Buducnost srpske privrede

mare_car

Zainteresovan član
Poruka
186
Sta mislite gde najvise leze prednosti nase ekonomije, sta se najvise isplati proizvoditi, da li imamo i koliko sanse u rastu neproizvodnih usluga....itd? Definitivno trebamo iskoristiti ulazak Madjarske u EU, a i skori ulazak Bugarske i Rumunije...da ozivimo pogranicne oblasti, da povecamo proizvodnju, i usluge (u ceskoj su naprimer povecali znatno broj lekarskih klinika, pa ih oslobodili taksi, a onda su nemci i autrijanci masovno dolazili u cesku zbog toga...eto to kao primer).
 
pa dobro poljoprivreda se podrazumeva. a nije samo u pitanju ravnica, vec i srednja srbija, koja je extra-plodno tlo za voce naprimer. U Arilju se proizvodi najvise maline po glavi stanovnika u Srbiji + to mesto je najveci izvoznik malina.... Medjutim to je privuklo cak i neke IT poslove tamo!!! Nema iseljavanja, standard samo raste, a sve zahvaljujuci pozitivnoj izvoznoj politici (uzgajaju maline, visnje, borovnice...i naravno ih preradjuju a manje izvoze sirove!). Smatram isto da mi mozemo dosta u proizvodnji robe siroke potrosnje....vidite sta samo radimo sa sokovima, samo da tako isto napredujemo u proizvodnji i preradi mesa....bilo bi cool.
 
danas sam slusala da je 150000 VISOKO OBRAZOVANIH SRBA u inostranstvu.koja smo mi jadna zemlja.!!! prvo nasi nece da budu u Srbiji jer se sve dobija preko kumova ,oceva i kreveta....,a nadamo se da ce netko da ulaze u nas.oni su samo zahvalni nama sto su besplatno dobili visoko obrazovanu radnu snagu. kad jedan stranac procita ovakvu informaciju,zna i da mu ne kazes da nesto fali????
koji sram!!!!!!!!!!!!!!!!! :oops: :evil: :twisted: :arrow: :?: :!: :cry: :cry: :oops: :idea: :?: :?: :?: :?:
 
Tu si u pravu.Ali sa druge strane sami smo krivi. 5 oktobar je mogao da se desi i pre.Mada meni se svidja
što ćemo malo kasniti sa ulaskom u EU.Nemačka ima budžetski deficit koji je dno dna u eu.U Francuskoj non stop štrajkovi, a za Italiju da ne pričam.Ova globalizacija može samo da prija 0,1 % stanovništva jer su se njihovi prihodi povećali za 600%,a nama šta bude.
 
pa da postoji mogucnost (koja se vec dogadja) da se zbog pada cena kostanja presele mnoge fabrike iz ostatka CEE u Srbiju. Sto se na primer moze lako dogoditi ako na primer snizimo poreze (najavio mladja :)), i konacno dobijemo sve one povlastice (za koje smo sami zasrali secerom, prva nas ocekuje za tekstil), pa ce doci i vise grinfild investicija pre svega u sektoru proizvodnje. a standard novih deset clanica nece tako vrtoglavo rasti kao sto je rastao, prema tome vreme je na nas. i to ne kazem jer sam neki optimista, vec je realno. tako da ce tamo samo da rastu cene (u slovackoj su u 2003-2004 skocile cene na malo u proseku 15-20%), rasce mozda malo i plate, ali to ce donekle preusmeriti investicije u jugoistocnu evropu (gde smo mi jos i medju boljima).
 
