Игра деце или родитеља?
Strana 1 od 11 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 252

Tema: Игра деце или родитеља?

Veoma poznat QueenOfClubs (avatar)
    Učlanjen
    20.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    135

Question Игра деце или родитеља?

Скоро сам имала расправу са другарицом о томе кад је право време за полазак у школу.
    Наиме, она жели да свог сина остави још годину дана да се игра...
    Сматра да је штета да му сад прекида детињство (а можда ће и да се селе ове године, па не било баш згодно, је л’).
    Иначе, дечак је рођен средином децембра (чак истог дана као и мој син, који је сад пети разред), па она мисли да може да сачека још годину...
    Питала сам је како то мисли да изведе.
    Па лако. Замолиће психолога.
    То сви раде.
    Ма излазе они у сусрет.
    Шта их се тиче.
    Уосталом, ко не жели да му се дете игра још годину дана...

Сматрам да је то погрешно. Постоји тренутак кад дете, не само да је спремно, већ треба да пође у школу. То је тренутак кад га морамо пустити да крене даље, да напредује. И да детињство и игра не престају са поласком у школу.
    Као одговор сам добила само : ма дај, не преувеличавај...

И нађоше се ту још неке маме које су је подржале у томе.
    На крају ја испадох лоша мајка.

И ето, сад ја питам шта ви мислите о томе.
    Да ли ја преувеличавам целу ствар или можда све то и није толико важно?

Gost 131338 nije na forumu
    Some folks call it a sling blade, I call it a kaiser blade...
    Domaćin
    Učlanjen
    15.04.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Игра деце или родитеља?

Ja bih pustila dete da se "igra" sto duze moze jer ga skola nece zaobici u svakom slucaju.
    Nemoj potcenjivati znacaj igre, bitna je isto koliko i skola.

Buduća legenda Софија (avatar)
    Učlanjen
    29.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1573

Моја сестра је кренула годину раније у школу- родитељи су причали да су направили грешку и да се видело да она, интимно, није била спремна за школу.
    Ја сам рођена почетком године и кренула сам у сколу са регуларним бројем година, тачније имала сам 7,5 равно.
    Моји су опет рекли да се тачно видело колико сам ја била зрелија, спремнија...можда тиме хоће да оправдају то што сестра никад није испуњавала њихова очекивања кад су оцене у питању ( ово је моја анализа )

Имали смо у комшилуку девојчицу која је кренула са 5 година у школу...тачније, са непуних 6- сасвим се лепо сналазила и била изврстан ђак.
    Данас је стоматолог, живи и ради у Немачкој.

Значи, све је индивидуално.

Мислим да твоја другарица претерује, посебно ако јој је дете зрело за полазак у школу.
    ''Само човек који има вере у себе, може да буде веран другима.''
    Ерих Фром

Elita Alisa u zemlji čuda (avatar)
    Učlanjen
    24.12.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    3189

Meni je glupo odlagati polazak u školu na silu, kao i požurivanje.
    To treba prepustiti psihologu. Bukvalno...
    "Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto, zelene...."

Iskusan
    Učlanjen
    29.08.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    105

Citat Original postavio QueenOfClubs Pogledaj poruku
    Иначе, дечак је рођен средином децембра (чак истог дана као и мој син, који је сад пети разред), па она мисли да може да сачека још годину...
    Питала сам је како то мисли да изведе.
    Па лако. Замолиће психолога.

И нађоше се ту још неке маме које су је подржале у томе.
    На крају ја испадох лоша мајка.
    znaci, dete je zrelo prema testiranju psihologa?
    a ona hoce da odlaze, jer je dobro da se dete igra sto duze i usput se sele.

nemam pojma, ja mislim kao ti.
    i naravno da si losa majka, ko te tero da budes ruzno pace u drustvu...
    internet - disconnecting people

Legenda
    Učlanjen
    20.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Znači ko zna koliko generacija polazi u školu u isto vreme, pa ni jedno dete nije psihički posrnulo zbog toga... Svako voli svoje dete, ali ne treba preterivati - a odlaganje polaska u školu je po meni preterivanje... Kao i za svaku drugu novinu, tako je i za školu potreban period adaptacije...ali kako za svu decu, tako i za njega... Svakom detetu je polazak u prvi razred koliko šok, toliko i jedno veliko iskustvo...tu drugovi, nova iskustva... Ne treba ga toga lišavati...

