Игра деце или родитеља?

QueenOfClubs

Veoma poznat
Poruka
10.064
Скоро сам имала расправу са другарицом о томе кад је право време за полазак у школу.
Наиме, она жели да свог сина остави још годину дана да се игра...
Сматра да је штета да му сад прекида детињство (а можда ће и да се селе ове године, па не било баш згодно, је л’).
Иначе, дечак је рођен средином децембра (чак истог дана као и мој син, који је сад пети разред), па она мисли да може да сачека још годину...
Питала сам је како то мисли да изведе.
Па лако. Замолиће психолога.
То сви раде.
Ма излазе они у сусрет.
Шта их се тиче.
Уосталом, ко не жели да му се дете игра још годину дана... :eek::eek::eek:

Сматрам да је то погрешно. Постоји тренутак кад дете, не само да је спремно, већ треба да пође у школу. То је тренутак кад га морамо пустити да крене даље, да напредује. И да детињство и игра не престају са поласком у школу.
Као одговор сам добила само :roll: : ма дај, не преувеличавај...

И нађоше се ту још неке маме које су је подржале у томе.
На крају ја испадох лоша мајка. :evil:

И ето, сад ја питам шта ви мислите о томе.
Да ли ја преувеличавам целу ствар или можда све то и није толико важно?
 
Моја сестра је кренула годину раније у школу- родитељи су причали да су направили грешку и да се видело да она, интимно, није била спремна за школу.
Ја сам рођена почетком године и кренула сам у сколу са регуларним бројем година, тачније имала сам 7,5 равно.
Моји су опет рекли да се тачно видело колико сам ја била зрелија, спремнија...можда тиме хоће да оправдају то што сестра никад није испуњавала њихова очекивања кад су оцене у питању ( ово је моја анализа :) )

Имали смо у комшилуку девојчицу која је кренула са 5 година у школу...тачније, са непуних 6- сасвим се лепо сналазила и била изврстан ђак.
Данас је стоматолог, живи и ради у Немачкој.

Значи, све је индивидуално.

Мислим да твоја другарица претерује, посебно ако јој је дете зрело за полазак у школу.
 
Иначе, дечак је рођен средином децембра (чак истог дана као и мој син, који је сад пети разред), па она мисли да може да сачека још годину...
Питала сам је како то мисли да изведе.
Па лако. Замолиће психолога.

И нађоше се ту још неке маме које су је подржале у томе.
На крају ја испадох лоша мајка. :evil:
znaci, dete je zrelo prema testiranju psihologa?
a ona hoce da odlaze, jer je dobro da se dete igra sto duze i usput se sele.

nemam pojma, ja mislim kao ti.
i naravno da si losa majka, ko te tero da budes ruzno pace u drustvu... :D
 
Znači ko zna koliko generacija polazi u školu u isto vreme, pa ni jedno dete nije psihički posrnulo zbog toga... Svako voli svoje dete, ali ne treba preterivati - a odlaganje polaska u školu je po meni preterivanje... Kao i za svaku drugu novinu, tako je i za školu potreban period adaptacije...ali kako za svu decu, tako i za njega... Svakom detetu je polazak u prvi razred koliko šok, toliko i jedno veliko iskustvo...tu drugovi, nova iskustva... Ne treba ga toga lišavati...
 
napunila 8 tokom prvog razreda :mrgreen:
sve zavisi od osobe, to sto prolazi onaj glupavi test za upis, ne mora da znaci i da je spremno da se odmah upise

i, da, polazak u skolu nije kraj ni igre ni djetinjstva, ali je smrt za kreativnost pojedinca
....i selidba u kombinaciji sa prvim razredom nije dobra ideja
tj obratno
 
Родитељи који сматрају да ће дете престати да се игра поласком у школу имају потпуно погрешну слику првенствено о школи.
Ако је дете спремно за полазак у школу, требало би да крене.
Нисам можда добро разумела, дете уствари неће кренути раније, него касније? Ако децембра пуни 7, онда мора кренути септембра у школу. Одложен полазак значи да дете није способно да крене у школу на време.

П.С. Нашем педагогу једна мајка је рекла:,, Знате, она иде на балет, пливање, тенис и курс за манекене. Молим Вас да јој одложите полазак, школа би јој била оптерећење!''
Пегдагог јој рече:,,Госпођо, крените Ви на манекене, пливање, тенис и на балет, видећете, Ваш посао ће вам стварно бити оптерећење!''