Bolje da neznam. Kad su se menjale novčanice u evre, pošalje nama Evropa koliko je smatrala da imamo, kad ono bi nam malo.Zamenišmo mi pare u vrednosti 3 milijarde evra.Sad što mi više volimo da držimo pare u čarapama to je i za očekivati.U Sloveniji više niko ne drži pare u bankama. Jer se ne isplati štedeti na taj način.Ljudi ulažu u investicione skladove kupuju akcije raznih preduzeća. I ja sam malo para zaradila na tome.Ukucaš na yahoo svetovne borze. Meni je trenutno interesatna Nemačka. A ova naša berza tu stvarno se ne zna ko pije a ko plaća. Prvo rastu i po 20% iz nedelje u nedelju, posle ih vlasnik obori.Prosto ti se ne isplati da ulažeš.
 
a sto da ja ulazem u banku i da dobijem 3% kamate (a oni lopovi u banci posle da daju nesretnim privrednicima te iste pare po 14%) kad mogu da stavim na berzu ---> e tu vec ima neke zarade. ali mozes i da (samo ne znam koje su nase firme u tome) kupis obveznice nekih firmi, ali su ti tu manje zarade na ulog.
 
mare_car:
pa dobro poljoprivreda se podrazumeva. a nije samo u pitanju ravnica, vec i srednja srbija, koja je extra-plodno tlo za voce naprimer. U Arilju se proizvodi najvise maline po glavi stanovnika u Srbiji + to mesto je najveci izvoznik malina.... Medjutim to je privuklo cak i neke IT poslove tamo!!! Nema iseljavanja, standard samo raste, a sve zahvaljujuci pozitivnoj izvoznoj politici (uzgajaju maline, visnje, borovnice...i naravno ih preradjuju a manje izvoze sirove!). Smatram isto da mi mozemo dosta u proizvodnji robe siroke potrosnje....vidite sta samo radimo sa sokovima, samo da tako isto napredujemo u proizvodnji i preradi mesa....bilo bi cool.

E mare care... :lol: :lol: :lol: Stvarno sam mislio da su romanticari izumrli pre stotinak godina, ali... potvrdio si samo da nikad nisi bio ni u jednom malinjarskom kraju. Ovo sto si napisao zvuci kao dnevnik RTS-a 2000-te. Lepo, nadahnuto, ali nema veze sa stvarnoscu! Svi bi ti ljudi pocupali maline da imaju 300 Eura mesecnu platu! Garantujem ti! I jos nesto, svo to voce se izvozi bez ikakve prerade (samo se zaledi i sortira)...
 
Ejpril:
A ova naša berza tu stvarno se ne zna ko pije a ko plaća. Prvo rastu i po 20% iz nedelje u nedelju, posle ih vlasnik obori.Prosto ti se ne isplati da ulažeš.
To je posledica nelikvidnosti naseg trzista na kom na strani traznje imas mnogo onih sto hoce da prodaju akcije cesto ne pitajuci za cenu, a na strani traznje malo onih koji su spremni da investiraju tj. da kupe. Naravno da ce posledica toga biti dampingovana cena. Odnosno, cena ima trend rasta jedino dok jedan investitor ne ostvari vecinsko ucesce u firmi. Nakon toga on ce smisljeno obarati cenu akcija (a pravila trgovanja na Berzi mu idu na ruku), kako bi ostatak do punog iznosa od 100% vlasnistva kupio po sto nizoj ceni. Zavrsena prica. I to tuzna.
 
mare_car:
ali mozes i da (samo ne znam koje su nase firme u tome) kupis obveznice nekih firmi, ali su ti tu manje zarade na ulog.
Od obveznica najvise se isplate obveznice stare devizne stednje, ali da bi ta zarada bila ozbiljnija moras i ozbiljnije da ulozis. Njima mozes placati i kupovinu preduzeca u drugom krugu aukcijske prodaje i to po nominalnoj vrednosti.Trezorski zapisi takodje imaju dobar prinos. A sve te hartije po definiciji smatraju se risk free securities. Sto se obveznica preduzeca tice, tu se mora biti mnogo oprezniji jer ipak nisu bezrizicne i neke od tih firmi mogu vec biti prezaduzene.
 

Back
Top