Iskusan
    Učlanjen
    25.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

napunila 8 tokom prvog razreda
    sve zavisi od osobe, to sto prolazi onaj glupavi test za upis, ne mora da znaci i da je spremno da se odmah upise

i, da, polazak u skolu nije kraj ni igre ni djetinjstva, ali je smrt za kreativnost pojedinca
    ....i selidba u kombinaciji sa prvim razredom nije dobra ideja
    tj obratno

Elita Ванда (avatar)
    Učlanjen
    02.07.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    2396

Родитељи који сматрају да ће дете престати да се игра поласком у школу имају потпуно погрешну слику првенствено о школи.
    Ако је дете спремно за полазак у школу, требало би да крене.
    Нисам можда добро разумела, дете уствари неће кренути раније, него касније? Ако децембра пуни 7, онда мора кренути септембра у школу. Одложен полазак значи да дете није способно да крене у школу на време.

П.С. Нашем педагогу једна мајка је рекла:,, Знате, она иде на балет, пливање, тенис и курс за манекене. Молим Вас да јој одложите полазак, школа би јој била оптерећење!''
    Пегдагог јој рече:,,Госпођо, крените Ви на манекене, пливање, тенис и на балет, видећете, Ваш посао ће вам стварно бити оптерећење!''

Поласком у школу дете ће само наћи вршњаке са којима ће наћи нове начине за игру. Може само да му прија.

Ја сам кренула раније, и не да нисам зажалила, него ми је то много значило. Моја генерација је некако увек била ,,млађа'' од мене. Један мој син је исто кренуо раније, просто смо уз консултацију са психолозима ,,морали'' да га дамо раније, дангубио би у вртићу. Други је кренуо редовно, различити су типови. Нисмо се покајали ни за једног. Ни они.

Učlanjen
    20.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    135

Било би добро да смо сви рођени у јулу или августу и онда не би било дилеме ни теме.
    Размишљала сам о томе да је мали сад у предшколској и да ће његови другари поћи у школу, а он не.
    Он ће поново у вртић и то са групом која је сад млађа од њега...

Само гласно размишљам...

Poznat
    Učlanjen
    10.09.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

aha....
    primetila sam da je sad u trendu da se odlaže polazak u školu kao što je do skoro bilo da se dete tera ranije

smatram da je dete spremno za polazak u školu od 6 ipo do sedam ipo
    moj sin će na jesen u zabavište , sa ravno 6 god, dakle u školu sa 7...i to je super,po mom mišljenju, taman kako treba....Mislim na polazak u školu)

Iskusan
    Učlanjen
    25.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

ako ce da seli, svejedno ce ostati bez tih... drugara
    a ako ode u skolu, i navikne se... nekako u to malo vremena, pa zatim mora ponovo da se navikava na novu radi selidbe, i novu okolinu i novo drustvo... moglo bi biti malko previse

Učlanjen
    20.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    135

Citat Original postavio wanda965 Pogledaj poruku
    Ако децембра пуни 7, онда мора кренути септембра у школу. Одложен полазак значи да дете није способно да крене у школу на време.
    Да не буде забуне, напунио је шест година средином децембра 2008.

Gost 131338 nije na forumu
    Some folks call it a sling blade, I call it a kaiser blade...
    Domaćin
    Učlanjen
    15.04.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Ali dete ima tacno jos tu godinu fore, jer da upise skolu ove godine, upisao bi je sa 6 godina a ne sa 7.
    U cemu je onda problem? (+selidba, menjanje skole samo da bi krenuo sa 6...nije mi jasno).

Elita Ванда (avatar)
    Učlanjen
    02.07.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    2396

Онда по закону мора да крене у школу септембра.
    Одлагање је компликовано, а целог живота треба да је старији од осталих, деца се питају зашто... Није згодно.
    Можда је на тестирању већ предложено да дете због смањених способности крене касније, па се мама вади?

Elita november child (avatar)
    Učlanjen
    19.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1638

Било би добро да смо сви рођени у јулу или августу и онда не би било дилеме ни теме.
    Размишљала сам о томе да је мали сад у предшколској и да ће његови другари поћи у школу, а он не.
    Он ће поново у вртић и то са групом која је сад млађа од њега...

