni sajt. Bas sam juce pre citanja ove teme procitao jednu gde se govori o pokolju 500.000 zivotinja na nekoj svecanosti u Nepalu a na linku koji je naveden lepo pise 200.000. Da je i to previse, jeste, i ne slazem se ni sa tim ali da neko ocekuje da sam nepismen i da ne mogu da procitam sta pise na linku - ne razumem. A tek ako probas da ih ubedis u suprotno, odmah ce se naci bar deset njih ciji ce najjaci argument biti - ti si bolestan, treba da se lecis, ti si ubica... Posto mi nismo dobrodosli u njihovom delu foruma (Svet zivotinja>Zastita zivotinja) zelim javno da im porucim da i oni nisu dobrodosli ovde.i da je ovoj temi mesto tamo. :ljutko:
 
Poslednja izmena:
IMPERIJA UZVRACA UDARAC..........
nikako pojedincima da bude jasno da se mora odrzavati prirodna ravnoteza jer su i vuk i sakal predatori samo takvi.steta sto je tema vezana za istrebljenje lisica zatvorena navodno lovci pobili sve lisice pa se hrcci prenamnozili...u prirodi je sve to lepo regulisanoi samo kad je to iz biologije to predavano neko je pobegao sa casa pa neke OSNOVNE stvari nezna ....e moji navodni zastitari-ucite od lovaca......
 
jel si video da se negde tebi obracam?
tvoj kolega je sam dosao kod nas i poceo da zahteva neke odgovore....i dobio ih je...
ali sa druge strane,mi smo njega pitali nesto,ali odgovora nema...isto kao i ranije....na ovom forumu...

odgovor dobijas u nedelju.lako je pricati prazne price iz kancelarije a da se ne zna sta se na terenu radi.
dobices odgovor na vasem delu.........samo ako obecas da izadjemo u nedelju :bye:
 
Evo teksta koji ni malo ne ohrabruje. Medved i ris su zasticeni u Srbiji, a njihove populacije su jako lose. Vuk i sakal ne uzivaju apsolutno nikakvu zastitu (niti postoje prava istrazivanja ovih vrsta).

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Milica-jedna-od-shezdeset.sr.html

radi tvoje pravilne edukacije i informisanosti za pocetak ti preporucujem da pocnes zov da citas.vec posle polako da pocnes lovca da citas,moze lorist a najbolje bi bilo da procitas veliku enciklopediju lovstva 1 i 2.pravi ljubitelji lova ne citaju zutu stampu.....
 

Back
Top