Поласком у школу дете ће само наћи вршњаке са којима ће наћи нове начине за игру. Може само да му прија.

Ја сам кренула раније, и не да нисам зажалила, него ми је то много значило. Моја генерација је некако увек била ,,млађа'' од мене. Један мој син је исто кренуо раније, просто смо уз консултацију са психолозима ,,морали'' да га дамо раније, дангубио би у вртићу. Други је кренуо редовно, различити су типови. Нисмо се покајали ни за једног. Ни они.
 
Било би добро да смо сви рођени у јулу или августу и онда не би било дилеме ни теме.
Размишљала сам о томе да је мали сад у предшколској и да ће његови другари поћи у школу, а он не.
Он ће поново у вртић и то са групом која је сад млађа од њега...

Само гласно размишљам...
 
aha....
primetila sam da je sad u trendu da se odlaže polazak u školu kao što je do skoro bilo da se dete tera ranije

smatram da je dete spremno za polazak u školu od 6 ipo do sedam ipo
moj sin će na jesen u zabavište , sa ravno 6 god, dakle u školu sa 7...i to je super,po mom mišljenju, taman kako treba....Mislim na polazak u školu)
 
Онда по закону мора да крене у школу септембра.
Одлагање је компликовано, а целог живота треба да је старији од осталих, деца се питају зашто... Није згодно.
Можда је на тестирању већ предложено да дете због смањених способности крене касније, па се мама вади?
 
Било би добро да смо сви рођени у јулу или августу и онда не би било дилеме ни теме.
Размишљала сам о томе да је мали сад у предшколској и да ће његови другари поћи у школу, а он не.
Он ће поново у вртић и то са групом која је сад млађа од њега...

Само гласно размишљам...

..imali isti sluchaj u komshiluku, samo je dete rodjeno u januaru.. :(
..danas je shesti razred i chesto kaze, samo napola u shali, da je "ponavljala" predshkolsko.. :confused: :(
 
Онда по закону мора да крене у школу септембра.
Одлагање је компликовано, а целог живота треба да је старији од осталих, деца се питају зашто... Није згодно.
Можда је на тестирању већ предложено да дете због смањених способности крене касније, па се мама вади?

..e i ovo smo imali u komshiluku, samo u vreme mog drugog "polaska u shkolu"..
..taj malecki je sad drugi razred, kao i moj sin i savrsheno je uklopljen sa njima..
..on je inache februarac..
 
Онда по закону мора да крене у школу септембра.
Одлагање је компликовано, а целог живота треба да је старији од осталих, деца се питају зашто... Није згодно.
Можда је на тестирању већ предложено да дете због смањених способности крене касније, па се мама вади?

Не, није било тестирања код психолога још.А она жели да замоли психолога да јој услиши молбу.Знам то дете већ неколико година.Врло је бистар и зрео дечак.Све мислим да је селидба ту само изговор а да мама није још спремна...
 
Не, није било тестирања код психолога још.А она жели да замоли психолога да јој услиши молбу.Знам то дете већ неколико година.Врло је бистар и зрео дечак.Све мислим да је селидба ту само изговор а да мама није још спремна...

Онда јесте игра родитеља.
Ако дете није спрено, и одлагање ће вредети, то психолог препоручи. Често такво одлагање вреди.
Али, да крене касније, то неће бити добро.
По важећем закону деца крећу у школу уколико ће до краја наставне године напунити 7 година, а рођени до априла обавезно! Значи, са 6 ипо и са 7. Са 7 ипо година више се не полази у школу.
Значи, треба да психолог да дебеле разлоге за одлагање поласка.
Ја заиста не знам да ли би мама волела да се детету упише да му је полазак одложен због смањених способности или због неспремности.
Спремност се утврђује тестом. То није тест интелигенције, него тест способности за полазак у школу. Уколико га дете уради добро, не знам стварно ко ће преузети на себе одговорност да мамину жељу спроведе у дело.


Радим јако дуго. Имали смо случај да су родитељи тражили да дете крене у специјалну школу, иако је нормалних способности! :eek: Образложење је било да ће тамо добити све бесплатно, и уџбенике, и ручак, и боравак..а то би њима значило, јер крећу у приватни бизнис па не би да се троше на дете! :dash:

Верујем да твоја другарица не спада у такву категорију људи, нисам желела да кажем ништа ружно, него само да постоје разне ,,игре родитеља''.
 