Само гласно размишљам...
    ..imali isti sluchaj u komshiluku, samo je dete rodjeno u januaru..
    ..danas je shesti razred i chesto kaze, samo napola u shali, da je "ponavljala" predshkolsko..
    ..think again...

Učlanjen
    19.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1638

Одлагање је компликовано, а целог живота треба да је старији од осталих, деца се питају зашто... Није згодно.
    Можда је на тестирању већ предложено да дете због смањених способности крене касније, па се мама вади?
    ..e i ovo smo imali u komshiluku, samo u vreme mog drugog "polaska u shkolu"..
    ..taj malecki je sad drugi razred, kao i moj sin i savrsheno je uklopljen sa njima..
    ..on je inache februarac..
    ..think again...

Učlanjen
    20.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    135

Не, није било тестирања код психолога још.А она жели да замоли психолога да јој услиши молбу.Знам то дете већ неколико година.Врло је бистар и зрео дечак.Све мислим да је селидба ту само изговор а да мама није још спремна...

Poznat
    Učlanjen
    26.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Kod nas sada deca redovno krecu sa sest godina u skolu ali program je prilagodjen uzrastu tako da prve dve godine nema ocena a ucenje je kroz igru. Smetala mi reforma, nisam verovala da ce biti uspesna ali pokazala se kao dobra.

Elita Ванда (avatar)
    Učlanjen
    02.07.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    2396

Не, није било тестирања код психолога још.А она жели да замоли психолога да јој услиши молбу.Знам то дете већ неколико година.Врло је бистар и зрео дечак.Све мислим да је селидба ту само изговор а да мама није још спремна...
    Онда јесте игра родитеља.
    Ако дете није спрено, и одлагање ће вредети, то психолог препоручи. Често такво одлагање вреди.
    Али, да крене касније, то неће бити добро.
    По важећем закону деца крећу у школу уколико ће до краја наставне године напунити 7 година, а рођени до априла обавезно! Значи, са 6 ипо и са 7. Са 7 ипо година више се не полази у школу.
    Значи, треба да психолог да дебеле разлоге за одлагање поласка.
    Ја заиста не знам да ли би мама волела да се детету упише да му је полазак одложен због смањених способности или због неспремности.
    Спремност се утврђује тестом. То није тест интелигенције, него тест способности за полазак у школу. Уколико га дете уради добро, не знам стварно ко ће преузети на себе одговорност да мамину жељу спроведе у дело.

Радим јако дуго. Имали смо случај да су родитељи тражили да дете крене у специјалну школу, иако је нормалних способности! Образложење је било да ће тамо добити све бесплатно, и уџбенике, и ручак, и боравак..а то би њима значило, јер крећу у приватни бизнис па не би да се троше на дете!

Верујем да твоја другарица не спада у такву категорију људи, нисам желела да кажем ништа ружно, него само да постоје разне ,,игре родитеља''.

Aktivan član Jovanca Micic (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    49

Neki dušebrižnici kada su videli moju ćerku savetovali su me da je dam u školu sa 6god (rođena je sredinom avgusta pa bi znači imala baš tačno 6). Nije mi padalo napamet da to uradim, poći će iduće godine sa tek napunjenih 7 godina. Po meni tačno na vreme.

Veoma poznat **TASKA** (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    142

Sin napunio 7 u januaru i krenuo u skolu u septembru....i nekako je uvijek bio zreliji od druge djece....cerka sad krece u prvi...a puni 7 u oktobru ....mislim da ne grijesim ni malo...bas joj je vrijeme,vidim kako se lijepo snalazi u predskolskoj....uostalom tek joj predstoje druzenja....i bas ne smatram da prestaje igra....djeca za sve imaju vremena samo ako se uce organizaciji....
    Mnogo zavisi od samog djeteta....naravno i vaspitanja...koliko osamostaljujemo svoje klince...
    A ima i to....roditelji i te kako moraju ucestvovati,pomagati prvaku....podsticati....uciniti sto "bezbolnije" same skolske obaveze...racinalno rasporedjene....da dijete ne osjeti manjak bezbriznog detinjstva...mozda sami roditelji nisu spremni....
    Zatim nije lako onima koji rade....a nema ko da brine,pomaze....u tom slucaju godina je velika....i dijete je znatno zrelije...
    Tako da zavisi od mnogo faktora...
    Moje misljenje....ne odvajati od generacije....

Vecinski se slazem sa Queen...

Učlanjen
    19.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1638

..htedoh da napishem, ali mi se neshto chini da se podrazumeva..
    ..sa mojim sinom u odeljenje ide i devojchica koju pamtimo josh iz parkica, iz kolica..
    ..dugochekana prinova, mama iza chetrdesete, tata i te kako iza chetrdesete, jedinica..
    ..rodila se u maju..
    ..prve dve godine zivota provela u kolicima "da se ne isprlja"
    ..na stranu shto je na sebi imala minimum 500E odece i cipelica i mashnica i krpica,
    to smo pripisivali gorepomenutom dugogodishnjem prizeljkivanju..
    ..pampers nosila dobrano iza trece godine,
    iako se mesecima nije upishkila, "da se ne postidi ako joj se desi"
    ..svakoj je mami njeno dete najlepshe i najpametnije,
    ali samo slep chovek bi ignorisao totalnu apatiju sa dve-tri,
    svakodnevne i neprekidne napade agresije, udaranja, pljuvanja sa tri-chetiri
    tepanje i flashicu sa cuclom sa chetiri- pet godina..
    ..dete je ishlo u privatni vrtic od pet i po do shest godina,
    kojim nisu bili zadovoljni zato shto "im stalno pushtaju neku muziku
    ili vaspitachica svira na klaviru, a ona to ne podnosi i plache i vrishti kad to chuje"
    ..u aprilu, maju kada je bilo testiranje za polazak u shkolu,
    psiholog je preporuchio odlaganje polaska..
    ..ali majka je to glatko ignorisala, sa objashnjenjem da je
    "njegovo mishljenje samo preporuka, a nije obavezujuce"
    ..ni drugo mishljenje, ni trazenje saveta kako dalje, ako su vec odluchili da upishu dete..
    ..naravno, devojchica je vec drugu godinu medju najloshijima,
    plache i gadja uchiteljicu ili drugu decu chime stigne kad ne moze da stigne da zapishe,
    ili ne zna odakle da pochne sa zadatkom..
    ..roditelji odbijaju saradnju sa psihologom shkole,
    a na prvom i jedinom sastanku sa njim na kom su prisustvovali
    raspitivali su se o tome u kom razredu bi mogli da
    se pozabave profesionalnom orijentacijom deteta uz njegovu pomoc,
    da bi znali da li da ga upishu na prirodni ili drushtveni smer gimnazije..

..think again...

Iskusan
    Učlanjen
    25.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

a jbvs.... ne mora svako odlaganje biti rezultat uvrnutih roditelja sa raznim tendencijama i devijantnom djecom.....

i gdje je uopste tu odlaganje ako ce klinac da krene sa 7? to je valjda ok...

Elita Alisa u zemlji čuda (avatar)
    Učlanjen
    24.12.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    3189

Pa neće krenuti sa 7 nego sa 8 godina ako će tri meseca posle polaska u školu da napuni 8 godina. Ići će na rođendane kod školskih drugova i svi će puniti 7 godina, samo on će puniti 8 godina... Sigurna sam da će to stvoriti frustracije, zbunjenost kod deteta...
    A da ne govorimo da je idiotski negirati mišljenje psihologa...
    "Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto, zelene...."

Iskusan
    Učlanjen
    25.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

pa sto ako ce napuniti 8 tokom prvog, nece biti ni prvi ni poslednji O.o .. uostalom, koliko se sjecam
    svaki put kada je neko slavio rodj.
    bilo nam je vazno da je rodj i da se dobro zabavimo, ne sjecam se da smo ikada ikoga pitali koliko puni godina
    i onda to analizirali na bilo koji nacin

pored svih stvari koje mogu da izazovu frustraciju u tom izrastu, nasli ste godine... e, stvarno...
    ... i, pretpostavljam, ako ima losu majku, i kroz koju god. postane problematican
    ista ce da se pita sto mu se desilo kada je ona tako divna, garant ga je skola pokvarila... i to sto je bio pola godine stariji od ostalih....

Slične teme

1. Игра стаклених перли
    Autor mjovo u forumu Književnost
    Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 07.09.2014., 02:00
  2. Јелена игра за мафију!!!!
    Autor kisela bombona u forumu Politika
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 24.01.2009., 09:45
  3. КО СЕ ИГРА С ВАТРОМ - ...
    Autor eremita u forumu Politika
    Odgovora: 22