Sin napunio 7 u januaru i krenuo u skolu u septembru....i nekako je uvijek bio zreliji od druge djece....cerka sad krece u prvi...a puni 7 u oktobru ....mislim da ne grijesim ni malo...bas joj je vrijeme,vidim kako se lijepo snalazi u predskolskoj....uostalom tek joj predstoje druzenja....i bas ne smatram da prestaje igra....djeca za sve imaju vremena samo ako se uce organizaciji....
Mnogo zavisi od samog djeteta....naravno i vaspitanja...koliko osamostaljujemo svoje klince...
A ima i to....roditelji i te kako moraju ucestvovati,pomagati prvaku....podsticati....uciniti sto "bezbolnije" same skolske obaveze...racinalno rasporedjene....da dijete ne osjeti manjak bezbriznog detinjstva...mozda sami roditelji nisu spremni....:)
Zatim nije lako onima koji rade....a nema ko da brine,pomaze....u tom slucaju godina je velika....i dijete je znatno zrelije...:)
Tako da zavisi od mnogo faktora...
Moje misljenje....ne odvajati od generacije....:)

Vecinski se slazem sa Queen...:)
 
..htedoh da napishem, ali mi se neshto chini da se podrazumeva.. :confused:
..sa mojim sinom u odeljenje ide i devojchica koju pamtimo josh iz parkica, iz kolica..
..dugochekana prinova, mama iza chetrdesete, tata i te kako iza chetrdesete, jedinica..
..rodila se u maju..
..prve dve godine zivota provela u kolicima "da se ne isprlja" :eek:
..na stranu shto je na sebi imala minimum 500E odece i cipelica i mashnica i krpica,
to smo pripisivali gorepomenutom dugogodishnjem prizeljkivanju..
..pampers nosila dobrano iza trece godine,
iako se mesecima nije upishkila, "da se ne postidi ako joj se desi" :eek:
..svakoj je mami njeno dete najlepshe i najpametnije,
ali samo slep chovek bi ignorisao totalnu apatiju sa dve-tri,
svakodnevne i neprekidne napade agresije, udaranja, pljuvanja sa tri-chetiri
tepanje i flashicu sa cuclom sa chetiri- pet godina.. :confused:
..dete je ishlo u privatni vrtic od pet i po do shest godina,
kojim nisu bili zadovoljni zato shto "im stalno pushtaju neku muziku
ili vaspitachica svira na klaviru, a ona to ne podnosi i plache i vrishti kad to chuje" :eek:
..u aprilu, maju kada je bilo testiranje za polazak u shkolu,
psiholog je preporuchio odlaganje polaska..
..ali majka je to glatko ignorisala, sa objashnjenjem da je
"njegovo mishljenje samo preporuka, a nije obavezujuce" :eek:
..ni drugo mishljenje, ni trazenje saveta kako dalje, ako su vec odluchili da upishu dete.. :(
..naravno, devojchica je vec drugu godinu medju najloshijima,
plache i gadja uchiteljicu ili drugu decu chime stigne kad ne moze da stigne da zapishe,
ili ne zna odakle da pochne sa zadatkom..
..roditelji odbijaju saradnju sa psihologom shkole,
a na prvom i jedinom sastanku sa njim na kom su prisustvovali
raspitivali su se o tome u kom razredu bi mogli da
se pozabave profesionalnom orijentacijom deteta uz njegovu pomoc,
da bi znali da li da ga upishu na prirodni ili drushtveni smer gimnazije.. :eek:

:(
 
pa sto ako ce napuniti 8 tokom prvog, nece biti ni prvi ni poslednji O.o .. uostalom, koliko se sjecam
svaki put kada je neko slavio rodj.
bilo nam je vazno da je rodj i da se dobro zabavimo, ne sjecam se da smo ikada ikoga pitali koliko puni godina
i onda to analizirali na bilo koji nacin :lol:

pored svih stvari koje mogu da izazovu frustraciju u tom izrastu, nasli ste godine... e, stvarno...
... i, pretpostavljam, ako ima losu majku, i kroz koju god. postane problematican
ista ce da se pita sto mu se desilo kada je ona tako divna, garant ga je skola pokvarila... i to sto je bio pola godine :eek: stariji od ostalih....
 

Back
Top